Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 januari 2026 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1752 6777  Affisch Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Ej signerad. Bladets mått: 41x41 cm, yttermått inklusive ram: 56x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:56)

1752 6056  Aftonväskor 3 st, bland annat med pärlor. Längd: 16-19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6538  Ägghöna Italien + burk med lock, (hund). Höjd: 19-20 längd: 18-20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6587  Äggkoppar ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. Jansson. Höjd: 8 cm. Vikt: 428 gr brutto

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6665  Akrylmålning Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad -95, "stammar". Akryl på pannå, ej ramad, yttermått: 44xc44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:12)

1752 6399  Akvarell Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad, daterad Paris 21, modellstudie. Akvarell, bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 34x49 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:12)

1752 6570  Akvarell Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, akvarell, yttermått inklusive ram: 34x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6011  Armband med berlocker 18k guld. Längd: 17,5 cm, vikt: 5,7g ca

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6412  Årsur Schatz, kupa av glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6543  Ask pietra dura, fågel, 14,5x10

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:53)

1752 6751  Bägare + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:41)

1752 6589  Bägare 5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt: 95 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:47)

1752 6590  Bägare silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm, vikt: 75 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:14)

1752 6756  Bänk Rotting. Längd: 195 cm. Djup: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:55)

1752 6769  Bänk Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, Norge. Textilklätt blomsterbord med dyna. Riopalisander (Cites-intyg medföljer). Bredd: 150 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 42 cm (34 cm exkl dyna)

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6044  Barbord "Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfot, bordsskiva i svart laminat. Diameter: 99 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:56)

1752 6415  Barometer + väggur, Schatz, Tyskland, mässing. Diameter: 15,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6603  Bestick 12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:59)

1752 6443  Bestick silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ca, varav knivar 990 gr

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6650  Bestickuppsättning silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt: 1820 gr brutto varav knivar 775 gr

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6334  Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1940,47x63 cm, yttermått inklusive ram: 56x73 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:27)

1752 6505  Blandteknik Kine Eriksson, "Kackel i hönsgården". Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6564  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1896, slädfärd, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x56

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6571  Blandteknik Ottilia Adelborg (1855-1936), Sverige. Signerad, daterad 1904, Flicka med ok. Blandteknik, bildmått: 37x23 cm, yttermått inklusive ram: 46x32

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:26)

1752 4402  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad, daterad 48, Fiskare, 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 70x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:10)

1752 6536  Blyerts Maria Röhl (1801-1875), Signerad, daterad 11/1 1839, Grosshandlare Bohnstedt, mässingsram, 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 27x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6037  Bokhylla i form av en kanot, märkt Buttjer, 4 hyllor, mörkbetsad faner. Höjd: 230 ca, bredd 67, djup ca 36 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:55)

1752 6740  Bokhylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 107 cm, djup: 40 cm, höjd: 153 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6685  Bokhylleskåp 1940-tal, låda i sarg, skåp med spegelinredning, Bredd: 148 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 80 cm, slitage, nyckel finns, passar både dörr och låda

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6362  Bokverk "Sex", Madonna 1992, Martin secker & Warburg, aluminiumpärm, USA, 35x28,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6692  Bokverk 12 st. Bokverk, "Skrifter av Selma Lagerlöf", 1930-talet, Albert Bonniers förlag

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:14)

1752 6695  Bokverk 4 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. 1920-tal, Albert Bonniers förlag

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:21)

1752 6694  Bokverk 6 st. HC Andersen, Sagor och Berättelser, 1920-tal, Baltiska förlagen

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6022  Bordslampa Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6086  Bordslampa med plåtskärm, England. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:29)

1752 6515  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6175  Bordslampfot + bojan, 2 delar, Kina. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:46)

1752 6469  Bordslampfot glas, Gustav Leek, reliefmotiv. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:42)

1752 6470  Bordslampfot glas, plisserat mönster. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6329  Bordslampfötter ett par, onyx. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:05)

1752 6439  Bordslampor 2 st, Porslin. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 6087  Bordslampor ett par, opalinglas. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:24)

1752 6032  Bordspendyl omkring sekelskiftet 1900, onyx, med mässingdekor. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:52)

1752 6789  Bordsprydnader 2 st, Orientaliska. Längd: 20,5-29, höjd: 21-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:40)

1752 6052  Bordsur "Majak", Sovjetunionen USSR, glas / krom, 1980-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:20)

1752 6703  Brevklämma i form av en anka, London. Längd: 14cm. Djup: 2,5cm, höjd: 3cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6652  Brevkniv Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Alligator + sigill. Längd: 6-23,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6500  Brosch 18k guld, med briljant. Längd: 3,8 cm, vikt: 5,6g ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:15)

1752 6704  Buffeskåp jugend, med glasdörrar, ett dörrpar med bakomliggande hylla, två lådor. Ek. Bredd: 120 cm. Djup: 54 cm. Höjd: cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:11)

1752 6595  Burk glas med silverlock, fornnordisk dekor. Längd: 20 cm, vikt: 86 gr (locket)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:14)

1752 6474  Byrå 1940-tal, mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6396  Byrå 2 lådor, rosa stenskiva, intarsia. Bredd: 68 cm, djup: 35 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:37)

1752 6069  Byrå intarsia, stenskiva. Bredd: 86 cm, djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:31)

1752 6478  Byrå mahogny. Bredd: 40 cm, djup: 28 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:57)

1752 6030  Byrå med stenskiva, sengustaviansk stil, tre lådor, mahogny. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6666  Byrå med stenskiva, tre lådor. Bredd: 38. Cm, djup: 28. Cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6479  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:48)

1752 1005  Byrå Sengustaviansk, stenskiva, mahogny. Bredd: 122 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:48)

1752 6425  Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 45 cm, djup: 24 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:35)

1752 6352  Champagnekylare Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diameter: 43,5 cm. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6680  Clubfåtölj läder, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Bredd: 66 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:25)

1752 6365  Collage Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, komposition, yttermått inklusive ram: 73x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:15)

