bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 7607068



*
GRÄDDKANNA

nr 760 7068


Silver, 1818, Olof Bergström, Uppsala, Förgylld, höjd: 10, 5, 150g


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/5 22:39:05 1      1.500 kr
27/5 20:02:47 2      högst eller lika just nu*

*Det bud(tak) som för närvarande är vinnande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan eventuellt lägger ett nytt högre, och därmed vinnande, bud.
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Uppsala-Ekeby
Uppsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". Startade 1886 tillverkning av tegel och var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
bakg

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook