Specialauktion Ellen Wängberg

Specialauktion Ellen Wängberg

  • 22 aug

Specialauktion
Ellen Wängberg

Specialauktion med verk av den svenska konstnären Ellen Wängberg.

Ellen Wängberg studerade vid Tekniska skolan, nuvarande Konstfackskolan, i Stockholm under 1920-talet med bland andra Edvin Ollers som lärare och var därefter anställd vid Kungl. Tullverket under 1930- och 40-talen.

Wängberg återupptog senare måleriet och studierna.

Ellen Wängberg har haft flera separatutställningar i Stockholm, Uppsala och Västerås och deltagit i samlingsutställningar som Liljevalchs vårsalong, konstmässan i Kiel, Norberg, på Mälargalleriet och i Konstnärshuset.

Ellen Wängberg är representerad hos Stockholms Stad samt olika myndigheter och företag främst i Stockholm. Medlem i Föreningen Svenska Konstnärinnor.

Visning fredag 19/8, lördag 20/8, söndag 21/8 och måndag 22/8

  • 2093 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2087 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2071 Akvarell
    Såld: 150 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2073 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2067 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2068 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2079 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2072 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2092 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2078 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2105 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2090 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2075 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2100 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2076 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2069 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2089 Akvarell
    Såld: 100 kr

    Såldes den 22 augusti 2022
  • 2014 Oljemålning
    Såld: 300 kr

    Såldes den 22 augusti 2022