1752 6339  Collier 8k, med stenar, 3,2gl. 41, vikt, 3. 2g ca. Längd: 42cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6501  Collier med lås i silver. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:14)

1752 6059  Dalahästar 8 st. Höjd: 10-31

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6104  Dessertgafflar 6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1969. Längd: 14,5 cm, vikt: 180 gr ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:26)

1752 6263  Djupa tallrikar Ett par, Qian Long, Kina, 1700-tal. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 5305  Dörrhandtag 7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:52)

1752 6387  Dörrkläpp i form av en engelsk setter. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:25)

1752 6317  Dörrstopp Hästar, ett par. Järn. Vikt: ca 2,7 kg/st. Längd: 30 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:44)

1752 6331  Dragspel Hohner, modell äldre. Längd: 21cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6517  Dukar 6 st, linne, 160x215-220x325 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6714  Elljusstake Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6762  Espressobryggare Alessi, Aldo Rossi, Rostfritt stål. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:33)

1752 6053  Etsning Pål Svensson. Signerad, numrerad 22/40. Bladets mått: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 56x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:19)

1752 6006  Etsning Pelle Havne (1893-1935), Hästar. Signerad, numrerad 14/90, daterad -20. Bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x58

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:11)

1752 6615  Fällbord 1800-tal, Betsad björk. Diameter: 83 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6579  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, mops, yttermått inklusive ram: 48x43

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:54)

1752 6349  Färglitografi 3 st, Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Son, yttermått inklusive ram: 44x58 ca. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6380  Färglitografi ankare. Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bildmått: 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x66

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 6449  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad HC, daterad 1974. Färglitografi, bildmått: 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 35x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6690  Färglitografi Ebba Kristina Wingårdh (f. 1962), Sverige. "De va en lördagafton". Signerad, numrerad 96/175. Färglitografi. Bladets mått: 35x42 cm, yttermått inklusive ram: 42,5x52,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:49)

1752 6506  Färglitografi Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Komposition, oramat löst blad. Signerad, daterad -91. Bladets mått: 31x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:32)

1752 6682  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 16/ 48, "Kvinnans lov", ej ramad, oramat löst blad, 76x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6054  Färglitografi Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 147/320, daterad -97. Färglitografi. Bladets mått: 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:22)

1752 6018  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 39/75, daterad - 93, "Gästabud". Färglitografi, bildmått: 40x34 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6728  Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. "På stranden". Färglitografi, bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:19)

1752 6780  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, daterad 82/360. Färglitografi, bildmått: 90x62 cm, yttermått inklusive ram: 113x86 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:25)

1752 6574  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 12/180, daterad 2005, Målarens trädgård. Färglitografi, bildmått: 25x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x43

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:59)

1752 6582  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 21x23 cm, yttermått inklusive ram: 28x30

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6567  Färglitografi Lennart Jurlow. "Le Beaujolais Noveau", Mourlot. Ej signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: ca 76x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6581  Färglitografi Marin, ”Clipper ship” mm: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x82

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:23)

1752 6232  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad Pt, daterad 1974, Trädgård. Med dedikation, Färglitografi, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:26)

1752 6034  Färglitografi Ola Åstrand (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 30/60, daterad -2009, "Nedebörd". Bildmått: 55x70 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6444  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 131/260, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 52x78 cm, yttermått inklusive ram: 67x94 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:03)

1752 6663  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 67/275, daterad - 78, oramat löst blad. Bladets mått: 50x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:33)

1752 6791  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 20/360. Färglitografi. Bladets mått: 45x65, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:12)

1752 6499  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Barn med drake. Signerad, numrerad 266/300. Färglitografi, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:06)

1752 6778  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. PT, Signerad, Vårblommor. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6353  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 65/300. Färglitografi, bildmått: 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6351  Färglitografi/collage Annika Huett. Signerad, numrerad 38/200. Färglitografi, bildmått: 30x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6320  Färglitografier 9 st, Astri Bergman-Taube+ 2 st Evert Taube. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 45x55-48x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:06)

1752 6600  Fat 3 st, silver. Diameter: 15,5-20, vikt: 380 gr ca

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:11)

1752 6166  Fat 4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:58)

1752 6055  Fat Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Grönt glas. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6643  Fat Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:31)

1752 6644  Fat med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6356  Fat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Tulpan, diameter: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 6169  Fåtölj + fotpall, med sidobord, "Consul" Läder

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:05)

1752 6710  Fåtölj Josefine Alpen, "Dormi", Ire Möbler. Ben i ljust trä, fast stoppad klädsel. Bredd: 91 cm. Djup: 83 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:54)

1752 6031  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Sverige. "Kurva", Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä. Bredd: 66 cm. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:09)

1752 6071  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6476  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, OH Sjögren, Tranås. Märkt med bricka. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6512  Fåtöljer Ett par, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, etiketterade

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:17)

1752 6636  Figuriner 3 st, bland annat Royal Dux. Höjd: 3-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:18)

1752 6497  Filmaffischer 5 st, modell äldre, " Fröken Chic, Den store amatören, Titta vi spökar, Ett dockhem, En dag på kapplöpningarna", oramade lösa blad, bladets mått: 70x100 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:56)

1752 6323  Fiol 1800-tal, + 2st stråkar. Längd: 60 cm, Med "Stradivarius" etikett i väska

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:33)

1752 6634  Fönsterbelysning 3 st, Glas. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6558  Form med handtag, 1800-tal, koppar, 54x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6534  Förstoringsglas 3 st, modell äldre, bland annat pärlemo. Längd: 16-21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6435  Fotografi Paul Koruna (1939), "Paris", Signerad. Bildmått: 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

1752 6683  Fotokonst Axel Ahlsén (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad 2019. Fotografisk bild på akrylplast och aluminium. Upphängning medföljer, oramad, 62x100 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:24)

1752 6729  Fotokonst Laurent Nivalle, "Le mans classique", nr 151. Bladets mått: 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 5281  Fotokonst Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpplen. Bildmått: 90x134 cm, yttermått inklusive ram: 118x161 cm, inköpt på utställning 2001

