Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 september 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1202 3555  Akvarell Arne Isacsson (1917-2010), Sverige. Signerad, daterad -78. Motivet: 12x18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:21)

1202 2290  Akvarell Bertil Sjöberg (1914-1999), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -62. Motivet: 24x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:07)

1202 2174  Akvarell Carl Kylberg (1878-1952), Kyrka, 16x12

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:53)

1202 3045  Akvarell Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Kaiserban, Goster, signerad, 1905,39x27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:13)

1202 3349  Akvarell Hansbö, caféinteriör, 29x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:14)

1202 2607  Akvarell Oidentifierad konstnär. Fors. Akvarell på papper, uppklistrad på kartong, bladets mått: 14,5x21 cm, löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)

1202 3410  Akvarell Oidentifierad konstnär. Gårdsmotiv. Motivet: 38x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:58)

1202 2577  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kustlandskap med båtar, signerad HdT, löst blad. Motivet: 17x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:13)

1202 3233  Akvarell Tore Nobling (1908-1962), "Sergels Torg", Hamngatan Stockholm, signerad, 51x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:37)

1202 3142  Akvareller 10 st, M Borg, Stockholmsmotiv. Motivet: 13x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)

1202 2538  Akvareller 2 st, omkring sekelskiftet 1900, lösa blad, 39x29 respektive 36x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 september 2018 07:50)

1202 3354  Akvareller 2 st. Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Strandskata och skata, 9x15 + 14x18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:21)

1202 3525  Aladinlampa + gaffel, silver. Längd: 10 - 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:12)

1202 2393  Ampel Empirestil. Diameter: ca 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)

1202 2437  Ampel Karl Johan. Diameter: 45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:20)

1202 2526  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)

1202 2162  Ampel Karl Johanstil. Höjd: ca 50 cm, diameter: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)

1202 3594  Ampel mässing och glas, diameter: 40

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)

1202 3412  Armband "CÉLINE PARIS", "MADE IN ITALY". Längd: ca 7cm, djup: ca 5,5cm, höjd: ca 2cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:59)

1202 3417  Armband 6 st, silver. Längd: ca 6,3-7,2cm, djup: ca 6-6,5cm, höjd: ca 1-3cm, En armbandskedja: längd: ca 20cm, djup: ca 0,1cm, höjd: ca 0,8cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 3431  Årsskedar 7 st, silver, Georg Jensen. Längd: 15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)

1202 3010  Assietter  + fat, 12 + 1 delar, Rosenthal, sanssouci, diameter: 19-33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)

1202 2588  Assietter + ytterfoder, 12 + 4 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Assietterna. Diameter: ca 10,5 cm. Ytterfodrens höjd: ca 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:25)

1202 2213  Assietter 12 st. Bavaria. Diameter: 17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)

1202 3432  Assietter 6 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)

1202 9155  Atenienn Nygotik, 1800-tal, trä, spegeldekor. Längd: 82. Djup: 33 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)

1202 3291  Båglampa 5-armad, mässing. Höjd: 210 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)

1202 2123  Bålskål Kina. Diameter: 28 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)

1202 3019  Barnsoffa längd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:09)

1202 3120  Barspegel East India Company, nutida, 67x93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:18)

1202 3043  Bestick 118 delar, nysilver, Rogers Bros, "Eternely yours"

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)

1202 3364  Bestick 1950-tal, 2 olika modeller

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)

1202 3437  Bestick silver, Norge, David Andersen, 24 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:23)

1202 3578  Bestickschatull rokokostil, intarsia. Längd: 50 cm. Djup: 36 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)

1202 3213  Bestickuppsättning nysilver, Svensk spets, ca 100 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)

1202 3311  Bestickuppsättning Rostfritt, Ranka, Gense

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:47)

1202 3216  Bestickuppsättning Rostfritt, Servus, ca 70 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)

1202 2558  Blandteknik 2 st. Kina, 43x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)

1202 3166  Blandteknik Adolfo Materelli (1832-1887), Porsträtt, 1873, löst blad. Motivet: 28x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)

1202 3549  Blandteknik Kina. Motivet: ca 24x36 cm. Med ram: ca 34,5x68,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)

1202 2632  Blandteknik Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Religiöst bad i Indien. Motivet: 22x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:52)

1202 2548  Blandteknik L Vallet, Parisbro, oramad, 17x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:27)

1202 3203  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 1951, komposition. Motivet: 15x18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)

1202 3419  Blandteknik Sylvain Vigny (1903-1970), Frankrike. Porträtt, 58x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)

1202 2605  Blandteknik Théodule Ribot (1823-1891), Frankrike. Kvinna och barn vid kust. Mixed media på papper, bladets mått: 20x27 cm, löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 2606  Blandteknik Théodule Ribot (1823-1891), Frankrike. Kvinna och barn vid kust. Mixed media på papper, bladets mått: 23x22 cm, löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)

1202 3140  Blyerts Monogramsign OA, Stuga Lundhagen. Motivet: 48x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)

1202 2344  Bokhylla Ek. Längd: 123, djup: 37 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)

1202 3262  Bokstöd Ett par, Kina, sten. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)

1202 3136  Bokverk KARL XII. ENNES. B A. (2). 1819, Biografiska minnen af konung Carl XII: s krigare, samt andre embetsmän och person

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)

1202 3574  Bonad inramad, Vintrampning. Motivet: 48x47

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:18)

1202 3573  Bonad Tapisserie d Halluin, Frankrike, 70x87

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:15)

1202 3339  Bord diameter: 110 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:02)

1202 3478  Bord med lös skiva, Mosaik. Längd: 77, djup: 60 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)

1202 3219  Bordsdekorationer ett par, Metall. Längd: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:06)

1202 2414  Bordslampa 1960-tal. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)

1202 3024  Bordslampa Italien, Flamingo. Höjd: 54

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:10)

1202 3084  Bordslampa Kina. Höjd: 34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)

1202 3190  Bordslampa mässing. Höjd: 60

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)

1202 2433  Bordslampa Orientalisk stil. Höjd: 60 cm

1202 3536  Bordslampa porslin, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Höjd: 52, Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:50)

1202 3100  Bordslampa porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:11)

1202 3471  Bordslampa Porslin. Höjd: ca 72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)

