bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar 7563499



*
Kaffeskedar

nr 756 3499


12 delar, Silver, ca 230g


Utrop:

800 kr

Startbud:

500 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 18:11:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 20:00:24 1      550 kr
27/4 19:38:06 1      600 kr
30/4 12:23:00 2      Vinnande bud
30/4 14:15:43 3      750 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffesked kaffeskedar silver ädelmetall
  • 9303 Kaffeskedar
    6+ 7 delar, silver
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 19:18
  • 3080 Kaffeskedar
    förgyllt silver och emalj, 12 st, David Andersen, ..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 18:26
  • 9208 Matskedar
    + kaffeskedar + tesil, silver, 3 + 6 + 1
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    5 december kl 20:40