bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fiskbestick 7721497



*
Fiskbestick

nr 772 1497


12 gafflar + 12 knivar, nysilver, Haga


Utrop:

800 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 17:16:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 15:42:10 1      550 kr
20/8 09:13:23 2      150 kr
20/8 09:13:52 2      250 kr
20/8 09:14:23 2      350 kr
20/8 09:15:00 2      450 kr
20/8 09:15:34 2      550 kr
20/8 09:16:08 2      600 kr
20/8 12:55:19 1      Vinnande bud
20/8 15:46:19 2      700 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskbestick haga nysilver pläter silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 110 dagar
    11 december kl 18:25
  • 6188 Bägare
    silver, Georg Jensen, höjd: 7 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 augusti kl 20:38
  • 6187 Bägare
    silver, K Andersson, 1927, graverad, höjd: 14 cm
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 augusti kl 20:37