bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 7584073



*
Kanna

nr 758 4073


Silver, höjd: 15


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:45:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/5 07:16:56 1      350 kr
12/5 10:14:19 2      350 kr
12/5 10:14:44 2      450 kr
13/5 23:32:59 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna silver ädelmetall
  • 3176 Gräddkanna
    + sockerskål, 2 delar, Georg Jensen, design: Sören..//
    Just nu: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:59
  • 3131 Gräddkanna
    + sockerskål, 2 delar, silver, Löfman, MGAB, 1962,..//
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:24
  • 3051 Gräddkanna
    + sockerskål, silver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:43
  • 3088 Gräddkanna
    Karol Filip, Warszawa, Polen, silver, 1851
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:29
  • 3036 Gräddkanna
    silver, 1824, höjd: 16 cm
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:05
  • 3021 Gräddkanna
    silver, 1836, höjd: 14 cm, invändigt förgylld
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 19:31