Konstnärer & Designers

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  Å  Ä  Ö

Hans Norsbo

1897-1955

Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.

Hans Norsbo studerade vid Konstakademien i Stockholm 1915-1918 och gjorde studieresor till Frankrike och Italien.

Läs om andra konstnärer och designers på Metropol

Sålda föremål av Hans Norsbo

Hitta fler föremål av Hans Norsbo i www.auktionsprisbanken.se

  • 2404 Etsning
    Hans Norsbo (1897-1955), Slussen, 1936, 15 x 19, 5 ca
    Såld: 2.400 kr

    Såldes den 16 december 2013
  • 2067 Akvarell
    Såld: 1.500 kr

    Såldes den 26 september 2022
  • 6414 Etsning
    Såld: 1.300 kr

    Såldes den 9 maj 2022