bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Argenta 7641283



*
Argenta

nr 764 1283


4 delar.


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:42:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 20:43:48 1      100 kr
11/6 15:08:59 2      150 kr
11/6 16:48:54 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
  • 5612 Assietter
    + skål med fat, 10 + 2 delar, Rörstrand, O. 1900
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 20:36
  • 5330 Assietter
    + skål, 10 + 1 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 19:38
  • 5599 Bojaner
    3 st. porslin, Kina, 1800-tal, höjd: 12-16
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 19:46
  • 5597 Fat
    Japan, Meiji, 1800-tal, diameter: 31 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 19:42
  • 1014 Fat
    Mari Simmulson (1911-2000), Upsala-Ekeby, längd: 2..//
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 18:11
  • 5129 Golvurna
    Gips, 1950-tal, höjd: 44 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    3 oktober kl 20:44