1202 3555 Akvarell Arne Isacsson (1917-2010), Sverige. Signerad, daterad -78. Motivet: 12x18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:21)
1202 2290 Akvarell Bertil Sjöberg (1914-1999), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -62. Motivet: 24x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:07)
1202 2174 Akvarell Carl Kylberg (1878-1952), Kyrka, 16x12
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:53)
1202 3045 Akvarell Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Kaiserban, Goster, signerad, 1905,39x27
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:13)
1202 3349 Akvarell Hansbö, caféinteriör, 29x38
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:14)
1202 2607 Akvarell Oidentifierad konstnär. Fors. Akvarell på papper, uppklistrad på kartong, bladets mått: 14,5x21 cm, löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)
1202 3410 Akvarell Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv. Motivet: 38x49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:58)
1202 2577 Akvarell Oidentifierad konstnär. Kustlandskap med båtar, signerad HdT, löst blad. Motivet: 17x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:13)
1202 3233 Akvarell Tore Nobling (1908-1962), "Sergels Torg", Hamngatan Stockholm, signerad, 51x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:37)
1202 3142 Akvareller 10 st, M Borg, Stockholmsmotiv. Motivet: 13x20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)
1202 2538 Akvareller 2 st, omkring sekelskiftet 1900, lösa blad, 39x29 respektive 36x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 september 2018 07:50)
1202 3354 Akvareller 2 st. Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Strandskata och skata, 9x15 + 14x18
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:21)
1202 3525 Aladinlampa + gaffel, silver. Längd: 10 - 16
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:12)
1202 2393 Ampel Empirestil. Diameter: ca 45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)
1202 2437 Ampel Karl Johan. Diameter: 45
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:20)
1202 2526 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)
1202 2162 Ampel Karl Johanstil. Höjd: ca 50 cm, diameter: 48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)
1202 3594 Ampel mässing och glas, diameter: 40
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)
1202 3412 Armband "CÉLINE PARIS", "MADE IN ITALY". Längd: ca 7cm, djup: ca 5,5cm, höjd: ca 2cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:59)
1202 3417 Armband 6 st, silver. Längd: ca 6,3-7,2cm, djup: ca 6-6,5cm, höjd: ca 1-3cm, En armbandskedja: längd: ca 20cm, djup: ca 0,1cm, höjd: ca 0,8cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 3431 Årsskedar 7 st, silver, Georg Jensen. Längd: 15
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)
1202 3010 Assietter + fat, 12 + 1 delar, Rosenthal, sanssouci, diameter: 19-33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)
1202 2588 Assietter + ytterfoder, 12 + 4 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Assietterna. Diameter: ca 10,5 cm. Ytterfodrens höjd: ca 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:25)
1202 2213 Assietter 12 st. Bavaria. Diameter: 17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)
1202 3432 Assietter 6 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 19
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)
1202 9155 Atenienn Nygotik, 1800-tal, trä, spegeldekor. Längd: 82. Djup: 33 cm, höjd: 172 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)
1202 3291 Båglampa 5-armad, mässing. Höjd: 210 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)
1202 2123 Bålskål Kina. Diameter: 28 cm. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)
1202 3019 Barnsoffa längd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:09)
1202 3120 Barspegel East India Company, nutida, 67x93 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:18)
1202 3043 Bestick 118 delar, nysilver, Rogers Bros, "Eternely yours"
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)
1202 3364 Bestick 1950-tal, 2 olika modeller
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)
1202 3437 Bestick silver, Norge, David Andersen, 24 del
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:23)
1202 3578 Bestickschatull rokokostil, intarsia. Längd: 50 cm. Djup: 36 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)
1202 3213 Bestickuppsättning nysilver, Svensk spets, ca 100 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)
1202 3311 Bestickuppsättning Rostfritt, Ranka, Gense
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:47)
1202 3216 Bestickuppsättning Rostfritt, Servus, ca 70 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)
1202 2558 Blandteknik 2 st. Kina, 43x32
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)
1202 3166 Blandteknik Adolfo Materelli (1832-1887), Porsträtt, 1873, löst blad. Motivet: 28x20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)
1202 3549 Blandteknik Kina. Motivet: ca 24x36 cm. Med ram: ca 34,5x68,5cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)
1202 2632 Blandteknik Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Religiöst bad i Indien. Motivet: 22x28
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:52)
1202 2548 Blandteknik L Vallet, Parisbro, oramad, 17x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:27)
1202 3203 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 1951, komposition. Motivet: 15x18
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)
1202 3419 Blandteknik Sylvain Vigny (1903-1970), Frankrike. Porträtt, 58x48 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)
1202 2605 Blandteknik Théodule Ribot (1823-1891), Frankrike. Kvinna och barn vid kust. Mixed media på papper, bladets mått: 20x27 cm, löst blad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 2606 Blandteknik Théodule Ribot (1823-1891), Frankrike. Kvinna och barn vid kust. Mixed media på papper, bladets mått: 23x22 cm, löst blad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)
1202 3140 Blyerts Monogramsign OA, Stuga Lundhagen. Motivet: 48x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)
1202 2344 Bokhylla Ek. Längd: 123, djup: 37 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)
1202 3262 Bokstöd Ett par, Kina, sten. Höjd: 20
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)
1202 3136 Bokverk KARL XII. ENNES. B A. (2). 1819, Biografiska minnen af konung Carl XII: s krigare, samt andre embetsmän och person
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)
1202 3574 Bonad inramad, Vintrampning. Motivet: 48x47
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:18)
1202 3573 Bonad Tapisserie d Halluin, Frankrike, 70x87
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:15)
1202 3339 Bord diameter: 110 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:02)
1202 3478 Bord med lös skiva, Mosaik. Längd: 77, djup: 60 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)
1202 3219 Bordsdekorationer ett par, Metall. Längd: 35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:06)
1202 2414 Bordslampa 1960-tal. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)
1202 3024 Bordslampa Italien, Flamingo. Höjd: 54
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:10)
1202 3084 Bordslampa Kina. Höjd: 34
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)
1202 3190 Bordslampa mässing. Höjd: 60
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)
1202 2433 Bordslampa Orientalisk stil. Höjd: 60 cm
1202 3536 Bordslampa porslin, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Höjd: 52, Rörstrand
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:50)
1202 3100 Bordslampa porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:11)
1202 3471 Bordslampa Porslin. Höjd: ca 72cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)
1202 3191 Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 45
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)
1202 3188 Bordslampfot Buddha. Höjd: ca 64cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:31)
1202 3535 Bordslampfot porslin / mässing, omkring 1900, omarbetad. Höjd: 37 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)
1202 3272 Bordslampfötter Ett par, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Etikett, glas. Höjd: 36
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:54)
1202 2406 Bordslampor Ett par, porslin. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)
1202 2465 Bordslampor Ett par, Tyndale. Höjd: ca 67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)
1202 3445 Bordslampor ett par. Höjd: ca 70cm (med skärm)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:31)
1202 3394 Bordsspegel 1800-tal. Höjd: 23
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:33)
1202 2257 Bordstelefon Med ringare. Höjd: ca 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)
1202 3117 Bordstelefoner 2 st, Ericofon & Diabelle. Höjd: ca 21 & 10,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:01)
1202 3065 Bordsur 2 st. Trä, intarsia, 1800-tal. Höjd: 11 - 18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:07)
1202 3453 Brasställ mässing, 4 delar. Längd: ca 18cm, djup: ca 18cm, höjd: ca 90cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)
1202 3568 Brevklämma metall. Höjd: 13
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)
1202 3374 Brosch camé. 14 k. Höjd: 5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:55)
1202 2021 Buljongkoppar 10 st + 11 fat, Aluminia, Christian Joachim (1914-1967), "Tranquebar". Diameter: 13-19 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)
1202 3222 Burk med lock, "Bambu", Spanien. Höjd: 31
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:10)
1202 3579 Bygglampa Bygge, Skellefteå. Höjd: 132 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:47)
1202 3022 Byggsats SAS DC-4. Längd: ca 25cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 3,5cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:01)
1202 9149 Byrå 1800-tal, mahogny. Längd: 96, djup: 49 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)
1202 3054 Byrå 1800-tal, valnöt. Längd: 90, djup: 47 cm, höjd: 118 cm
1202 2397 Byrå 1930-/40-tal, Bemålad. Längd: 90, djup: 48 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)
1202 3053 Byrå 7 lådor. New England-stil. Längd: 63. Djup: 43 cm. Höjd: 158 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)
1202 3495 Byrå Bemålad. Längd: 38, djup: 39 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)
1202 3184 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 80, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:26)
1202 3494 Byrå mahogny, senbarockstil. Längd: 73. Djup: 45 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)
1202 2416 Byrå med stenskiva. Längd: 62, djup: 34 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:55)
1202 3480 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 67, djup: 37 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:31)
1202 3239 Byrå valnöt, 1800-tal. Längd: 94, djup: 50 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:09)
1202 3365 Champagneglas 10 st. Höjd: 11
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)
1202 3593 Champagneglas 12 st. Höjd: 10,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:51)
1202 3209 Champagneglas 8 st, Orrefors. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:54)
1202 3215 Champagnekylare mässing och koppar. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)
1202 3033 Cigarettkoppar + askfat, 2 + 2 delar, Danmark, bland annat Musselmalet. Höjd: 6
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:11)
1202 3128 Coupeglas + fat, 11 st glas, 8 st fat. Fa. Diameter: ca 13cm, glas mått: längd: ca 12cm, djup: ca 12cm, höjd: ca 7cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:03)
1202 3146 Crèmekoppar 9 st, Gripsholmservisen, Rörstrand. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:10)
1202 3049 Crèmekoppar porslin, Villeroy & Boch. Höjd: 6
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)
1202 3377 Damarmbandsur 3 st. Guld. Diameter: 2 resp. 3x2
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:07)
1202 2329 Dekorelement diverse, mässing. Längd: ca. 22 cm, djup: ca 15 cm, höjd: ca 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:45)
1202 3427 Diorama 2 st, Marina, 19x28 & 28x22
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)
1202 3340 Dockskåp med diverse inredning. Längd: ca 60cm, djup: ca 20,5cm, höjd: ca 42cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:03)
1202 3015 Dörrklocka mässing. Höjd: 24
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)
1202 3012 Dosa + teglashållare, 2 delar, silver, Ryssland, Niellodekor. Höjd: 5-11
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:07)
1202 3240 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 99/150. 20,5x14,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)
1202 3001 Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1976, numrerad 2/135, "springare, anamorfotiska konstruktioner", bladets mått: 66x92 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:09)
1202 3093 Etsning Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 41/80. Motivet: 19x15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:24)
1202 3143 Etsningar 2 st, Rönninge & Roslagstorg. Motivet: 28x24 33x24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:05)
1202 3328 Etsningar 3 st. Romantiska motiv, Frankrike. Motivet: 34x24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:53)
1202 2481 Fågeltavlor 8 st. Motivet: 34x24
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)
1202 3395 Fällbord Alrot, 1800-tal, diameter: 80, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:36)
1202 2676 Färgetsning Roman Scheidl (f. 1949), Österrike. EA-upplaga. Motivet: 57x49
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)
1202 2300 Färgkrita Magnus Weidemann (1880-1967), Tyskland. Signerad, daterad 1927, Kust, 11x14,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:39)
1202 3176 Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 262/360. Motivet: 70x50 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)
1202 2070 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Daterad 1973-1974. Skata. Signerad, numrerad 37/50. Motivet: 27x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:22)
1202 3283 Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Fiskeläge. Signerad, numrerad 298/310. Motivet: 37x47 cm
1202 3514 Färglitografi Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 108/260. Motivet: 65x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)
1202 3284 Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. 1975, "i Tantolunden", EA-upplaga. Motivet: 56x48
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:11)
1202 2117 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåtar. Signerad, numrerad 234/260. Motivet: 76x61 cm
1202 2066 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 120/360. Motivet: 47x52
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:15)
1202 3279 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven. Signerad, numrerad 249/310. Motivet: 27x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:05)
1202 3295 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Norr mälarstrand. Signerad, numrerad 126/325. Motivet: 41x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)
1202 3277 Färglitografi Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Slussen. Signerad, daterad -73, numrerad 126/310. Motivet: 25x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)
