bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Armband 12511046



*

nr 1251 1046


Armband

Silver / stenar, 1960-tal. Bruttovikt: ca 37g. Längd: 21 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 18:52:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 07:27:47 1      300 kr
29/4 18:34:26 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband silver stenar ädelmetall




Ladda ner broschyr