1363 6602 Affisch 1960-tal, Frankrike, handboll, bladets mått: 39x59cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)
1363 6653 Affischer 2 st, offset, "Architettura nel paese dei Soviet", 70x50 & 50x70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)
1363 6354 Äggkoppar 5 st, Norge. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)
1363 6247 Akryl Yngve Brothén (f. 1955), Sverige. Signerad a tergo. Akryl på duk, 24x24cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:28)
1363 6583 Akvarell Arthur Boll, Kustparti. Signerad. Motivet: 36x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:33)
1363 6546 Akvarell Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Utsikt. Signerad. Akvarell, 10x14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)
1363 6794 Akvarell Filip de Fossel, Landskap med figurer, oramat löst blad. Signerad, bladets mått: 39x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)
1363 6818 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 24x35cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)
1363 6837 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad HM. 15x19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)
1363 6740 Akvarell Oidentifierad konstnär. Spanska trappan Rom, Sod 1956. Signerad. Motivet: 29x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)
1363 4281 Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Man. Signerad, 28x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)
1363 6661 Akvarell Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Skiss, Marin, Signerad, bladets mått: 46x33 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)
1363 6148 Akvareller 2 st, Japan, oramade lösa blad. Bladets mått: ca 30x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:32)
1363 4277 Akvareller 2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, 37x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 6112 Ampel alabaster. Diameter: ca 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)
1363 6845 Ampel Empirestil. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:25)
1363 6770 Appliquer ett par, mässing. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)
1363 6529 Armbandsur Certina club 2000. Diameter: 33mm, quartz, datum, serienr: 437124041, läderband.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)
1363 3551 Årsur 1920-/30-tal, mässing, glaskupa. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:26)
1363 6225 Assietter 6 st, troligen Firma Svenskt Tenn, grönt glas. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:31)
1363 6146 Bägare 2 st, silver. Höjd: 5-8 cm, vikt: 170 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)
1363 6089 Bålskål slipad kristall. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)
1363 6264 Barometer Fischer, diameter: 13-24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6540 Barometer/termometer Jugend. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6637 Bergsljusstake Röd. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)
1363 6465 Bestick ca 45 delar, Nysilver, Chippendale, med schatull.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)
1363 6245 Bestick Nysilver, gaffel med kniv. Längd: 27-31cm, med etui
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)
1363 4266 Blandteknik Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Triptyk, barn. Signerad, daterad -26 cm. Motivet: ca 28x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:25)
1363 6287 Blandteknik Isse Hellsten. Signerad, "Bellmansgården". Motivet: 24x19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)
1363 6598 Blandteknik Ivo Katavio. Signerad, daterad 68. Motivet: 48x60cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:01)
1363 6822 Blandteknik Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, komposition, oramat löst blad. Motivet: 32x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)
1363 6728 Blandteknik Max Hänger, porträtt, Signerad, 37x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:25)
1363 6717 Blandteknik Monogramsignerad GJK, Ubåten USS Monitor, 14x19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)
1363 4614 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 26x21cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6791 Blandteknik Tyra Kleen (1874-1951), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1913, oramat löst blad, bladets mått: 62x44 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)
1363 6192 Blomkrukor 4 st, Tomtar. Höjd: 10-17cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)
1363 6462 Blomsterbord rotting och glas. Bredd: 85, djup: 46 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)
1363 6772 Blyerts Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. Med text, Signerad med vattenstämpel i pappret, verso a verso. Motivet: 25x35 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)
1363 6419 Bokhylla Längd: 72 cm. Djup: 29 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)
1363 6374 Bokhylleskåp 1950-tal, Teak. Bredd: 120, djup: 10 cm, höjd: 160 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)
1363 6516 Bokhylleskåp 3 sek. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 200 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:24)
1363 6288 Bokskåp nyrenässans, ek. Bredd: 118 cm. Djup: 58 cm, höjd: 212 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:22)
1363 4436 Bokskåp Nyrokoko, mahogny. Bredd: 82, djup: 40 cm, höjd: 197 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)
1363 6067 Bokstöd ett par, Italien. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:25)
1363 6537 Bokverk 2 delar, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. 1913/1992
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)
1363 6535 Bokverk 4 st, 1700-tal, bland annat Marquis de Sevigne
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:03)
1363 6118 Bokverk 9 band, Svenska Slott och Herresäten, 1910, halvfranska band
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)
1363 6252 Bonad Frankrike, Tapisseries des louvieres, 176x260cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6530 Bord Biedermeier, björk. Bredd: 58, djup: 36 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:55)
1363 6122 Bord rokoko, med låda, kompletterad, senare bemålning. Bredd: 86 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 4233 Bordsduk Silke, Kävlinge, längd: 120 cm, bredd: 115 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)
1363 4506 Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur med ett par kandelabrar. Höjd: 35-50cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)
1363 6803 Bordskanon på lavett, Stafsjö. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:28)
1363 6812 Bordslampa 50/60-tal. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6543 Bordslampa Empirestil. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)
1363 6775 Bordslampa Fagerhult. Höjd: 68cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:24)
1363 6299 Bordslampa Glas, Flygsfors, Tärning. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:28)
1363 6800 Bordslampa Luxus, teak / glaskupa. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:50)
1363 6448 Bordslampa NK, 1940-tal. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)
1363 6840 Bordslampa Orrefors, Lindau&Lindecrantz, Glas. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)
1363 6467 Bordslampa Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Carrera. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:41)
1363 6222 Bordslampfot Arthur Gerle, Herman Bergman Fud, brons. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)
1363 5003 Bordslampfot Bitossi, Italien, 1960-tal, lergods, guldglasyr. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1363 6656 Bordslampfot Kina. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)
1363 6658 Bordslampfot Kina. Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)
1363 4400 Bordspendyl Mässing/Marmor. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)
1363 6327 Borstar 2 st, Nysilver. Längd: 17-24cm, med etui.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:01)
1363 6269 Brasställ höjd: 82 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)
1363 6072 Brevpressar 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:06)
1363 6633 Brickbord + 3 brickor, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 68, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)
1363 6486 Burk med lock Kina, 1800-tal. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)
1363 6276 Burkar 3 st, Boda, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "sill i kvadrat". Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1363 6474 Burkar med lock 2 st, M. Hjort, stengods, Diameter: 9cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)
1363 6123 Byrå 1800-tal, kompletterad, senare bemålning. Bredd: 101 cm. Djup: 56 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)
1363 6387 Byrå Bemålad, 1800-tal. Bredd: 100, djup: 52 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)
1363 4182 Byrå Gustaviansk stil, Alm, 1800-tal. Bredd: 110, djup: 45 cm, höjd: 84 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:00)
1363 3366 Byrå Gustaviansk stil. Med stenskiva. Bredd: 93 cm. Djup: 46 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:57)
1363 6394 Byrå Jugend, Ek. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:12)
1363 6515 Byrå mahogny. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:08)
1363 6268 Byrå med stenskiva. Bredd: 64, djup: 33 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:44)
1363 6833 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90, djup: 48 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6424 Byrå Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)
1363 6031 Cello Med stråke. Höjd: 142cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)
1363 6825 Champagneglas 15st. Höjd: 16cm.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6645 Champagneglas 5 st. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1363 6389 Damarbetsbord med uppsats Sent 1800-tal, Valnöt. Längd: 97, djup: 53 cm, höjd: 125 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)
1363 6531 Damur Seiko, quartz. Diameter: 22mm, serienr: 283429, stål/doublé, månad/datum, viklås
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:36)
1363 6037 Dekorelement Kina, 91x34cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)
1363 6563 Dockor 4 st. Höjd: 42-64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)
1363 6480 Dosa silver, 1800-tal, gravyr. Längd: 6cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:01)
1363 6240 Duk Längd: 300cm. Höjd: 260cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)
1363 6277 El-ljusstakar 3 st, olika. Höjd: 47-63 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6413 Elgitarr Semiakustisk, Cobra Jab. Längd: 105cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)
1363 6138 Emmafåtölj Fast stoppad klädsel. Höjd: 85 cm, bredd: 56 cm:, djup: 50 cm, sitthöjd: ca 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)
1363 6520 Etagebord med låda, 1890-tal. Bredd: 47, djup: 35 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)
1363 6567 Etagehylla Längd: 50 cm. Djup: 35 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)
1363 6386 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Sittande kvinna, Signerad. Motivet: 17,5x15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:46)
1363 6108 Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Falk. Signerad, numrerad 15/310, ca 34x24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)
1363 6186 Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Signerad, numrerad 255/310, "Åska". Motivet: 15x26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)
1363 4031 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 89/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:00)
1363 4030 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 90/150, Haskel 152, oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:53)
1363 6210 Färgetsningar 3 st, Disney, Mickey Mouse. Signerad, numrerad 500-upplaga. Motivet: 4x4cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)
1363 6508 Färglitografi Albert Engström (1869-1940), Sverige. Kräftor kräva dessa drycker. Ej signerad. 57x43 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)
1363 6643 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 273/290, bladets mått: 60x39 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:40)
1363 6173 Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 242/360. Motivet: 51x73cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)
1363 6494 Färglitografi CO (Carl Otto) Hultén (1916-2015), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 41x58cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)
1363 6708 Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 12/100, bladets mått: 78x63 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6707 Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 47/125, bladets mått: 78x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)
1363 6167 Färglitografi Erik Olson, komposition med huvuden. Signerad, numrerad HC XXXVIII/XL, daterad 1967. Motivet: 48x63 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:06)
1363 6166 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 107/350. Motivet: 42,5x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)
1363 4271 Färglitografi Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 342/360. Motivet: 42x59 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)
1363 6300 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 38x49cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)
1363 6172 Färglitografi Jean-Luc Santeé. Signerad, numrerad 21/30. Motivet: 42x30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)
1363 6278 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 82/225, Stockholmsmotiv. Bladets mått: 46x60cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 4132 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 27/360. Motivet: 41x60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6344 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 44/75,1970. Motivet: 24x18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)
1363 6346 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 58/75,1971. Motivet: 30x39cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)
