bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 7641361



*
Bestick

nr 764 1361


Silver, Udda, 19 del


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:42:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 16:40:36 1      1.400 kr
10/6 22:55:57 2      1.100 kr
11/6 11:50:40 3      2.000 kr
11/6 13:34:37 4      1.600 kr
11/6 17:36:42 5      1.800 kr
11/6 19:17:44 5      2.000 kr
11/6 19:18:33 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver udda ädelmetall
  • 3615 Bricka
    pläter, längd: 61 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:59
  • 5146 Bricka
    Silver (900), 29x29, 600g ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 18:28
  • 5102 Saltkar
    5 st, silver och kristall, längd: 7-16 ca
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 18:11
  • 3552 Soppslev
    silver, 1894
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 19:54
  • 3553 Soppslev
    silver, 1916
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 19:55
  • 3403 Supkopp
    silver, 1700-tal, otydliga stämplar, höjd: 4 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:32