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6062  Fotoramar Ett par, metall, yttermått inklusive ram: 31x21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:48)

1752 6361  Garderobsskåp Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup: 52 cm, höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6437  Gelatin silver print Jari Arffman (1965), " The lane of white lights". Signerad, numrerad 1/4. Bildmått: 46x31 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6325  Glas sagaform, 7+ 14 st. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 6654  Glasskulpturer 2 st, bland annat Mats Jonasson, 8x7 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:39)

1752 6628  Golvlampa Aneta. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 6626  Golvlampa Plast med träfot, 2 ljuspunkter, Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Höjd: 137 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:43)

1752 6038  Golvlampa Tre delad fot i trä, Holland. Höj / sänkbara stativben, Höjd: 150 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6768  Golvlampor Ett par. ASEA belysning, mässing. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:23)

1752 6311  Golvljusstakar 2 st, mässing. Höjd: 78-98cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6089  Golvvas Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:48)

1752 6309  Golvvas Kina. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:09)

1752 6224  Grafiska blad 21 st, Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, bladets mått: 46x57-90x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6504  Grafiskt blad efter Joan Miró, tryckt signatur, ej signerad. Bladets mått: 52x74 cm, yttermått inklusive ram: 58x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:44)

1752 6367  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad ( tryckt signatur). Bildmått: 59x33 cm, yttermått inklusive ram: 79x51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 6366  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signeras (tryckt signatur), yttermått inklusive ram: 56x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6122  Grötskål + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby, Gefle, Längd: 8-20cm; Djup: 12-20cm. Höjd: 10-12cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6549  Grötskålar 3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:43)

1752 6766  Hallbord tre hyllplan, två i rotting, en i konstmaterial. Bredd: 52 cm, djup 35 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:31)

1752 6335  Halsband 9 st, Halvädelstenar. Längd: 40-88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:43)

1752 6503  Halsband med hänge + örhängen + ring, 3 delar, Sterlingsilver, Michael Carlsson. Vikt: 56g ca. Längd: 42cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6555  Hatt ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6557  Höga hattar hatt, + Chapeau claque, (i ask)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6554  Humidor Elie bleu, Paris. Längd: 25 cm, djup: 22 cm, höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6614  Ingefärskrus ett par, Kina. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6167  Kaffe / tekoppar mm 17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6340  Kaffegods 12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 12 koppar med fat, 12 assietter

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:52)

1752 6014  Kaffekoppar + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter helblonda, Viol

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 21:00)

1752 5060  Kaffekoppar 5 delar, Grodblad, Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6061  Kaffekoppar 6 st, "Krokus", Esteri Tomula & Peter Winquist, Arabia

1752 6785  Kaffeskedar + ljusstakar för små ljus, silver, 10+ 2. Längd: 11,5 cm, vikt: 165 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6101  Kaffeskedar 11 st, silver. Längd: 11,5 cm, vikt: 115 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 6658  Karaff Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk, "Strikt", glas, dekor vita ränder. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:14)

1752 6657  Karaff rutslipad dekor, med silvermontering (G9), höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6256  Karaffer 13 st, Kristall / glas. Höjd: 21-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:24)

1752 6684  Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, tillskriven. 1940-tal. Stomme i bok, flätad sits i textil. Bredd: 58 cm. Höjd: 83 cm, sitthöjd ca 34 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6357  Karmstolar Ett par, "Cattelin", Axel Kandell, för Gemla, Rödlaserade, etikett

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6782  Karmstolar Ett par, Philippe Starck (f. 1949), Frankrike, Kartell, "Louis Ghost", kulör Sunset Orange, Formgjuten polykarbonat. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 6783  Karmstolar Ett par, Philippe Starck (f. 1949), Frankrike, Kartell, "Louis Ghost", kulör Sunset Orange, Formgjuten polykarbonat. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:04)

1752 6617  Karmstolar ett par, Rokoko

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:11)

1752 6739  Karmstolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:39)

1752 6607  Kedja metall, Frimurare. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:12)

1752 6098  Knivar silver, 6+ 6 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1982. Längd: 18-21, vikt: 665 gr ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6346  Kökshanddukar 18 st, linne, med monogrambrodyr, vita

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:46)

1752 6359  Kökshanddukar 30 st, linne, röd, bård, monogrambrodyr, olika storlekar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6355  Kökshanddukar 30 st, linne, röd, blå bård, monogrambrodyr, 75x60 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 6598  Kopp med 2 handtag, silver. Höjd: 6,5 cm, vikt: 90 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:33)

1752 6572  Kopparstick Kolorerat, ”Gross-Horn”, 1800-tal. Bildmått: 29x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 21:00)

1752 6394  Korgstol vit, slitage

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:13)

1752 6378  Korgstolar 6 st. ( 1 par karmstolar+ 4 stolar)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:48)

1752 6727  Korkskruv + ljussläckare, Alessi, "Anna G", samt "The Five season Bzzz", plast, krom. Höjd: 24 cm, längd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:38)

1752 6023  Kruka Bornholm, Danmark, Dekor av frukter, keramik. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:02)

1752 6635  Krus med lock Och Tapp, Höganäs. Höjd: 35 cm

1752 6583  Kuriosa 3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 1900). Längd: 15-35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6546  Kuriosa 7 delar, karaffer+ burk+ hållare+ klocka

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6508  Kuverttallrikar 19 st. Diameter: 27-30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:41)

1752 6073  Lampbord Butlers Tray. Diameter: 65 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6633  Lampbord ett par, Furu, märkta KJW. Bredd: 54 cm, djup: 44 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6741  Lampbord Gustaviansk stil. Bredd: 56 cm, djup: 36 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:22)

1752 6301  Lampbord stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas + spegelglas, 60x60. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6386  Lampetter Ett par. Höjd: 41,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 6373  Linneservetter 28 st. Längd: 26-51cm. Höjd: 26-48cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:56)

1752 6746  Litografi efter Carl Larsson. Modell. Bildmått: 46x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6423  Litografi Picasso (efter), ej signerad, "The Goldfinch". Bildmått: 34x36 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:31)

