KONST
Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar • Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick • Konst, övrigt, Tryck m.m. • Litografier • Oljemålningar • Skulptur & konsthantverk • |
1019 Skulptur
Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, Elefant, vridbart huvud, bemålat trä, etikettmärkt. Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 24.000 kr
29 april kl 18:19
4237 Akvarell
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
29 april kl 18:17 -
5050 Akvarell
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
29 april kl 20:26 -
1005 Akvarell
Utrop: 4.000 kr
29 april kl 20:06
1008 Akvarell
Utrop: 4.000 kr
29 april kl 18:49 -
5088 Akvarell
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
29 april kl 20:07 -
1026 Akvarell
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
29 april kl 19:24
5086 Akvareller
Utrop: 600 kr
29 april kl 19:56 -
4101 Blandteknik
Utrop: 700 kr
29 april kl 18:49 -
4098 Blandteknik
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:31
4097 Blandteknik
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:30 -
4096 Blandteknik
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:24 -
5074 Blandteknik
Utrop: 300 kr
29 april kl 19:13
1012 Oljemålning
Urszula Broll (1930-2020), Polen. Signerad a tergo på etikett, 1960. Olja på duk, 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 103x72 cm
Utrop: 30.000 kr
29 april kl 20:25
5090 Blandteknik
Utrop: 300 kr
29 april kl 20:25 -
5157 Blandteknik
Utrop: 600 kr
29 april kl 18:33 -
4105 Blandteknik / ..
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:13
5099 Blyerts
Utrop: 800 kr
29 april kl 18:05 -
1001 Collage
Utrop: 6.000 kr
29 april kl 18:53 -
5194 Dalahäst
modell äldre. Längd: 20 cm, höjd: 21 cm
Utrop: 300 kr
29 april kl 19:55
4114 Etsning
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:16 -
2048 Etsning
Utrop: 700 kr
29 april kl 18:26 -
5091 Etsning
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 150 kr
29 april kl 18:11
4271 Etsningar
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:04 -
2089 Färgetsning
Utrop: 700 kr
29 april kl 18:52 -
4270 Färglitografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:01
1021 Oljemålning
Utrop: 20.000 kr
29 april kl 18:05
2019 Färglitografi
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
29 april kl 20:13 -
2002 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 20:26 -
2078 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 19:46
2077 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 19:45 -
2073 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:40 -
5078 Färglitografi
Utrop: 600 kr
29 april kl 18:55
2016 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:41 -
4180 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 18:34 -
4236 Färglitografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:12
2083 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 19:43 -
2081 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:31 -
2070 Färglitografi
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
29 april kl 18:53
1014 Oljemålning
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
Utrop: 18.000 kr
29 april kl 18:54
2069 Färglitografi
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
29 april kl 18:34 -
2030 Färglitografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:30 -
4093 Färglitografi
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
29 april kl 18:06
2045 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 19:33 -
2051 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:33 -
2036 Färglitografi
Utrop: 3.000 kr
29 april kl 19:48
2043 Färglitografi
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 19:00 -
4234 Färglitografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:03 -
5055 Färglitografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:50
2017 Färglitografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:43 -
2031 Färglitografi
Utrop: 700 kr
29 april kl 20:30 -
2047 Grafiskt blad
Utrop: 6.500 kr
29 april kl 19:33
1020 Skulptur
Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, elefant, vridbart huvud, bemålat trä, Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm
Utrop: 5.000 kr
Aktuellt bud: 14.000 kr
29 april kl 20:06
2076 Grafiskt blad
Utrop: 700 kr
29 april kl 20:02 -
2075 Grafiskt blad
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:56 -
2074 Grafiskt blad
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:45
4070 Grafiskt blad
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:30 -
2103 Kopparstick
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:36 -
2095 Litografi
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 19:34
4033 Litografi
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:00 -
5073 Litografi
Utrop: 300 kr
29 april kl 20:57 -
5076 Litografier
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
29 april kl 18:14
2068 Litografisk af..
Utrop: 700 kr
29 april kl 18:11 -
1015 Oljemålning
Utrop: 6.000 kr
29 april kl 20:51 -
Utrop: 2.600 kr
29 april kl 20:11
1016 Oljemålning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Utställd på Waldemarsudde 2004, "Från trädgården. Signerad a tergo, Daterad, 1961. Olja på duk, 22x20 cm, yttermått inklusive ram: 25x23 cm
Utrop: 10.000 kr
Aktuellt bud: 7.400 kr
29 april kl 19:08
Utrop: 5.000 kr
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Utrop: 5.000 kr
29 april kl 19:41 -
1031 Oljemålning
Utrop: 5.000 kr
29 april kl 20:17
5079 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
29 april kl 20:45 -
9043 Oljemålning
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
29 april kl 18:52 -
1016 Oljemålning
Utrop: 10.000 kr
Aktuellt bud: 7.400 kr
29 april kl 19:08
4183 Oljemålning
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
29 april kl 18:42 -
1021 Oljemålning
Utrop: 20.000 kr
29 april kl 18:05 -
1032 Oljemålning
Utrop: 4.000 kr
29 april kl 20:14
5109 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
29 april kl 18:18 -
5108 Oljemålning
Utrop: 1.000 kr
29 april kl 19:49 -
1013 Oljemålning
Utrop: 6.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
29 april kl 20:04
1004 Oljemålning
Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Uppställning av brännvinsflaskor och tilltugg", Monogramsignerad. Olja på pannå, 62x41 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm
Utrop: 8.000 kr
29 april kl 18:19
1006 Oljemålning
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
29 april kl 18:32 -
3120 Oljemålning
Utrop: 700 kr
29 april kl 20:24 -
4238 Oljemålning
Utrop: 700 kr
29 april kl 18:18
1022 Oljemålning
Utrop: 8.000 kr
29 april kl 20:53 -
5071 Oljemålning
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 20:36 -
4159 Oljemålning
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:49
1038 Oljemålning
Utrop: 2.000 kr
29 april kl 19:55 -
4081 Oljemålning
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:08 -
4410 Oljemålning
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:07
5089 Oljemålning
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:35 -
4079 Oljemålning
Utrop: 500 kr
29 april kl 18:55 -
1004 Oljemålning
Utrop: 8.000 kr
29 april kl 18:19
2084 Serigrafi
Utrop: 7.000 kr
29 april kl 19:43
4050 Oljemålning
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:10 -
4051 Oljemålning
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:13 -
5075 Oljemålning
Utrop: 300 kr
29 april kl 19:57
5072 Oljemålning
Utrop: 600 kr
29 april kl 18:12 -
1014 Oljemålning
Utrop: 18.000 kr
29 april kl 18:54 -
1012 Oljemålning
Utrop: 30.000 kr
29 april kl 20:25
5084 Reliefplatta
metall, Susanna i badet, 11x16 cm
Utrop: 300 kr
29 april kl 18:41 -
2084 Serigrafi
Utrop: 7.000 kr
29 april kl 19:43 -
2035 Serigrafi
Utrop: 4.000 kr
29 april kl 20:01
5037 Skulptur
+ kartusch, metall och trä. Höjd: 13-16 cm
Utrop: 600 kr
29 april kl 20:19 -
5142 Skulptur
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
29 april kl 18:35 -
4140 Skulptur
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:14
1006 Oljemålning
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
29 april kl 18:32
5022 Skulptur
Fågel, stengods. Längd: 10 cm. Höjd: 7 cm
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:52 -
5192 Skulptur
Utrop: 1.500 kr
29 april kl 18:22 -
4404 Skulptur
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:45
1019 Skulptur
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 24.000 kr
29 april kl 18:19 -
1020 Skulptur
Utrop: 5.000 kr
Aktuellt bud: 14.000 kr
29 april kl 20:06 -
4286 Skulptur
Marmor, tvådelad. Höjd: 24 cm inkl sockel
Utrop: 700 kr
29 april kl 20:44
1025 Skulptur
Utrop: 3.000 kr
29 april kl 19:15 -
1018 Skulptur
Utrop: 6.000 kr
29 april kl 20:38 -
4208 Skulptur
Tjur, mässing. Längd: 20 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
29 april kl 19:35
1011 Skulptur
Utrop: 8.000 kr
29 april kl 19:50 -
5140 Skulptur
Victoriansk, man på häst, 36x25 cm
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:30 -
4346 Skulpturer
Utrop: 500 kr
29 april kl 19:14
1026 Akvarell
Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vinterlandskap med björkar. Signerad, daterad 1932, med dedikation. Akvarell / gouache, bildmått: 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
29 april kl 19:24
5125 Skulpturer
5 delar, Afrika. Höjd: 5-26cm
Utrop: 500 kr
29 april kl 20:11 -
3213 Teckning
Utrop: 700 kr
29 april kl 20:17 -
5199 Tidskrifter
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
29 april kl 20:29
5201 Torrnålsetsning
Utrop: 3.000 kr
29 april kl 20:33 -
5009 Träsnitt
Utrop: 800 kr
29 april kl 18:08 -
5008 Träsnitt
Utrop: 800 kr
29 april kl 18:43
4142 Väggskulptur
Utrop: 700 kr
29 april kl 19:15
- Metropol Tipsar
5199 Tidskrifter
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
29 april kl 20:29 -
5201 Torrnålsetsning
Utrop: 3.000 kr
29 april kl 20:33 -
Utrop: 2.600 kr
29 april kl 20:11
1025 Skulptur
Utrop: 3.000 kr
29 april kl 19:15 -
2036 Färglitografi
Utrop: 3.000 kr
29 april kl 19:48 -
1038 Oljemålning
Utrop: 2.000 kr
29 april kl 19:55
2019 Färglitografi
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
29 april kl 20:13 -
1032 Oljemålning
Utrop: 4.000 kr
29 april kl 20:14 -
1008 Akvarell
Utrop: 4.000 kr
29 april kl 18:49