404 7790 Affisher Diverse, Beatles m.m
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7484 Akvarell "Marin" sekelskifte 27x43 (oramad)
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7714 Akvarell Alexander Langlet, Oosch 1900, 30x40
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7706 Akvarell Elisabeth Warling, 22x28
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7247 Akvarell M Säflund, 1921 32x49
404 7681 Akvarell Regina Kylberg (1842 - 1913), Skogstrappa, 1800-tal, 34 x 23
S�ldes f�r 98.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7086 Akvarell signerad, Carlsholm, 36x62
404 5641 Akvarell Vattenfall, 60x42
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7252 Akvareller 2 st, M Säflund, Motiv från Uppsala
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7248 Akvareller 2 st, M Säflundfiskande barn + bygata
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7281 Akvareller 2 st, Miriam Edström, stadsmotiv, 23 x 18
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5445 Akvareller 2 st, W Vilkrist,
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7290 Ampel 20-tal, dia:40
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7242 Ampel Glas
404 7243 Ampel Glas, bemålat
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5018 Ampel med prismor, Dia. 38
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7443 Ampel Prismor, dia:38
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7051 Appliquer 1 par, mässing
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5430 Arkivskåp Jalusi, ek, längd: 73, djup: 52, höjd: 124
404 7030 Armband 18 k. 34 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5551 Armband 18k 62, 7 g
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7457 Årsur Mässing, höjd: 21
404 7518 Askkoppar silver, 8+10 st
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7400 Bägare 1900-talets början, höjd: 15
404 7686 Bägare silver 1943 monogran LN, höjd: 16
404 7334 Bägare silver, g5 1861., höjd: 8
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7425 Bägare silver, Råström, inskr., höjd: 11, 5
404 7430 Bägare silver, sterling.Danmark 1947. inskrp. 1951, höjd: 7
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7399 Bägare silver., höjd: 23
404 7795 Bakbord med stenskiva och hylla, 91x45x90
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7047 Balansvåg med vikter, Lindells, 15 kg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7659 Bålskål Josef Ekberg, dia:37
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7263 Bålskål med lock & slev, Ns, Jugend, höjd: 40
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7732 Barnstol furu
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7259 Barskåp Gustaviansk stil, längd: 83, D.41, höjd: 117
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7090 Bastuba Bruno Klemm Jr. Marknenkirschen
404 5332 Båtratt (nyprod)
404 7791 Bergère Louis XV-stil, nyomklädd
404 7626 Bestick diverse N.S
404 7072 Bestickschatull på ben, ek
404 7811 Bildprojektor med bilder, M.Ä
404 7462 Bjällra
404 7638 Björnskulptur C.Fagerberg, gips, höjd: 28
404 7500 Bläckställ Mässing
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7268 Blandteknik Fritz Sjöström -87, 42x61
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7524 Blandteknik Hans Ångsäter, 35x28
404 7168 Blandteknik Maja Synnergren, "Skolundervisning" 20x35
404 7094 Blandteknik Maurice Blanchard, Montmartre, 34x25
404 7271 Blandteknik Vello Våårtnöu, komposition, 60 x 90
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7272 Blandteknik Vello Väärtnöu, komposition, Komposition, 60 x 90
404 7180 Blomsterurna Gjutjärn, Pojke med urna, höjd: 90
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7741 Bockbord med låda, 1800 ca furu, 119x63x71
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7066 Böcker + skrifter, diverse, 17/1800-tal, bl.a. Stringholm
404 7467 Bojan Kina, 1800-tal, höjd: 22
404 7298 Bojaner 1-par, Kina, höjd: 18
404 7504 Bokhylleskåp Björk, längd: 100, djup: 25, höjd: 90
404 7747 Bonad 90x140
404 7162 Bonad c:a 140x200 (skador)
404 7628 Bonbonjärer 2st + skål
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7549 Bord Gråmålat, höjd: 74
404 7329 Bord sent 1800-tal, längd: 78, djup: 48, höjd: 77
404 7330 Bord tidigt 1900-tal, längd: 85, djup: 59, höjd: 71
404 7276 Bordsfotogenlampa 1800-tal, Porslindfot, höjd: 62
404 7192 Bordsfotogenlampa sekelskifte, N.S
404 7449 Bordslampa Brons
404 7450 Bordslampa Mässing
404 5294 Bordslampa Mässing, relief
404 7246 Bordslampa Strindbergsmodell
404 7195 Bordslampfot Kina
404 5320 Bordslampfot Mässing
404 7571 Bordslampor 1 par, (Nyprod)
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7572 Bordslampor 1 par, jugendstil, (nyprod)
404 7194 Bordslampor 3 st
404 7446 Bordspendyl Ek, längd: 60
404 7312 Bordsprydnad höjd: 17, 1800-tal
404 7313 Bordsprydnad Ryttare, mässing/ silver/ emalj, höjd: 26
404 5538 Brevpress Porslin, Drake, längd: 16
404 7131 Bricka glas/metall
404 7429 Bricka med kanna och skål, silver, Brickans, längd: 21
404 7010 Bricka Plåt, Bemålad, längd: 77
404 7293 Brickbord längd: 76, djup: 58, höjd: 50
404 7292 Brickbord rokokostil, längd: 75, djup: 57, höjd: 60
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7216 Brickor 3 st, Ns
404 7220 Buffeskåp Jugend, Ek, längd: 130, djup: 53, höjd: 197
404 7373 Burk med lock, 'Argenta' Gustavsberg, Kåge, höjd: 12 (lagning)
404 7581 Byrå Rokokostil, längd: 80, djup: 45, höjd: 82
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7288 Byrå Sekelskifte, längd: 100, djup: 48, höjd: 89 (f.d spegelbyrå) slitage
404 7444 Byrå Sen.Guststil, längd: 96, djup: 47, höjd: 81
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7665 Byrå Senbarock, längd: 95, djup: 51, höjd: 78
S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7808 Byrå Senbarock, Vitmålad, längd: 96, djup: 51, höjd: 79
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7588 Byrå stenskiva, längd: 98, djup: 50, höjd: 83
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7493 Champagneglas 6st, N.S
404 7617 Chiffonjé Kar-Johan, alm, längd: 122, djup: 50, höjd: 153
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5499 Chokladkanna Mässing, Västerås
404 7512 Cigaretteetui silver, 1900-tal, längd: 14
404 7398 Cigaretteskrin silver , 1900-tal, längd: 13
404 5421 Cigarettetui Kina, höjd: 9 cm
404 7690 Cigarettetui Silver, GAB, 1896
404 7680 Cigarettetui + bläckhorn Silver
404 5458 Cloissone 4 del, Orientaliskt
404 7092 Clubfåtölj röd skinnklädsel
404 7118 Clubfåtölj röd skinnklädsel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7064 Cobra grå/grön, skada
404 7438 Coctailglas 12 st. silver, höjd: 9
404 5517 Collier 4 st,
404 7535 Däckstol sekelskifte 1900
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7574 Dörrknackare 3 st, Mässing, Lejon
404 7014 Dörröverstycke Gustaviansk stil, längd: 86
404 7426 Dosa silver, Folcker T4 dia 6
404 7434 Dosa silver, imp.stplr. e. 1912 , längd: 7
404 7544 Dosa silver, sekelskifte, utländska stämplar., höjd: 12 cm.
404 7431 Dosa silver, Y7, 1925, längd: 8
404 7407 Dosor 1 par, silver H 5, 1855 dia 6
404 7408 Dosor 1 par, silver, F5, 1860 , dia 6, 5
404 7522 Dosor 4 st. silver
404 7228 Dosor diverse Porslin, mm
404 7089 Dragspel piano, Ragges Special
404 7217 Draperier 1 par, längd: 220
404 7519 Dubbelkarott nysilver, dia 20
404 7018 Dukar 4 del
404 7264 Emma
404 7153 Emma Plysch
404 7284 Etagebord 1890-tal, höjd: 74
404 7536 Etagehylla Tidigt 1900-tal, höjd: 69
404 7088 Etsning Axel Fridell, Mrs. Dunn, 20x15
404 7110 Etsning Oskar Bergman, 8, 5x11, 5
404 7715 Etsning Renoir, 23x19
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7516 Etui emalj och silver+etui, silver
404 7475 Fållbänk Vitmålad, längd: 133
404 7579 Fällbord 1800-tal, bemålat, höjd: 84
404 7219 Färglitografi höjd: G. Karlström, -76, handkolorerad, 154/340, 33x47
404 7135 Färglitografi Ardy Strüwer, komposition, 29/100, 74 x 55
404 5546 Färglitografi Beck & Ljung, 126/150, 25x46
404 5545 Färglitografi Beck & Ljung, 144/150, 63x47
404 7270 Färglitografi Bengt Landin, provtryck, 43x60
404 7695 Färglitografi Esaias Thorén, 557/750, 55x60
404 7277 Färglitografi Hans Kajtorp, "Ladugården", 110/145, 31 x 50
404 7081 Färglitografi Kejsar Calle Sunesson, brudpar, 58x45
404 7496 Färglitografi Lars Norrman, 330/360, 42x56
404 7498 Färglitografi Lars Norrman, 49/360, 42x53
404 5347 Färglitografi Reinhold Ljunggren, 149/360, 15 x 13, Milmärke
404 5194 Färglitografi Roland Svensson, 213/300, 33x45
404 5548 Färglitografi Saint-Genie, 62x44, 55/110
404 7432 Fat 2 st, Gustafsberg, "Wexiö"
404 7137 Fat Ulrica Hydman-Vallien, Dia33
404 7154 Fåtölj 1940-tal
404 7489 Fåtöljer 1 par, Chippendalestil
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7725 Figurin "Apa", höjd: 17, konstmassa
404 7637 Figurin Asien, antik, trä, höjd: 17
404 7468 Figurin Danmark, "Sittande kvinna", höjd: 21
404 7385 Figurin Häst med föl, Tyskland, höjd: 43
404 7647 Figurin Mari Simmulsson, Upsala-Ekeby, Kvinna', höjd: 29
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7458 Figurin Rokokodam, höjd: 18
404 7381 Figurin Rosenthal, Art Deco, höjd: 23 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7296 Figuriner 2st, Kina, höjd: 17+21
404 7383 Figuringrupp Tyskland, Tettau, höjd: 24
404 7295 Fiskbassäng Kina, dia:27
404 7514 Fiskbestick 24 delar, nysilver, i schatull
404 7084 Fiskbestick i schatull, 2 uppsättningar, 18 + 12 + uppläggningsbestick
404 7278 Flygelduk Broderad, ca 250 x 250
404 5208 Fotogenlampa Bords, majolika
404 7454 Fotoram 27x47
404 7212 Fotoramar div
404 7339 Frimärken USA, 2st album + 2st lådor + 1st portfölj
404 7163 Frimärken + Förstadagsbrev
404 7730 Fruktfat 1 par, glas, dia 35
404 7624 Fruktfat 4st, keramik, Upsala-Ekeby m.m
404 7007 Fruktfat Ulrica Hydman Vallien, Boda, dia 39
404 7648 Fruktskål Ulrica Hydman-Wallien, Kosta Boda, höjd: 22 dia:25
404 7099 Fruktskål (dds) Mats Borgström, dia 35
404 7623 Fruktskålar 2st, kristall
404 7355 Gallerskål på fot, Empire, höjd: 20
404 7634 Glas 4-del, Böhmiskt
404 7065 Glaspokal med lock, etsad dekor, höjd: 46, (locket skadat)
404 7380 Glasservisdelar 6+6+6
404 7719 Glasservisdelar c:a 50-del
404 7735 Golvas Arabia, signerad, höjd: 53, (skada)
404 7786 Golvlampa 2 armad
404 5494 Golvlampa Svenskt Tenn, modell:2564
404 7318 Golvlampbord Mässing/onyx
404 7149 Golvur Tempus Fugit, höjd: 175
404 7800 Golvvas UE
404 7455 Golvvas Upsala-Ekeby, höjd: 52
404 7353 Gouache + bok, "Dödens Laboratorium"
404 7427 Gräddkanna silver imp. stplr e. 1912., höjd: 8
404 7545 Grafiska blad i mapp, Heinrich Rettner m.m
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7076 Gravyrer 1 par, Drottningholm, 26x56
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 4523 Gravyrer 3 st, Shakspeare, 1800-tal
404 7070 Hallampa glas/metall, höjd: 50
404 7210 Hallbyrå Intarsia, längd: 39, djup: 32, höjd: 71
404 7056 Handspegel + 5 borstar, silver
404 7208 Hängskåp Jugend, Ek, 57
404 7061 Herrbetjänt
404 7387 Horn+ saltkar
404 7319 Hörnvitrinskåp höjd: 200
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7602 Jardinere Glas, längd: 31
404 7348 Jardinere Majolica Gustafsberg, 1900, höjd: 36 (lagningar)
404 7119 Jordglob
404 7062 Jubileumsmynt Drottning Elisabeth II, 1952-1977
404 7799 Kaffepanna koppar
404 7403 Kaffeservis 3 delar, silver, 1900-tal
