Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 november 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1582 1026  Blandteknik Adolfs Zardins (1890-1967), Kvinnor. Signerad. Daterad 1946, Blandteknik, bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:44)

1582 1029  Bordslampa Kina, 1700-tal. Modifierad vas, borrad. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:57)

1582 1036  Dekorelement 1700-/1800-tal, kompletterad, Örn, omförgylld. Längd: 66 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:08)

1582 1035  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Arbetsstolen 41", böjträ, sadelgjord

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:23)

1582 1011  Golvlampa Svend Aage Holm Sørensen, 1950-tal, stomme i svartlackerat stål och koppar, ledad skärm (upligth) märkt B 7288. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:06)

1582 1030  Herrarmbandsur Rolex Oyster Perpetual, date. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:10)

1582 1013  Keramikplatta Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Monogramsignerad TL, motiv med 4 st fåglar i relief, fäst på träplatta med skruvar, 21x25 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:05)

1582 1027  Manschettknappar ett par, 18k guld. Monogram med krona. Stämplar. R. B Diameter: 1,8. Vikt;13 g

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:15)

1582 1004  Oljemålning Axel Gillis Hafström (1841-1909), Sverige. Signerad, daterad 1907, Munkfors sågverk vid Klarälven, Dörröverstycke. "Ur våra skogars djup vi timmer få. Må dock till skövling aldrig det få gå. " Olja på pannå, 45x92 cm, yttermått inklusive ram: 60x107 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:25)

1582 1006  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 75x120 cm, yttermått inklusive ram: 91x137 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:23)

1582 1009  Oljemålning Marian Mokwa, Signerad, Wadyslawo hamn. Olja på duk, 98x134 cm, yttermått inklusive ram: 117x153 cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:32)

1582 1038  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Defence of the gate of Longboyau". Ej signerad. Olja på pannå, 47x72 cm, yttermått inklusive ram: 64x89 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 21:00)

1582 1002  Oljemålning Salum Mussa (1926-1999), Tanzania, oramad. Signerad. Olja på pannå, Inköpt 1992,31x30 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 19:45)

1582 1015  Oljemålning Verner Thomé (1878-1953), pojke. Signerad, daterad -31. Olja på duk, 60x35 cm, yttermått inklusive ram. 73x47 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:19)

1582 1025  Örhänge 14k guld. Med gammalslipad diamant ca 1,4 ct. Silverinfattad. Vikt: 1,9 g

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:16)

1582 1032  Pastell Oidentifierad konstnär. Ryssland, Kvinnoporträtt, Signerad. Bildmått: 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 84x71 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:22)

1582 1024  Ring platina, med gammalslipad diamant, ca 1 ct. Vikt: 2,8 g. Storlek: 16,3

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:14)

1582 1020  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejonpar ur Noaks ark, Studioarbete, Gustavsberg 1979-1984. Signerad Lisa Larsons Studio och studiohanden. Målad och glaserad brun stengodslera. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 20:08)

1582 1003  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Unik, ristad signatur. Glaserad stengodslera. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:15)

1582 1012  Skulptur Marmor, Ferdinando Vichi, Firenze. Höjd: 41,5 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2023 18:35)