GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14132005
nr 1413 2005
Ingrid Atterberg
(1920-2008), Sverige
Vas, "Daria", Upsala Ekeby, tidigt 1960-tal. Stengods i senapsgul glasyr med reliefmönster. Djupstämplad i botten samt etikettmärkt. Höjd: 24cm
Ingrid Atterberg, svensk keramiker född 1920, död 2008.
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
måndag 23 augusti 2021
kl 18:42:02
400 kr
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
450 kr
600 kr
600 kr
600 kr (Budbetjänt)
23 aug
Retro
Läs mer om Retro
Ingrid Atterberg
Läs mer om Ingrid Atterberg
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".