1202 3191  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)

1202 3188  Bordslampfot Buddha. Höjd: ca 64cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:31)

1202 3535  Bordslampfot porslin / mässing, omkring 1900, omarbetad. Höjd: 37 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)

1202 3272  Bordslampfötter Ett par, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Etikett, glas. Höjd: 36

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:54)

1202 2406  Bordslampor Ett par, porslin. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)

1202 2465  Bordslampor Ett par, Tyndale. Höjd: ca 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)

1202 3445  Bordslampor ett par. Höjd: ca 70cm (med skärm)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:31)

1202 3394  Bordsspegel 1800-tal. Höjd: 23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:33)

1202 2257  Bordstelefon Med ringare. Höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)

1202 3117  Bordstelefoner 2 st, Ericofon & Diabelle. Höjd: ca 21 & 10,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:01)

1202 3065  Bordsur 2 st. Trä, intarsia, 1800-tal. Höjd: 11 - 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:07)

1202 3453  Brasställ mässing, 4 delar. Längd: ca 18cm, djup: ca 18cm, höjd: ca 90cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)

1202 3568  Brevklämma metall. Höjd: 13

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)

1202 3374  Brosch camé. 14 k. Höjd: 5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:55)

1202 2021  Buljongkoppar 10 st + 11 fat, Aluminia, Christian Joachim (1914-1967), "Tranquebar". Diameter: 13-19 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)

1202 3222  Burk med lock, "Bambu", Spanien. Höjd: 31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:10)

1202 3579  Bygglampa Bygge, Skellefteå. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:47)

1202 3022  Byggsats SAS DC-4. Längd: ca 25cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 3,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:01)

1202 9149  Byrå 1800-tal, mahogny. Längd: 96, djup: 49 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)

1202 3054  Byrå 1800-tal, valnöt. Längd: 90, djup: 47 cm, höjd: 118 cm

1202 2397  Byrå 1930-/40-tal, Bemålad. Längd: 90, djup: 48 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)

1202 3053  Byrå 7 lådor. New England-stil. Längd: 63. Djup: 43 cm. Höjd: 158 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)

1202 3495  Byrå Bemålad. Längd: 38, djup: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)

1202 3184  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 80, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:26)

1202 3494  Byrå mahogny, senbarockstil. Längd: 73. Djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)

1202 2416  Byrå med stenskiva. Längd: 62, djup: 34 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:55)

1202 3480  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Längd: 67, djup: 37 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:31)

1202 3239  Byrå valnöt, 1800-tal. Längd: 94, djup: 50 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:09)

1202 3365  Champagneglas 10 st. Höjd: 11

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)

1202 3593  Champagneglas 12 st. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:51)

1202 3209  Champagneglas 8 st, Orrefors. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:54)

1202 3215  Champagnekylare mässing och koppar. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)

1202 3033  Cigarettkoppar  + askfat, 2 + 2 delar, Danmark, bland annat Musselmalet. Höjd: 6

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:11)

1202 3128  Coupeglas + fat, 11 st glas, 8 st fat. Fa. Diameter: ca 13cm, glas mått: längd: ca 12cm, djup: ca 12cm, höjd: ca 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:03)

1202 3146  Crèmekoppar 9 st, Gripsholmservisen, Rörstrand. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:10)

1202 3049  Crèmekoppar porslin, Villeroy & Boch. Höjd: 6

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)

1202 3377  Damarmbandsur 3 st. Guld. Diameter: 2 resp. 3x2

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:07)

1202 2329  Dekorelement diverse, mässing. Längd: ca. 22 cm, djup: ca 15 cm, höjd: ca 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:45)

1202 3427  Diorama 2 st, Marina, 19x28 & 28x22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)

1202 3340  Dockskåp med diverse inredning. Längd: ca 60cm, djup: ca 20,5cm, höjd: ca 42cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:03)

1202 3015  Dörrklocka mässing. Höjd: 24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)

1202 3012  Dosa + teglashållare, 2 delar, silver, Ryssland, Niellodekor. Höjd: 5-11

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:07)

1202 3240  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 99/150. 20,5x14,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)

1202 3001  Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1976, numrerad 2/135, "springare, anamorfotiska konstruktioner", bladets mått: 66x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:09)

1202 3093  Etsning Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 41/80. Motivet: 19x15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:24)

1202 3143  Etsningar 2 st, Rönninge & Roslagstorg. Motivet: 28x24 33x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:05)

1202 3328  Etsningar 3 st. Romantiska motiv, Frankrike. Motivet: 34x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:53)

1202 2481  Fågeltavlor 8 st. Motivet: 34x24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)

1202 3395  Fällbord Alrot, 1800-tal, diameter: 80, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:36)

1202 2676  Färgetsning Roman Scheidl (f. 1949), Österrike. EA-upplaga. Motivet: 57x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)

1202 2300  Färgkrita Magnus Weidemann (1880-1967), Tyskland. Signerad, daterad 1927, Kust, 11x14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:39)

1202 3176  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 262/360. Motivet: 70x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)

1202 2070  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Daterad 1973-1974. Skata. Signerad, numrerad 37/50. Motivet: 27x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:22)

1202 3283  Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Fiskeläge. Signerad, numrerad 298/310. Motivet: 37x47 cm

1202 3514  Färglitografi Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 108/260. Motivet: 65x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)

1202 3284  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. 1975, "i Tantolunden", EA-upplaga. Motivet: 56x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:11)

1202 2117  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåtar. Signerad, numrerad 234/260. Motivet: 76x61 cm

1202 2066  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 120/360. Motivet: 47x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:15)

1202 3279  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven. Signerad, numrerad 249/310. Motivet: 27x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:05)

1202 3295  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Norr mälarstrand. Signerad, numrerad 126/325. Motivet: 41x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)

1202 3277  Färglitografi Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Slussen. Signerad, daterad -73, numrerad 126/310. Motivet: 25x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)

1202 3516  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 16/300. Motivet: 41x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)

1202 3281  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Carmen. Signerad, numrerad 118/350. Motivet: 38x49 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)

1202 2121  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Innergård. Signerad, numrerad 208/310, daterad 1977. Motivet: 62x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)

1202 3082  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad -59, numrerad 10/115. Motivet: 48x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:34)

1202 2116  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Fjällmotiv. Signerad, numrerad 150/200. Motivet: 26x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)

1202 3090  Färglitografier 2 st. Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Frukter, signerade och numrerade. Motivet: 30x38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:18)

1202 2037  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Motivet: 14x22,20x16 22x11

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:30)

1202 2659  Färglitografier 3 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Motivet: ca 20x35cm. Med ram: ca 42x52cm

1202 3111  Fat 16 st, Kina. Diameter: 8

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)

1202 3040  Fat 2 st, tenn, 1700-/1800-tal, diameter: 21-22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)

1202 3319  Fat 3 st, Porslin. Längd: 37-40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)

1202 2125  Fat Kina. 28,5x28,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:56)

1202 2154  Fat Sovjet. Diameter: 36,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)

1202 3059  Fat på fot försilvrad, 1800-tal. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)

1202 3446  Fåtölj pall, Plysch

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)

1202 3289  Fåtöljer Ett par, 1960-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:12)

1202 2618  Fåtöljer Ett par, Arne Norell

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)

1202 3376  Fickur 14 k. Diameter: 3,3 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)

1202 3345  Figurin B&B, barn. Höjd: 10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:10)

1202 2446  Figurin mor med barn, GDR. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:45)

1202 3557  Fiskbestick 24 delar, Silver (800), Tyskland, 1200gr, monogram

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)

1202 3309  Fisktallrikar 8 st, Johnson Bros, England. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:31)

1202 2407  Fotografi Gustaf VI Adolf, signerad, Sollefteå. Motivet: 22,5x16,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)

1202 3375  Frackur 14 k. Mido. Diameter: 4,7

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)

1202 3447  Garnityr halsband. Längd: 40, + örhängen

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:33)

1202 3080  Glas 10 + 8 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6 - 7

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:24)

1202 3206  Glas 11 st. Höjd: 20

1202 3448  Glas 12 st, Prince, design Göran Wärff (f. 1933), Kosta, slipad dekor. Höjd: 10

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:33)

1202 3129  Glas på fot 6 st. Reijmyre Glasbruk, Höjd: 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:05)

1202 2124  Glasservis Eda Glasbruk, Märkta Eda 30, ca 55 delar. 18 + 5 st vinglas, 10 st champagnekupor + 14+ 9. Höjd: 7,5-12,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:56)

1202 3300  Glasservisdelar 35 del ca, Orrefors. Höjd: ca 12-16,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)

1202 3153  Glasservisdelar 6 + 8 delar. Höjd: 1 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:35)

1202 3087  Glastallrikar 6 st. + 4 st. Karaffer, "Mamseller", Kosta Boda. Diameter: 25 + , höjd: 20 cm

1202 3366  Golvlampa 1950-tal, teak / mässing. Tota. Höjd: ca 138cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:54)

1202 3367  Golvlampa 1950-tal, teak. Tota. Höjd: ca 140cm

1202 3474  Golvlampa 3-armad. Tota. Höjd: ca 143cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)

1202 2333  Golvurna cloissonné. Höjd: 82

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:50)

1202 3266  Golvvas Nittsjö. Höjd: 44

1202 3571  Hallbyrå Intarsia. Längd: 32, djup: 32 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:13)

1202 3479  Hallbyrå med hyllor. Bemålad. Längd: 52. Djup: 30 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:31)

1202 3413  Halsband + ring, + brosch, Silver Lapponia. Mått brosch & halsband: längd: ca 4,3/40cm, djup: ca 4/0,5cm, höjd: ca 2/0,1cm, ringstorlek: ca 18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 2484  Halsband silver, 1972, SMK, Morssing Konsthantverk Sten, tota. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:43)

1202 3023  Hänge 18k, med sten, 2,3g, 1956. Höjd: 3,2

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:12)

1202 3114  Hattar 2 st, modell äldre, Hög Hatt & Kubb, London, i hattaskar. Längd: 30-31cm, djup: ca 24,5-25,5cm, höjd: ca 12-15. Hattaskar mått: ca 34-35cm, djup: ca 29-34cm, höjd: ca 18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:22)

1202 3292  Hattar i hattask 2 st, i Trä. Längd: ca31-32cm, djup: ca 25-26cm, höjd: ca 14cm, hattask mått: längd: ca 34cm, djup: ca 30cm, höjd: ca 24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:15)

1202 3580  Hatthylla metall. Längd: 110

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)

1202 3245  Herrarmbandsur 18k. Longines, Schweiz, Dolce Vita Square, chronograph. Datumvisare, quartzverk. Cal. 358, ref no. L56686. Boetten 3x3, Bruttovikt 81 g

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:51)

1202 3293  Herrbetjänt märkt MEC Made in Italy, trä. Höjd: ca 100cm, bredd: ca 45cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)

1202 3297  Hurts Bisley. Plåt, svart. Längd: 45. Djup: 36 cm. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:19)

1202 3261  Ikon mässing / emalj, Ryssland, 1800-tal, 14x12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)

1202 3181  Jordglob 1970-tal. Längd: ca 30cm, djup: ca 30cm, höjd: ca 42cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:39)

1202 3095  Kaffekoppar 11 st. Cariton Ware, England

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:20)

1202 3275  Kaffekoppar 5 + 7 delar, Rosenthal, vita

1202 3147  Kaffeservis 14 delar, Meissen, 6+ 6 + kanna + sockerskål

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:15)

1202 3011  Kaffeservis 15 delar, Thomas Bavaria

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)

1202 2495  Kaffeservis 22 delar, Arabia, Sinikka

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)

1202 2077  Kaffeservis ca 25 delar, Lidköping

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:06)

1202 3268  Kaffeservisdelar 20 del ca, Staffordshire, "Reproduction of Leeds Pottery 1783"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)

1202 3327  Kanna Rörstrand, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Höjd: 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:51)

1202 3029  Kannor 2 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Karin Björquist (f. 1927), Sverige. Längd: ca 20/22cm, djup: ca 11/16cm, höjd: ca 14/20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:00)

1202 3545  Kannor & karaffer Parti, Kristall / glas. Höjd: 13-25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)

1202 3196  Karaff Holmegaard. Höjd: 66

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)

1202 3303  Karaffer 2 st. Riedel. Höjd: 35-43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:24)

