bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 7607068



*
GRÄDDKANNA

nr 760 7068


Silver, 1818, Olof Bergström, Uppsala, Förgylld, höjd: 10, 5, 150g


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/5 22:39:05 1      1.500 kr
27/5 20:02:47 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg
Liknande föremål: gräddkanna silver olof bergström uppsala förgylld guldfärgad silver

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook