bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar 7585222



*
Kaffeskedar

nr 758 5222


m. m. 10 del. silver, Danmark


Utrop:

600 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:40:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 09:13:46 1      Vinnande bud
14/5 14:47:19 2      400 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa kaffesked kaffeskedar norden silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 9049 Kaffeskedar
    12 st, silver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:17
  • 3067 Kaffeskedar
    12 st, silver, modell Rosenholm, GAB Guldsmedsakti..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:28
  • 3080 Kaffeskedar
    förgyllt silver och emalj, 12 st, David Andersen, ..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 18:26
  • 9208 Matskedar
    + kaffeskedar + tesil, silver, 3 + 6 + 1
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    5 december kl 20:40