Konstnärer & Designers

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  Å  Ä  Ö

Lennart Glemme

1927

Lennart Glemme, svensk målare född i Göteborg 1927.

Lennart Glemme studerade vid Otte Skölds målarskola i Stockholm, i Köpenhamn vid Eric Clemesens målarskola, Royal Academy London samt vid Konstakademiens grafikskola.

Läs om andra konstnärer och designers på Metropol

Sålda föremål av Lennart Glemme

Hitta fler föremål av Lennart Glemme i www.auktionsprisbanken.se

  • 1007 Etsning
    Såld: 900 kr

    Såldes den 23 oktober 2017
  • 2202 Etsningar
    3 st, Lennart Glemme (f. 1927), Stockholmsmotiv
    Såld: 700 kr

    Såldes den 11 april 2016
  • 4307 Etsning
    Såld: 700 kr

    Såldes den 19 oktober 2015
  • 1076 Litografi
    Såld: 450 kr

    Såldes den 5 mars 2012
  • 4625 Etsning
    Lennart Glemme (f. 1927), 1970, 9x13
    Såld: 400 kr

    Såldes den 6 februari 2017
  • 7075 Etsning
    Lennart Glemme (f. 1927), Stockholmsmotiv, 28x47
    Såld: 400 kr

    Såldes den 31 januari 2011