bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 7585474



*
Bägare

nr 758 5474


silver, 1973, Råström, graverad, höjd: 10, 160 g


Utrop:

800 kr

Startbud:

400 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:35:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 09:04:04 1      Vinnande bud
14/5 14:46:16 2      600 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare graverad råström silver ädelmetall
  • 4273 Bägare
    6 st, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 augusti kl 19:04
  • 4055 Bägare
    silver, CGR, 1976, L Råström, vikt ca 150 g
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 augusti kl 19:15
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 114 dagar
    11 december kl 18:25