1752 6743  Ljuskrona Gustaviansk modell. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:47)

1752 6776  Ljuskrona med prismor, Gustaviansk stil, 6 ljusarmar. Diameter: 60 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:25)

1752 6676  Ljuskrona med prismor, stomme i mässing, åtta ljusarmar. Diameter: 56 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6699  Ljuskrona med prismor, stomme i mässing. Diameter: 33 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6675  Ljuskrona med prismor, stomme i vitmetall, nutida. Diameter: 40 cm, höjd: 40 c cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6304  Ljuskrona Prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6096  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6336  Ljuslykta Lisa Larson K-studion, Gustavsberg, Fyr. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:48)

1752 6775  Ljuslykta med olikfärgade prismor, mässingstomme, tre ljuspunkter. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:46)

1752 6135  Ljuslyktor 4 st, Kosta Boda & Orrefors, snöboll, kotte och hallon, glas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6463  Ljuslyktor ett par, Mässing med glaskupor. Höjd: 26 cm

1752 6410  Ljusstakar ett par, Gustavsberg, kolonner i porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6786  Ljusstakar/skulpturer 3 st. Patinerad metall. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6651  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Firma Svenskt Tenn. Försilvrad. Längd: 36. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6456  Ljusstake Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Tomte ur "Luciatåg" ur Advent. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:18)

1752 6645  Ljusstake Oscar & Clothilde, apa i mässing, "Bertil", två ljushållare. Höjd: 32,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6185  Lockurna Kina, 1900-tal. Höjd: 24 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:14)

1752 6696  Lockurna Valado Alcobaca, Portugal, 1900-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:00)

1752 6043  Loungefåtöljer Ett par, "ArtWood". Trä, skinn. Bredd: 68 cm, sitthöjd 33 cm, rygghöjd 76 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:48)

1752 6559  Månskensampel omkring 1900. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6379  Matbord Bockmodell. Bredd: 183+ 2x45. Djup: 101 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:50)

1752 6051  Matbord Vit laminatskiva, Kromad pelarfot, diameter: 120, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6008  Matsalsgrupp 11 delar, sengustaviansk stil, 10 st stolar, bord med 2 iläggsskivor

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:20)

1752 6422  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar. Diameter: 109 cm, höjd: 74 + 2iläggx48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:25)

1752 6075  Matsalsstolar 12 st, mahogny, England

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:28)

1752 5451  Matservis 55 del ca, Rörstrand, rosor, omkring 1900

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6440  Matservis Rosenthal, Else, 45 del ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:13)

1752 6707  Matservisdelar 25 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema, svart, 8 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 7 skålar, diameter, 14,5-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6708  Matservisdelar 36 delar, Bing & Grøndahl, "Elegance", 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 10 assietter, serveringsfat, uppläggningsskål. Diameter: 21,5-25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:48)

1752 6753  Matservisdelar 37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå botten, porslin, 11 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 6 kaffefat, 3 uppläggningsfat/skål, såsskål, kanna, terrin, sockerskål, tekanna (ej lock). Diameter: 12-24 cm. Längd: 23,5-32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:46)

1752 6642  Matservisdelar 39 delar, Rörstrand Blå Bengali, flintgods, 5 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 10 assietter, 2 uppläggningsfat. Diameter: 18-24,5. Längd: 27-33 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6750  Matservisdelar 50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 assietter, 4 serveringsfat/skålar, kanna, såsskål

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:39)

1752 6442  Matskedar 6 st, silver, 1800-tal. Längd: 22 cm, vikt: 330 gr ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6556  Matta antik, 128x131, (mycket sliten)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:52)

1752 6029  Matta Gallerimodell, Orientalisk, 340x84

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:48)

1752 6773  Matta Kelim, gallerimodell. Längd: 195. Cm, bredd: 71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:45)

1752 6774  Matta kelim. Längd: 237 cm, bredd: 140 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:21)

1752 6735  Matta Orientalisk Bochara, 156x97 cm

1752 6097  Matta Orientalisk Täbriz Mahi, 323x220 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:21)

1752 6431  Matta orientalisk, 107x155 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:55)

1752 6659  Matta Orientalisk, 122x193 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:51)

1752 6525  Matta orientalisk, 129x192

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:52)

1752 6433  Matta orientalisk, 140x210 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:56)

1752 6077  Matta orientalisk, 140x220 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 6305  Matta orientalisk, 143x268

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6754  Matta Orientalisk, 150x93 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:58)

1752 6306  Matta Orientalisk, 179x284

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:11)

1752 6033  Matta Orientalisk, 215x170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:02)

1752 6347  Matta Orientalisk, 220x330 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6434  Matta orientalisk, Afghan, 233x280 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6771  Matta Orientalisk, Sarab, 150x110 cm

1752 6028  Minkpäls Apollo International Fur, Swiss styling, storlek: 44, rygglängd 125 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 21:12)

1752 6027  Minkpäls FN Design, Natural Furs. Storlek: 40 ca, rygglängd 118 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6001  Minkpäls med kapuschong, storlek: 42-44 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6002  Minkpäls Saga Mink, Masters Furs, swagger modell, storlek: 42-44

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6040  Minkpäls Saga Mink, st. 36-38, rygglängd. 115 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6649  Minkpäls Saga Mink, storlek 40

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6321  Minkpäls storlek: 44-46 ca, + lös huva

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6100  Mockaskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 9,5 cm, vikt: 100 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:12)

1752 6584  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 9 cm, vikt: 90 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:22)

1752 6585  Mugg silver, (I7) C G Hallberg, graverad. Höjd: 8 cm, vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:45)

1752 6601  Myntbehållare 2 st, silver, graverade, 1906. Höjd: 3-5,5, vikt: 65 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6328  Nattygsbord betsad furu. Bredd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:12)

1752 6072  Nattygsbord ett par, England, mahogny, med lådor. Bredd: 40 cm, djup: 48 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:37)

1752 6629  Nattygsbord ett par, glas och mässing. Bredd: 47 cm, djup: 37 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:03)

