bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 7561157



*
Gräddkanna

nr 756 1157


+ sockerskål, Silver, ca 99 gr


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 17:16:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/4 11:12:19 1      100 kr
26/4 20:01:02 2      150 kr
30/4 11:02:57 3      200 kr
30/4 12:21:53 4      Vinnande bud
30/4 14:14:40 5      300 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:23
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01
  • 8072 Fat
    WA Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver, d..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:50