bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7663391



*
Bestickuppsättning

nr 766 3391


34 del, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget


Utrop:

600 kr

Startbud:

400 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 juli 2012
kl 19:56:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/7 19:48:43 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:49
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:01
  • 8072 Fat
    WA Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver, d..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:50
  • 3013 Kaffeservis
    3 delar, silver, Gustaviansk stil, 1910-tal, träha..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:50
  • 3004 Kuverttallrikar
    10 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964, di..//
    Just nu: 10.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:17
  • 8001 Ordförandeklubba
    Georg Jensen, silver, längd: 23 ca
    Just nu: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 20:51