1202 3516 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 16/300. Motivet: 41x73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)
1202 3281 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Carmen. Signerad, numrerad 118/350. Motivet: 38x49 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)
1202 2121 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Innergård. Signerad, numrerad 208/310, daterad 1977. Motivet: 62x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)
1202 3082 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad -59, numrerad 10/115. Motivet: 48x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:34)
1202 2116 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Fjällmotiv. Signerad, numrerad 150/200. Motivet: 26x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)
1202 3090 Färglitografier 2 st. Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Frukter, signerade och numrerade. Motivet: 30x38
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:18)
1202 2037 Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Motivet: 14x22,20x16 22x11
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:30)
1202 2659 Färglitografier 3 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Motivet: ca 20x35cm. Med ram: ca 42x52cm
1202 3111 Fat 16 st, Kina. Diameter: 8
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)
1202 3040 Fat 2 st, tenn, 1700-/1800-tal, diameter: 21-22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)
1202 3319 Fat 3 st, Porslin. Längd: 37-40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)
1202 2125 Fat Kina. 28,5x28,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:56)
1202 2154 Fat Sovjet. Diameter: 36,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)
1202 3059 Fat på fot försilvrad, 1800-tal. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)
1202 3446 Fåtölj pall, Plysch
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)
1202 3289 Fåtöljer Ett par, 1960-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:12)
1202 2618 Fåtöljer Ett par, Arne Norell
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)
1202 3376 Fickur 14 k. Diameter: 3,3 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)
1202 3345 Figurin B&B, barn. Höjd: 10
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:10)
1202 2446 Figurin mor med barn, GDR. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:45)
1202 3557 Fiskbestick 24 delar, Silver (800), Tyskland, 1200gr, monogram
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)
1202 3309 Fisktallrikar 8 st, Johnson Bros, England. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:31)
1202 2407 Fotografi Gustaf VI Adolf, signerad, Sollefteå. Motivet: 22,5x16,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)
1202 3375 Frackur 14 k. Mido. Diameter: 4,7
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)
1202 3447 Garnityr halsband. Längd: 40, + örhängen
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:33)
1202 3080 Glas 10 + 8 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6 - 7
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:24)
1202 3206 Glas 11 st. Höjd: 20
1202 3448 Glas 12 st, Prince, design Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor. Höjd: 10
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:33)
1202 3129 Glas på fot 6 st. Reijmyre Glasbruk, Höjd: 17
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:05)
1202 2124 Glasservis Eda Glasbruk, Märkta Eda 30, ca 55 delar. 18 + 5 st vinglas, 10 st champagnekupor + 14+ 9. Höjd: 7,5-12,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:56)
1202 3300 Glasservisdelar 35 del ca, Orrefors. Höjd: ca 12-16,5cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)
1202 3153 Glasservisdelar 6 + 8 delar. Höjd: 1 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:35)
1202 3087 Glastallrikar 6 st. + 4 st. Karaffer, "Mamseller", Kosta Boda. Diameter: 25 + , höjd: 20 cm
1202 3366 Golvlampa 1950-tal, teak / mässing. Tota. Höjd: ca 138cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:54)
1202 3367 Golvlampa 1950-tal, teak. Tota. Höjd: ca 140cm
1202 3474 Golvlampa 3-armad. Tota. Höjd: ca 143cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)
1202 2333 Golvurna cloissonné. Höjd: 82
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:50)
1202 3266 Golvvas Nittsjö. Höjd: 44
1202 3571 Hallbyrå Intarsia. Längd: 32, djup: 32 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:13)
1202 3479 Hallbyrå med hyllor. Bemålad. Längd: 52. Djup: 30 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:31)
1202 3413 Halsband + ring, + brosch, Silver Lapponia. Mått brosch & halsband: längd: ca 4,3/40cm, djup: ca 4/0,5cm, höjd: ca 2/0,1cm, ringstorlek: ca 18
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 2484 Halsband silver, 1972, SMK, Morssing Konsthantverk Sten, tota. Längd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:43)
1202 3023 Hänge 18k, med sten, 2,3g, 1956. Höjd: 3,2
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:12)
1202 3114 Hattar 2 st, modell äldre, Hög Hatt & Kubb, London, i hattaskar. Längd: 30-31cm, djup: ca 24,5-25,5cm, höjd: ca 12-15. Hattaskar mått: ca 34-35cm, djup: ca 29-34cm, höjd: ca 18cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:22)
1202 3292 Hattar i hattask 2 st, i Trä. Längd: ca31-32cm, djup: ca 25-26cm, höjd: ca 14cm, hattask mått: längd: ca 34cm, djup: ca 30cm, höjd: ca 24cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:15)
1202 3580 Hatthylla metall. Längd: 110
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)
1202 3245 Herrarmbandsur 18k. Longines, Schweiz, Dolce Vita Square, chronograph. Datumvisare, quartzverk. Cal. 358, ref no. L56686. Boetten 3x3, Bruttovikt 81 g
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:51)
1202 3293 Herrbetjänt märkt MEC Made in Italy, trä. Höjd: ca 100cm, bredd: ca 45cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)
1202 3297 Hurts Bisley. Plåt, svart. Längd: 45. Djup: 36 cm. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:19)
1202 3261 Ikon mässing / emalj, Ryssland, 1800-tal, 14x12
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)
1202 3181 Jordglob 1970-tal. Längd: ca 30cm, djup: ca 30cm, höjd: ca 42cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:39)
1202 3095 Kaffekoppar 11 st. Cariton Ware, England
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:20)
1202 3275 Kaffekoppar 5 + 7 delar, Rosenthal, vita
1202 3147 Kaffeservis 14 delar, Meissen, 6+ 6 + kanna + sockerskål
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:15)
1202 3011 Kaffeservis 15 delar, Thomas Bavaria
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)
1202 2495 Kaffeservis 22 delar, Arabia, Sinikka
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)
1202 2077 Kaffeservis ca 25 delar, Lidköping
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:06)
1202 3268 Kaffeservisdelar 20 del ca, Staffordshire, "Reproduction of Leeds Pottery 1783"
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)
1202 3327 Kanna Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Höjd: 20
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:51)
1202 3029 Kannor 2 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Karin Björquist (f. 1927), Sverige. Längd: ca 20/22cm, djup: ca 11/16cm, höjd: ca 14/20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:00)
1202 3545 Kannor & karaffer Parti, Kristall / glas. Höjd: 13-25
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)
1202 3196 Karaff Holmegaard. Höjd: 66
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)
1202 3303 Karaffer 2 st. Riedel. Höjd: 35-43 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:24)
1202 3522 Karaffer/kannor Glas, 7 delar. Höjd: 21-30
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:46)