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7146 Kaffeservis Svaneholm, ca 25 del
404 7371 Kaffeskedar 11st, silver
404 7034 Kakemon Kina
404 7436 Kalkar 15 st. silver, höjd: 11
404 4515 Kamel keramik, höjd: 66
404 7036 Kamera Hasselblad, 1898
404 7244 Kamera i väska med tillbehör
404 7726 Kanapé 1800-tal, längd: 180
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7224 Kandelaber +vas, Rörstrand, Daldansen
404 5658 Kandelaber brons, höjd: 60
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7267 Kandelabrar 1 par, Nyrokoko, höjd: 39
404 7473 Kandelabrar 1 par, silver, höjd: 42
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7577 Kandelabrar 1-par, höjd: 43
404 7494 Kandelabrar 1-par, Tenn, höjd: 29
404 7075 Kanna med lock Waechtersbach, 1800-tal, porslin/NS, höjd: 27 + smörask, NS
404 7750 Käpp med ben/silverkrycka
404 7563 Karaff+ 4 vinglas
404 7491 Karaffer 1 par, Skruf
404 7561 Karaffer 2 st, E Ollers/Simon Gate
404 7660 Karaffer Diverse, kristall
404 7576 Karmstol England
404 7152 Karmstol Skrinda
404 7586 Karmstolar 1-par, Gust.stil (nyprod.)
404 7806 Kasthyllor 2 st
404 7645 Kattfigurin Lisa Larson, längd: 33
404 7789 Kista 1800-tal, längd: 62
404 7553 Kista Ådringsmålad, längd: 78
404 7136 Klaffbord 1800-tal, längd: 96, djup: 45, höjd: 74
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7552 Klaffbord Tidigt 1900-tal, längd: 104, djup: 104, höjd: 77
404 7191 Knivar 2 st, (1 martinni 1 Helle Norge)
404 7346 Konfektskål silver med glasinsats . 1904, längd: 25
404 7654 Konstböcker diverse, 1st kartong
404 7743 Konstglas 2 del
404 7560 Konstglas 3 del, Kosta, Vicke Lindtrand
404 7402 Kopp silver, viktoriansk, eng. stplr, höjd: 10
404 7240 Koppar 3 del
404 7687 Koppar 4 del
404 7053 Koppar 4 del
404 7037 Koppar diverse
404 7238 Koppar/mässing 7 del
404 7199 Kopparföremål 6 del
404 7285 Kornisch längd: 140, Förgylld
404 7174 Kornisch dalamotiv, längd: 180
404 7460 Kristall 5-del
404 7367 Kristall diverse skålar & fat
404 7232 Kruka Rörstrand, höjd: 18
404 7495 Kryddburkar 11st, Tjeckien, handmålade
404 5077 Kryddburkset Göteborg, 4+5 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7555 Kudde Prydnad
404 7236 Kuriosa 3 del
404 7057 Kuriosa 6 del. bl.a. kruthorn
404 7068 Lampbord bemålat, höjd: 72
404 7364 Lampbord Gustaviansk stil, höjd: 60
404 7325 Lampbord Gustaviansk stil, onyxskiva, längd: 70, höjd: 53
404 7727 Lampbord idegran, höjd: 62
404 7550 Lampbord med låda, tidigt 1900-tal, höjd: 74
404 7451 Lampbord med lådor, längd: 50, djup: 30, höjd: 70
404 7530 Lampetter 1 par
404 7004 Lampetter 1 par, 1960-tal
404 7601 Lampetter 1 par, Förgyllda, höjd: 17
404 4210 Lampetter 1 par, höjd: 60 (nyprod)
404 7390 Lampetter 1 par, Mässing, längd: 30
404 7207 Lampetter 1 par, Tenn, höjd: 29
404 7128 Lejon 1 par, keramik, höjd: 32
404 7651 Leksaksbil i originalkartong, Schuco
404 7653 Leksaksbil Lastbil
404 7652 Leksaksbilar 3st
404 7299 Leopard Metall, längd: 75, höjd: 37
404 7662 Linne Diverse, 2st Kartonger
404 7017 Linnedukar div
404 7016 Linnedukar Div
404 7102 Litografi Björn Jonsson, hus, 21x32
404 7003 Ljuskrona 3-armad, smide, dia 54
404 7685 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 60
404 7040 Ljuskrona metall, 5-armad, höjd: 31
404 5016 Ljuskrona Rokokostil, Ca 70
404 5434 Ljuskrona rokokostil, höjd: 50
404 7442 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70
404 7746 Ljusstakar 1 par, masurbjörk, 1800-tal,
404 7376 Ljusstakar 1 par, Porslin, 1800-tal, höjd: 36 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7405 Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 9, 1958, höjd: 21
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7575 Ljusstakar 1-par, Barockstil, höjd: 50
404 7657 Ljusstakar 1-par, tenn, höjd: 12
404 7372 Ljusstakar 1-par, Vesterås, mässing, höjd: 28
404 7311 Ljusstakar 2 st, 1800-tal, Berlin, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 27
404 7052 Ljusstakar 3 par, mässing
404 7692 Ljusstakar Ett par, Mässing, höjd: 13
404 7678 Ljusstakar Ett par, Otto Meyer, höjd: 24
404 7671 Ljusstakar Ett par, Silver, 1895
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7234 Ljusstake Tenn, 1700-tal, höjd: 16 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 5071 Lockurna Delft, höjd: 39
404 7233 Lockurna Keramik, höjd: 27
404 7377 Lockurna Kosta, höjd: 22
404 7222 Lockurnor 1-par, Kina, 1900-tal, höjd: 17
404 7672 Lodur 1890-tal., höjd: 135
404 7392 Lodur nutida, höjd: 62
404 7169 Lodur sent 1800-tal, höjd: 80
404 7664 Luktdosa Silver
404 5151 Makden Antik tibet, 63x110
404 7022 Martiniglas Sigvard B, ns
404 7379 Matbestick "Franska liljan" N.S
404 7762 Matbestick NS Svenk Spets, ca 65 del
404 5508 Matbord Bruno Mathsson 1965, dia:130, höjd: 70
404 5579 Matbord trä, DK, höjd: 76
404 5580 Matsalgrupp Barockstil, 11 del
404 5272 Matsalsgrupp 5 del, Bord + 4 stolar, björk, intarsia
404 7214 Matsalsskåp Jugend, Ek, längd: 104, djup: 48, höjd: 200
404 5729 Matservis c:a 60 del., Kåge, Gustavsberg
404 7130 Matservisdelar 35 del. Gustavsberg, Paris
404 7722 Matservisdelar 60-del, Gustavsberg, "Triumf"
404 7067 Matservisdelar c:a 30 del. Svenska Slott, (skador)
404 7728 Matservisdelar c:a 65-del, Kåge "Landskap"
404 7362 Matservisdelar glas
404 7122 Matta afghan, 105 x 185
404 7121 Matta Afghan, 130 x 190
404 7397 Matta galleri, Pakistan, 81 x 373, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7120 Matta Kina, 185 x 95
404 7002 Matta Kina, 236x320
404 7001 Matta Kina, 245x345
404 7289 Matta old Hamadan, 180 x 107
404 7181 Matta orientalisk, Abadéh, 120x178
404 7167 Matta orientalisk, Ardebil, 77x295
404 7159 Matta orientalisk, Bidjar, 108x165
404 7213 Matta orientalisk, Esfahan, silkevarp, 118x179
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7144 Matta orientalisk, Hamadan, 129x203
404 7143 Matta orientalisk, Hamadan, 140x208
404 5467 Matta orientalisk, Hamadan, 86x290
404 7186 Matta orientalisk, Husseinabad, 217x308
404 7184 Matta orientalisk, Husseinabad, 71x706
404 5213 Matta orientalisk, Husseinabad, 86x283
404 5260 Matta orientalisk, Indo-Tibet, 170x240, Kasthall design
404 7157 Matta orientalisk, Kolyai, 158x263
404 7145 Matta orientalisk, Melayer, 152x257
404 7185 Matta orientalisk, Moud, 200x300 (slitage)
404 7165 Matta orientalisk, Moud, 80x200
404 5220 Matta orientalisk, Nahavand, 150x242
404 7108 Matta orientalisk, semi-antik Anatol, 170x116
404 7109 Matta orientalisk, semi-antik Hamadan, 188x102, (slitage)
404 7280 Matta orientalisk, semi-antik Shiraz, 180x286 (slitage)
404 7124 Matta orientalisk, Semiantik, 100 x 78[skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7141 Matta orientalisk, Tuisserkhan, 150x252
404 7171 Matta orientalisk, Turkmen, 198x293
404 7123 Matta Pakistan, 160 x 235
404 7396 Matta semiantik anatol, 120 x 284
404 3672 Matta Täbriz, 350 x 250
404 7125 Mattor 2 st, Mir, ca76 x 120
404 5553 Mattor 2st semi-antika Yastik, Anatol, c:a 40x60 (slitage)
404 7229 Miniatyrer 2 st
404 7054 Mjölkkanna Skultuna, mässing, 2, 5 kannor
404 7691 Mjölkkanna + Tekopp, sekelskifte, Bla WMF
404 7609 Möbeltyg ca 8x 1, 40
404 7538 Moccagods 9-del + 2st fat, Meissen
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7218 Moccaservis 3 del, Silver, Norge
404 7410 Mockakanna silver, Hallberg, U8 , höjd: 21
404 7055 Mormorsur 3 st, Bla 18 & 14k
404 5154 Mortel med stöt, höjd: 20
404 7755 Munkstol
404 7707 Nattygsbord
404 7151 Nattygsbord 1 par, Bodafors, 1962
404 7173 Nattygsbord 1 par, vitmålade
404 7661 Nipper Diverse
404 7641 Notställ Tidigt 1900-tal, trä
404 5536 Nysilver 3 del
404 7085 Oljemålning höjd: Klement, landskap, 55x67
404 7414 Oljemålning "Sommarbarn" 50x38
404 7245 Oljemålning + Akvarell, Martin Säflund
404 7343 Oljemålning 1700-tal, Motiv från Nordafrika, 72x136
S�ldes f�r 145.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7569 Oljemålning 1800-tal, "stallinteriör", 30x35
404 7187 Oljemålning 1800-tal, "Tedrickande smugglare överaskade av tullare på Krim", 76x100
404 7632 Oljemålning 1800-tal, 60x45
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7683 Oljemålning 1800-tal, grind
404 7302 Oljemålning 1800-tal, Marin, Danmark, 68 x 95
404 7342 Oljemålning 1800-tal, Romare med sällskap", 85x120
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7416 Oljemålning A Andrén, "kämpande segelskuta", 39x61
404 7421 Oljemålning A Andrén, "morgonfiske", 38x52
404 7487 Oljemålning Aaltona, 40-tal, 53x67
404 7595 Oljemålning Albert Kruger, 46x55
404 7082 Oljemålning Axel Eriksson -44, Marin, 49x67
404 7656 Oljemålning Bär påskrift à tergo Jules-Louis Moreteau -20 14x20
404 7257 Oljemålning Bernhard Oscarsson, Fiskande man", 25x34
404 7486 Oljemålning Bertil Wibrandt, "Orrar" 50x60
404 7203 Oljemålning Blomsterstilleben, 56 x 50
404 7737 Oljemålning Boris Pastovkhoff, blommor i vas, 54x66
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7114 Oljemålning Carl Brandt, skogslandskap, 54x65
404 7112 Oljemålning Carl Luthander, björkar längs vatten, 46x38
404 7104 Oljemålning Curt Viberg, Stockholmsvy, 21x26
404 7105 Oljemålning Curt Viberg, Teneriffa, 32x64
404 7103 Oljemålning E. J. "sista hösten på Brunkebergstorg"-67, 42x51
404 7354 Oljemålning Edvin Bodin, -51, 32x56
404 7700 Oljemålning Elis Åslund, "Fjällandskap" 24x30
404 7083 Oljemålning Ester Blomgren, fiskeflotta, 25x35
404 7091 Oljemålning Eugene Chaperon, 1917, soldat i fält, 42x30
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7684 Oljemålning G. Unger, Fiskeläge, 39 x 29
404 7417 Oljemålning Georg Lindström, "Efter regnet, Svartstensgatan", 57x35
404 7412 Oljemålning Georg Lindström, Gamla stan, 78x40
404 7411 Oljemålning Georg Lindström, Gamla stan, 87x120
404 5257 Oljemålning Georgia Elise schjelderup, "Havsvik" 50x70
404 7200 Oljemålning Gunnar Ekblom, hamnmotiv med ekor, 43 x 53
404 7736 Oljemålning Gunnar Lundin, 1922, björkar vid vatten, 49x69
404 7087 Oljemålning Harry Sahlin, -64, kustmotiv, 51x61
404 7708 Oljemålning Henrik Hillbom, "Winter morning" 22x30
404 7019 Oljemålning Ingegerd Torhamn, Komposition, 50x62 (oramad)
404 7020 Oljemålning Ingegerd Torhamn, Komposition, 53x65 (oramad)
404 7134 Oljemålning ISE, 3 kvinnor, 40x45
404 4169 Oljemålning Ivar Morsing, Konversation, 1954, 60 x 55, (Färgbortfall)
404 7306 Oljemålning Jergil, Stilleben, 50 x 60
404 7074 Oljemålning Juhan Nommik, -54, vårflod, 53x64
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7682 Oljemålning Knut Norrman, Hamnmotiv, 28 x 24
404 7328 Oljemålning Louis de Manquevic, modell, 80 x 110
404 7254 Oljemålning M Säflund, Balingsta kyrka, 45x60
404 7251 Oljemålning M Säflund, Gripsholm, 30x60
404 7253 Oljemålning M Säflund, Landskap, 46x55
404 7250 Oljemålning M Säflund, Lastbåt, 31x40
404 7249 Oljemålning M Säflund, Uppsalaslätten, 31x47
404 7413 Oljemålning Marocko, 60x74
404 7419 Oljemålning Mats Hådell, "troll" 54x65
404 7418 Oljemålning Mats Hådell, "troll", 50x60
404 7525 Oljemålning Max Marcus, 1938, 73x67
404 7073 Oljemålning Monogramsig. K U J -48, (Kylliki Uronoja-Juntunen) Finland, vy från Drumsö, 39x49
404 7704 Oljemålning Mornay, 1921, "Landskap" 21x26
404 7464 Oljemålning Motiv Från Polen, 68x54
404 7307 Oljemålning Musicerande sällskap, 50 x 70
404 7699 Oljemålning Nixon, -40, 65x54
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7304 Oljemålning Oscar Brown, 1908, 50 x 75, Rastande sällskap
404 7202 Oljemålning Ossian Gyllenberg (1884-1943), Sverige, 1922, kustlandskap, 46 x 68
404 7028 Oljemålning Pelle Åberg, flicka med hatt, 35x27
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7274 Oljemålning Reinhold Norstedt, Wingåker 1882, 16 x 31
404 7309 Oljemålning Rosato, batalj, 60 x 90
404 7696 Oljemålning Ruben Nilsson, "Fjällmotiv" 48x52
404 7305 Oljemålning sign A Trankowski ? 'seans', 106 x 80, (skada)
S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7024 Oljemålning Sign C A Lundell, 1896, Månskensfiske, 47x63
404 7415 Oljemålning Sign Interiör, 60x77
404 7340 Oljemålning Sign m Thun, 1894, "fiskmånglerska" 105x175
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7589 Oljemålning Sign OJ 1959, Stockholmsmotiv, 18x23
404 7188 Oljemålning Sign S Kreuger, "flicka i röd klänning" 65x54
404 7370 Oljemålning signerad Smolders 1927, "Fruktstileben" 62x82 (liten dukskada)
404 7738 Oljemålning signerad, blommor på bakgård, 55x45
404 7565 Oljemålning Skogslandskap, 20x30
404 7420 Oljemålning Sommarlandskap, 37x45
404 7256 Oljemålning Stig Jonzon, 1954, "Gammal Sjöbod & hästar Gärdslösa", 25x40
404 7528 Oljemålning stilleben, 32x80
404 7461 Oljemålning Stilleben, 47x38
404 7201 Oljemålning Stockholmsmotiv, sign, 26 x 34
404 7716 Oljemålning Tillskriven Acke Åslund, 'Landskap' 28x36
404 7021 Oljemålning Uno Vallman, 60x50
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7308 Oljemålning Venedig, 50 x 76
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5439 Oljemålning W Vilkrist, Stockholmsmotiv, 61x53
404 7459 Oljemålningar 2 st, G Månsson,
