bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Armband 7721108



*
Armband

nr 772 1108


silver, med jaktmotiv


Utrop:

500 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:19:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/8 16:52:08 1      100 kr
14/8 17:03:32 2      400 kr
14/8 17:30:26 1      300 kr
17/8 22:01:13 3      400 kr
17/8 22:01:41 3      450 kr
20/8 17:24:23 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband jaktmotiv silver smycken vintage ädelmetall
  • 4394 Brosch
    silver, 1800-talets slut, allmoge
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 19:01
  • 4393 Broscher
    2 st, silver, MAE Stockholm (y8), respektive silve..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 18:59
  • 4376 Kedjor
    bland annat klockkedjor
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 18:43
  • 4314 Ordenstecken

    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 19:00
  • 4384 Örhängen
    3 par, silver, med altvattenspärlor, Rubiner, safirer
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 18:51
  • 4385 Parti
    37 delar, örhängen och berlocker, silver och bland..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    28 augusti kl 18:52