1117 6007 Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Båt, 14x23 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:13)
1117 6013 Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Kvinna med kruka, Bolivia, 44x29 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:16)
1117 6002 Akvarell Lars Norrman (1915-1979), signerad. 1939, Inuit, 32x41 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:01)
1117 6038 Blandteknik 3 st, Lars Norrman (1915-1979), 11x15 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:51)
1117 6039 Blandteknik 3 st, Lars Norrman (1915-1979), 12x16 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:52)
1117 6040 Blandteknik 4 st, Lars Norrman (1915-1979), 10x20 ca. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:53)
1117 6016 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Amazonas, 53x42 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:30)
1117 6015 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Drickande kvinna, 52x34 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:16)
1117 6004 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Kolmila, 33x44 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:03)
1117 6006 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Komposition, 10x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:05)
1117 6050 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Kvinna hänger tvätt, 20x32 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:04)
1117 6061 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 42x53 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:26)
1117 6046 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Man på häst, 17x50 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:58)
1117 6044 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Mexico, 16x50 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:59)
1117 6048 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Porträtt, 45x34 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:13)
1117 6003 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Regatta, 34x42 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:10)
1117 6041 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Skidåkare, 15x24 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:54)
1117 6049 Blandteknik/akvarell 2+ 4 st, Lars Norrman (1915-1979), 11x16 ca. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:02)
1117 6047 Blyerts Lars Norrman (1915-1979), Fartyg, 40x56 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:59)
1117 6071 Brev & vykort 6 + 2 st, Från Lars Norrman till Einar Jolin. Bland annat resebeskrivning från Grönland & Paris
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:30)
1117 6054 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), 271/310, Tjurfäktning, motivet: 8x10 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:21)
1117 6056 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Japanskor, HC-upplaga, ramens innermått: 54x44 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:23)
1117 6060 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Kvinna med krus, motivet: 52x66 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:25)
1117 6045 Gouache Lars Norrman (1915-1979), Båt på torg, 24x34 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 21:02)
1117 6065 Mapp grafiska blad, Lars Norrman (1915-1979). Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:07)
1117 6069 Mapp Litografier, 10 st, Lars Norrman (1915-1979), Mexico, bladets mått: 45x56 ca. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:12)
1117 6063 Mapp Litografier, 3 st, Lars Norrman (1915-1979), Båtar, bladets mått: 59x47 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:05)
1117 6070 Mapp Litografier, 4 st, Lars Norrman (1915-1979), bladets mått: 48x63 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:13)
1117 6066 Mapp litografier, 7 st, Lars Norrman (1915-1979), Grönland, 200-upplaga, bladets mått: 65x51 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:09)
1117 6064 Mapp serigrafier, 6 st, Lars Norrman (1915-1979), bladets mått: 55x75 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:06)
1117 6067 Mapp serigrafier, 6 st, Lars Norrman (1915-1979). Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:10)
1117 6027 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), 1939, Isbergen vid Augpilagtok, 45x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:31)
1117 6018 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Amazonas, 33x48 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:17)
1117 6008 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Djonk, 19x51 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:06)
1117 6022 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Domnarvet, 30x40 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:22)
1117 6029 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Drickande kvinna, 74x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:33)
1117 6010 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Flicka, 55x46 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:12)
1117 6043 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Grekland, 33x53 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:55)
1117 6026 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Inuitflicka, 26x70 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:31)
1117 6023 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kajaker i Nugsuak, 1939, 22x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:23)
1117 6059 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna i hatt, 97x54 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 18:27)
1117 6011 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna med blommor, 71x52 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:10)
1117 6032 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 50x114 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:37)
1117 6017 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 53x38 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:16)
1117 6037 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 72x52 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:50)
1117 6012 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 99x61 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:11)
1117 6001 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, signerad, 62x47 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:59)
1117 6021 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor vid berg, 14x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:21)
1117 6005 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 25x70 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:04)
1117 6042 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 26x13 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:55)
1117 6031 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 53x73 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:36)
1117 6028 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Kvinnor, 59x87 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 33.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:32)
1117 6019 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Matador, 58x48 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:21)
1117 6009 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Mexico, 18x52 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 19:08)
1117 6052 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Mexico, 94x62 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:06)
1117 6014 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Modell, 52x18 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:17)
1117 6030 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Modell, 98x62 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 73.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:37)
1117 6025 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Strandat isberg Ituvsalik, 22x27 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:25)
1117 6036 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Tjurfäktning, 32x49 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:59)
1117 6034 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Tunisien, 15x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:47)
1117 6033 Oljemålningar Lars Norrman (1915-1979), 2 st, Modeller, 32x50 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 juli 2017 20:38)