404 5447 Oljemålningar 2 st, W Vilkrist, Sydländska motiv,
404 7630 Oljna (dds) Johannes Olsson, 1971 60x52
404 7477 Öronlappsfåtölj
404 7132 Ostkupa + karaff med glas
404 7060 Paraplyställ gjutjärn
404 7260 Paraplyställ Gustafsberg, 1909, höjd: 60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 5013 Parfymflakonger 10 st, Kina
404 7237 Parti koppar
404 4044 Pelarbord Nyrokoko, Dia88, höjd: 68
404 7511 Pepparkvarn silver. imp.stplr. e. 1912, höjd: 10
404 5727 Piano August Hoffman, 'menuett', + pall
404 7324 Piedestal met ytterfoder, höjd: 88
404 5109 Piedestal Sekelskifte, höjd: 109
404 7031 Piedestal stenskivor, höjd: 67
404 7585 Piedestaler 1-par, sten, höjd: 101
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7035 Pipor 2 st. + 3 str. piphuvuden
404 7505 Plafond 20-tal, råglas, dia:60
404 7506 Plafond 20-tal, råglas, etsad dekor, dia:60
404 7117 Plafond prismor, dia 42
404 7676 Plunta + glas 3 del, 1800-tal
404 7029 Porslin 3 del. Bing & Grøndahl, Måsen
404 7389 Potta Mässing
404 7615 Pottskåp 1920-tal, med stenskiva, längd: 40, djup: 40, höjd: 75
404 7598 Prydnadskuddar 2 st
404 7562 Prydnadstupp Silver, Spanien, längd: 30
404 7515 Punschkoppar silver, 12 st. 1950
404 7039 Radiomöbel m.ä., längd: 55, djup: 34, höjd: 87
404 7042 Ram förgylld, 75x49
404 7368 Reliefter 2 st, Adam & Eva, 32x14
404 7275 Resväskor 2st, m.ä
404 5649 Rölakanmatta 195x305, signerad I.S (Ingegerd Silow)
404 7551 Rölakanmatta 270x220
404 7032 Sabel
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7045 Sabel Eskilstuna
404 7046 Sabel Mölntorp
404 7723 Sakemuggar 7st, Imari Japan , 1800-tal (2st med sk.)
404 7291 Salongsbord 1880-tal, längd: 120, djup: 75, höjd: 72
404 7333 Saltkar silver, Göteborg Z4 1854, höjd: 9
404 7566 Samlartallrikar 10 st, Kunglig Dansk
404 7077 Samovar 1800-tal, koppar, mässing, höjd: 45
404 7567 Sänggavlar 1 par, Dux Bra bohag Bredd 90
404 7590 Sänghimmel Gustaviansk stil
404 7148 Sängramar 1 par [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7369 Såssnipa Silver, Frankrike,
404 7404 Såssnipa silver. importstplr e. 1912, längd: 22
404 7241 Sekretär Idegran, längd: 55, djup: 40, höjd: 98
404 7437 Sekretär Omkring 1800, ek, längd: 107, djup: 54, höjd: 103 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 5364 Sekretär Sengustaviansk stil, längd: 80, djup: 43, höjd: 100
404 7666 Sekretär Sengustaviansk, huggen stenskiva, längd: 95, djup: 52, höjd: 123
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7106 Serveringsvagn mässing/glas
404 5592 Serveringsvagn Rosenträ
404 5008 Servisdelar 11 tallrikar, 2 uppläggningsfat, såssnipa, Amulett, Gustavsberg
404 7357 Servisdelar England, ca 30 del
404 7492 Servisdelar Rörstrand, "Bella", ca 35 del
404 7155 Sideboard Teak, 1960-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7679 Silver 10 del, div
404 7365 Silver 4 del
404 7523 Silver 7 delar
404 7733 Sittpall Kina, Cloisonné, antik, höjd: 40 (skada)
404 7223 Skål + vas, silver
404 7027 Skål Bendt Friberg, Gustavsberg Studio, höjd: 6
404 5522 Skål Konstglas, Sign R-e-58, längd: 30
404 7386 Skål Majolica, längd: 23
404 7509 Skål med lock, silver, 1900-tal , höjd: 13
404 7384 Skål med Putti, höjd: 16
404 7607 Skål med silver montering, Dia. 21
404 7435 Skål Orrefors, Kristall, G Cyrén, höjd: 14 Dia. 24
404 7336 Skål på fot, silver, 1900-tal., höjd: 18
404 5004 Skål Rörstrand, G Nylund, höjd: 8
404 7507 Skål silver, graverad, 1900-tal, längd: 30
404 7673 Skål Silver, Grönvall, 1821, Dia15, höjd: 11
404 7709 Skål snäckfomad med putti, längd: 35 (nyprod)
404 7621 Skål + fat, "Argenta" Kåge, Gustavsberg
404 7466 Skål + vas, "Tusen fönster" Orrefors-Gate, dia:21 +, höjd: 20
404 7044 Skål meed lock 1800-tal, porslin/mässing, höjd: 33
404 7529 Skålar 2 st+ vas, Orrefors
404 7133 Skålar 2 st. bl.a. Orrefors
404 7098 Skålar 6 st. Riihimäen, glas, (originalförpackning)
404 7176 Skänk 1800-tal, Bemålad, längd: 116, djup: 50, höjd: 127
404 7554 Skänk 1800-tal, längd: 108, djup: 48, höjd: 112
404 7793 Skåp 1800-tal, barockstil, 126x55x186
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7693 Skåp Jugend, mahogny, längd: 100, djup: 49, höjd: 207
404 7059 Skedar 3 + 4, silver, (olika modeller)
404 7520 Skedar 4 st. 17-1800-tal
404 7469 Skidåkare Sekelskifte, metall, höjd: 22