1363 6003 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 32/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)
1363 6233 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3/300. Motivet: 36x30cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)
1363 6705 Färglitografi Marc Guyard. Signerad, numrerad 36/75, daterad 1987, "Alchiba". Motivet: 40x40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:00)
1363 6284 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 77/1400. Motivet: 38x46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)
1363 6829 Färglitografi Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 36/395. Motivet: 29x39cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:20)
1363 6235 Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Monogramsignerad PA, numrerad 96/300. Motivet: 35x29cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6208 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 188/375. Motivet: 43x29cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)
1363 6209 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 188/375. Motivet: 43x29cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)
1363 6092 Färglitografi Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt från ett fönster. Signerad, numrerad 245/260, daterad -77. Motivet: 20x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)
1363 6088 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Handkolorerad. Signerad, numrerad 92/99, bladets mått: 35x25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)
1363 6135 Färglitografi Wassily Kandinsky, efter. "Variegation in the triangle / Bauhaus". Monogramsignerad i trycket. Färglitografi efter komposition från 1927, Grohmann 273. Motivet: ca 49x36 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)
1363 6619 Färglitografier 1st mapp, 10 st litografier med båtmotiv. Oramade lösa blad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)
1363 6283 Färglitografier 2 st, Mari Söderlund. Signerad, 325-upplaga. Motivet: 37x46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)
1363 6174 Färglitografier 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 137/360, stilleben. Motivet: 50x35cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:34)
1363 6781 Fat + tekopp med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart. Längd: 39cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)
1363 6859 Fat 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 18-28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)
1363 6324 Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15,5x15,5 cm. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:15)
1363 6316 Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 31,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:08)
1363 6425 Fat diameter: 45cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6487 Fat Kina, Kanton. Diameter: 26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:38)
1363 6669 Fat Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)
1363 6596 Fat silver. Diameter: 12cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)
1363 6317 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, fajans, blommor. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:10)
1363 6358 Fat, karotter, mm 11 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:38)
1363 4513 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva Hög
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)
1363 6375 Fåtölj Skinn, 60/70-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1363 6198 Fåtölj Skinnkädd
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)
1363 6400 Fåtölj Swedese, Sadelgjord, Primo, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige.
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:02)
1363 6251 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 6397 Fåtöljer Ett par, Domus, Alf Svensson, Dux
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)
1363 6501 Fåtöljer ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige.
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)
1363 6133 Fåtöljer ett par, rotting, svart metallunderrede, 1950/60-tal
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 4007 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 6214 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fågel. Målat och glaserat stengods. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)
1363 6013 Figurin Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Ej märkt, troligen Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Säl. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:09)
1363 6104 Figurin sittande tomte, Höganäs, glaserat lergods. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1363 6473 Figuriner 2 st, Afrika. Trä. Höjd: 28-35cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:53)
1363 6012 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pudlar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar, stengods. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)
1363 6008 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 4013 Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pudel och bulldogs, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar, stengods. Höjd: 7-11,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 6149 Figuriner 3 st, Sydamerika, lergods. Höjd: 8-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)
1363 6071 Figuriner 5 st, bland annat B&G. Höjd: 9-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)
1363 6864 Figuriner 5 st, Danmark. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)
1363 6014 Figuriner 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 7-10,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)
1363 6015 Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)
1363 6551 Fiskbestick nysilver, 12+ 12 delar, Svensk modell. Längd: 19-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)
1363 6366 Fiskfat 2 st, Gustavsberg. Längd: 20-30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)
1363 5001 Fladdermusfåtölj 1950-tal, galon, metallställning
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)
1363 6541 Flaskschatull med 4 flaskor + 1 glas, Pärlemo. Längd: 19. Djup: 19 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:01)
1363 6227 Fruktservis 11 + 1 delar, Ekeby, diameter: 18-31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)
1363 6239 Gardiner Ett par, Svenska Slott. Längd: 210cm, höjd: 140cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:03)
1363 6823 Glas 12st, med grönt glas. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:31)
1363 6587 Glas 16st, + 1st karaff, Helga. Höjd: 14-29cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 6755 Glas 18 st. Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. 10 st likörglas + 8 st seltersglas. Höjd: 5-14cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)
1363 6250 Glas 3 st. Höjd: 15-34cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:04)
1363 6242 Glas 4 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Höjd: 8cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)
