KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12534017

nr 1253 4017

Lisa Larson

(f. 1931), Sverige

Skulptur, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stina med katt, ej signerad förlaga i chamottelera, Gustavsberg 1950-tal. Delvis målad och glaserad chamottelera. Höjd: 24 cm

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Utrop:

14.000 kr

Såld:

13.500 kr

måndag 6 maj 2019
kl 19:31:40

Lisa Larson

Läs mer om Lisa Larson