bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 7641385



*
Jardiniere

nr 764 1385


Tidigt 1900-tal, nysilver, längd: 54, saknar glasinsats


Utrop:

800 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:05:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 13:25:55 1      200 kr
8/6 17:59:47 2      150 kr
8/6 18:00:31 2      300 kr
9/6 13:15:19 3      300 kr
9/6 17:46:55 4      350 kr
9/6 17:52:16 2      400 kr
9/6 18:40:37 3      450 kr
11/6 18:59:21 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere kruka nysilver pläter sekelskifte silver tidigt 1900-tal ädelmetall
  • 7869 Bägare
    3 st, silver, höjd: 7-13 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    2 maj kl 20:36
  • 5229 Bägare
    4 st, silver, bland annat W A Bolin, höjd: ca 8 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    2 maj kl 19:42
  • 7031 Bestick
    120 delar, ca, Ep Ns, Sheffield
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    2 maj kl 19:18
  • 7061 Bestick
    24 delar, Figast + några i annan modell, Mässing
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    2 maj kl 19:01
  • 7625 Bestick
    25 delar, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    2 maj kl 18:34
  • 7226 Bestick
    35 delar ca, inkomplett
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    2 maj kl 19:17