bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Jardiniere 7641385



*
JARDINIERE

nr 764 1385


Tidigt 1900-tal, nysilver, längd: 54, saknar glasinsats


Utrop:

800 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:05:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 13:25:55 1      200 kr
8/6 17:59:47 2      150 kr
8/6 18:00:31 2      300 kr
9/6 13:15:19 3      300 kr
9/6 17:46:55 4      350 kr
9/6 17:52:16 2      400 kr
9/6 18:40:37 3      450 kr
11/6 18:59:21 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg
Liknande föremål: jardiniere blomkruka kruka tidigt 1900-tal sekelskifte nysilver pläter silver

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev