bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12064311



*

nr 1206 4311


Bestick

silver, 64 delar. Bruttovikt: 4550 g (varav knivar 1900 g)


Utrop:

6.000 kr

Såld:

6.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 september 2018
kl 18:27:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/9 20:37:47 1      4.200 kr
24/9 18:00:38 2      4.600 kr
24/9 18:16:50 3      Vinnande bud
24/9 18:21:36 4      5.000 kr
24/9 18:21:36 3      5.200 kr (Budbetjänt)
24/9 18:21:47 4      5.400 kr
24/9 18:21:47 3      5.600 kr (Budbetjänt)
24/9 18:22:01 4      5.800 kr
24/9 18:22:01 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 7305 Bestick
    2 + 3 + 1 delar, silver, 1800-tal. Längd: 17-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 20:39
  • 7170 Bestick
    52 delar, Rosenholm, silver, längd, 11-20 cm ca.
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 19:44
  • 7301 Bestick
    nysilver, diverse
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    29 juli kl 20:35




Ladda ner broschyr