1752 6632  Nattygsbord ett par, teak. Bredd: 44 cm, djup: 30 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6498  Oljemålning 1800-tal, Porträtt av Ulrika Eleonora Beata Fredrika Ljungfelt, (f. 1792). Ej signerad. Olja på duk, 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:34)

1752 6350  Oljemålning Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97 cm, yttermått inklusive ram: 70x105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:24)

1752 6046  Oljemålning Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på duk, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6076  Oljemålning Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. "Blå kärleksgudinna på blommande äng". Signerad Ardy, Amsterdam, Båstad, 1968. Olja på duk, ca 50x69 cm, oramad

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 3042  Oljemålning Astrid Forselius-Johnson (1913-2003), Sverige. Signerad, hamnen i Öregrund. Olja på duk, 120x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x123 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6093  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sverige. Signerad, daterad 1978, Från min trädgård i Österlen. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 70x86 cm

1752 6332  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Signerad, Landskap med figurer. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 6580  Oljemålning Bianca Wallin-Tolnai (1909-2006). Signerad, daterad 1938, Kust Grisslehamn. Olja på pannå, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:17)

1752 6354  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, "Skeppsbron". Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 4127  Oljemålning Emilia Mróz-Holnicka, blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 59x80 cm, yttermått inklusive ram: 69x90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 1002  Oljemålning Feodor (Fedot) Sychkov (1870-1958), Skördande ung flicka. Signerad, daterad 1916. Olja på duk, 81x48 cm, yttermått inklusive ram: 94x61 cm

S�ldes f�r 45.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 21:07)

1752 6618  Oljemålning Folke Bülow (1905-1961), Sverige. Signerad, daterad Arild 1949. Olja på pannå, 31x49 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6717  Oljemålning Folke Hellström-Lind. Signerad, daterad FHL -46. Olja på pannå, 69x58 cm, yttermått inklusive ram: 90x80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:52)

1752 6561  Oljemålning Frans Timén (1883-1968), Sverige. Signerad, Vinter. Olja på pannå, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x67

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:49)

1752 6083  Oljemålning Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Flickporträtt. Signerad. Olja på duk, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6648  Oljemålning Gunnel Bohman, Signerad. Olja på duk, 50x40, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:46)

1752 6268  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Äppelträd. Olja på pannå, 40x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6467  Oljemålning Harry Sahlin (1905-1987), Sverige. Signerad, daterad -66, "Marsafton", Uppsala. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 42x124 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6637  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 65. Olja på duk, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 36x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6395  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 88x137

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 3048  Oljemålning Ida von Lasser Schmalix (1878), Bergslandskap med vattendrag, Daterad 1906. Signerad. Olja på duk, 51x71 cm, yttermått inklusive ram: 69x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:02)

1752 6718  Oljemålning Imants Sinka (1915-1993). Signerad, bergslandskap. Olja på duk, 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6716  Oljemålning Imants Sinka (1915-1993). Signerad, daterad - 57, sjöbod. Olja på duk, 22x25 cm, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:52)

1752 6715  Oljemålning Imants Sinka (1915-1993). Signerad, fjällandskap. Olja på pannå, 26x33, yttermått inklusive ram, 34x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:21)

1752 6713  Oljemålning Imants Sinka (1915-1993). Signerad, gårdshus. Olja på duk: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 6172  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. "Monets näckros damm". Signerad. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:32)

1752 6057  Oljemålning Inger Tollman, signera A tergo, daterad 2025, ansikte. Olja på duk, uppspänd på ram. Bildmått: 35x28 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:47)

1752 6397  Oljemålning Johan Mauritzson (f. 1959), Sverige. Signerad A Tergo, "Djuren går matíné". Olja på duk, 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:18)

1752 6698  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, segelbåtar. Olja på pannå, 39x31 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:44)

1752 5039  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell. Signerad. Olja på pannå, 17x51 cm, yttermått inklusive ram: 32x66 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:24)

1752 4396  Oljemålning Linda Lysell (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad -76, Barnvagn. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 42x33

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:53)

1752 6647  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad -71. Olja på pannå, 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:01)

1752 6140  Oljemålning Maria Sas, Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:47)

1752 6484  Oljemålning Max Marcus (1879-1955), Sverige. Signerad, landskap med träd. Olja på pannå, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 44x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6691  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, ryggtavla. Olja på duk, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:18)

1752 6528  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, empire damporträtt. Olja på duk, 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 26x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6610  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinna på säng, oramad. Olja på duk, 66x66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:55)

1752 6686  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, sjölandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 62,5x83 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6081  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, daterad -64. Olja på duk, 94x90 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:39)

1752 6370  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustbild. Olja på pannå, ej signerad, oramad, 42x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:25)

1752 6421  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Otydlig signatur, stilleben. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x46

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:06)

1752 6049  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bielskis, Fyr, "East Coast", oramad. Olja på duk, 100x81 cm

1752 1007  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Styczert, Munkar, uppfodrad duk, 1800-tal, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:03)

1752 6430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x121 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6418  Oljemålning Paul Grundmark (1887-1972), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6403  Oljemålning Pekka Höykinpuro, otydlig datering, abstrakt. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:50)

1752 6563  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Signerad, daterad -39, åkrar-höst. Olja på duk, 37x60 cm, yttermått inklusive ram: 50x74

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6562  Oljemålning Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Signerad, daterad -70, ”Berg och grönska I”. Olja på pannå, 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 68x54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6058  Oljemålning Tollman, signera A tergo, daterad 2025, jonglör. Olja på duk, 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 53z42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6575  Oljemålning Vickers, Signerad, landskap med vattendrag. Olja på duk, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6003  Oljemålningar 2 st, MajBritt Östergren. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x46,43x51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6318  Oljemålningar ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:40)

1752 6105  Osthyvel + Sked + borste. Längd: 11-22, vikt: 170 gr brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:38)

1752 6376  Pälsfodrad kappa Mink och poplin, FurScandia/Ringquist och co, storlek: 38, l- 125 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:05)

