Konstnärer & Designers
Pierre Olofsson
1921-1996Pierre Olofsson, svensk målare, tecknare, grafiker född 1921 i Paris, död 1996.
Pierre Olofsson studerade vid Otte Skölds målarskola 1937-1938 samt vid Konstakademien för Fougstedt.
Läs om andra konstnärer och designers på Metropol
Aktuella föremål av Pierre Olofsson
2043 Färglitografi
Aktuellt bud: 1.400 kr
22 april kl 19:26 -
2022 Färglitografi
Aktuellt bud: 2.400 kr
22 april kl 20:23 -
2021 Färglitografi
Aktuellt bud: 2.600 kr
22 april kl 20:40
2001 Färglitografi
Aktuellt bud: 3.800 kr
22 april kl 18:20
Sålda föremål av Pierre Olofsson
Hitta fler föremål av Pierre Olofsson i www.auktionsprisbanken.se
2257 Färglitografi
Pierre Olofsson (1921-1996). Sign. 58/86, 151x85
Såld: 17.500 kr
Såldes den 22 februari 2010 -
6297 Skulptur
Såld: 15.600 kr
Såldes den 12 oktober 2009 -
2077 Färgserigrafier
Såld: 10.000 kr
Såldes den 20 november 2023
9150 Schatull
Såld: 8.000 kr
Såldes den 19 mars 2018 -
8026 Blandteknik
Såld: 7.000 kr
Såldes den 26 januari 2015 -
8221 Färglitografi
Såld: 6.200 kr
Såldes den 17 oktober 2016