Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 februari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Utan bilder

1238 6084  Buljongkoppar + såskanna + uppläggningsfat, Napoleon Ivy, Wedgwood, 7 + 2 delar. Längd: 13-27cm. DJup7,5-21,5cm. Höjd: 3-10cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:46)

1238 7044  Byråar Ett par, England, Längd: 94 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:13)

1238 7029  Herrarmbandsur Omega Seamaster. Automatic, Diameter: 3,2

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:43)

1238 7020  Hjälm med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens Harry Schein, inköpta på Stockholms Stads Auktionsverks auktion efter Direktör Fritiof Malmsten 1955. Längd: 20 cm. Djup: 11 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:30)

1238 7019  Ljusstake Firma Svenskt Tenn, 1927. Längd: 36. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:07)

1238 7035  Matservisdelar 50 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood, bland annat 20 st mattallrikar Dia: 26

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:56)

1238 6649  Matta orientalisk, 316x215

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:19)

1238 7028  Muminfigurer 4 st, Fauni. Höjd: 11-16

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:19)

1238 7011  Oljemålning 1700-tal, Italienskt landskap. Olja på duk, uppfodrad duk, 59x78 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:59)

1238 2553  Oljemålning Erik Olson (1901-1986), Sverige. "Livets Kretsgång". Utförd november 1921, signerad EON. Olja på duk, uppfodrad duk, 20x29,5 cm

S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:32)

1238 7010  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Man med cello. Olja på pannå, 45x37

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)

1238 7034  Oljemålning Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Modell. Signerad. Olja på duk, 99x54 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:59)

1238 7021  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Flicka på landsväg. Olja på pannå, 67x45 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:31)

1238 7039  Oljemålning Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Vintrig stadsvy från Warszawa, Signerad. Olja på duk, 51x35

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 21:07)

1238 5089  Prakturna Gustavsberg. Parian. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:54)

1238 6586  Sablar 2 st, modell äldre. Mässingsdekor. Längd: 88-90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:48)

1238 2509  Servisdelar 26 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:52)

1238 7022  Skål Höganäs, Jugend, majolika. Längd: 21cm. Diameter: 23cm. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:39)

1238 7041  Skål Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Glas, nätdekor, 1950-tal. Signerad. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:52)

1238 6584  Sköld Dhal, Persien, metall. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:45)

1238 7023  Skulptur Liss Eriksson (1919-2000), Sverige. Huvud. EA IV/IV. Gjutarstämpel E Godard. Brons. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:23)

1238 7040  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Chamotterat stengods, glaserad i olika färger, stensockel, signerad. Höjd: 14 ink sockel

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:25)

1238 7003  Skulpturer Max Lindenberg (1873-1910), Tyskland. 2 st, kvinnor. Brons. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:42)

1238 7008  Snapsglas 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:45)

1238 7026  Soffa Gustaviansk. Längd: 152 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:22)

1238 7033  Spegelplatåer ett par, rokokostil, slipat glas, 1800-tal 47x38

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:12)

1238 7043  Speldosa  + skivor, omkring 1900, "Symphonion Brevete Patent", 8 st skivor, diameter: 14,5. Längd: 18, djup: 18 cm, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:52)

1238 4439  Stolar 6 st, 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:44)

1238 7002  Stolar snarlika, Rokoko, bemålade

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:42)

1238 7037  Tekoppar med fat 8 delar, Napoleon Ivy, Wedgwood

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 18:20)

1238 3375  Träsnitt Ellen Thesleff (1869-1954), Finland. "Finlands vår". Signerad, daterad 1936, numrerad 4/25. Motivet: 30x23 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:24)

1238 3374  Träsnitt Ellen Thesleff (1869-1954), Finland. Signerad, daterad 1915, ca 24x24 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 19:26)

1238 7031  Träsnitt Kabukido Enkyo, "actor Nakamura Nakazon as Matsuo maru". Motivet: 35,5x25,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:21)

1238 6580  Vinglas 8 + 8 st, design: Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Bouquet", Kosta Boda. Höjd: 17-17,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2019 20:39)