bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar 7641181



*
Kaffeskedar

nr 764 1181


6 del, silver, Haga


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 17:21:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/6 19:56:51 1      Vinnande bud
11/6 13:38:36 2      200 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: haga kaffesked kaffeskedar silver ädelmetall
  • 7170 Kaffeskedar
    + dessertgafflar, 12 + 6 delar, silver, Finland. V..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 20:06
  • 7183 Kaffeskedar
    12 st + 2 st efterrättsgafflar, silver. Vikt: 139g
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:58
  • 7181 Kaffeskedar
    6 st + sockertång, silver, Samearbete. Vikt: 98 g
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:22
  • 6035 Kaffeskedar
    silver, 1878. I etui, vikt: 109 g
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:54
  • 7163 Kaffeskedar
    silver, 6+ 6 st. I etui, vikt: 131g
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:54
  • 7076 Mockaskedar
    12 st, silver, Tyskland, delvis förgyllda. Längd: ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 april kl 18:40




Ladda ner broschyr