bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeservis 7604368



*
Kaffeservis

nr 760 4368


4 delar, silver, 835, Mexico, ca 2400 g


Utrop:

10.000 kr

Startbud:

8.000 kr

Såld:

9.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/5 12:59:13 1      Vinnande bud
15/5 15:32:27 2      8.200 kr
15/5 15:33:20 2      8.600 kr
19/5 12:09:20 2      9.000 kr
28/5 15:44:37 3      9.200 kr
28/5 15:45:24 3      9.500 kr



  • Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis mexico silver ädelmetall
  • 9068 Kaffegods
    Rosenthal, Maria, 18 del
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:54
  • 7013 Kaffekoppar
    6 st. Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Ar..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 feb kl 19:29
  • 7007 Kaffekoppar
    med fat, 10 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Blå ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 feb kl 19:47
  • 3026 Kaffeservis
    27 delar, Musselmalet, Helblond, I-a Sort, Royal C..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:53
  • 3013 Kaffeservis
    3 delar, silver, Gustaviansk stil, 1910-tal, träha..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:50
  • 9097 Kaffeservis
    Staffordshire, 17 del
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 20:47