bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 7584073



*
Kanna

nr 758 4073


Silver, höjd: 15


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:45:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/5 07:16:56 1      350 kr
12/5 10:14:19 2      350 kr
12/5 10:14:44 2      450 kr
13/5 23:32:59 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna silver ädelmetall
  • 8189 Glas
    + kanna, Erika Lagerbielke (f. 1960), Intermezzo, ..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    4 juli kl 19:04
  • 8456 Kanna
    + svamp, 2 delar, bland annat Monica Backlund, höj..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    4 juli kl 18:28
  • 8263 Kanna
    1950-tal
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    4 juli kl 19:23
  • 8080 Kanna
    Reijmyre Glasbruk, Blått glas, höjd: 33 cm
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    4 juli kl 20:01
  • 8014 Sockerstål
    + gräddkanna, 2 delar, silver, Importstämplar, 320..//
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    4 juli kl 20:27
  • 8185 Tekanna
    Alessi
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    4 juli kl 19:01