bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 7585474



*
Bägare

nr 758 5474


silver, 1973, Råström, graverad, höjd: 10, 160 g


Utrop:

800 kr

Startbud:

400 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:35:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 09:04:04 1      Vinnande bud
14/5 14:46:16 2      600 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare graverad råström silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 51 dagar
    11 december kl 18:25
  • 9230 Bägare
    silver, höjd: 13 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:37
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:32
  • 9086 Silver
    4 delar, ljusstake, bägare, skål + fat
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:34