404 7802 Skrifter 1 krt "Fåglar von Wright"
404 7424 Skrin silver, imp. stplr. e. 1912, längd: 11
404 7433 Skrin silver. 835 (835/1000), längd: 13
404 7610 Skrivbord 1890-tal, Bemålat., längd: 100, djup: 60, höjd: 80
404 7025 Skrivbord 2 lådor, bemålat, längd: 94, djup: 49, höjd: 73
404 7809 Skrivbord Mahogny., längd: 153, djup: 75, höjd: 72
404 7391 Skrivbord + stol, 20-tal, ek (slitage)
404 7734 Skrivmaskin Olivetti, röd
404 7702 Skrivschatull 1800-tal, längd: 33, höjd: 20
404 7315 Skulptur höjd: 20, "Offerlammet"
404 7382 Skulptur Benmassa, Orientalisk, höjd: 25
404 5328 Skulptur Brons, Häst, (nyprod), höjd: 38
404 5423 Skulptur Buddha, höjd: 26, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7388 Skulptur Glas, Fågel, höjd: 30
404 5054 Skulptur Rörstrand, "Papegojor", höjd: 20
404 5634 Skulptur Zink, Såningsman, höjd: 41
404 7649 Skulpturer Diverse miniatyrer, mässing
404 7483 Skulpturgrupp Trä, längd: 38
404 7547 Slagbord gråmålat, sekelskifte 1900, längd: 195, djup: 90, höjd: 76
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5425 Slagbord nutida, furu, höjd: 76 cm, längd 33 cm (fälld), 145 cm utfälld. (Repor)
404 7193 Slagbord sekelskifte, längd: 179 cm, djup: 110 cm, höjd: 75 cm
404 7711 Smycken Bärnsten
404 7703 Sockerlåda 1800-tal
404 7347 Sockerruskor 2st , silver, rokokostil, höjd: 23
404 7428 Sockerskrin silver, Z8, 1950., längd: 16
404 7262 Soffa 1890-tal, längd: 140, hjultrissor, (extra tyg)
404 7591 Soffa Gust.stil
404 7344 Soffa Gustaviansk stil
404 7788 Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal, längd: 197
404 7810 Soffa Karl Johan, längd: 195 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7612 Soffa Karl-Johanstil + 3 stolar (slitage)
404 7048 Soffbord 2 st. 1970-tal, stålrör/laminat, höjd: 49
404 7490 Soffbord Chippendalestil, höjd: 65 Dia.96
404 7116 Soffbord mahogny, England, utdragbart
404 7033 Spatserkäppar 5 st. 3 med silverkryckor
404 7587 Spegel höjd: 210 (nyprod.)
404 7670 Spegel höjd: 63
404 7568 Spegel 1800-tal, höjd: 100
404 7394 Spegel Empirestil, 1920-tal, höjd: 79
404 7485 Spegel Empirestil, höjd: 89
404 5156 Spegel förgylld, höjd: 70
404 7453 Spegel Förgylld, höjd: 77
404 7580 Spegel Karl-Johanstil, mahogny, höjd: 153 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7395 Spegel Rokokostil, höjd: 100
404 7526 Spegel Rokokostil, höjd: 80
404 7807 Spegel Svartmålad, höjd: 96
404 7564 Spegel Venitiansk, höjd: 70
404 7584 Spegel+ Konsol, Mahogny
404 5530 Spegellampett metall
404 4118 Spelbord 1890-tal, längd: 89, djup: 42, höjd: 78 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7479 Spelbord Gustaviansk stil, med tillbehör, längd: 55, djup: 55, höjd: 77
404 7297 Statyett 'Ballerina', höjd: 43, metall
404 7300 Statyett Gudom, höjd: 39 , metall (nyprod.)
404 7448 Statyett Negress, Anzengruber, höjd: 30
404 7642 Statyett Willy Gordon, terrakotta, höjd: 47 (lagad)
404 7058 Stekfat Kina, 1800-tal, längd: 32 (kantnagg)
404 5035 Stekhuv Pläter, Th Bond, längd: 40
404 7474 Stekhuv pläter., längd: 31
404 7286 Stol Alf Svensson , Ljungs industrier (slitet tyg)
404 7482 Stol Allmoge
404 7608 Stol Bruno Mathsson
404 7476 Stol Nyrokoko
404 7532 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7611 Stolar 1 par, Läder
404 7497 Stolar 1 par, NK, Empirestil
404 7023 Stolar 1 par, Nyrokoko
404 7452 Stolar 1-par, Nyrokoko
404 7043 Stolar 2 st. rokoko
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7556 Stolar 2st, 1800-tal
404 7578 Stolar 2st, Gustavianska
404 7796 Stolar 3 st nyrokoko
404 7350 Stolar 3 st, Nyrenässans
404 4518 Stolar 4 st, Ek, England, Sekelskifte
404 7150 Stolar 4 st, Udda
404 4121 Stolar 6 st, Biedermeier, björk
404 5236 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7320 Stolar Ett par, Skulpterade, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7472 Ströare 1 par, silver, England, höjd: 10
404 7406 Ströare silver, höjd: 11
404 7409 Strösockerskål silver + strösked, höjd: 27
404 7294 Svärd 2st, Kina
404 7265 Svepask Daterad 1870
404 7126 Sybord Sekelskifte, längd: 55, djup: 41, höjd: 70
404 5674 Syltkruka 12, längd: + krus, höjd: 30, Höganäs
404 7721 Syltkrukor 2st
404 7441 Syltkrukor 2st, Höganäs
404 7688 Syltkrukor 3 st, Höganäs/Raus
404 7689 Syltkrukor 4 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7613 Taburett Karl-Johanstil