1363 6586 Glas 4 st, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Salut. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)
1363 4303 Glas på fot, 9 st, Orrefors. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:08)
1363 6679 Glasmålning Kina, 50x32cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:57)
1363 6806 Glasservis 40 delar, Orrefors. Höjd: 8-19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:42)
1363 6795 Glasservis 90 del ca, Orrefors, Silvia. Höjd: 6-25 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:37)
1363 6855 Glasservis Orrefors, Karolina, 8+ 8+ 8. Höjd: 8-14 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:23)
1363 6557 Glasservisdelar 15+ 25 delar. Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)
1363 6798 Glasservisdelar 17 delar, Bohemia. Höjd: 9-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)
1363 6519 Gnistskydd metall. Höjd: 62 cm, bredd: 59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)
1363 5111 Golvhögtalare Ett par, Teak, Carlsson, Längd: 45 cm. Djup: 25 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)
1363 6372 Golvlampa 1960-tal, teak. Höjd: 115
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1363 6196 Golvlampa höjd: 167cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)
1363 6270 Golvlampa teak och mässing. Höjd: 140
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)
1363 6440 Golvlampfötter ett par, Luxus. Höjd: 138
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)
1363 6844 Golvlampor ett par. Höjd: ca 160
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)
1363 2339 Golvur 1700-tal, senare bemålat, London. Höjd: 200
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:53)
1363 6409 Golvur England, 1800-tal. Höjd: 215, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:22)
1363 6388 Golvur Urtavla märkt 1762. Höjd: 190 + 24, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)
1363 6113 Golvurna keramik. Höjd: ca 60cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:41)
1363 4129 Gouache Kristina Elander (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 1986. Motivet: 29x47cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)
1363 6073 Gräddkanna + Sockerskål. Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 7,5-10,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6509 Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad, 64x47 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:35)
1363 6526 Grafiskt blad Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad. Motivet: 18x19cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 6834 Hallbyrå mahogny, 3-lådig. Bredd: 50, djup: 35 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:42)
1363 6545 Handspegel 1950-tal. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:09)
1363 6090 Hängskåp furu, Bredd: 49 cm. Djup: 13 cm. Höjd: 79 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)
1363 6094 Hängskåp med vitrin. Bredd: 68 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1363 6524 Hängskåp omkring 1900. Bredd: 64, djup: 30 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)
1363 6171 Herrbetjänt Sverige. Höjd: 108cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)
1363 6285 Hörnétagère 1900-tal. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:33)
1363 6379 Hörnsoffa Furu. Längd: 130 + 50 + 130
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)
1363 6640 Ingefärskrus Kina, omkring 1800. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)
1363 6433 Ishink + 6 delar, nysilver fat. Höjd: 2-12cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:15)
1363 6552 Jardiniere nysilver, med glasinsats. Längd: 40, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)
1363 6807 Jordglob med belysning, Räth-Globus. Höjd: 42 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)
1363 6195 Juldekorationer 3 lådor. Höjd: ca 4-7 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)
1363 6333 Julgransfot höjd: 34cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)
1363 6347 Julgransfot höjd: 35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)
1363 6456 Julpynt Glas + låda, ca 25 delar. Höjd: ca 5-13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6189 Jultallrikar 22st, Rörstrand, från 1968-1987. Diameter: ca 21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)
1363 6539 Kaffe-/ teservis Minton, ca 30 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:16)
1363 6796 Kaffegods 8 delar, Musselmalet, Hel & Halvblond
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)
1363 6851 Kaffegods Royal Copenhagen, Musselmalet, 18 del
S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:29)
1363 6610 Kaffekopp med fat + 4 extra fat, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Diameter: 8-14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)
1363 6079 Kaffeservis Roayl Albert, 21 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)
1363 6485 Kaffeservis Royal Albert, 27 delar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)
1363 6220 Kaffeservisdelar 16 delar, Rörstrand, Ostindia & Floris
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)
1363 4294 Kaffeservisdelar 21 delar, med gulddekor, Gustafsberg.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)
1363 6638 Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 9+ 11 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:17)
1363 6191 Kanna + fat, Göteborg. Höjd: 13cm, längd: 33cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:59)
1363 6310 Kanna + koppar, 4 delar, Azur, Rörstrand. Diameter: 10-15,5 cm, längd: 22 cm, djup: 13 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6335 Kanna Etruskiska mönstret, Rörstrand. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)
1363 6204 Kanna orientalisk, + skål. Höjd: 17-38cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)
1363 6860 Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:26)
1363 6553 Kannor + sockerskål, 3 delar. Höjd: 23-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)
1363 6363 Karaff Johansfors Glasbruk. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)
1363 6801 Karaff Munk, Goebel, porslin. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)
1363 6862 Karaffer 3 st, glas. Höjd: 26-37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)
1363 6194 Karaffer 6 delar, med glögglas. Höjd: 6-25cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)
1363 6057 Karaffer ett par, Kristall med silvermontering. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)
1363 6371 Karmstol Barockstil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 6393 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal, bemålade
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:12)
1363 6406 Klaffbord Längd: 100 cm. Djup: 36,61x2 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)
1363 6439 Kohud 192x233cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)
1363 6532 Kokböcker 3 st, 1879 & Cuisine Classique 1899
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 6093 Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)
1363 6811 Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)