1752 6784  Pälsjacka Mink, med skinndetaljer, körsnär Erik Broe, storlek: 38/40 ca. Längd: 70 cm ca, obs, något korta ärmar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:34)

1752 6664  Papperskonst Zsuzsanna Larsson Gilicie. Signerad a tergo 2016-17, "Ytans motvilja", yttermått inklusive ram: 30x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:13)

1752 6520  Paraplyställ Trä. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:30)

1752 6326  Parti mynt Sverige, 17-18-1900-tal, diverse

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 4454  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, daterad -03, kvinna, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:07)

1752 6007  Pastell Hundporträtt, Vorsteh, "Nick". Signerad, daterad 1941,38x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6700  Pelarbord bredd: 57 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:11)

1752 6158  Penselvas Kina, Porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6612  Penselvas Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:15)

1752 6670  Pianopall omkring sekelskiftet 1900, snurrbar, justerbar höjd. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:22)

1752 6767  Piedestal med stenskiva, Rokokostil, förgylld. Diameter: 27 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:01)

1752 6522  Piedestal omkring 1900. Höjd: 101 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6744  Piedestal Putto. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:48)

1752 6019  Plädar 3 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 224 cmx155 cm, 2 gröna, 1 blå

1752 6345  Plafond Art Déco, Intarsia. Diameter: 75 cm, saknar glaskupa

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6560  Plafond med dekor av stjärnhimmel, glas. Diameter: 53 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6709  Porslin 4 delar, Kina. Höjd: 6-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:27)

1752 6333  Porslin Kina, 3 delar. Längd: 10-27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:07)

1752 6679  Pottskåp 2 st snarlika, med olika stenskivor, låda i sarg, skåp. Bredd: 42 cm, djup: 33. Cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:49)

1752 6400  Pottskåp Gustaviansk stil. Bredd: 43 cm, djup: 33 cm, höjd: 73-76

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:40)

1752 6599  Prisbägare + mugg, 3 delar, silver. Höjd: 5-10 cm. Vikt: 230 gr ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:21)

1752 6389  Puderstolar ett par, 1800-talets slut

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 6005  Ram Förgylld, ramens innermått: 36X51 cm, yttermått inklusive ram: 47X63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:11)

1752 6527  Ramar ett par, Gustaviansk stil, porträtt, 36x25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:12)

1752 6521  Resväskor 2 st, modell äldre, med etiketter. Längd: 48-77

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:08)

1752 6453  Rökbord Intarsia. Diameter: 64 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6477  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 57 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:26)

1752 6472  Röllakan Brita Swefors, Opalen, 168x230 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6616  Röllakan Signerad DL, 145x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:45)

1752 6772  Salongsbord ovalt, fyrdelad pelarfot, rotfanér. Diameter: 70 cm. Djup: 57 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:23)

1752 6464  Salongsbord / skrivbord omkring 1900, Gustaviansk stil, laserat, kortsidor med gallerkant. Bredd: 70 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:17)

1752 6588  Saltkar silver, Skottland, + saltsked. Diameter: 8 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 100 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:31)

1752 6391  Sekretär 1700-/1800-tal, laserad. Bredd: 108 cm, djup: 47 cm, höjd: 111 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:32)

1752 6315  Serveringsbord med värmeplatta, utfällbar, Gunnar Myrstrand, "Boke", ek, Bredd: 85 cm. Djup: 50x2 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:11)

1752 6460  Serveringsvagn två hyllor, teak. Bredd: 62 cm. Bredd: 47 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 6568  Servisdelar 30 delar, ”Prunus”, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 6569  Servisdelar England, ”Coalport”, ca 30 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:50)

1752 6646  Servisdelar Gustavsberg Dresden, 60 del ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:07)

1752 6544  Servisdelar Pillivuyt, 13 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:22)

1752 6082  Sideboard England, mahogny. Längd: 151 cm, djup: 46 cm, höjd: 8 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6045  Sideboard Orientalisk, mörkbetsat trä, ett dörrpar, två lådor, beslag i mässing. Längd: 159 cm. Djup: 45 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6461  Sideboard Tre lådor, fyra skjutdörrar med bakomliggande hyllplan, varav en för bestick, teak. Längd: 195 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6602  Silver diverse, 8 delar. Längd: 6-22,380 gr brutto

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6099  Silversmycken Mexiko, 3 delar, Halsband med hänge + 2 par manschettknappar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:54)

1752 6765  Sittpuff Plysch, orange klädsel, nutida, diameter, 48. Höjd: 40 cm

1752 6606  Skål + fat, 2 delar, silver. Diameter: 10-15, höjd: 8 cm, vikt: 210 gr ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6597  Skål ”Boulenger”, silver. Diameter: 22,5 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 410 gr ca

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:43)

1752 6725  Skål Gunnel Sahlin Kosta Boda, blått glas med ränder. Diameter: 23 cm. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:28)

1752 6264  Skål Kanton, Kina, diameter: 23. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:16)

1752 6490  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diameter, 20, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6604  Skål på fot, silver, sterling, CG Hallberg, Gustaf Janson, 1958. Höjd: 5,5 cm, vikt: 100 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:55)

1752 6593  Skål silver, ”Hederspris 1909” (E7), CG Hallberg. Diameter: 15,5 cm, höjd: 7 cm, vikt: 350 gr ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6726  Skål silver, KG MGAB (F89, med inskription, diameter, 24 cm. Höjd: 10 cm. Vikt: 330 g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:53)

1752 6592  Skål silver, Spanien. Diameter: 10,5 cm, vikt: 65 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:43)

1752 6180  Skålar + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diameter: 15-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:11)

1752 6551  Skålar + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6730  Skålar 2 st, Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. "Corona". Diameter: 15,5-19 cm, höjd: 10-11,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:17)

1752 6723  Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Blue spice" Kosta Boda, samt Bertil Vallien, Kosta, glas. Diameter: 15- 21 cm. Höjd: 10,5-15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:07)

1752 6706  Skålar 8 st, Rörstrand, Filippa K, porslin. Diameter: 12,5 cm, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:52)

1752 6758  Skålar på fot, 4 st, Iittala, Marimekko, glas, Diameter: 10-12 cm. Höjd: 12- 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6594  Skålfat silver, London. Diameter: 11,5. Vikt: 100 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:36)

1752 6473  Skåp mahogny. Bredd: 69 cm, djup: 36 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:20)

1752 6441  Skedar 16 st, silver. Längd: 18 ca. Vikt: 745 gr

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:28)

1752 6662  Skrin Firma Svenskt Tenn, lock med motiv av kvinnofigur, tenn. Bredd: 15 cm, djup: 10 cm, höjd: 3 cm

1752 6330  Skrin Turkiet. Längd: 26 cm, djup: 19 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:53)

1752 6074  Skrivbord + stol, Gustaviansk stil. Bredd: 125 cm. Djup: 65 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6392  Skrivbord rokokostil, bemålad, tre lådor. Bredd: 98 cm, djup: 49 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:51)

1752 6048  Skrivbord rokokostil, mässingsdekor, skiva av glas. Bredd: 108 cm, djup: 51 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:45)

1752 6523  Skrivbord Senempire. Bredd: 122 cm. Djup: 63 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 6316  Skrivbordsstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6337  Skrivställ rokokostil, fajans. Längd: 33 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:58)

1752 6459  Skulptur Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Sittande kvinna. Signerad, terrakotta. Bredd: 16 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6338  Skulptur Huvud, Keramik, monogramsignerad. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:19)

1752 6427  Skulptur Jan Johansson, "obelisk", glas. Signerad Johansson Gallery. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:54)

1752 6458  Skulptur Kvinna med barn, gips. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6496  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Räv. Längd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6507  Skulptur Tage Andersen (f. 1947), Danmark. "Brevlåda", ej signerad, + broschyr. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)

1752 6545  Skulptur trä, Buddha, svart. Höjd: 21 längd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 21:03)

1752 6688  Skulptur Wilhelm Zadig. Signerad, gips. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6511  Skulptur i glas Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, träram. Signerad, yttermått inklusive ram: 28x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:12)

1752 6514  Skulpturer 2 st, Parian, (1 st skadad). Höjd: 40 cm

1752 5364  Skulpturer 2 st, Rosenthal, Porslin, Ballerina + pojke. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6406  Skulpturer 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Hus. Höjd: cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6409  Skulpturer 5 st, varav tre katter i metall och trä, två grodor i metall. Höjd: 2-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:56)

1752 6454  Skulpturer 6 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, ur serien "All världens barn", glaserad stengodslera. Höjd: 10- 13

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:35)

1752 6401  Slagbord 1800-tal, bemålat, dekor med meanderslinga. Bredd: 35 + 2x65, djup: 104 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:40)

1752 6705  Slagbord nutida, vit laminatskiva, 2 lådor. Björk. Bredd: 85. Bredd: 25 cm + 2 st utfällbara klaffar om 59 cm. Höjd: 73 cm

1752 6393  Slagbord rokokostil, 1800-tal, bemålad. Bredd: 70 + 2x72, djup: 79 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:26)

1752 6026  Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 125 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:09)

1752 6548  Snapsglas på fot, 10 st, omkring 1900. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:38)

1752 6790  Snurrpall höj- och sänkbar. Längd: 31cm. Djup: 31cm, höjd: 47cm (nedsänkt)

1752 6591  Sockertång silver, ”sporre”, London. Längd: 10 cm, vikt: 23 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:09)

1752 6475  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:13)

1752 6677  Soffa IKEA, "Kingstone", rotting, löstagbara textilklädda plymåer med dekor av rönnbär. Längd: 120 cm. Djup: 80 cm, sittdjup 50 cm, sitthöjd 42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:42)

1752 6404  Soffa Soffa, 3-sits, löstagbara dunplymåer. Längd: 218 cm

1752 6763  Soffa Tvåsits, svängd modell, ljust rosa klädsel, löstagbara plymåer. Längd: 170 cm. Djup: 85 cm, sittdjup 63 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:12)

1752 6408  Soffbord 1960-tal, senare stenskiva, tidningshylla. Bredd: 110 cm, bredd: 60 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:56)

1752 6620  Soffbord mahogny, Höj/sänkbart. Bredd: 110 cm, djup: 58 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:41)

1752 5353  Soffor ett par, Torill Slettvoll, East Duo. Längd: 135 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6733  Solur i träask. Mässing, 15x15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:09)

1752 6794  Spegel 1920-tal, 106x51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:46)

1752 6090  Spegel Ek, 148x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:13)

1752 6036  Spegel förgylld ram, 84x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:23)

1752 6480  Spegel Förgylld, 81x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:57)

1752 6674  Spegel förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:16)

1752 6781  Spegel Nyrokoko, förgylld, 55x70 cm

1752 6481  Spegel Rokokostil, 118x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 januari 2026 05:08)

1752 6064  Spiselhundar 7 st, glaserade, bland annat Beswick. Höjd: 10-32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:07)

1752 6495  Spiselhundar Ett par, England. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:52)

1752 6533  Spiselhundar ett par, glaserade. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:42)

1752 6550  Stekhuv England, pläter. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:28)

1752 6134  Stolar 2 st, Charles och Ray Eames, "Eames Plastic Chair", Vitra.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6619  Stolar 2 st, nyrenässans

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:33)

1752 1010  Stolar 4 st, Erik Chambert (1902-1988), Sverige. "Poem", Formgiven 1953, lackerade, Rottingsits

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:00)

1752 5189  Stolar 4 st, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:36)

1752 4269  Stolar 6 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:15)

1752 6451  Stolar ett par, 1890-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:42)

1752 6041  Stolar Ett par, Börje Johansson, Johanson Design, Markaryd, "Vinga", underrede i krom, med fotstöd, konstläder, snurrbara. Höjd: 96 cm, etikettmärkt

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6302  Stolar Ett par, Gustavianska

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:33)

1752 6103  Stolar Ett par, Italien, 1970-tal, Cidue Casa Comunita, metall / lädersits

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:01)

