bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktskål 7753459



*
Fruktskål

nr 775 3459


Silver, 1920, Graverad


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 19:44:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 07:47:35 1      1.900 kr
3/9 12:56:49 2      1.800 kr
3/9 14:01:29 3      2.000 kr
3/9 16:14:34 4      2.100 kr
3/9 17:34:17 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fruktskål graverad silver ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:12
  • 4466 Bägare
    silver, Erik Råström, 1948, höjd: 13 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 december kl 19:14