bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Argenta 7641283



*
Argenta

nr 764 1283


4 delar.


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:42:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/6 20:43:48 1      100 kr
11/6 15:08:59 2      150 kr
11/6 16:48:54 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
  • 9160 Bojan
    med lock, höjd: 25 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:35
  • 9159 Burk
    med lock + skål, Kina, längd: 18 cm, diameter: 10 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:34
  • 7001 Dubbelkanna
    Colorado, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, ..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om 34 dagar
    20 feb kl 19:51
  • 8194 Fat
    Arabia, Birger Kaipiainen (1915-1988), 19x21
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:15
  • 7029 Fat
    Gustavsberg, diameter: 20 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om 34 dagar
    20 feb kl 18:47
  • 7140 Golvvas
    1800-tal, Kina, höjd: 60 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:37