bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 7641385



*
JARDINIERE

nr 764 1385


Tidigt 1900-tal, nysilver, längd: 54, saknar glasinsats


Utrop:

800 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:05:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 13:25:55 1      200 kr
8/6 17:59:47 2      150 kr
8/6 18:00:31 2      300 kr
9/6 13:15:19 3      300 kr
9/6 17:46:55 4      350 kr
9/6 17:52:16 2      400 kr
9/6 18:40:37 3      450 kr
11/6 18:59:21 5      högst eller lika just nu*

*Det bud(tak) som för närvarande är vinnande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan eventuellt lägger ett nytt högre, och därmed vinnande, bud.
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook