bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktskål 7753459



*
Fruktskål

nr 775 3459


Silver, 1920, Graverad


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 19:44:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 07:47:35 1      1.900 kr
3/9 12:56:49 2      1.800 kr
3/9 14:01:29 3      2.000 kr
3/9 16:14:34 4      2.100 kr
3/9 17:34:17 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktskål graverad silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 111 dagar
    11 december kl 18:25
  • 5010 Bestickuppsätt..
    135 delar, silver, David Andersen, Norge
    Just nu: 13.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 19:36
  • 5035 Bestickuppsätt..
    71 delar, silver + 11 st. fruktknivar, silver, mo..//
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 18:55