Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 28 september 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1351 3027  Affisch färglitografi, Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Efter (1887-1985): "Die Zauberflöte", 1967, ca 101x65,5 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:07)

1351 3029  Akvarell Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, 1957. Motivet: 40x29cm

Hammered for 18.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:43)

1351 3033  Akvarell Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Borgholms slottsruin, Signerad. Motivet: 27x33 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:42)

1351 3041  Armbandsur Damur Cartier must de 21, refnr: 1340, quartz, sernr: PL238759, stål, viklås med fodral, boettens, diameter: 28 mm

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:32)

1351 3024  Bestickuppsättning silver, Chippendale, 83 delar, bruttovikt: ca 2845 g (varav knivar ca 1235 g)

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:43)

1351 3032  Blandteknik Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Hallarna Paris". Signerad, oramat löst blad, 15,3x18,5

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:39)

1351 3016  Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1926. Blandteknik, 23x18 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 21:08)

1351 3007  Blandteknik Yoshio Nakajima (f. 1940), Japan. Komposition. Signerad, mixed media, 145x34 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:34)

1351 3042  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Rodin". Signerad, daterad 1906. Etsning, 21,5x15,5 cm

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:55)

1351 3026  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 102/310, Skärgårdsbåt. Motivet: 38x57 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:18)

1351 3003  Fotografi Bruno Ehrs (f. 1953), Sverige. ”Have a nice day”. Ej signerad, C-41, färgkopia. Motivet: 52,5x39 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:15)

1351 3005  Grafiskt blad Gicléetryck, Helene Schmitz (f. 1960), Sverige. Magnolia, ej signerad, 75x58 cm. Inköpt direkt av konstnären

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:08)

1351 5036  Kolonnljusstakar Ett par, silver, Stephan Westerstråle (1789-1813, Stockholm, 1791. Höjd: 16 cm, gravyr. Vikt: 430g

Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:18)

1351 3018  Oljemålning John Frazer, Signerad, landskap med gård. Olja på duk, 40x61 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:45)

1351 3017  Oljemålning Maria Röhl (1801-1875), Sverige. Damporträtt. Signerad a tergo, 1853. Olja på duk, 53x43 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:46)

1351 3028  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 66x57cm

Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:17)

1351 3036  Oljemålning Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Cassis. Signerad, daterad 1948. Olja på pannå, 51x69 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:54)

1351 3038  Oljemålning Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo, 1984. Olja på duk, 50x51 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:33)

1351 3037  Oljemålning Torsten Ridell (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo, 1988. Olja på pannå, 210x30 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:47)

1351 3025  Pastell Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Två kvinnor. Signerad, daterad 1952. Pastell, 47x38 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 20:41)

1351 3023  Tallrikar 11 st, Blåvitt Kompaniporslin, diameter: 22,5

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 19:25)

1351 3022  Terrin Blåvitt Kompaniporslin, Kina. Längd: 30, höjd: 18 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2020 18:56)