bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeskedar 7641181



*
Kaffeskedar

nr 764 1181


6 del, silver, Haga


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 17:21:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/6 19:56:51 1      Vinnande bud
11/6 13:38:36 2      200 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: haga kaffesked kaffeskedar silver ädelmetall
  • 9049 Kaffeskedar
    12 st, silver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:09
  • 3067 Kaffeskedar
    12 st, silver, modell Rosenholm, GAB Guldsmedsakti..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 20:28
  • 3080 Kaffeskedar
    förgyllt silver och emalj, 12 st, David Andersen, ..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    12 december kl 18:26