bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Argenta 7641283



*
Argenta

nr 764 1283


4 delar.


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:42:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 20:43:48 1      100 kr
11/6 15:08:59 2      150 kr
11/6 16:48:54 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
  • 1501 Äpple
    Sven Wejsfelt (1930-2009), stengods, rörstrand, hö..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:08
  • 1619 Assietter
    + karott, Rörstrand & Porcelaine de Paris, 8 + 3 ..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:35
  • 2027 Assietter
    6 st. Rosenthal
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:24
  • 1282 Bonbonjärer
    2 st, Herend & Dresden, gallerporslin, diameter: 9..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 18:13
  • 1281 Bricka
    + gallerskål, 2 delar, Herend, Porslin, längd: 21-44
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 20:06
  • 1369 Burkar
    2 st, 1950-tal, 'Deco', höjd: 10-15
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 december kl 19:07