bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7605624



*
Bestickuppsättning

nr 760 5624


Silver, Spetsmodell, Monogram, ca 80 del, ca 5 kg


Utrop:

15.000 kr

Startbud:

10.000 kr

Såld:

15.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/5 13:50:39 1      10.200 kr
28/5 06:39:10 2      15.000 kr
28/5 09:34:54 2      Vinnande bud
28/5 09:40:16 2      Vinnande bud
28/5 15:58:42 3      15.500 kr



  • Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning matbestick monogram silver spetsmodell ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 18:23
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01
  • 9011 Fat
    3+ 2, nysilver, diameter: 20-32
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    23 jan kl 19:48