bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 7585474



*
Bägare

nr 758 5474


silver, 1973, Råström, graverad, höjd: 10, 160 g


Utrop:

800 kr

Startbud:

400 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 18:35:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 09:04:04 1      Vinnande bud
14/5 14:46:16 2      600 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare graverad råström silver ädelmetall
  • 3091 Bägare
    Silver (800), Tyskland, dekor med vapensköld, 104g..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:06
  • 3099 Bägare
    silver, Carl Lemon, Upsala 1760, vikt: 129 g. Höjd..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:46
  • 3097 Bägare
    silver, Erik Ernander ( mästare i Upsala 1776-1809..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:26
  • 6618 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958, höjd: 15 ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:14
  • 6483 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, S-A Gillgren, 1..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 20:38
  • 3080 Bägare
    silver, K A Andersson, 1937, förgylld insida, höjd..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:43