Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 27 november 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

440 2021  Afghan Antik, 190x273, jämnt ställvis hårdare slitage, even wear partly heavier

Hammered for 8.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2025  Afshar Semi-antik, 117x139

Hammered for 6.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2023  Afshar Semi-antik, 146x199, jämnt slitage, korroderad, trampveck, folding wear, even wear, corroded

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2002  Bachtiari Semi-antik, 134x229

Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2003  Bachtiari semi-antik, 165x213, kantsöm med skador, needs new overcast

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2028  Bidjar Antik, 109x197, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2007  Bidjar Semi-antik, 110x155, jämnt slitage, kortsidor med smärre skador, even wear, ends with minor damages.

Hammered for 11.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2009  Bordjalou Antik, 145x252, jämnt ställvis hårt slitage, korroderad, lagningar, even partly heavy wear, corroded, repairs

Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2038  Chuval Semi-antik Turkmen, 88x148, silkeinslag, färgblödning, silkhighlights, colourbleed

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2004  Ersari Antik, 114x180

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2034  Ersari Tidigt 1900-tal, 108x185, jämnt slitage, even wear

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2013  Esfahan semi-antik, figural med livets träd, 135x203, 2st mindre lagningar, Pictural with the tree of life, two minor repairs

Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2037  Esfahan Signerad. Tidigt 1900-tal, 133x216, livets träd, jämnt ställvis hårt slitage, tree of life, even partly heavy wear

Hammered for 5.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2022  Esfahan Tidigt 1900-tal, 151x267, en kortsida saknar ngn knutrad, fransar saknas, en långsida med slitage, one end missing a few rows of knots, no fringes, one side with wear

Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2010  Gashgai Antik, 149x226, jämnt slitage områden med hårt slitage, en långsida med mindre langettskada, even wear areas with heavy wear, one side minor damage

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2012  Ghom Semi-antik, 132x206, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, fläck, even partly heavier wear, stain

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2029  Kashan Semi-antik, 207x310, långsidor med mindre slitage, fläckar, sides with minor wear, stains

Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2031  Kashan Semi-antik, 313x403, en kortsida med mindre malspår, one end with minor mothdamages

Hammered for 15.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2005  Kashan Semi-antik, silkeinslag, 137x200

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2024  Kaukas Antik, Daghestan ?, 102x136, korroderat svart garn, trampveck, liten lagning, corroded black pile, folding wear, one minor repair

Hammered for 14.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2050  Kelim Shirvan antik, 170x297, korroderad, mindre lagningar, corroded, minor repairs

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2027  Khamse semi-antik, 86x117, jämnt slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, langettskador, even wear, ends missing a few rows of knots, needs new overcast

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2015  N.v persisk semi-antik, 166x269, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2006  Peking Tidigt 1900-tal, 128x211, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

440 2016  Sadeltäcke Makden, Semi-antik Tibet, lättare färgblödning, minor colourbleed

440 2020  Sadeltäcke Makden, semi-antik Tibet, mindre fläck, kanter med mindre slitage, minor stain, places with minor wear at the sides

440 2011  Shirvan semi-antik, 134x205, ngt korroderat svart garn, black pile slightly corroded

440 2058  Shirvan Tidigt 1900-tal, 112x222, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, svarta garnet nyknutet, even partly heavier wear, repairs, new black pile

440 2008  Shirvan Tidigt 1900-tal, 136x189, jämnt slitage, lagningar, en kortsida saknar ngn knutrad, even wear, repairs, one side missing a few rows of knots

Unsold (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2014  Teheran Semi-antik, 246x362, silkeinslag, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida med skada, silkhighlights, even partly heavier wear, one end with damage