bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fiskbestick 7721497



*
Fiskbestick

nr 772 1497


12 gafflar + 12 knivar, nysilver, Haga


Utrop:

800 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:16:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 15:42:10 1      550 kr
20/8 09:13:23 2      150 kr
20/8 09:13:52 2      250 kr
20/8 09:14:23 2      350 kr
20/8 09:15:00 2      450 kr
20/8 09:15:34 2      550 kr
20/8 09:16:08 2      600 kr
20/8 12:55:19 1      Vinnande bud
20/8 15:46:19 2      700 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskbestick haga nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7015 Bordssurtout
    silver, Ryssland, 1840-tal, längd: 18 cm, silvervi..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:02
  • 7060 Chokladkanna
    silver, 1798, löstagbart handtag i trä. Höjd: 14 c..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 18:46
  • 9396 Dessertbestick
    12gafflar + 12 knivar + 6 kaffeskedar, silver, Ros..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:20




Ladda ner broschyr