bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12497344



*

nr 1249 7344


Bägare

3 st, silver. Höjd: 6-17 cm


Utrop:

700 kr

Bevakningspris:

ÄR UPPNÅTT

Aktuellt bud: 350 kr (per 20:30:01)
Uppdatera
Visning

lördag 20/4, söndag 21/4 och måndag 22/4. Ingen visning fredag 19/4


Auktionen
avslutas:

måndag 22 april kl 18:24:12


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud
  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/4 10:48:51 1      300 kr
19/4 11:50:19 2      ledande budet*

*Det maxbud som är ledande är hemligt för övriga budgivare tills någon annan lägger ett högre bud.

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare silver ädelmetall
  • 8355 Bägare
    + kalker, 2+ 6, silver. Höjd: 5-13
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    22 april kl 20:03
  • 1057 Bägare
    3 st, MEMA, 1988, Handmade, vikt: 240g, Erik Löfma..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    29 april kl 19:11
  • 1150 Bägare
    med hänkel, Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    29 april kl 20:01
  • 1091 Bägare
    silver, 1783. Hans Langberg (1762-1813), Söderhamn..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    29 april kl 18:42
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5, vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    29 april kl 19:47
  • 1151 Bägare
    silver, Berlin 1890-tal. Höjd: 7, vikt: 79 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    29 april kl 19:59




Ladda ner broschyr