Konstnärer & Designers
Lennart Glemme
1927Lennart Glemme, svensk målare född i Göteborg 1927.
Lennart Glemme studerade vid Otte Skölds målarskola i Stockholm, i Köpenhamn vid Eric Clemesens målarskola, Royal Academy London samt vid Konstakademiens grafikskola.
Läs om andra konstnärer och designers på Metropol
Sålda föremål av Lennart Glemme
Hitta fler föremål av Lennart Glemme i www.auktionsprisbanken.se
1007 Etsning
Såld: 900 kr
Såldes den 23 oktober 2017 -
2202 Etsningar
3 st, Lennart Glemme (f. 1927), Stockholmsmotiv
Såld: 700 kr
Såldes den 11 april 2016 -
4307 Etsning
Såld: 700 kr
Såldes den 19 oktober 2015
1076 Litografi
Såld: 450 kr
Såldes den 5 mars 2012 -
4625 Etsning
Lennart Glemme (f. 1927), 1970, 9x13
Såld: 400 kr
Såldes den 6 februari 2017 -
7075 Etsning
Lennart Glemme (f. 1927), Stockholmsmotiv, 28x47
Såld: 400 kr
Såldes den 31 januari 2011