bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 7561157



*
Gräddkanna

nr 756 1157


+ sockerskål, Silver, ca 99 gr


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 17:16:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/4 11:12:19 1      100 kr
26/4 20:01:02 2      150 kr
30/4 11:02:57 3      200 kr
30/4 12:21:53 4      Vinnande bud
30/4 14:14:40 5      300 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna silver sockerskål ädelmetall
  • 3176 Gräddkanna
    + sockerskål, 2 delar, Georg Jensen, design: Sören..//
    Just nu: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:59
  • 3131 Gräddkanna
    + sockerskål, 2 delar, silver, Löfman, MGAB, 1962,..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:24
  • 3051 Gräddkanna
    + sockerskål, silver, vikt. 130 g ca
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:43
  • 3088 Gräddkanna
    Karol Filip, Warszawa, Polen, silver, 1851, höjd: ..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:29
  • 3036 Gräddkanna
    silver, 1824, höjd: 16 cm, vikt. 200 g ca
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:05
  • 3021 Gräddkanna
    silver, 1836, höjd: 14 cm, invändigt förgylld
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:31