bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 7641361



*
Bestick

nr 764 1361


Silver, Udda, 19 del


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

2.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 19:42:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 16:40:36 1      1.400 kr
10/6 22:55:57 2      1.100 kr
11/6 11:50:40 3      2.000 kr
11/6 13:34:37 4      1.600 kr
11/6 17:36:42 5      1.800 kr
11/6 19:17:44 5      2.000 kr
11/6 19:18:33 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver udda ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:49
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:01
  • 8072 Fat
    WA Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver, d..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 18:50
  • 3013 Kaffeservis
    3 delar, silver, Gustaviansk stil, 1910-tal, träha..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:50
  • 3004 Kuverttallrikar
    10 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964, di..//
    Just nu: 10.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 19:17
  • 8001 Ordförandeklubba
    Georg Jensen, silver, längd: 23 ca
    Just nu: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 jan kl 20:51