bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask med lock 7551123



*
Ask med lock

nr 755 1123


Silver, Liljedahl, 1963, ca 164g


Utrop:

1.200 kr

Startbud:

800 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 17:47:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 17:38:43 1      Vinnande bud
23/4 17:41:54 2      850 kr
23/4 17:42:25 2      950 kr
23/4 17:42:53 2      1.100 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask med lock liljedahl silver ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:23
  • 9348 Bestickuppsätt..
    112 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Ingrid, nysi..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:54
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01