bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask med lock 7551123



*
Ask med lock

nr 755 1123


Silver, Liljedahl, 1963, ca 164g


Utrop:

1.200 kr

Startbud:

800 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 17:47:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 17:38:43 1      Vinnande bud
23/4 17:41:54 2      850 kr
23/4 17:42:25 2      950 kr
23/4 17:42:53 2      1.100 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask med lock liljedahl silver ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:33
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 20:04
  • 4361 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1938, höjd: 20 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:12
  • 4466 Bägare
    silver, Erik Råström, 1948, höjd: 13 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 december kl 19:14