bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 7585474



*
Bägare

nr 758 5474


silver, 1973, Råström, graverad, höjd: 10, 160 g


Utrop:

800 kr

Startbud:

400 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:35:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 09:04:04 1      Vinnande bud
14/5 14:46:16 2      600 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare graverad råström silver ädelmetall
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:12
  • 4466 Bägare
    silver, Erik Råström, 1948, höjd: 13 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:14
  • 3117 Bägare
    silver, Henrik Sjöberg, Falun, 1763, höjd: 8 cm
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:05
  • 3116 Bägare
    silver, Magnus Frölin Vadstena, 1700-tal, höjd: 9,..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:00