1363 6766 Kolteckning Johan Krouthén (1858-1932), (tillskriven), Sjökapten Josef Torsten Wiksell, 59x48, oramad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:04)
1363 6290 Konjakskupor 10 st, Orrefors. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:08)
1363 6074 Koppar med fat, 4 del + 6 fat, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Diameter: 9-15 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)
1363 6673 Koppar silver, 6 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958. Höjd: 4,5 cm, Vikt: ca 120g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:09)
1363 6752 Kopparstick Efter Claude Le Lorrain, Der Abend. Motivet: 47x61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)
1363 6750 Kopparstick Efter Claude Le Lorrain, Der Morgen, 47x61cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 6753 Kopparstick Efter Paul Rubens, Ej signerad, Korsfästelsen, 60x42cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)
1363 4283 Korg diameter: 60 cm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6863 Kristall 4 delar. Höjd: ca 8-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)
1363 6035 Kudde Kina, porslin, glaserad. Längd: 25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)
1363 6614 Kuverttallrikar 8st, Diameter: 31cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 6578 Kuverttallrikar 8st, Koppar, 29x29cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 5114 Lampbord 2 st, 1960-tal. Bredd: 55. Djup: 41 cm. Höjd: 42-54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)
1363 6267 Lampbord Ett par, Bemålade. Bredd: 58, djup: 38 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)
1363 4056 Lampetter ett par. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)
1363 6533 Landskapsböcker mm 10
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 6390 Lavoar 1800-tal, Stenskiva. Bredd: 63, djup: 47 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:14)
1363 4027 Leksaker plåt, 7 delar. Längd: ca 4,5-11 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:34)
1363 6408 Linneskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110, djup: 40 cm, höjd: 150 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6062 Litografi efter Pablo Picasso, numrerad 303/500. Ej signerad. Motivet: 37x27 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)
1363 6295 Litografi Göran Nilsson. Signerad, numrerad 52/385. Motivet: 33x46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 6606 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, bladets mått: 61x44cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:12)
1363 6620 Litografiska blad 18st, Fåglar, efter mon brick. Ej signerad. Ej signerad. Bladets mått: 39x28cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:52)
1363 6185 Ljushållare 4 st, Orrefors. Diameter: 10-11cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)
1363 6681 Ljuskrona empirestil. Blå glaskupa. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)
1363 6839 Ljuskrona med blå ilägsskål. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6378 Ljuskrona rokokostil, Prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:55)
1363 6667 Ljusplåtar ett par, mässing, Thorsell. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)
1363 4510 Ljusstakar 2 par, mässing. Bland annat Grillby Mässing. Höjd: ca 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)
1363 6017 Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lucia + tärna, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 17-21,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)
1363 6102 Ljusstakar 2+ 2 st + tändstickshållare, bland annat Skultuna, mässing. Höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6098 Ljusstakar 2+ 2 st, malm. Höjd: 20-23 cm
1363 6101 Ljusstakar 2+ 2+ 2, mässing. Höjd: 12-23,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)
1363 6100 Ljusstakar 2+ 2, malm. Höjd: 8,5-11,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:54)
1363 6077 Ljusstakar 3 par. "Nappula", Matti Klenell, Iittala, Finland. Mässing respektive vitlackat stål. Höjd: 11-18,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)
1363 6019 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)
1363 6021 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
1363 6020 Ljusstakar 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)
1363 6018 Ljusstakar 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:43)
1363 6103 Ljusstakar 4 st, koppar och mässing. Höjd: ca 3 - 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 6016 Ljusstakar 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte + 3 st änglar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 10-20 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)
1363 6449 Ljusstakar 4 st. Höjd: 21-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6097 Ljusstakar 5 st, mässing. Höjd: 10,5-11,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)
1363 4474 Ljusstakar Ett par, Ceson, 1979, gravyr. Höjd: 8cm, bruttovikt: 264g.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:15)
1363 6849 Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 6275 Ljusstakar ett par, Gusum. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:07)
1363 6119 Ljusstakar ett par, jugend, mässing, för tre ljus. Höjd: ca 44 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 6452 Ljusstakar ett par, konstmaterial. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:20)
1363 6297 Ljusstakar Ett par, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)
1363 6660 Ljusstakar ett par, Malm. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)
1363 6116 Ljusstakar ett par, mässing, för tre ljus. Höjd: ca 47 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)
1363 6848 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)
1363 6099 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)
1363 6256 Ljusstakar Ett par, MGAB, silver, 1954. Höjd: 15,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 6177 Ljusstakar Ett par, tenn, år 1931. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:08)
1363 6431 Ljusstakar Ett par. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)
1363 6593 Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)
1363 6594 Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Längd: 60, höjd: 24cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)
1363 6010 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ängel, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6007 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Jultomte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)
1363 6009 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)
1363 6011 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)
1363 6075 Lockpokal Royal Copenhagen. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6323 Lockurna Rörstrand, Fågel. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)
1363 6429 Luciakrona mässing. Diameter: 18cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6454 Lyktor ett par, mässing. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)
1363 6226 Månadsplaketter 12 st, Nymölle, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6426 Manschettknappar diverse