1202 3330 Karmstol
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)
1202 2145 Karmstol "Stockholm", Karin Mobring och Tomas Jelinek för IKEA, 1980-tal. Fast stoppad sits, klädd i läder. Ryggstöd med spjälor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:51)
1202 3386 Karmstolar 3 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)
1202 3236 Karmstolar Ett par, björk, Karl Johanstil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:52)
1202 3106 Karmstolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Stockholmiana", 1940-/50-tal, skadad klädsel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:47)
1202 3397 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)
1202 3383 Katana längd: 72 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:41)
1202 3079 Keramik 5 delar, Rörstrand och Höganäs. Höjd: 10 - 25
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:16)
1202 3546 Kina 4 delar, bla. Kannor. Höjd: 3 - 21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:03)
1202 2345 Kista metall. Längd: 70
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)
1202 3121 Kolhämtare koppar. Höjd: 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:19)
1202 3370 Konsolbord Swedish Grace, intarsia. Längd: 56. Djup: 34 cm. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:11)
1202 3164 Konstglas 10 delar, bland annat Boda. Höjd: 8-21,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:12)
1202 3163 Konstglas 3 delar, bland annat: Eva Englund (1937-1998), Sverige. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 7-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:10)
1202 3307 Konstglas 4 delar, bland annat Ljusstakar. Höjd: 12-31
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:27)
1202 3096 Konstglas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, 1990. Höjd: 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)
1202 3112 Kontorsstol 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 4 hjul
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)
1202 2343 Koppar 3 delar, bland annat fiskgryta. Längd: ca 18-60cm, djup: 17-26cm, höjd: 10-29cm
1202 3116 Koppar 3 delar. Höjd: 20-35
1202 3317 Kruka med hänklar, stengods. Längd: 40 cm. Höjd: 14 cm + kanna, stengods, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:38)
1202 3306 Kryddhylla trä, omkring 1900 bemålad. Längd: 24, djup: 11 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:26)
1202 3231 Kryddset 13 delar, "Flora". Höjd: 11 - 21, ett lock är lagat
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:27)
1202 2129 Kuddar Kina, 4 st. Längd: ca 45/65cm, djup: ca 35/25cm, höjd: ca 15/15cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:50)
1202 3211 Kuverttallrikar 12 st, Plast. Diameter: 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:57)
1202 3026 Lampbord med låda. Längd: 61, djup: 45 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:13)
1202 3501 Lampbord med utdragslåda, Teak. Längd: 75, djup: 50 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)
1202 3316 Lanterna Koppar. Höjd: ca 30
1202 3299 Linnedukar diverse. Längd: ca 69-250cm. Djup: ca 52-140cm, höjd i hög: ca 30cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)
1202 3241 Litografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Semana Santa Sevilla. Signerad, numrerad 63/75. Motivet: 49x67 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:37)
1202 3165 Litografier 2 st, Palmquist, Fåglar & kanot, lösa blad, 1960 & 67. Motivet: 21x17 & 15x23
1202 3074 Ljuskrona 1920-tal. Höjd: 50
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:54)
1202 1026 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 95 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)
1202 3287 Ljuskrona gustaviansk stil. Höjd: 50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:09)
1202 3073 Ljuskrona Gustaviansk stil. Längd: ca 25cm, djup: ca 25cm, höjd: ca 70cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)
1202 3247 Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 50
1202 3435 Ljuskrona Venetiansk. Längd: ca 52cm, djup: ca 52cm, höjd: ca 67cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:12)
1202 3451 Ljuslykta Fd fotogenlampa. Höjd: ca 53cm
1202 3218 Ljusplåt mässing, Jugend. Höjd: 40
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 3520 Ljusstakar 2 par, nysilver. Höjd: 17-31
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:45)
1202 3322 Ljusstakar 3 st, Goebel, änglar. Höjd: ca 7
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:47)
1202 3583 Ljusstakar 4 st. Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:57)
1202 3150 Ljusstakar 6 st, 1950-tal. Höjd: 19-30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)
1202 3016 Ljusstakar 6 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)
1202 3155 Ljusstakar Ett par, 50/60-tal. Höjd: 33
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:54)
1202 3459 Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 7,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:46)
1202 3321 Ljusstake glas och metall, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 37
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)
1202 3547 Lockurna + 2 tekoppar, Kina. Höjd: 4-12
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:05)
1202 3444 Lockurna Kina. Nutida, Höjd: 35 cm
1202 3271 Lodur Ek, omkring 1900. Höjd: 93
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)
1202 3174 Lösa blad + häfte, Insekter i bild, i kartong, bladets mått: 27x19
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:46)
1202 3542 Luktflaskor 2 st. Kina. Höjd: 8 - 11
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)
1202 3159 Martiniglas 6 st, Chateau, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)
1202 3323 Matbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, tillverkad 2010. Längd: 120. Djup: 75 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:42)
1202 3326 Matbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, tillverkad 2010. Längd: 120. Djup: 75 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)
1202 3595 Matbord Tidigt 1900-tal, Gustaviansk stil. Längd: ca 160cm, djup: ca 100cm, höjd: ca 75cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)
1202 3182 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 110 + 2 st iläggsskivor
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)
1202 3502 Matsalsgrupp England, 7 delar, Bord + 2 karmstolar + 4 stolar. Längd: 160. Djup: 100 cm, höjd: 77 + 1 ilägg
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 3285 Matsalsskåp 1940-/50-tal. Längd: 97, djup: 42 cm, höjd: 133 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:08)
1202 3183 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Längd: 115, djup: 51 cm, höjd: 172 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)
1202 3267 Matservis 25 del ca, Stadt, Rörstrand
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:41)
1202 3257 Matservis 44 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)
1202 3017 Matservis 58 delar, Thomaas Bavaria, bland annat Terrin
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)
1202 3528 Matservis ca. 55 delar, Svenska Slott, Rörstrand
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)
1202 3256 Matservis ca. 55 delar, Swedish Grace, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand. Porslin med axmönstrad reliefdekor
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:14)
1202 3027 Matservis Philippe Deshoulieres, Frankrike, 26 delar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:25)
1202 2505 Matservisdelar 31 delar, Lenox, Fine bone china, USA
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:02)
1202 3403 Matservisdelar Rörstrand, Grön Anna, 36 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:42)
1202 3195 Matservisdelar Vinranka, Gefle, ca 55 del
