Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  MÖBLER / Bord / Piedestal 13174037



*

nr 1317 4037


Piedestal

Med ytterfoder, majolika, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 94+ 30


Kondition: nagg

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 mars 2020
kl 20:35:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/3 16:53:12 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 30 mar

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor bord majolika piedestal ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 8316 Piedestal
    Elefant, Italy. Längd: 43 cm. Djup: 34 cm, höjd: 5..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:40
  • 8002 Piedestal
    höjd: 92 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 19:47
  • 8321 Piedestal
    med bordslampa. Höjd: 102+ 70
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:01




Ladda ner broschyr