1363 4151 Manschettknappar Ett par, med blåa stenar, 1864. Längd: 2cm, vikt: 11g.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)
1363 6428 Manschettknappar & slipsnål 3 delar, doublé, orientaliska
1363 6121 Matbord teak, Bredd: ca 135-179 cm. Djup: ca 85 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)
1363 6357 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 118cm. Höjd: 79 cm, med 2st, iläggsskivor. Längd: 46cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)
1363 6260 Matsalsgrupp 7 delar, bord + 6 stolar. Diameter: 110, höjd: 74 cm, iläggsskivor 2 st, bredd: 40
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 6392 Matsalsgrupp Bord + 4 stolar, Matbord Brännmärkt "Svensk Fur". Diameter: 110. Höjd: 75, ilägg 54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 6562 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, + ilägg
1363 2419 Matsalsskåp "Klinta", Carl Malmsten (1888-1972) Komponerad, Åfors Möbelfabrik, Sverige. Bredd: 95. Djup: 41 cm, höjd: 167 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)
1363 6407 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 113, djup: 40 cm, höjd: 147 cm, nyckel
1363 6261 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 125, djup: 43 cm, höjd: 168 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)
1363 6163 Matservis 38 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. 2 tallrikar (dia 26,5 cm), 9 tallrikar (24 cm), 9 förrättstallrikar, (21 cm), 7 assietter (19 cm), 6 djupa tallrika (21 cm) + 2 st skålar
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:57)
1363 6154 Matservis ca 40 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Viking, Rörstrand
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6293 Matservisdelar 23 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1363 6219 Matservisdelar 26 delar, Rörstrand, kurbits.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)
1363 6265 Matservisdelar 40 del ca, Rörstrand, Teneriffa
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:10)
1363 6819 Matservisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)
1363 6604 Matservisdelar ca 50 delar, Bavaria
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:03)
1363 6259 Matservisdelar ca 60 delar, Johnsson & Bros, Argile, flytande blått
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:35)
1363 6595 Matskedar 11st, silver, Chippendale. Längd: 8-20cm. Vikt: 515g.
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)
1363 6055 Matta 158x243 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)
1363 6699 Matta bönmatta, 90x140cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)
1363 6472 Matta Kelim, 154x200cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)
1363 6701 Matta Kina, 187x280cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:41)
1363 6469 Matta Nöthår, 169x237cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:53)
1363 6497 Matta Orientalisk, 112x170cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)
1363 6502 Matta Orientalisk, 112x210cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:58)
1363 6703 Matta Orientalisk, 121x182cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:13)
1363 6698 Matta orientalisk, 123x230cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:59)
1363 6385 Matta Orientalisk, 130x214 cm
1363 6500 Matta Orientalisk, 133x201cm
1363 6404 Matta Orientalisk, 134x205 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)
1363 4295 Matta orientalisk, 140x210 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:57)
1363 6496 Matta Orientalisk, 150x206cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:46)
1363 6682 Matta Orientalisk, 183x268 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)
1363 6052 Matta Orientalisk, 200x330 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:10)
1363 6499 Matta orientalisk, 65x85cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:39)
1363 6697 Matta Orientalisk, 93x150cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)
1363 6384 Matta orientalisk, Galleri, 80x288 cm
1363 6034 Matta orientalisk, Galleri, 90x484 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:50)
1363 6416 Matta Orientalisk, Signerad, 126x210 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)
1363 4590 Matta orientalisk, Turkmenistan, Antik, 112x161 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)
1363 6693 Matta Silke, 60x80cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:17)
1363 6139 Medaljonger Sveriges regenter, i schatull. Diameter: 4 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)
1363 4247 Minkpäls brun
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)
1363 6124 Minkpäls ca 38-40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6141 Mockakoppar 12 delar. Swedish Grace, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand. Porslin med axmönstrad reliefdekor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:33)
1363 6051 Mockaservisdelar 15 delar, Rosenthal Bavaria, Maria
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:43)
1363 6831 Mockaskedar 11st. Längd: 11cm, 10cm, vikt: 91g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:51)
1363 6838 Nattygsbord längd: 45 cm, djup: 50 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:45)
1363 6461 Nattygsbord längd: 58 cm, djup: 38 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:42)
1363 5027 Ölglas 9 st + tillbringare+ 4 snapsglas, Boda Nova, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)
1363 6785 Oljemålning 1700-/1800-tal, motiv från antiken, ej signerad. Olja på duk, 37x46 ca
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)
1363 6733 Oljemålning 1700-/1800-tal, Stall, Monogramsignerad. Olja på pannå, 28x40 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)
1363 6754 Oljemålning 1800-tal, Kapten, Olja på plåt, 34x30 cm. Ej signerad. Ej signerad
1363 6748 Oljemålning 1800-tal, Man till häst, ej signerad. Olja på pannå, 13x18 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)
1363 6763 Oljemålning 1800-tal, Mor & Barn. Ej signerad. Olja på pannå, 25x17 cm
1363 4457 Oljemålning 1800-tal, Stilleben, ej signerad. Olja på duk, 28x37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:00)
1363 6187 Oljemålning A Lützen. Signerad, landskap. Olja på duk, 39x48cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)
1363 6625 Oljemålning Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. (tillskriven), Intyg a tergo. Olja på pannå, ej signerad, 36x44
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:39)
1363 6683 Oljemålning Algot Ringström (1876-1956), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, 62x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)
1363 6715 Oljemålning Alvin Stöhr (1874-1941), . Signerad, -33, Stockholms slott. Olja på duk, 27x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)
1363 6741 Oljemålning Alvin Stöhr (1874-1941), stilleben. Signerad, daterad -31. Olja på duk, 55x45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)
1363 6856 Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, Björkar. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:31)
