bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 12555074



*

nr 1255 5074


Fat

7 st, silver, Monogram, Sverige. Diameter: 17. Vikt: ca 840 g


Utrop:

1.800 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 maj 2019
kl 18:09:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/5 20:50:47 1      1.500 kr
20/5 13:45:09 2      1.900 kr
20/5 16:35:39 3      2.200 kr
20/5 16:44:20 4      2.200 kr
20/5 16:44:20 3      2.200 kr (Budbetjänt)
20/5 16:44:34 4      2.400 kr
20/5 18:04:38 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat monogram silver sverige ädelmetall
  • 5392 Skålar
    + fat, 7 delar, Kristall, omkring 1900 cm. Längd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:16
  • 5171 Skålfat
    Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterlingsilver, 19..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:18
  • 5395 Skålfat
    Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Sign..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:20




Ladda ner broschyr