bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12235090



*

nr 1223 5090


Bägare

silver, WA Bolin, 1949. Höjd: 22. Vikt: ca 515 g


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 december 2018
kl 18:35:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/12 21:40:20 1      2.000 kr
10/12 18:26:50 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 10 dec

Silver

På Tema Silver i december har vi samlat svenskt, engelskt, finländskt, franskt, holländskt, persiskt, ryskt, tyskt, amerikanskt och österrikiskt högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat CG ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver wa bolin ädelmetall
  • 1057 Bägare
    3 st, MEMA, 1988, Handmade, vikt: 240g, Erik Löfma..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:11
  • 1150 Bägare
    med hänkel, Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:01
  • 1091 Bägare
    silver, 1783. Hans Langberg (1762-1813), Söderhamn..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:42
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5, vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:47
  • 1151 Bägare
    silver, Berlin 1890-tal. Höjd: 7, vikt: 79 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:59
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:33




Ladda ner broschyr