404 7209 Taburett Mahogny
404 7597 Taburetter 2 st
404 5726 Takarmatur 1930-tal, höjd: 70
404 7731 Takarmatur 1950-tal, höjd: 60
404 7480 Takarmatur Jugend, höjd: 95
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7206 Takarmatur Mässing, höjd: 40
404 7205 Takarmatur rokokostil, höjd: 70
404 7204 Takarmatur rokokostil, höjd: 80
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7358 Tallrikar 12 st+ kanna, Gustafsberg
404 5541 Tallrikar 12 st. Tettau
404 7231 Tallrikar 2 st, Kina, Dia. 26
404 7606 Tårtbestick Silver
404 7310 Tavla broderad, 50 x 100
404 7175 Tavla Thailand, förgylld gudinna på rispapper, 47x26
404 7115 Tavlor 1 par, 23x16
404 7701 Teckning Roland Svensson, 24x22 (smörpapper)
404 4003 Teckningar Modellstudier, 5 st. sign73x45
404 7378 Teglas Ryssland, 7 st
404 7026 Tekannor 2 st. Ryssland
404 7742 Telefon cobra , ljusgul
404 7050 Tennstop 2 st. 1800-tal
404 7038 Teservis 26 del. Denby, England
404 5500 Teservis 4 del, Rysk, NS
404 7015 Teservis 7 del, Orientaliskt, i Schatull
404 7097 Teservis c:a 50 del. Rosenthal, Hilton
404 7356 Teservis för två, Ryssland 1800-tal, 5 del
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 5011 Toilettset kristall, 5 del
404 7179 Trädgårdsfontän gjutjärn, höjd: 90
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7177 Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, höjd: 79 Dia56
404 7557 Transcherbestick England
404 7279 Trärelief Spanien, De tre vise männen, 40 x 32
404 7533 Träskulptur höjd: 55
404 7643 Träskulptur "Manshuvud" Signerad, höjd: 26
404 7261 Tvärflöjt Yamaha, fodral+ notställ
404 7363 Uppläggningsfat 2 st, Gustafsberg
404 7226 Urna Kina, höjd: 32
404 7147 Urnor 4 st, Gjutjärn, höjd: 20
404 7183 Utdragsäng bredd: 60, längd: max 190
404 7012 Vägglampor 1 par, Svenskt Tenn, Typ 2484
404 7502 Väggljusstakar 1-par, bajonetter 1800-tal
404 5181 Vägglyster Rokokostil, höjd: 35
404 7345 Vägglystrar 1 par, höjd: 40
404 7445 Väggpendyl höjd: 43 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7804 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 105, pendel saknas
404 7640 Väggpendyl Ek, höjd: 70
404 7582 Väggpendyl Ek, höjd: 80
404 7349 Väggpendyl Empirestil, höjd: 90
S�ldes f�r 11.300 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 7805 Väggpendyl förgylld, höjd: 54
404 7667 Väggpendyl Gustaviansk stil, höjd: 48
404 5170 Väggpendyl Gustaviansk stil, höjd: 73
404 7697 Väggpendyl sent 1800-tal, höjd: 70 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 5237 Väggpendyl Stockholm, höjd: 85
404 7618 Väggrelief Birger A-60, Kåge verkstad, höjd: 52
404 7235 Väggrelief Hummel, Dia. 13
404 7230 Väggur Ek, sekelskifte
404 5042 Vagnslyktor 1 par,
404 7599 Vas höjd: 35, "Rådjur"
404 7619 Vas "Argenta" Kåge, Gustavsberg, höjd: 20
404 7006 Vas Alvar Aalto, höjd: 16, (nagg)
404 7792 Vas Bertil Vallien, Boda, höjd: 9 + vas, höjd: 20
404 7129 Vas Boda Nova, höjd: 33
404 7501 Vas efter Simon Gate, höjd: 25
404 7600 Vas Gustafsberg studio, Stig Lindberg, H, 20 (fotnagg)
404 7063 Vas Gustavsberg, Argenta, röd, höjd: 19
404 5038 Vas Kristall, Orrefors, H, 20
404 5127 Vas Metall, höjd: 30
404 5039 Vas Orrefors, Expo, Sven Palmqvist, höjd: 15
404 7375 Vas Orrefors, Olle Alberius, -85, höjd: 29 + karaff Murano 60-tal
404 7225 Vas Rörstrand, Jugend, höjd: 14
404 7440 Vas Rörstrand, Stålhane, höjd: 37
404 5535 Vas Silver, England, höjd: 25
404 7471 Vas silver, fyrdelad, England, höjd: 23
404 7622 Vas Stålhane, Rörstrand, höjd: 22
404 7447 Vaser 1 par, silver. 800 (800/1000), höjd: 19
404 7008 Vaser 2 st. Orrefors, färgade, höjd: 21 + 15
404 7627 Vaser 2st, Friberg, höjd: 10+12 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
404 7620 Vaser 3st, "Argenta" Gustavsberg, Kåge
404 7215 Vinglas 12 st
404 7748 Vinkanna kriatall/pläter, höjd: 32
404 7341 Vinylskivor c:a 50st Klassiska (flertalet ospelade)
404 7546 Vitrinskåp Gust.stil, sekelskifte 1900, längd: 123, djup: 56, höjd: 206
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 april 2006 16:15)
404 4213 Vitrinskåp Louis XV-stil, längd: 65, djup: 40, höjd: 164 (nyprod)
404 7323 Vitrinskåp Louis XVI-stil, längd: 88, djup: 38, höjd: 153
404 7720 Vitvinsglas 5st
404 7190 Vykortshäften Div
404 7360 Whiskyglas 11 st + champagne 9 st
404 7227 Ytterfoder 3 st
404 7009 Ytterfoder Jugend, höjd: 16