440 2021 Afghan Antik, 190x273, jämnt ställvis hårdare slitage, even wear partly heavier
Hammered for 8.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2025 Afshar Semi-antik, 117x139
Hammered for 6.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2023 Afshar Semi-antik, 146x199, jämnt slitage, korroderad, trampveck, folding wear, even wear, corroded
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2002 Bachtiari Semi-antik, 134x229
Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2003 Bachtiari semi-antik, 165x213, kantsöm med skador, needs new overcast
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2028 Bidjar Antik, 109x197, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2007 Bidjar Semi-antik, 110x155, jämnt slitage, kortsidor med smärre skador, even wear, ends with minor damages.
Hammered for 11.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2009 Bordjalou Antik, 145x252, jämnt ställvis hårt slitage, korroderad, lagningar, even partly heavy wear, corroded, repairs
Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2038 Chuval Semi-antik Turkmen, 88x148, silkeinslag, färgblödning, silkhighlights, colourbleed
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2004 Ersari Antik, 114x180
Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2034 Ersari Tidigt 1900-tal, 108x185, jämnt slitage, even wear
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2013 Esfahan semi-antik, figural med livets träd, 135x203, 2st mindre lagningar, Pictural with the tree of life, two minor repairs
Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2037 Esfahan Signerad. Tidigt 1900-tal, 133x216, livets träd, jämnt ställvis hårt slitage, tree of life, even partly heavy wear
Hammered for 5.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2022 Esfahan Tidigt 1900-tal, 151x267, en kortsida saknar ngn knutrad, fransar saknas, en långsida med slitage, one end missing a few rows of knots, no fringes, one side with wear
Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2010 Gashgai Antik, 149x226, jämnt slitage områden med hårt slitage, en långsida med mindre langettskada, even wear areas with heavy wear, one side minor damage
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2012 Ghom Semi-antik, 132x206, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, fläck, even partly heavier wear, stain
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2029 Kashan Semi-antik, 207x310, långsidor med mindre slitage, fläckar, sides with minor wear, stains
Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2031 Kashan Semi-antik, 313x403, en kortsida med mindre malspår, one end with minor mothdamages
Hammered for 15.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2005 Kashan Semi-antik, silkeinslag, 137x200
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2024 Kaukas Antik, Daghestan ?, 102x136, korroderat svart garn, trampveck, liten lagning, corroded black pile, folding wear, one minor repair
Hammered for 14.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2050 Kelim Shirvan antik, 170x297, korroderad, mindre lagningar, corroded, minor repairs
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2027 Khamse semi-antik, 86x117, jämnt slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, langettskador, even wear, ends missing a few rows of knots, needs new overcast
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2015 N.v persisk semi-antik, 166x269, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2006 Peking Tidigt 1900-tal, 128x211, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
440 2016 Sadeltäcke Makden, Semi-antik Tibet, lättare färgblödning, minor colourbleed
440 2020 Sadeltäcke Makden, semi-antik Tibet, mindre fläck, kanter med mindre slitage, minor stain, places with minor wear at the sides
440 2011 Shirvan semi-antik, 134x205, ngt korroderat svart garn, black pile slightly corroded
440 2058 Shirvan Tidigt 1900-tal, 112x222, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, svarta garnet nyknutet, even partly heavier wear, repairs, new black pile
440 2008 Shirvan Tidigt 1900-tal, 136x189, jämnt slitage, lagningar, en kortsida saknar ngn knutrad, even wear, repairs, one side missing a few rows of knots
Unsold (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2014 Teheran Semi-antik, 246x362, silkeinslag, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida med skada, silkhighlights, even partly heavier wear, one end with damage