bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask med lock 7551123



*
Ask med lock

nr 755 1123


Silver, Liljedahl, 1963, ca 164g


Utrop:

1.200 kr

Startbud:

800 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 17:47:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 17:38:43 1      Vinnande bud
23/4 17:41:54 2      850 kr
23/4 17:42:25 2      950 kr
23/4 17:42:53 2      1.100 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask med lock liljedahl silver ädelmetall
  • 7457 Bägare
    silver, 1810, höjd: 10 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 18:57
  • 1018 Bestickuppsätt..
    116 delar, Silver WA Bolin, 1945
    Just nu: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 18:35
  • 7401 Bricka
    med hänklar, nysilver, längd: 62 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 20:29
  • 9136 Dryckeskanna
    silver, förgylld insida, 1903, höjd: 15 cm
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 19:31
  • 9135 Gräddkanna
    + sockerskål + bricka + sockertång, silver
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 19:28
  • 9265 Kakfat
    silver, 1853, höjd: 17 cm, vikt ca 360 g
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 maj kl 19:52