bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tänger 12497397



*

nr 1249 7397


Tänger

Motivet. 7 delar, silver. Vikt: ca 317g. Längd: 9-21cm. Djup: 1-8cm. Höjd: 1-5cm.


Utrop:

700 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 april 2019
kl 20:34:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/4 00:47:09 1      400 kr
21/4 11:30:04 2      400 kr
21/4 11:30:04 1      400 kr (Budbetjänt)
21/4 21:46:43 3      700 kr
22/4 15:15:16 1      600 kr
22/4 15:15:16 3      700 kr (Budbetjänt)
22/4 18:08:19 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: motivet silver tänger ädelmetall
  • 2543 Bägare
    silver, 1700-tal. Höjd: 8 cm, vikt. 47 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:05
  • 2428 Bestick
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 36 delar, L-. 1..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:42
  • 2430 Bestick
    silver, GEWE, 39 delar, Vikt: 1884 g
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:45




Ladda ner broschyr