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)
1202 3007 Matta Firma Svenskt Tenn, 200x305
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)
1202 3051 Matta Gabbeh, 140x200
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)
1202 2423 Matta orientalisk, 101x210
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)
1202 3249 Matta orientalisk, 117x197
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)
1202 2087 Matta orientalisk, 135x190 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)
1202 2199 Matta orientalisk, 140x205
1202 3254 Matta orientalisk, 175x97
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:06)
1202 3418 Matta orientalisk, 195x120
1202 3511 Matta orientalisk, 226x380
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)
1202 2425 Matta orientalisk, 270x157
1202 3465 Matta orientalisk, 370x260
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:55)
1202 3490 Matta orientalisk, 74x113
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:36)
1202 3508 Matta orientalisk, 96x163
1202 3286 Matta Orientalisk, Bakhtiari, 146x207
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:08)
1202 3510 Matta orientalisk, Bochara, 175x243
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)
1202 3509 Matta orientalisk, Bochara, 92x160
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)
1202 3105 Matta Orientalisk, Mashhad, 215x300
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)
1202 3310 Mattallrikar + assietter, 6 + 6 st, Rörstrand. Diameter: 21-27
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:32)
1202 3302 Medaljonger 8 st, kungar & drottningar, metall, diameter: 9,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)
1202 3088 Middagsdukar och servetter, linnedamast, bland annat Klässbol. Längd: ca 73-340 cm. Djup: ca 68-200cm, höjd i hög: ca 23cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:20)
1202 3085 Miniatyrer 2 st. Porträtt, ramens yttermått: 10x9
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)
1202 3097 Miniatyrer 6 delar, bla. Höganäs. Höjd: 2 - 9,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)
1202 2177 Mockaskedar 14 st, silver
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)
1202 3152 Nattljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 9
1202 3290 Nattygsbord Ett par. Längd: 47, djup: 51 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)
1202 3149 Nautica + trumpet, 4 delar, mässing / koppar / trä. Längd: ca 20-27cm, djup: ca 10-15cm, höjd: ca 12-20cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:37)
1202 3524 Nysilver part diverse, bla, kaffekanna + sockerskål, Gustaviansk stil. Höjd: 12 - 23, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:08)
1202 3208 Ölglas på fot, Pressglas, 10 st. Höjd: 13
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:53)
1202 3108 Oljelampa bordsmodell, mässing, modell äldre. Höjd: 39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 3282 Oljemålning Albert Zetterberg (1883-1955), Sverige. Porträtt, 1944. Olja på duk, 60x48
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:03)
1202 3070 Oljemålning Alberto Donaire (f. 1962), Spanien. Bodegon. Olja på duk, 81x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:30)
1202 3483 Oljemålning Alfhild Kallstenius Åhman, "Vinterbild". Olja på duk, 30x38
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)
1202 3064 Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Luktärtor, signerad. Olja på duk, 40x32 cm
1202 3260 Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Skeppsholmen, signerad. Olja på duk, 38x50 cm
1202 3288 Oljemålning Bengt Olson, Vinter, signerad. Olja på pannå, 50x24 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)
1202 3485 Oljemålning Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. "Klinten" Gotland. Olja på pannå, 32x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:40)
1202 9004 Oljemålning blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, 22x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:30)
1202 3556 Oljemålning Bo Perny, Sofiamålarna, John Lennon, signerad. Olja på duk, 60x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:23)
1202 2383 Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. 1970, Kungsträdgården. Olja på duk, 61x58
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)
1202 2065 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 64x49 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:10)
1202 3263 Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Rosor, signerad. Olja på duk, 22x27
1202 2647 Oljemålning Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 75. Olja på duk, 38x46,5 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:44)
1202 2648 Oljemålning Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 47,5x32,5 cm, oramad
1202 2637 Oljemålning Frederick Park Fairer (1910-1984), Ung kvinna. Signerad FP Fairer. Olja på pannå, 61x50 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)
1202 3104 Oljemålning Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:04)
1202 3359 Oljemålning Göran Österman, lada, signerad, -79. Olja på duk, 50x70
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)
1202 3008 Oljemålning Göthe Sundgren, Komposition. Olja på duk, 30x35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)
1202 3389 Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1933. Olja på pannå, 35x27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:28)
1202 3456 Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x55
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:44)
1202 3385 Oljemålning Ilse Köros, flicka på brygga. Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 50x60 cm
1202 3072 Oljemålning Imre Kovacs, man. Olja på duk, 134x82
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:35)
1202 3175 Oljemålning Jack Eichborn (1906-1981), Sverige. Uteservering Paris. Signerad. Olja på duk, 90x110
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)
1202 3025 Oljemålning Jean-Pierre Vielfaure (1930-2015), Frankrike. Signerad, daterad 1965. Olja på duk, 41x27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:11)
1202 3123 Oljemålning Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. "Kartago". Signerad. Olja på duk, 65x54 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:36)
1202 3102 Oljemålning José Morales, figurer, signerad, Paris, -66. Olja på duk, 92x73
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)
1202 3531 Oljemålning Karin Nobling (1881-1963), Stall. Olja på duk, 65x48
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:29)
1202 3076 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Motiv från Södertälje, signerad, -57. Olja på pannå, 38x44
1202 9022 Oljemålning Lars Greger, Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på duk, 34x64
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:22)
1202 3131 Oljemålning Lennart Kärrabo (f. 1927), Sverige. "Composition 20-7-75". Signerad a tergo. Olja på duk, 50x50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)
1202 3486 Oljemålning Leopold Lando (1908-1992), café. Olja på pannå, 24x32
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)
1202 3482 Oljemålning Louis Zelig (1894-1993), Sverige. Frankrike, 1962-63. Signerad. Olja på pannå, 21x41
1202 1021 Oljemålning Ludvig Maximilan Roth (1858-1952), Sign LM Rothm Interiör med piprökande man. Olja på pannå, 34x26
1202 3353 Oljemålning med jugendram. Olja på pannå, ramens innermått: 25x32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:23)
1202 3068 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Kvinna. Olja på pannå, 98x68
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)
1202 3515 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Olja på pannå, 69x49
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)
