e-auktion den 3 september 2012


  • Sortera efter 

  • 3286 Adventsljusstake
    Gustavsbergs Studio, Lisa Larson (f. 1931), längd:..//
    Såld: 150 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3001 Akvarell
    E Melander, -18, Stockholmsmotiv, ramens innermått..//
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 9010 Akvarell
    Einar Jolin (1890-1976), 1958, 29x48, 'Hägrar i ku..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas
    3 sept kl 18:19
  • 3093 Akvarell
    Harald Lindberg (1901-1976), motivets mått: 35x20
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3388 Akvarell
    Okänd konstnär, signerad-56, ramens innermått: 30x21
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 8535 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), tre damer, 15x22
    Såld: 300 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3446 Bord
    Med lucka, betsad björk, längd: 65, djup: 37, höjd..//
    Såld: 150 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3248 Bord
    Orinetalisk, diameter: 51, höjd: 42
    Såld: 300 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3453 Bordsdekoratio..
    1 par, Porslin (glaskupor), höjd: 35
    Såld: 1.000 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3376 Byrå
    1940-tal, längd: 95, djup: 43, höjd: 70
    UTGICK 

    Auktionen avslutades
    3 sept kl 19:29
  • 3485 Byrå
    Med stenskiva, Gustaviansk stil, längd: 95, djup: ..//
    Såld: 1.500 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 1434 Byrå
    Sent 1800-tal, längd: 106, djup: 46, höjd: 79
    Såld: 1.000 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3092 Etsning
    Göran Brunius (1911-2005), fåglar, 138/260, motive..//
    Såld: 350 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3337 Etsning
    H Stallarholm, "September", motivets mått: 30x48
    UTGICK 

    Auktionen avslutades
    3 sept kl 17:07
  • 3238 Etsning
    Hans Norsbo (1897-1955), Katarina Kyrka, 1954, mot..//
    Såld: 250 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3176 Etsning
    LG Lundberg, 1992, 2/99, motivets mått: 25x29
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3678 Etsning
    Ulf Trotzig (f. 1925), motivets mått: 34x29
    Såld: 350 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3024 Etsningar
    2 st, Ellis Wallin (1888-1972), Uppsala mm: 17 x 22
    Såld: 150 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3021 Skål
    Firma Svensk Tenn, 1928, Dia20
    Såld: 500 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3315 Skål
    Kristall, Orrefors, Gunnar Cyren, i låda, Graverad..//
    Såld: 950 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3458 Skål
    på fot, 1875 + sockersked
    Såld: 1.900 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 8399 Skåp
    Jugend, Mahogny, längd: 80, djup: 45, höjd: 185
    Såld: 1.500 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 8405 Skåp
    Jugend, Mahogny, längd: 82, djup: 57, höjd: 150
    Såld: 600 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3587 Skedar
    4 st, Silver, 1800-tal
    Såld: 1.100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3632 Skulptur
    gips, Art Deco, kvinna med hundar, längd: 80, läng..//
    Såld: 600 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3041 Skulptur
    Gösta Grähs (f. 1938), Keramik, Signatur finns, hö..//
    Såld: 700 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 8347 Skulptur
    Keramik, Rörstrand, höjd: 27
    Såld: 350 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3590 Soffbord
    Schack, England, längd: 106, djup: 106, höjd: 48
    Såld: 1.600 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3091 Soffbord
    Stenskiva, med stativ från Svenskt tenn, diameter:..//
    Såld: 2.700 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3108 Soffbord
    Teak, längd: 90, djup: 53, höjd: 57
    Såld: 450 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 9113 Stolar
    Ett par, Gustavianska, "Skrattstolar"
    Såld: 3.000 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3641 Stop
    2 st. tenn, höjd: 22 + 18 + tennfat, dia 38
    Såld: 600 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 9100 Stop
    silver, London, 1777, höjd: 11, 5 cm, vikt: ca 350 gr
    UTGICK 

    Auktionen avslutas
    3 sept kl 18:41
  • 3679 Tavla
    Lenke Rothman, pappersobjekt, signerad 1977, motiv..//
    Såld: 450 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 8425 Tavlor
    2 st, Broderade, Jaktmotiv, 5x15
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3651 Tavlor
    2 st. marina, 23x30
    UTGICK 

    Auktionen avslutades
    3 sept kl 18:12
  • 3007 Tunna
    Norrtelje, Vega bryggeriet, höjd:
    Såld: 800 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3682 Tusch
    Birger Lundqvist (1910-1952), signerad, motivets m..//
    Såld: 150 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3683 Tusch
    Lennart Iverus, signerad 1973bm: 47x56
    UTGICK 

    Auktionen avslutas
    3 sept kl 17:58
  • 3164 Värja

    Såld: 1.700 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3504 Vas
    Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Rörstrand, höjd: 14
    Såld: 700 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 8335 Vas
    Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), hö..//
    Såld: 250 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3516 Vas
    Kina, höjd: 18
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3517 Vas
    Kina, höjd: 40
    Såld: 800 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3399 Vas
    Kunglig Dansk Royal Copenhagen, "Lille Havsfrun", ..//
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3493 Vas
    Monogramssignerad BA, Höganäs, höjd: 18
    Såld: 300 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 9013 Vas
    Orrefors Gallery, Olle Alberius (1926-1993), -88, ..//
    UTGICK 

    Auktionen avslutas
    3 sept kl 18:31
  • 3122 Vas
    Signerad Gunnar Nylund Strömbergshyttan, höjd: 34
    Såld: 900 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3451 Vas
    Signerad Tapio Wirkkala, höjd: 19
    Såld: 2.100 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3506 Vas
    UE Upsala-Ekeby, höjd: 25
    Såld: 650 kr

    Såldes den 3 september 2012
  • 3639 Vas + skål
    Rörstrand, Suzanne Öhlén, höjd: 8 + 16
    Såld: 100 kr

    Såldes den 3 september 2012

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev