bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 7584073



*
Kanna

nr 758 4073


Silver, höjd: 15


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:45:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/5 07:16:56 1      350 kr
12/5 10:14:19 2      350 kr
12/5 10:14:44 2      450 kr
13/5 23:32:59 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna silver ädelmetall
  • 3005 Kaffekanna
    + gräddkanna, silver
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:13
  • 3060 Kanna
    Firma Svenskt Tenn, 1932. höjd: 18 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 april kl 18:53
  • 5416 Kanna
    Jugend, höjd: 32 cm, stämplad
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 april kl 20:46
  • 7258 Kanna
    Meissen, höjd: 20 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 april kl 20:34
  • 5370 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Stilleben med ka..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 april kl 19:45
  • 3715 Skål
    + kanna, silver, London
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:54