1202 3301 Oljemålning Nils Öst (1908-1983), Sverige. Placa Roca, Almunicar. Olja på duk, 49x59
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)
1202 3313 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, sjölandskap. Olja på pannå, 26x39 cm
1202 3351 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustlandskap. Olja på duk, 57x88
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:16)
1202 3315 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i folkdräkt. Olja på pannå, 32x23
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:37)
1202 3280 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Madonna, 1800-tal. Olja på duk, 51x42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)
1202 3409 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign Ljung, -50, Landskap med träd. Olja på pannå, 30x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)
1202 3197 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1932, Stilleben. Olja på duk, 52x63
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)
1202 3392 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landsväg. Olja på pannå, 25x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:36)
1202 3390 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 23x33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:27)
1202 3083 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Solnedgång över hav, signerad Strindberg. Olja på duk, 64x99 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:40)
1202 3124 Oljemålning Porträtt. Signerad, daterad "Kronstrand, Stockholm 1937". Olja på duk, 64x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:41)
1202 3278 Oljemålning S Lidberg, gårdsmotiv, signerad, 1927. Olja på duk, 65x78
1202 3346 Oljemålning Signe Palmblad, landskap. Olja på pannå, 35x24
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)
1202 3391 Oljemålning Signerad Holmberg, komposition. Olja på duk, 32x23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)
1202 2030 Oljemålning Signerad Johansson, Fiskebåtar. Olja på duk, 68x97 cm
1202 2122 Oljemålning signerad Pritchard, Kustmotiv med segelbåt på land. Olja på duk, 40x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:41)
1202 3312 Oljemålning Signerad TH Lind, motiv från Skåne, landskap med kärra. Olja på duk, 27x37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:35)
1202 3348 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Motiv med rovfågel, signerad. Olja på duk, 47x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:12)
1202 3368 Oljemålning Sven Höglund. Signerad, daterad 1962. Olja på pannå, 33x20 cm
1202 3308 Oljemålning Sven Linderoth (1859-1934), Sverige. Signerad, daterad 1910, bäck. Olja på duk, 52x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:29)
1202 3421 Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Interiör, 1938. Olja på duk, 33x54
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:20)
1202 3125 Oljemålning Tekla Holmström, Hasselqvist, 1885, i ateljen. Olja på duk, uppfodrad duk, 60x48, löst blad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:43)
1202 3361 Oljemålning Ulf Wikström (f. 1916), Sverige. Stadsmotiv. Monogramsignerad. Olja på duk, 65x81 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)
1202 3360 Oljemålning Ulf Wikström (f. 1916), Sverige. Stilleben. Monogramsignatur. Olja på duk, 38x46 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)
1202 3077 Oljemålning Vianden, studentfest, signerad, -63. Olja på duk, 28x124
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 21:02)
1202 3071 Oljemålning Vyatcheslav Shmagin (f. 1951), Ryssland. 1999, Madonnan med Barnet. Olja på duk, 89x80
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:31)
1202 2374 Oljemålningar 2 st, Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Olja på papper (vykort), ca 10x15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:29)
1202 3384 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Olja på pannå respektive duk. 52x38 cm respektive 62x40 cm. En oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)
1202 3558 Papperskorg Glasfiber. Höjd: 28 cm, bladdekor
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)
1202 3496 Paraplyställ metall, nutida. Höjd: 53
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:57)
1202 3541 Pärlhalsband sötvattenspärlor. Längd: ca 42cm, djup: ca 1,3cm, höjd: ca 1,3cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)
1202 3363 Parti bijouterier diverse, bland annat silver
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)
1202 3154 Parti koppar diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:48)
1202 3113 Parti kristall 9 delar. Skålar med mera. Diameter: 10-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:38)
1202 3416 Parti silverföremål Skål + pokaler & bestick
1202 3399 Pelarbord 1800-tal, diameter: 43, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)
1202 3199 Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 29
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)
1202 3533 Piedestal Gustaviansk stil, Stenskiva, diameter: 30, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:42)
1202 3333 Piedestal höjd: 62 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 21:02)
1202 2568 Piedestal med stenskivor. Höjd: 66
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)
1202 3269 Piedestal trä, bemålad, diameter: 33, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:45)
1202 3337 Piedestaler Ett par, trä, bemålade. Höjd: 66
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)
1202 2114 Pigtittare höjd: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)
1202 3314 Plastfåtölj uppblåsbar, Poltrona, Gonfiabile, Italien
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:35)
1202 3341 Porslin 6 delar, Meissen, bla, gallerassietter. Längd: ca 18-25,5cm, djup: ca 14-25,5cm, höjd: ca 3-4cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:03)
1202 2004 Porslin 7 delar, "Den officiella Bröllopsservisen, 2010, Gustavsberg. Höjd: 5-18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:26)
1202 3035 Porslin 8 delar, Kina. Längd: 6-17
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:12)
1202 3223 Porslin Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 3 delar. Höjd: 6-26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:11)
1202 3036 Porslinstavla Kina, 25x38
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)
1202 3037 Porslinstavla Kina, 25x38
1202 3210 Punschkoppar silver, 12 st. Höjd: 5,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:56)
1202 3527 Pyro 5 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: ca 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:16)
1202 3253 Regissörsstol
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)
1202 3489 Remmare 11 st. Gullaskrufs glasbruk. Grönt glas. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:02)
1202 3381 Resekoffert J Demuth, Unter den Linden 3, Berlin. Längd: 57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)
1202 3415 Ring med stenar, vitmetall. Ringstorlek: ca 18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:11)
1202 3476 Rökbord Mässingsskiva. Diameter: 57, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:26)
1202 2209 Rökbord med stenskiva. Diameter: 85, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)
1202 3052 Ryamatta ull, 50/60-tal, 160x230
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)
1202 3382 Sabel längd: 107 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:38)
1202 2492 Saltkar + ströare 5 delar, silver/nysilver. Höjd: 3-10
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)
1202 3369 Saltkar Ett par, silver, Gustavianska, 1796, ES. Längd: 8,5. Höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)
1202 3148 Sameknivar 2 st, bland annat Sign BD. Längd: 18-21,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:29)
1202 3407 Sängar ett par, Gustaviansk stil, 1920-tal, bemålade. Längd: ca 210cm, djup: ca 90cm, höjd: ca 105cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:50)
1202 2352 Sängram 90x200
1202 2351 Sängramar 2 st, 85x190
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:45)
1202 3252 Satsbord 3 delar. Längd: ca 41-55cm, djup: ca 31-38cm, höjd: ca 52-55cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:03)
1202 2341 Sekretär 1800-tal, Björk. Längd: 114, djup: 48 cm, höjd: 119 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:18)
1202 2630 Serigrafier 3 st, Aramis Ney (f. 1943), upplaga om 90 exemplar. Motivet: 25x21
1202 2467 Serveringsvagn glas och mässing. Diameter: 52, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)
1202 3454 Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 76
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:40)
1202 3185 Serveringsvagn längd: 65 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)
1202 3473 Serveringsvagn med tidningshylla. Längd: 53, djup: 50 cm, höjd: 62 cm
1202 3526 Servisdelar 13 + 2 + 2, England
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)
1202 3194 Servisdelar 22 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:40)
1202 3058 Servisdelar 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Balett, Gustavsberg. Gustavsberg 1970-tal. Ornaminplast, blomdekor rödorange/cerise
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)
1202 3331 Servisdelar Hackefors, Ca. 25 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)
1202 3499 Sideboard England. Längd: 137, djup: 50 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:10)
1202 3038 Sidenmålning Kina, 1900-tal, 72x45 cm
1202 3373 Silverbestick diverse, 30 delar. Längd: 12,5-21,5, bruttovikt: 1150 g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:55)
1202 3021 Sjalar diverse 7 st, bland annat Hermés/Rochas. Mått: ca 73-85x73-85cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)
1202 3030 Skål Kina, diameter: 21, höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:04)
1202 3543 Skål Kina. Diameter: 16, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:06)
1202 3347 Skål Orrefors. Höjd: 14
1202 3227 Skål silver, MGAB, Löfman, 1976. Diameter: 13, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)
1202 3157 Skålar + ljusstakar, 10 delar, Orrefors, Kristall. Längd: ca 5,5-23cm, djup: 5,5-23cm, höjd: 4-12cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:00)
1202 3057 Skålfat Kina, 1800-tal, 11x11. Höjd: 4
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:29)
1202 3449 Skålfat Kina. Höjd: 6 cm, diameter: 12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:34)
1202 3343 Skrivbord England, Idegran. Längd: 120, djup: 60 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)
1202 3443 Skrivbord med klaffar. Längd: 118+ 2x38, djup: 75 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)
1202 3055 Skrivbord tidigt 1900-tal, bemålat. Längd: 100, djup: 62 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:54)
1202 3332 Skrivbordslampa glas och mässing. Längd: ca 26cm, djup: ca 20cm, höjd: ca 35cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 21:00)
1202 3433 Skrivbordslampa vitlackerad metall. Längd: ca 60cm, djup: ca 14cm, höjd: ca 75cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)
1202 3357 Skrivbordslampor 3 st. Louis Poulsen + takarmatur. Caravaggio, Höjd: 16
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:43)
1202 3034 Skulptur Alma Margret "Maggi" Edsbäcker", Havsbotter, keramik 7 trä. Längd: 95
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:09)
1202 3056 Skulptur brons, Oscar II. Höjd: 29
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)
1202 3430 Skulptur Jan Johansson, Orrefors. Höjd: 12
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:12)
1202 3003 Skulptur Järn, Kvinna. Höjd: 42
1202 3193 Skulptur Keramik, Kvinna. Höjd: 42
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)
1202 2011 Skulptur Parian, Delfiner, Kaiser, Tyskland. Längd: 29, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:41)
1202 3298 Skulptur Rosenthal, Flicka. Höjd: 15
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:25)
1202 3318 Skulptur Soholm, Danmark. Höjd: 28
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:41)
1202 9228 Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Hästar, bemålad gips, 12x18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:28)
1202 3161 Skulpturer 2 st, Spanien, Barn. Höjd: 19,5-20,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:05)
1202 3569 Skulpturer 5 st, erotiska. Höjd: 11-16
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:07)
1202 2439 Slagbord mahogny. Längd: 38+ 2x58, djup: 90 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)
1202 3078 Smycken 9 delar, silver, ringar, hängsmyckeoch armlänk
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)
1202 3408 Snapsglas 4 st + 1 martiniglas, Orrefors. Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 13-14
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)
1202 3560 Sockerskål + gräddkanna + fat, 3 delar, silver, GEWE, 1958. Längd: 19,5
1202 3387 Soffa 1800-tal. Längd: 195
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:50)
1202 3235 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 160
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)
1202 3178 Soffbord 1950-tal, Mosaik. Längd: 54, djup: 54 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)
1202 3238 Soffbord Travertin, träunderrede. Längd: 111. Djup: 64 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)
1202 3436 Spegel + konsolbord, Rokokostil. Höjd: 160+ 63
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:15)
1202 3442 Spegel 80x52
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:29)
1202 3259 Spegel nutida, Empirestil, 110x51
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)
1202 3258 Spegel nutida, förgylld, 95x40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)
1202 3481 Spegel Nyrokoko. Höjd: ca 195x76
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)
1202 3591 Spegel rokokostil, nutida. Höjd: 87
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:25)
1202 3404 Spelbord 1800-tal, furu, diameter: 106, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:44)
1202 2402 Spelbord nyrenässans, björk. Längd: 90. Djup: 44 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:32)
1202 2252 Spelbord Rokokostil. Längd: 90, djup: 2x45 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:42)
1202 2469 Spelbord Senempire, mahogny. Längd: 89, djup: 2x43 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)
1202 3273 Spilkum Steen Kepp (f. 1949), Danmark. Glaserad keramik. Diameter: 36
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)
1202 3493 Stegpall metall / trä. Längd: ca 33cm, djup: ca 29cm, höjd: ca 61cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:54)
1202 3398 Stolar + bord, 3 delar, rokokostil, diameter: 80, höjd: 72 cm
1202 3457 Stolar 3 st, 1950-tal
1202 3587 Stolar 4 st, England
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:50)
1202 3335 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)
1202 3336 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)
1202 2263 Stolar 4 st, Gustaviansk stil, Åmell
1202 3046 Stolar 4 st. 1950-tal. Tyg "Bows", Josef Frank
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:15)
1202 3563 Stolar Ett par, 1880-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:22)
1202 2204 Stolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)
1202 2418 Sybord 1800-tal. Längd: 67, djup: 39 cm, höjd: 76 cm
1202 3411 Sybord mahogny, lyrformad fot. Längd: 55, djup: 37 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:04)
