bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kalk 7303098



*
Kalk

nr 730 3098


silver, Petter Adolf Sjöberg, stockholm 1817, höjd: 12. 5 cm


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2011
kl 17:36:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 21:22:13 1      Vinnande bud
5/12 17:17:57 2      1.600 kr



  • Tema
  • 5 dec

Silver

På Tema silver har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver.



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kalk petter adolf sjöberg silver ädelmetall
  • 4273 Bägare
    6 st, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:04
  • 4055 Bägare
    silver, CGR, 1976, L Råström, vikt ca 150 g
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:15
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 117 dagar
    11 december kl 18:25