1202 3522  Karaffer/kannor Glas, 7 delar. Höjd: 21-30

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:46)

1202 3330  Karmstol

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)

1202 2145  Karmstol "Stockholm", Karin Mobring och Tomas Jelinek för IKEA, 1980-tal. Fast stoppad sits, klädd i läder. Ryggstöd med spjälor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:51)

1202 3386  Karmstolar 3 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)

1202 3236  Karmstolar Ett par, björk, Karl Johanstil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:52)

1202 3106  Karmstolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Stockholmiana", 1940-/50-tal, skadad klädsel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:47)

1202 3397  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)

1202 3383  Katana längd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:41)

1202 3079  Keramik 5 delar, Rörstrand och Höganäs. Höjd: 10 - 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:16)

1202 3546  Kina 4 delar, bla. Kannor. Höjd: 3 - 21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:03)

1202 2345  Kista metall. Längd: 70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)

1202 3121  Kolhämtare koppar. Höjd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:19)

1202 3370  Konsolbord Swedish Grace, intarsia. Längd: 56. Djup: 34 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:11)

1202 3164  Konstglas 10 delar, bland annat Boda. Höjd: 8-21,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:12)

1202 3163  Konstglas 3 delar, bland annat: Eva Englund (1937-1998), Sverige. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 7-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:10)

1202 3307  Konstglas 4 delar, bland annat Ljusstakar. Höjd: 12-31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:27)

1202 3096  Konstglas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, 1990. Höjd: 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)

1202 3112  Kontorsstol 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 4 hjul

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)

1202 2343  Koppar 3 delar, bland annat fiskgryta. Längd: ca 18-60cm, djup: 17-26cm, höjd: 10-29cm

1202 3116  Koppar 3 delar. Höjd: 20-35

1202 3317  Kruka med hänklar, stengods. Längd: 40 cm. Höjd: 14 cm + kanna, stengods, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:38)

1202 3306  Kryddhylla trä, omkring 1900 bemålad. Längd: 24, djup: 11 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:26)

1202 3231  Kryddset 13 delar, "Flora". Höjd: 11 - 21, ett lock är lagat

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:27)

1202 2129  Kuddar Kina, 4 st. Längd: ca 45/65cm, djup: ca 35/25cm, höjd: ca 15/15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:50)

1202 3211  Kuverttallrikar 12 st, Plast. Diameter: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:57)

1202 3026  Lampbord med låda. Längd: 61, djup: 45 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:13)

1202 3501  Lampbord med utdragslåda, Teak. Längd: 75, djup: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)

1202 3316  Lanterna Koppar. Höjd: ca 30

1202 3299  Linnedukar diverse. Längd: ca 69-250cm. Djup: ca 52-140cm, höjd i hög: ca 30cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)

1202 3241  Litografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Semana Santa Sevilla. Signerad, numrerad 63/75. Motivet: 49x67 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:37)

1202 3165  Litografier 2 st, Palmquist, Fåglar & kanot, lösa blad, 1960 & 67. Motivet: 21x17 & 15x23

1202 3074  Ljuskrona 1920-tal. Höjd: 50

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:54)

1202 1026  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 95 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)

1202 3287  Ljuskrona gustaviansk stil. Höjd: 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:09)

1202 3073  Ljuskrona Gustaviansk stil. Längd: ca 25cm, djup: ca 25cm, höjd: ca 70cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)

1202 3247  Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 50

1202 3435  Ljuskrona Venetiansk. Längd: ca 52cm, djup: ca 52cm, höjd: ca 67cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:12)

1202 3451  Ljuslykta Fd fotogenlampa. Höjd: ca 53cm

1202 3218  Ljusplåt mässing, Jugend. Höjd: 40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 3520  Ljusstakar 2 par, nysilver. Höjd: 17-31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:45)

1202 3322  Ljusstakar 3 st, Goebel, änglar. Höjd: ca 7

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:47)

1202 3583  Ljusstakar 4 st. Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:57)

1202 3150  Ljusstakar 6 st, 1950-tal. Höjd: 19-30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)

1202 3016  Ljusstakar 6 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)

1202 3155  Ljusstakar Ett par, 50/60-tal. Höjd: 33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:54)

1202 3459  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:46)

1202 3321  Ljusstake glas och metall, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 37

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)

1202 3547  Lockurna + 2 tekoppar, Kina. Höjd: 4-12

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:05)

1202 3444  Lockurna Kina. Nutida, Höjd: 35 cm

1202 3271  Lodur Ek, omkring 1900. Höjd: 93

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)

1202 3174  Lösa blad  + häfte, Insekter i bild, i kartong, bladets mått: 27x19

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:46)

1202 3542  Luktflaskor 2 st. Kina. Höjd: 8 - 11

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)

1202 3159  Martiniglas 6 st, Chateau, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)

1202 3323  Matbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, tillverkad 2010. Längd: 120. Djup: 75 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:42)

1202 3326  Matbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, tillverkad 2010. Längd: 120. Djup: 75 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)

1202 3595  Matbord Tidigt 1900-tal, Gustaviansk stil. Längd: ca 160cm, djup: ca 100cm, höjd: ca 75cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:58)

1202 3182  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 110 + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)

1202 3502  Matsalsgrupp England, 7 delar, Bord + 2 karmstolar + 4 stolar. Längd: 160. Djup: 100 cm, höjd: 77 + 1 ilägg

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 3285  Matsalsskåp 1940-/50-tal. Längd: 97, djup: 42 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:08)

1202 3183  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Längd: 115, djup: 51 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)

1202 3267  Matservis 25 del ca, Stadt, Rörstrand

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:41)

1202 3257  Matservis 44 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)

1202 3017  Matservis 58 delar, Thomaas Bavaria, bland annat Terrin

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)

1202 3528  Matservis ca. 55 delar, Svenska Slott, Rörstrand

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:17)

1202 3256  Matservis ca. 55 delar, Swedish Grace, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand. Porslin med axmönstrad reliefdekor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:14)

1202 3027  Matservis Philippe Deshoulieres, Frankrike, 26 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:25)

1202 2505  Matservisdelar 31 delar, Lenox, Fine bone china, USA

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:02)

1202 3403  Matservisdelar Rörstrand, Grön Anna, 36 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:42)

1202 3195  Matservisdelar Vinranka, Gefle, ca 55 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)

1202 3007  Matta Firma Svenskt Tenn, 200x305

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)

1202 3051  Matta Gabbeh, 140x200

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)

1202 2423  Matta orientalisk, 101x210

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)

1202 3249  Matta orientalisk, 117x197

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)

1202 2087  Matta orientalisk, 135x190 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)

1202 2199  Matta orientalisk, 140x205

1202 3254  Matta orientalisk, 175x97

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:06)

1202 3418  Matta orientalisk, 195x120

1202 3511  Matta orientalisk, 226x380

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)

1202 2425  Matta orientalisk, 270x157

1202 3465  Matta orientalisk, 370x260

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:55)

1202 3490  Matta orientalisk, 74x113

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:36)

1202 3508  Matta orientalisk, 96x163

1202 3286  Matta Orientalisk, Bakhtiari, 146x207

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:08)

1202 3510  Matta orientalisk, Bochara, 175x243

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:25)

1202 3509  Matta orientalisk, Bochara, 92x160

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)

1202 3105  Matta Orientalisk, Mashhad, 215x300

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)

1202 3310  Mattallrikar + assietter, 6 + 6 st, Rörstrand. Diameter: 21-27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:32)

1202 3302  Medaljonger 8 st, kungar & drottningar, metall, diameter: 9,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)

1202 3088  Middagsdukar och servetter, linnedamast, bland annat Klässbol. Längd: ca 73-340 cm. Djup: ca 68-200cm, höjd i hög: ca 23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:20)

1202 3085  Miniatyrer 2 st. Porträtt, ramens yttermått: 10x9

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)

1202 3097  Miniatyrer 6 delar, bla. Höganäs. Höjd: 2 - 9,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)

1202 2177  Mockaskedar 14 st, silver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:44)

1202 3152  Nattljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 9

1202 3290  Nattygsbord Ett par. Längd: 47, djup: 51 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)

1202 3149  Nautica + trumpet, 4 delar, mässing / koppar / trä. Längd: ca 20-27cm, djup: ca 10-15cm, höjd: ca 12-20cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:37)

1202 3524  Nysilver part diverse, bla, kaffekanna + sockerskål, Gustaviansk stil. Höjd: 12 - 23, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:08)

1202 3208  Ölglas på fot, Pressglas, 10 st. Höjd: 13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:53)

1202 3108  Oljelampa bordsmodell, mässing, modell äldre. Höjd: 39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 3282  Oljemålning Albert Zetterberg (1883-1955), Sverige. Porträtt, 1944. Olja på duk, 60x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:03)

1202 3070  Oljemålning Alberto Donaire (f. 1962), Spanien. Bodegon. Olja på duk, 81x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:30)

1202 3483  Oljemålning Alfhild Kallstenius Åhman, "Vinterbild". Olja på duk, 30x38

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)

1202 3064  Oljemålning Astrid Munthe de Wolfe (f. 1926), Sverige. Luktärtor, signerad. Olja på duk, 40x32 cm

1202 3260  Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Skeppsholmen, signerad. Olja på duk, 38x50 cm

1202 3288  Oljemålning Bengt Olson, Vinter, signerad. Olja på pannå, 50x24 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)

1202 3485  Oljemålning Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. "Klinten" Gotland. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:40)

1202 9004  Oljemålning blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, 22x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:30)

1202 3556  Oljemålning Bo Perny, Sofiamålarna, John Lennon, signerad. Olja på duk, 60x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:23)

1202 2383  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. 1970, Kungsträdgården. Olja på duk, 61x58

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)

1202 2065  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 64x49 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:10)

1202 3263  Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Rosor, signerad. Olja på duk, 22x27

1202 2647  Oljemålning Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 75. Olja på duk, 38x46,5 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:44)

1202 2648  Oljemålning Evert Duhán (1906-1982), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 47,5x32,5 cm, oramad

1202 2637  Oljemålning Frederick Park Fairer (1910-1984), Ung kvinna. Signerad FP Fairer. Olja på pannå, 61x50 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)

1202 3104  Oljemålning Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:04)

1202 3359  Oljemålning Göran Österman, lada, signerad, -79. Olja på duk, 50x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)

1202 3008  Oljemålning Göthe Sundgren, Komposition. Olja på duk, 30x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)

1202 3389  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1933. Olja på pannå, 35x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:28)

1202 3456  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:44)

1202 3385  Oljemålning Ilse Köros, flicka på brygga. Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 50x60 cm

1202 3072  Oljemålning Imre Kovacs, man. Olja på duk, 134x82

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:35)

1202 3175  Oljemålning Jack Eichborn (1906-1981), Sverige. Uteservering Paris. Signerad. Olja på duk, 90x110

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)

1202 3025  Oljemålning Jean-Pierre Vielfaure (1930-2015), Frankrike. Signerad, daterad 1965. Olja på duk, 41x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:11)

1202 3123  Oljemålning Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. "Kartago". Signerad. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:36)

1202 3102  Oljemålning José Morales, figurer, signerad, Paris, -66. Olja på duk, 92x73

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)

1202 3531  Oljemålning Karin Nobling (1881-1963), Stall. Olja på duk, 65x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:29)

1202 3076  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Motiv från Södertälje, signerad, -57. Olja på pannå, 38x44

1202 9022  Oljemålning Lars Greger, Skärgårdsmotiv, signerad. Olja på duk, 34x64

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:22)

1202 3131  Oljemålning Lennart Kärrabo (f. 1927), Sverige. "Composition 20-7-75". Signerad a tergo. Olja på duk, 50x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:16)

1202 3486  Oljemålning Leopold Lando (1908-1992), café. Olja på pannå, 24x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)

1202 3482  Oljemålning Louis Zelig (1894-1993), Sverige. Frankrike, 1962-63. Signerad. Olja på pannå, 21x41

1202 1021  Oljemålning Ludvig Maximilan Roth (1858-1952), Sign LM Rothm Interiör med piprökande man. Olja på pannå, 34x26

1202 3353  Oljemålning med jugendram. Olja på pannå, ramens innermått: 25x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:23)

1202 3068  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Kvinna. Olja på pannå, 98x68

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)

1202 3515  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Olja på pannå, 69x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)

1202 3301  Oljemålning Nils Öst (1908-1983), Sverige. Placa Roca, Almunicar. Olja på duk, 49x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)

1202 3313  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, sjölandskap. Olja på pannå, 26x39 cm

1202 3351  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustlandskap. Olja på duk, 57x88

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:16)

1202 3315  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i folkdräkt. Olja på pannå, 32x23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:37)

1202 3280  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Madonna, 1800-tal. Olja på duk, 51x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)

1202 3409  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign Ljung, -50, Landskap med träd. Olja på pannå, 30x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)

1202 3197  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1932, Stilleben. Olja på duk, 52x63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)

1202 3392  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landsväg. Olja på pannå, 25x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:36)

1202 3390  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 23x33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:27)

1202 3083  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Solnedgång över hav, signerad Strindberg. Olja på duk, 64x99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:40)

1202 3124  Oljemålning Porträtt. Signerad, daterad "Kronstrand, Stockholm 1937". Olja på duk, 64x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:41)

1202 3278  Oljemålning S Lidberg, gårdsmotiv, signerad, 1927. Olja på duk, 65x78

1202 3346  Oljemålning Signe Palmblad, landskap. Olja på pannå, 35x24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)

1202 3391  Oljemålning Signerad Holmberg, komposition. Olja på duk, 32x23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)

1202 2030  Oljemålning Signerad Johansson, Fiskebåtar. Olja på duk, 68x97 cm

1202 2122  Oljemålning signerad Pritchard, Kustmotiv med segelbåt på land. Olja på duk, 40x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:41)

1202 3312  Oljemålning Signerad TH Lind, motiv från Skåne, landskap med kärra. Olja på duk, 27x37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:35)

1202 3348  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Motiv med rovfågel, signerad. Olja på duk, 47x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:12)

1202 3368  Oljemålning Sven Höglund. Signerad, daterad 1962. Olja på pannå, 33x20 cm

1202 3308  Oljemålning Sven Linderoth (1859-1934), Sverige. Signerad, daterad 1910, bäck. Olja på duk, 52x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:29)

1202 3421  Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Interiör, 1938. Olja på duk, 33x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:20)

1202 3125  Oljemålning Tekla Holmström, Hasselqvist, 1885, i ateljen. Olja på duk, uppfodrad duk, 60x48, löst blad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:43)

1202 3361  Oljemålning Ulf Wikström (f. 1916), Sverige. Stadsmotiv. Monogramsignerad. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)

1202 3360  Oljemålning Ulf Wikström (f. 1916), Sverige. Stilleben. Monogramsignatur. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:52)

1202 3077  Oljemålning Vianden, studentfest, signerad, -63. Olja på duk, 28x124

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 21:02)

1202 3071  Oljemålning Vyatcheslav Shmagin (f. 1951), Ryssland. 1999, Madonnan med Barnet. Olja på duk, 89x80

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:31)

1202 2374  Oljemålningar 2 st, Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Olja på papper (vykort), ca 10x15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:29)

1202 3384  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Olja på pannå respektive duk. 52x38 cm respektive 62x40 cm. En oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:46)

1202 3558  Papperskorg Glasfiber. Höjd: 28 cm, bladdekor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)

1202 3496  Paraplyställ metall, nutida. Höjd: 53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:57)

1202 3541  Pärlhalsband sötvattenspärlor. Längd: ca 42cm, djup: ca 1,3cm, höjd: ca 1,3cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)

1202 3363  Parti bijouterier diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)

1202 3154  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:48)

1202 3113  Parti kristall 9 delar. Skålar med mera. Diameter: 10-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:38)

1202 3416  Parti silverföremål Skål + pokaler & bestick

1202 3399  Pelarbord 1800-tal, diameter: 43, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)

1202 3199  Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 29

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:49)

1202 3533  Piedestal Gustaviansk stil, Stenskiva, diameter: 30, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:42)

1202 3333  Piedestal höjd: 62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 21:02)

1202 2568  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)

1202 3269  Piedestal trä, bemålad, diameter: 33, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:45)

1202 3337  Piedestaler Ett par, trä, bemålade. Höjd: 66

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)

1202 2114  Pigtittare höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:38)

1202 3314  Plastfåtölj uppblåsbar, Poltrona, Gonfiabile, Italien

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:35)

1202 3341  Porslin 6 delar, Meissen, bla, gallerassietter. Längd: ca 18-25,5cm, djup: ca 14-25,5cm, höjd: ca 3-4cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:03)

1202 2004  Porslin 7 delar, "Den officiella Bröllopsservisen, 2010, Gustavsberg. Höjd: 5-18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:26)

1202 3035  Porslin 8 delar, Kina. Längd: 6-17

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:12)

1202 3223  Porslin Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 3 delar. Höjd: 6-26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:11)

1202 3036  Porslinstavla Kina, 25x38

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)

1202 3037  Porslinstavla Kina, 25x38

1202 3210  Punschkoppar silver, 12 st. Höjd: 5,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:56)

1202 3527  Pyro 5 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: ca 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:16)

1202 3253  Regissörsstol

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)

1202 3489  Remmare 11 st. Gullaskrufs glasbruk. Grönt glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:02)

1202 3381  Resekoffert J Demuth, Unter den Linden 3, Berlin. Längd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)

1202 3415  Ring med stenar, vitmetall. Ringstorlek: ca 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:11)

1202 3476  Rökbord Mässingsskiva. Diameter: 57, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:26)

1202 2209  Rökbord med stenskiva. Diameter: 85, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)

1202 3052  Ryamatta ull, 50/60-tal, 160x230

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)

1202 3382  Sabel längd: 107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:38)

1202 2492  Saltkar + ströare 5 delar, silver/nysilver. Höjd: 3-10

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:48)

1202 3369  Saltkar Ett par, silver, Gustavianska, 1796, ES. Längd: 8,5. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:47)

1202 3148  Sameknivar 2 st, bland annat Sign BD. Längd: 18-21,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:29)

1202 3407  Sängar ett par, Gustaviansk stil, 1920-tal, bemålade. Längd: ca 210cm, djup: ca 90cm, höjd: ca 105cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:50)

1202 2352  Sängram 90x200

1202 2351  Sängramar 2 st, 85x190

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:45)

1202 3252  Satsbord 3 delar. Längd: ca 41-55cm, djup: ca 31-38cm, höjd: ca 52-55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:03)

1202 2341  Sekretär 1800-tal, Björk. Längd: 114, djup: 48 cm, höjd: 119 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:18)

1202 2630  Serigrafier 3 st, Aramis Ney (f. 1943), upplaga om 90 exemplar. Motivet: 25x21

1202 2467  Serveringsvagn glas och mässing. Diameter: 52, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:21)

1202 3454  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 76

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:40)

1202 3185  Serveringsvagn längd: 65 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)

1202 3473  Serveringsvagn med tidningshylla. Längd: 53, djup: 50 cm, höjd: 62 cm

1202 3526  Servisdelar 13 + 2 + 2, England

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:14)

1202 3194  Servisdelar 22 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:40)

1202 3058  Servisdelar 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Balett, Gustavsberg. Gustavsberg 1970-tal. Ornaminplast, blomdekor rödorange/cerise

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:42)

1202 3331  Servisdelar Hackefors, Ca. 25 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:56)

1202 3499  Sideboard England. Längd: 137, djup: 50 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:10)

1202 3038  Sidenmålning Kina, 1900-tal, 72x45 cm

1202 3373  Silverbestick diverse, 30 delar. Längd: 12,5-21,5, bruttovikt: 1150 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:55)

1202 3021  Sjalar diverse 7 st, bland annat Hermés/Rochas. Mått: ca 73-85x73-85cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)

1202 3030  Skål Kina, diameter: 21, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:04)

1202 3543  Skål Kina. Diameter: 16, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:06)

1202 3347  Skål Orrefors. Höjd: 14

1202 3227  Skål silver, MGAB, Löfman, 1976. Diameter: 13, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)

1202 3157  Skålar + ljusstakar, 10 delar, Orrefors, Kristall. Längd: ca 5,5-23cm, djup: 5,5-23cm, höjd: 4-12cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:00)

1202 3057  Skålfat Kina, 1800-tal, 11x11. Höjd: 4

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:29)

1202 3449  Skålfat Kina. Höjd: 6 cm, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:34)

1202 3343  Skrivbord England, Idegran. Längd: 120, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)

1202 3443  Skrivbord med klaffar. Längd: 118+ 2x38, djup: 75 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)

1202 3055  Skrivbord tidigt 1900-tal, bemålat. Längd: 100, djup: 62 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:54)

1202 3332  Skrivbordslampa glas och mässing. Längd: ca 26cm, djup: ca 20cm, höjd: ca 35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 21:00)

1202 3433  Skrivbordslampa vitlackerad metall. Längd: ca 60cm, djup: ca 14cm, höjd: ca 75cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)

1202 3357  Skrivbordslampor 3 st. Louis Poulsen + takarmatur. Caravaggio, Höjd: 16

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:43)

1202 3034  Skulptur Alma Margret "Maggi" Edsbäcker", Havsbotter, keramik 7 trä. Längd: 95

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:09)

1202 3056  Skulptur brons, Oscar II. Höjd: 29

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)

1202 3430  Skulptur Jan Johansson, Orrefors. Höjd: 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:12)

1202 3003  Skulptur Järn, Kvinna. Höjd: 42

1202 3193  Skulptur Keramik, Kvinna. Höjd: 42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:37)

1202 2011  Skulptur Parian, Delfiner, Kaiser, Tyskland. Längd: 29, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:41)

1202 3298  Skulptur Rosenthal, Flicka. Höjd: 15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:25)

1202 3318  Skulptur Soholm, Danmark. Höjd: 28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:41)

1202 9228  Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Hästar, bemålad gips, 12x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:28)

1202 3161  Skulpturer 2 st, Spanien, Barn. Höjd: 19,5-20,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:05)

1202 3569  Skulpturer 5 st, erotiska. Höjd: 11-16

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:07)

1202 2439  Slagbord mahogny. Längd: 38+ 2x58, djup: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:39)

1202 3078  Smycken 9 delar, silver, ringar, hängsmyckeoch armlänk

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:08)

1202 3408  Snapsglas 4 st + 1 martiniglas, Orrefors. Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 13-14

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:01)

1202 3560  Sockerskål  + gräddkanna + fat, 3 delar, silver, GEWE, 1958. Längd: 19,5

1202 3387  Soffa 1800-tal. Längd: 195

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:50)

1202 3235  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 160

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)

1202 3178  Soffbord 1950-tal, Mosaik. Längd: 54, djup: 54 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:04)

1202 3238  Soffbord Travertin, träunderrede. Längd: 111. Djup: 64 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:55)

1202 3436  Spegel + konsolbord, Rokokostil. Höjd: 160+ 63

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:15)

1202 3442  Spegel 80x52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:29)

1202 3259  Spegel nutida, Empirestil, 110x51

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)

1202 3258  Spegel nutida, förgylld, 95x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:17)

1202 3481  Spegel Nyrokoko. Höjd: ca 195x76

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:36)

1202 3591  Spegel rokokostil, nutida. Höjd: 87

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:25)

1202 3404  Spelbord 1800-tal, furu, diameter: 106, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:44)

1202 2402  Spelbord nyrenässans, björk. Längd: 90. Djup: 44 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:32)

1202 2252  Spelbord Rokokostil. Längd: 90, djup: 2x45 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:42)

1202 2469  Spelbord Senempire, mahogny. Längd: 89, djup: 2x43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)

1202 3273  Spilkum Steen Kepp (f. 1949), Danmark. Glaserad keramik. Diameter: 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:51)

1202 3493  Stegpall metall / trä. Längd: ca 33cm, djup: ca 29cm, höjd: ca 61cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:54)

1202 3398  Stolar  + bord, 3 delar, rokokostil, diameter: 80, höjd: 72 cm

1202 3457  Stolar 3 st, 1950-tal

1202 3587  Stolar 4 st, England

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:50)

1202 3335  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)

1202 3336  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:59)

1202 2263  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, Åmell

1202 3046  Stolar 4 st. 1950-tal. Tyg "Bows", Josef Frank

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:15)

1202 3563  Stolar Ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:22)

1202 2204  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)

1202 2418  Sybord 1800-tal. Längd: 67, djup: 39 cm, höjd: 76 cm

1202 3411  Sybord mahogny, lyrformad fot. Längd: 55, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:04)

1202 3503  Sybord mahogny, med lyrfot. Längd: 55, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:15)

1202 3477  Sybord Nyrokoko. Längd: 48, djup: 46 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:27)

1202 3276  Syltkrukor 4 st, blåvita. Höjd: 12-23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:57)

1202 2379  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:35)

1202 3356  Takarmatur mässing /plast. Höjd: 35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)

1202 3050  Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca. 40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:32)

1202 3470  Takarmatur mässing. Höjd: ca 35

1202 3440  Takarmatur med prismor. Diameter: 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:28)

1202 2400  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 55 cm

1202 2018  Takarmatur med prismor. Mässing och kristall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:42)

1202 2289  Takarmatur prismor / rött glas. Höjd: 35, diameter: 24 cm

1202 2208  Tallrikar 8 st. "Katharina". Tyskland. Diameter: 26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:34)

1202 3270  Tamburmajor trä. Höjd: 194

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:47)

1202 3141  Tavla / skulptur Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. 1970,26x20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:03)

1202 3334  Tavlor 2 st. Tryck, Napoleon. Motivet: 40x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 september 2018 06:50)

1202 3584  Tavlor 3 st. Tryck, jaktmotiv, England. Motivet: 27x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)

1202 3274  Te/ kaffeservisdelar 15 del ca, Rosenthal Maria

1202 2541  Teckning Charles-Théodore Frère (1815-1888), Frankrike. Sällskap med dromedarer. Signerad, daterad 1859, tusch på papper, bladmått: 14x21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:21)

1202 2600  Teckning Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Ko i landskap, signerad, blyerts, papper, bladets mått: 33x45 cm, löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:00)

1202 2623  Teckning Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskap med kor, signerad, papper, bladets mått: 32x42 cm, löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:19)

1202 2599  Teckning Louis Noirot (1820-1902), Frankrike. Landskap med träd, signerad, papper, bladets mått: 42x33 cm, löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)

1202 3170  Teckningar 2 st, Helge Artelius (1895-1989), Sverige. Madonna & jul. Bladets mått: 30x17 & 28x19, lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:33)

1202 3237  Teckningar parti diverse, oidentifierade konstnärer, lösa blad

1202 3018  Tedosa Meissen. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:24)

1202 3214  Terrin + skulptur. Höjd: 19-40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:59)

1202 3342  Terrin med lock, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 34, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:04)

1202 3109  Tidningshylla Tidigt 1900-tal, bemålat, 62x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 3089  Tidningsställ mahogny, NK. Längd: 47, djup: 30 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:39)

1202 3205  Toilettebord + pall, 60/70-tal. Längd: 110. Djup: 45 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:52)

1202 3566  Trädgårdsbord längd: 110 cm, djup: 100 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:41)

1202 3002  Trädgårdskulpturer 2 st, brons. Höjd: 80-112

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:23)

1202 3006  Trädgårdsskulptur + klot. Höjd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:32)

1202 3107  Trälådor 2 st, Fyffes Bananer. Längd: 71

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:12)

1202 3455  Tryck Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Best Friend". Motivet: 60x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:37)

1202 2328  Tryck Katter, offsettryck, bladets mått: 73x119 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)

1202 3094  Tusch 2 st. Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Ansikten, monogramsignatur. Bladets mått: 35x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)

1202 3092  Tusch Ulf Lundkvist (f. 1952), Sverige. Assar, signerad, 29x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:26)

1202 3005  Väggarmaturer ett par, Marina, mässing. Höjd: 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:20)

1202 2236  Vägglystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:07)

1202 3132  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:18)

1202 3498  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 65

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:09)

1202 3539  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 93

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:49)

1202 3179  Väggur omkring 1900, Junghans, Tyskland. Höjd: 105

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:05)

1202 3047  Vagnslykta mässing. Höjd: 32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:27)

1202 3031  Värmekarott + kanna + sockerskål, 3 del Ns. Längd: ca 13-33cm, djup: ca 10-24cm, höjd: ca 14-22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:05)

1202 3204  Värmetallrikar 12 st, + 10 servettringar, mässing. Diameter: 28

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:50)

1202 2050  Vas  + skål, 2 delar, Argenta & Granola, Kåge & Nylund, diameter: 16,5, höjd: 4-11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:28)

1202 3304  Vas Keramik, Danmark. Höjd: 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:24)

1202 3158  Vaser  + fat, 3 delar, Gunnar Nylind, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-13

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:02)

1202 3355  Vaser 3 st. Otto Brauer, Holmegaard, Danmark. Glas. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:30)

1202 3519  Vaser ett par, Glas. Höjd: 38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:44)

1202 3296  Vaska Trä. Längd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:20)

1202 3344  Vattenkokare 2 st. + 2 extraglas. Höjd: 18 - 28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:06)

1202 3156  Vinglas 9 st, ur Nobelservisen, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:57)

1202 3469  Visitkortshållare höjd: ca 80

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:13)

1202 3405  Vitrinskåp 1800-tal, Rokokostil. Längd: 118, djup: 50 cm, höjd: 209 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:53)

1202 3564  Vitrinskåp Intarsia. Längd: 62, djup: 33 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:23)

1202 2453  Vitrinskåp Intarsia. Längd: 72, djup: 34 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:02)

1202 3189  Vitrinskåp Louis XV-stil. Längd: 70, djup: 36 cm, höjd: 152 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:35)

1202 3207  Vitvinsglas 16 st + likörglas, 15 st. Höjd: 9-14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:52)

1202 3581  Vitvinsglas 8 st. Längd: ca 6,5cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 15,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:58)

1202 3127  Vykort i album modell äldre. Längd: ca 28cm, djup: ca 21cm, höjd: ca 6cm (album mått)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 18:48)

1202 2506  Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Diameter: 15-25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:02)

1202 3472  Ytterfoder med fat, Porslin, Kina. Nutida. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 19:19)

1202 3538  Ytterfoder Rörstrand, diameter: 21, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)

1202 3324  Ytterfoder Waldemarsudde. Djup: 25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 september 2018 20:48)