1752 6228  Strömbrytare & uttag 30 del ca, modell äldre. Längd: 3,5-6cm. Djup: 3-9cm, höjd: 4-6cm

1752 6586  Supkalk silver, 1800-tal. Höjd: 13 cm, vikt: 60 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:46)

1752 6371  Supkoppar 9 st. Mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Skultuna. Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6079  Sybord Björk. Mälardalen, 1820-tal. Bredd: 59 cm. Djup: 44 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:30)

1752 6388  Sybord Karl Johan, Björk, skador, med låda. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:18)

1752 6669  Sybord låda i sarg med inredning, lyrformad fot, björk, Bredd: 52 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 40 cm

1752 6667  Sybord låda i sarg med inredning, lyrformad fot. Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:20)

1752 6656  Sybord Nyrokoko, med låda, tredelad pelarfot. Diameter: 52. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:27)

1752 6322  Sybord sengustaviansk stil, omkr. 1900, mahogny, Mässingsdekor, Inredning med lådor. Bredd: 43 cm. Djup: 28 cm, höjd: höjd. 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:54)

1752 6660  Taburetter Ett par, Karl Johanstil, mahogny. Längd: 58 cm. Djup: 37 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6341  Tågbana Kraus, 5 st tåg + räls

1752 6623  Takarmatur Glas, ASEA. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6013  Takarmatur Jugend, Mässingsstomme, Nyare glaskupor. Diameter: 50 ca

1752 6639  Takarmatur Mässing & Rökfärgat glas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6638  Takarmatur Mässing & Rökfärgat glas. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:12)

1752 6655  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:16)

1752 6429  Takarmatur med prismor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:56)

1752 6095  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:35)

1752 6428  Takarmatur Santa & Cole. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:22)

1752 6671  Takarmatur Tom Dixon, "Void", rostfritt stål. Diameter: 30 cm, höjd: 15,5 cm, svart textilsladd

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:59)

1752 6510  Tallrikar 11 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymälle & Rosenthal. Diameter: 15,5 - 28

1752 6242  Tallrikar 12 st, Rörstrand, omkring 1900, Floral dekor. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:59)

1752 6452  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:25)

1752 6577  Tavla pietra dura, hus/sjö, Italien, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 32x40

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:53)

1752 6416  Tekök Skultuna, omkring 1900, mässing. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:49)

1752 6307  Teservis 4 delar, silver, Spanien, knoppar med stenar. Höjd: 4-13 cm, vikt: 730g ca

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:43)

1752 6596  Tesil + ställ, silver, K. Andersson, silver. Längd: 17,5. Vikt: 115 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:47)

1752 6541  Tiara/diadem metall/pärlor. Bredd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:05)

1752 6542  Tillbringare silvermonterad, CG Hallberg, 1896. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:27)

1752 6369  Träsnitt 2 st, Japan, Eftertyck. Bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:57)

1752 6482  Träsnitt 2 st, Japan. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 48x34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:19)

1752 6417  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige, "Sommarblommor" Bildmått: 27x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x48

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:17)

1752 6127  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 100/150, daterad -62, Slussen. Bildmått: 31x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:19)

1752 6126  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 100/150, daterad -62, Stadsgårdskajen. Bildmått: 31x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

1752 6128  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 100/150, daterad -62. Bildmått: 31x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:21)

1752 6734  Väggarmatur för båt, monterad på träskiva, mässing, opalglas, lampans höjd 20 cm, djup. 20 cm, träskiva 34 cm höjd

1752 6631  Vägghylla teak. Bredd: 35 cm, djup: 22 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6181  Vas + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:09)

1752 6761  Vas John Orwar Lake, Ekenäs Glasbruk, orange med luftbubblor. Diameter: 16 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:01)

1752 6094  Vas Kina, nutida. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:27)

1752 6759  Vas Lars Sestervik (f. 1958), Sverige. Steninge Slott, glas. Höjd: 29,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 1019  Vas Orrefors expo. Signerad NU 50-54. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:04)

1752 6605  Vas silver, graverad, 1951. Höjd: 18 cm, vikt: 460 gr ca

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:34)

1752 6447  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Grazia, Gustavsberg, stengods, vit carraraglasyr med målad silverdekor av figurer. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:41)

1752 6752  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Tulipa, bemålat glas. Signerad, Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:17)

1752 6489  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14 cm

1752 6711  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. "Savoy, ", glas, Längd: 11-20 cm. Höjd: 9,5-15,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6641  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. "Savoy, ", Längd: 11-15 cm. Höjd: 9,5-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:30)

1752 6091  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Artist collection. Höjd: 20-31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:39)

1752 6414  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Signerade. Höjd: 14-30,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:13)

1752 6724  Vaser 2 st, Magnus Löfgren, Designhuset, "Focus", glas varav en med lock i vitmetall. Diameter: 12,5 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:08)

1752 6179  Vaser 8 st, Kina / Japan, Imaridekor. Höjd: 9-25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:10)

1752 6372  Vaxstapelställ mässing, 1800-tal. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:29)

1752 6047  Vitrinskåp Rustikt, trä med glas, Bredd: 54 cm. Djup: 41 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:04)

1752 6553  Ytterfoder 2 st, Porslin, 3-kronor. Diameter: 25-28, höjd: 21-23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:59)

1752 6493  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 21,5 cm, höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:32)

1752 6492  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde, Gustavsberg och Rörstrand. Diameter: 16,5 cm, höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:00)

1752 6494  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 11-26, höjd: 10-19,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 20:44)

1752 6661  Ytterfoder 5 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, 2 st. Höjd: 19,5 cm, 2 st. Höjd: 15,5 cm, 1 st. Höjd: 13 cm. Diameter: 16,5-26 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:08)

1752 6611  Ytterfoder Gefle. Höjd: 16 cm, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 19:34)

1752 6788  Ytterfoder Rörstrand, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19,5 cm, diameter: 26 cm

1752 6535  Ytterfoder Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Vinda, Carraragods. Reliefmönster, vertikal randning, grön. Längd: 18 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 januari 2026 18:18)