bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 11943312



*

nr 1194 3312


Skål

silver, 1927, etsad dekor. Vikt: 320g, längd: 21 cm, djup: 9 cm, höjd: 12 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 juli 2018
kl 20:57:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/7 13:14:56 1      700 kr
17/7 16:31:42 2      800 kr
22/7 22:29:06 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsad dekor silver skål ädelmetall
  • 6567 Fat
    + skål, Kristall, Silvermonterad, Finland / Böhmen..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:29
  • 6545 Gräddkanna
    + sockerskål+ ströare, 4 delar, silver. Höjd: 6-10..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:07
  • 6420 Kanna
    + skål, 3 delar, Portmeiron, Pomona. Längd: 20-26c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:28
  • 6443 Näsduksskål
    Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Signerad Ven..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:18
  • 6589 Skål
    Åsa Brandt, 44x36
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:53
  • 5091 Skål
    Britt Sundell, Gustavsberg. Diameter: 33 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:50




Ladda ner broschyr