bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13657008



*

nr 1365 7008


Spegel

Empire, 156x83 cm


Konditionsrapport: skadad

Utrop:

4.000 kr - 5.000 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 13:10:03)
Uppdatera
Visning

fredag 4/12, lördag 5/12, söndag 6/12 och måndag 7/12


Auktionen
avslutas:

måndag 7 december kl 19:33:02


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 60 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 800 kr
  Göteborg 800 kr
  Helsingfors 800 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 8418 Brickbord
    rokokostil, spegelbricka. Bredd: 57, djup: 45 cm, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 18:29
  • 8118 Solspegel
    Dia 15-45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:16
  • 8413 Spegel
    1960-tal, 124x55cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:26
  • 8474 Spegel
    1960-tal, vit / guld, 120x66 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:07
  • 8398 Spegel
    60x40 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 19:38
  • 6513 Spegel
    Nyrokoko, 76x63 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    7 december kl 20:59




Ladda ner broschyr