bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 7641385



*
Jardiniere

nr 764 1385


Tidigt 1900-tal, nysilver, längd: 54


Konditionsrapport: saknar glasinsats

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:05:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 13:25:55 1      200 kr
8/6 17:59:47 2      150 kr
8/6 18:00:31 2      300 kr
9/6 13:15:19 3      300 kr
9/6 17:46:55 4      350 kr
9/6 17:52:16 2      400 kr
9/6 18:40:37 3      450 kr
11/6 18:59:21 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere kruka nysilver pläter sekelskifte silver tidigt 1900-tal ädelmetall
  • 2021 Parti bestick
    11 delar, silver, 500g
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:20
  • 7492 Tekanna
    silver, A E Ekström, silversmed verksam i St. Pete..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 20:17




Ladda ner broschyr