1202 3503 Sybord mahogny, med lyrfot. Längd: 55, djup: 37 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:15)
1202 3477 Sybord Nyrokoko. Längd: 48, djup: 46 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)
1202 3276 Syltkrukor 4 st, blåvita. Höjd: 12-23
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:57)
1202 2379 Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:35)
1202 3356 Takarmatur mässing /plast. Höjd: 35
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)
1202 3050 Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca. 40
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)
1202 3470 Takarmatur mässing. Höjd: ca 35
1202 3440 Takarmatur med prismor. Diameter: 45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:28)
1202 2400 Takarmatur med prismor. Diameter: ca 55 cm
1202 2018 Takarmatur med prismor. Mässing och kristall. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:42)
1202 2289 Takarmatur prismor / rött glas. Höjd: 35, diameter: 24 cm
1202 2208 Tallrikar 8 st. "Katharina". Tyskland. Diameter: 26
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)
1202 3270 Tamburmajor trä. Höjd: 194
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:47)
1202 3141 Tavla / skulptur Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. 1970,26x20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:03)
1202 3334 Tavlor 2 st. Tryck, Napoleon. Motivet: 40x64
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 september 2018 06:50)
1202 3584 Tavlor 3 st. Tryck, jaktmotiv, England. Motivet: 27x25
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)
1202 3274 Te/ kaffeservisdelar 15 del ca, Rosenthal Maria
1202 2541 Teckning Charles-Théodore Frère (1815-1888), Frankrike. Sällskap med dromedarer. Signerad, daterad 1859, tusch på papper, bladmått: 14x21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)
1202 2600 Teckning Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Ko i landskap, signerad, blyerts, papper, bladets mått: 33x45 cm, löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)
1202 2623 Teckning Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskap med kor, signerad, papper, bladets mått: 32x42 cm, löst blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:19)
1202 2599 Teckning Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskap med träd, signerad, papper, bladets mått: 42x33 cm, löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)
1202 3170 Teckningar 2 st, Helge Artelius (1895-1989), Sverige. Madonna & jul. Bladets mått: 30x17 & 28x19, lösa blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)
1202 3237 Teckningar parti diverse, oidentifierade konstnärer, lösa blad
1202 3018 Tedosa Meissen. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)
1202 3214 Terrin + skulptur. Höjd: 19-40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:59)
1202 3342 Terrin med lock, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 34, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)
1202 3109 Tidningshylla Tidigt 1900-tal, bemålat, 62x27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 3089 Tidningsställ mahogny, NK. Längd: 47, djup: 30 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:39)
1202 3205 Toilettebord + pall, 60/70-tal. Längd: 110. Djup: 45 cm, höjd: 122 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:52)
1202 3566 Trädgårdsbord längd: 110 cm, djup: 100 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:41)
1202 3002 Trädgårdskulpturer 2 st, brons. Höjd: 80-112
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)
1202 3006 Trädgårdsskulptur + klot. Höjd: 60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:32)
1202 3107 Trälådor 2 st, Fyffes Bananer. Längd: 71
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:12)
1202 3455 Tryck Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Best Friend". Motivet: 60x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:37)
1202 2328 Tryck Katter, offsettryck, bladets mått: 73x119 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)
1202 3094 Tusch 2 st. Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Ansikten, monogramsignatur. Bladets mått: 35x28
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)
1202 3092 Tusch Ulf Lundkvist (f. 1952), Sverige. Assar, signerad, 29x21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)
1202 3005 Väggarmaturer ett par, Marina, mässing. Höjd: 20
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:20)
1202 2236 Vägglystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 27
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:07)
1202 3132 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 60
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:18)
1202 3498 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 65
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:09)
1202 3539 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 93
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)
1202 3179 Väggur omkring 1900, Junghans, Tyskland. Höjd: 105
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:05)
1202 3047 Vagnslykta mässing. Höjd: 32
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:27)
1202 3031 Värmekarott + kanna + sockerskål, 3 del Ns. Längd: ca 13-33cm, djup: ca 10-24cm, höjd: ca 14-22cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:05)
1202 3204 Värmetallrikar 12 st, + 10 servettringar, mässing. Diameter: 28
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:50)
1202 2050 Vas + skål, 2 delar, Argenta & Granola, Kåge & Nylund, diameter: 16,5, höjd: 4-11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:28)
1202 3304 Vas Keramik, Danmark. Höjd: 20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:24)
1202 3158 Vaser + fat, 3 delar, Gunnar Nylind, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-13
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)
1202 3355 Vaser 3 st. Otto Brauer, Holmegaard, Danmark. Glas. Höjd: 10-21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)
1202 3519 Vaser ett par, Glas. Höjd: 38
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)
1202 3296 Vaska Trä. Längd: 60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:20)
1202 3344 Vattenkokare 2 st. + 2 extraglas. Höjd: 18 - 28
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:06)
1202 3156 Vinglas 9 st, ur Nobelservisen, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)
1202 3469 Visitkortshållare höjd: ca 80
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)
1202 3405 Vitrinskåp 1800-tal, Rokokostil. Längd: 118, djup: 50 cm, höjd: 209 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)
1202 3564 Vitrinskåp Intarsia. Längd: 62, djup: 33 cm, höjd: 146 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)
1202 2453 Vitrinskåp Intarsia. Längd: 72, djup: 34 cm, höjd: 145 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:02)
1202 3189 Vitrinskåp Louis XV-stil. Längd: 70, djup: 36 cm, höjd: 152 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)
1202 3207 Vitvinsglas 16 st + likörglas, 15 st. Höjd: 9-14
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:52)
1202 3581 Vitvinsglas 8 st. Längd: ca 6,5cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 15,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)
1202 3127 Vykort i album modell äldre. Längd: ca 28cm, djup: ca 21cm, höjd: ca 6cm (album mått)
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:48)
1202 2506 Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Diameter: 15-25
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:02)
1202 3472 Ytterfoder med fat, Porslin, Kina. Nutida. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)
1202 3538 Ytterfoder Rörstrand, diameter: 21, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)
1202 3324 Ytterfoder Waldemarsudde. Djup: 25
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)