bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålfat 13581368



*

nr 1358 1368


Skålfat

silver, Borgila. Diameter: 19 cm, 1975. Vikt: ca 390 g


Konditionsrapport: graverad i botten, Vikt: 390g ca.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 november 2020
kl 20:08:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/10 15:42:45 1      1.700 kr
2/11 18:01:15 2      1.600 kr
2/11 18:01:16 1      1.700 kr (Budbetjänt)
2/11 20:03:03 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Atelier Borgila AB
Verkstad för silver- och guldsmide i Stockholm, grundad 1920 av de unga friherrarna Erik och Claes Fleming, Stockholm.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borgila silver skålfat ädelmetall
  • 6296 Skålfat
    Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Stu..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 november kl 18:59
  • 6253 Skålfat
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Man på häst, Gusta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    30 november kl 19:57




Ladda ner broschyr