1363 6758 Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. "Foresta" Lidingö, Monogramsignerad F-Z. Olja på pannå16x38 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)
1363 6568 Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Månsken, Signerad, oramad, uppfodrad duk, 23,5x39 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)
1363 6087 Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Signerad. Uppfodrad duk. Olja på pannå, ca 31x41 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:54)
1363 6305 Oljemålning Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. "Den italienska vasen". Sign BMD. Olja på pannå, 60x43 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)
1363 6331 Oljemålning Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. "Strand, Öland". Signerad, Olja på pannå, 18x52 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 6743 Oljemålning Berit Ring. Signerad a tergo, 1954. Olja på pannå, 82x42cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)
1363 6084 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 32x98 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:01)
1363 6455 Oljemålning Brita af Klercker (1906-2001), Sverige. Signerad, Paris, Olja på duk, 32x40cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)
1363 6629 Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Vinter Stockholm. Signerad. Olja på duk, 33x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:08)
1363 6780 Oljemålning Carl Hallström (1850-1929), Skymningslandskap. Signerad. Olja på duk, 51x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)
1363 6597 Oljemålning Carl Johan Sjöstrand (1789-1857), Sverige. Par, Signerad a tergo. Olja på duk, 87x74
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:34)
1363 6690 Oljemålning Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. (tillskriven), självporträtt, ej signerad. Olja på duk, ca 38x31 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:18)
1363 6156 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stilleben med fiskar. Signerad, daterad 1934. Olja på duk, 45x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)
1363 4377 Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. "Wallenbergs villa, Djurgården". Signerad. Motivet: 46x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:00)
1363 6744 Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, 41x32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)
1363 6745 Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, 41x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)
1363 3484 Oljemålning Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Militärer, Signerad. Olja på pannå, 1934,24x32 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:32)
1363 6572 Oljemålning Erik Kinell (f. 1912), Sverige. Stilleben, Uppfodrad duk. Signerad, daterad -45,34x30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)
1363 6565 Oljemålning Fritz Lindström, Visby, signerad a tergo. Olja på duk, 40x32 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 6063 Oljemålning Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Signerad, daterad 07,100x80 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6064 Oljemålning Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Signerad, daterad 07,100x80 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)
1363 6615 Oljemålning Gunnar Allvar (1922-2003), Sverige. "Djurgården". Signerad. Olja på duk, 53x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6710 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. "Sittande figur". Signerad. Olja på duk, 33x22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 4119 Oljemålning Gustaf Sjöberg. Signerad. Olja på pannå, "motiv från sandhamn 1936", 23x29cm
1363 6735 Oljemålning Gustav Bjurström. Signerad, daterad 1888, Insjölandskap med eka. Olja på duk, 38x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)
1363 6306 Oljemålning H Schultsberg, Vinterhav, Signerad. Olja på duk, 37x53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)
1363 6746 Oljemålning Harry Harryan (1895-1948), Sverige. Kustlandskap. Signerad, duk på pannå, 21x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)
1363 6271 Oljemålning Hasse Froom (f. 1938), Sverige. "Lofoten", Signerad. Olja på duk, 49x66 cm
1363 6618 Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. "AnaCapri". Signerad, -23. Olja på duk, 47x56 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:07)
1363 6626 Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. "Mallorca". Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 37x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:52)
1363 6600 Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Fiskförsäljerskor på Gammel Strand Köpenhamn. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 61x89 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)
1363 6725 Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Mallorca. Signerad. Olja på pannå, 34x22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 6631 Oljemålning Hjalmar Linde (1864-1948), "Visby". Signerad. Olja på duk, 51x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)
1363 6041 Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. "Genesarets sjö". Signerad, daterad -56. Olja på duk, 64x80 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)
1363 6040 Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. Kustklippor. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1363 6453 Oljemålning Ingrid Nordström (1933-2004), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 46x38cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)
1363 6588 Oljemålning Johan Nyberg, Kust. Signerad, 1933. Olja på duk, 33x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)
1363 6674 Oljemålning John Forslund, Arholma. Signerad, daterad 24/6 1903. Olja på duk, 53x75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:14)
1363 4279 Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Strandväxt". Signerad, daterad -80. Olja på duk, 47x65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)
1363 6273 Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Ridande ekipage. Signerad. Olja på pannå, 34x26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:39)
1363 6130 Oljemålning Karl Abel, landskap. Signerad. Olja på pannå, 60x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)
1363 6085 Oljemålning Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Flicka, Signerad. Olja på duk, 46x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)
1363 4482 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6722 Oljemålning Lars Falk, Landskap. Signerad. Olja på pannå, 23x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:03)
1363 6714 Oljemålning M Soutine. Signerad, Paris. Olja på duk, 42x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:17)
1363 6039 Oljemålning Matt W Huggins, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 60x76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:16)
1363 6381 Oljemålning Nino, Pigalle, Paris. Olja på duk, signerad, 22x31 cm
1363 6662 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, uppfodrad duk. Olja på duk, ej signerad, 46x67 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:26)
