1351 3027 Affisch färglitografi, Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Efter (1887-1985): "Die Zauberflöte", 1967, ca 101x65,5 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:07)
1351 3029 Akvarell Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, 1957. Motivet: 40x29cm
Hammered for 18.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:43)
1351 3033 Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Borgholms slottsruin, Signerad. Motivet: 27x33 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:42)
1351 3041 Armbandsur Damur Cartier must de 21, refnr: 1340, quartz, sernr: PL238759, stål, viklås med fodral, boettens, diameter: 28 mm
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:32)
1351 3024 Bestickuppsättning silver, Chippendale, 83 delar, bruttovikt: ca 2845 g (varav knivar ca 1235 g)
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:43)
1351 3032 Blandteknik Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Hallarna Paris". Signerad, oramat löst blad, 15,3x18,5
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:39)
1351 3016 Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1926. Blandteknik, 23x18 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 21:08)
1351 3007 Blandteknik Yoshio Nakajima (f. 1940), Japan. Komposition. Signerad, mixed media, 145x34 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:34)
1351 3042 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Rodin". Signerad, daterad 1906. Etsning, 21,5x15,5 cm
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)
1351 3026 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 102/310, Skärgårdsbåt. Motivet: 38x57 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:18)
1351 3003 Fotografi Bruno Ehrs (f. 1953), Sverige. ”Have a nice day”. Ej signerad, C-41, färgkopia. Motivet: 52,5x39 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)
1351 3005 Grafiskt blad Gicléetryck, Helene Schmitz (f. 1960), Sverige. Magnolia, ej signerad, 75x58 cm. Inköpt direkt av konstnären
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:08)
1351 5036 Kolonnljusstakar Ett par, silver, Stephan Westerstråle (1789-1813, Stockholm, 1791. Höjd: 16 cm, gravyr. Vikt: 430g
Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:18)
1351 3018 Oljemålning John Frazer, Signerad, landskap med gård. Olja på duk, 40x61 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:45)
1351 3017 Oljemålning Maria Röhl (1801-1875), Sverige. Damporträtt. Signerad a tergo, 1853. Olja på duk, 53x43 cm
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:46)
1351 3028 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 66x57cm
Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:17)
1351 3036 Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Cassis. Signerad, daterad 1948. Olja på pannå, 51x69 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:54)
1351 3038 Oljemålning Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo, 1984. Olja på duk, 50x51 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:33)
1351 3037 Oljemålning Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo, 1988. Olja på pannå, 210x30 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:47)
1351 3025 Pastell Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Två kvinnor. Signerad, daterad 1952. Pastell, 47x38 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:41)
1351 3023 Tallrikar 11 st, Blåvitt Kompaniporslin, diameter: 22,5
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:25)
1351 3022 Terrin Blåvitt Kompaniporslin, Kina. Längd: 30, höjd: 18 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:56)