KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12365022

nr 1236 5022

Lisa Larson

(f. 1931), Sverige

Skulptur, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

Konditionsrapport: slitage, skador

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

måndag 18 februari 2019
kl 20:43:36

14/2 01:07:12 1      700 kr
15/2 20:56:04 2      Vinnande bud

  • Tema
  • 18 feb

Keramik

Läs mer om Keramik

Lisa Larson

Läs mer om Lisa Larson