bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaviarskedar 7721329



*
Kaviarskedar

nr 772 1329


10 del, Silver, England


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:26:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 17:21:01 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa kaviarskedar silver ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:12
  • 4466 Bägare
    silver, Erik Råström, 1948, höjd: 13 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:14