Visning 27/11, 28/11, 29/11 och 30/11 kl 11 -16.
TEMA Orientaliska mattor 10 den 30 november 2009
7023 Bakhtiari
semiantik, 134x205
Såld: 2.400 kr
Såldes den 30 november 2009 -
7001 Beluch
Antik, 108x190
Såld: 2.300 kr
7007 Beshir
Antik, 182x410,
Såld: 1.100 kr
Såldes den 30 november 2009
7009 Bidjar
semiantik, 135x210
Såld: 5.200 kr
7012 Bildvävnad
Mesopotamien, tidigt 1900-tal, 163x235
Såld: 5.400 kr
7004 Esfahan
Semi-antik 207 x 142
Såld: 7.000 kr
Såldes den 30 november 2009
7021 Esfahan
tidigt 1900-tal, 146x222
Såld: 17.000 kr
7016 Kashan
Parmattor, semiantika, 135x218
Såld: 18.500 kr
7003 Kashan
semiantik, 131x208
Såld: 7.400 kr
Såldes den 30 november 2009
7006 Kashan
semiantik, 134x202
Såld: 7.200 kr
7018 Kashan
semiantik, silkeinslag, 135x207
Såld: 7.000 kr
7027 Kerman
semiantik, 138x226
Såld: 4.000 kr
Såldes den 30 november 2009
7019 Kerman
Tidigt 1900-tal, 255x350
Såld: 17.000 kr
7026 Makden
Antik, tibet, 110x45
Såld: 2.600 kr
7050 Matta
orientalisk, ca 200x300
UTGICK
30 november kl 16:00
7008 Meshkin
Tidigt 1900-tal, 103x317, Surahanimönster
Såld: 5.200 kr
7014 Nazca
Fragment, Peru, 9x40
Såld: 3.400 kr
7010 Peking
semiantik, 245x362,
Såld: 10.000 kr
Såldes den 30 november 2009
7011 Sadelmattor
Makden & Masho, Tibet, antika, 54x82 + 61x130
Såld: 4.200 kr
7022 Shiraz/qashgai
Antik, daterad 1899, cirka 150x200
Såld: 5.200 kr
7005 Silke-kashan
Tidigt 1900-tal, motiv i relief, 127x196
Såld: 27.300 kr
Såldes den 30 november 2009
7020 Varamin
Antik, 209x305
Såld: 22.000 kr
7013 Yomut
Antik, 176x298
Såld: 41.000 kr
Såldes den 30 november 2009