bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Argenta 7641283



*
Argenta

nr 764 1283


4 delar.


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:42:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 20:43:48 1      100 kr
11/6 15:08:59 2      150 kr
11/6 16:48:54 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
  • 6057 Kina
    3 delar. fat + rökelsekar
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 19:22
  • 6098 Porslin
    6 del, Meissen, I & II-sortering
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 20:03
  • 1450 Porslinstavla
    signerad W. Muleady RA Pinx, Austin. Sculp. 18x18
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 20:37
  • 6096 Såskanna + skå..
    3 delar, Meissen, längd: 24 cm, höjd: 17 cm, Dua21
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 20:54
  • 5355 Skålar
    5 st, Rörstrand och Arabia, höjd: 7-10 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 19:19
  • 4228 Skålar
    Ett par, Kina, porslin / träställning, längd: 18, 5
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    3 augusti kl 18:44

Vad r den vrd?