1363 6790 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, figurer vid vattenkvarn. Ej signerad. Olja på duk, 18x26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:25)
1363 6720 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Fredriksborg, ej signerad. Olja på duk, 14x22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1363 6764 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Jaktstilleben, ej signerad. Olja på duk, 58x40 cm
1363 6687 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Man med slaglåsgevär, ej signerad. Olja på duk, 71x57 cm
S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)
1363 6788 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansporträtt. Ej signerad. Olja på duk, 43x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)
1363 6724 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansporträtt. Ej signerad. Olja på pannå, 28x23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)
1363 6704 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Monogramsignerad Tp, fjällsjö. Olja på pannå, 21x27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:59)
1363 6738 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Parkmotiv, ej signerad. Olja på duk, 23x34 cm
1363 6729 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Porträtt, ej signerad. Motivet: 32x23 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)
1363 6737 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, skeppsbrott. Ej signerad. Olja på duk, 26x36 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)
1363 6778 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-talets mitt, rokokoram. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, 21x28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)
1363 6272 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på pannå, 48x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)
1363 6709 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stuga. Olja på duk, 21x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2020 05:21)
1363 4490 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Engelskt bylandskap. Signerad. Olja på pannå, 28x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)
1363 6768 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskare. Signerad, daterad -1897. Olja på duk, 35x46 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)
1363 6723 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka, ej signerad. Olja på pannå, 30x18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:35)
1363 6734 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Ej signerad. Olja på pannå, 30x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:24)
1363 6624 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med eka & kvarn. Ej signerad. Ej signerad. Olja på pannå, 37x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6773 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man i skägg, ej signerad. Olja på duk, 41x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:51)
1363 6655 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modellstudie, ej signerad, uppfodrad duk på pannå, 68x44 cm
1363 6511 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, man i trädgård. Olja på pannå, 27x34 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:33)
1363 6694 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad K-L, Landskap med höstträd. Olja på pannå, 14x15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:57)
1363 6760 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PHH 1912, Hus på stranden. Olja på pannå, 32x46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)
1363 6749 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Visby Norreport. Olja på pannå, 19x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)
1363 6751 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Visby. Olja på pannå, 23x29 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:48)
1363 6611 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 27x55 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:58)
1363 6107 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 50x32 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)
1363 6577 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 38x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:28)
1363 4488 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1914, stilleben. Olja på duk, 54x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:06)
1363 6688 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Madsen, Fruktstilleben. Olja på duk, 54x80 cm
1363 6784 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Horst, Hästporträtt. Olja på duk, 39x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)
1363 6719 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hallstedt, Skärgård, 1905. Olja på duk, 12x26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)
1363 6677 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Hall, fåglar. Olja på duk, 62x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)
1363 6607 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 67x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:54)
1363 6731 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, flicka. Olja på pannå, 33x25 cm
1363 6573 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, gård. Olja på pannå, 30x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 6405 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marintmotiv. Olja på duk, 62x48cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)
1363 6382 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Örebro Slott. Olja på duk, 40x55 cm
1363 6821 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Gårdsmotiv. Olja på pannå, 28x38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)
1363 6739 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Bonnet, daterad -54. Olja på pannå, 20x27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 6142 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Kastellet, Kastellholmen. Otydlig signatur. Olja på duk, 24x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6445 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strand med båt. Ej signerad. Olja på duk, 36x45cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:51)
1363 6742 Oljemålning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 33x54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)
1363 4268 Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Kust, Signerad. Olja på pannå, 46x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)
1363 6230 Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. "Gammal Bebyggelse". Signerad, daterad 1959. Olja på duk, 42x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 6231 Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. "Hässelby Slott". Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 51x71 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:31)
1363 6229 Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 40x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:10)
1363 6228 Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Landskap med hus. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 37x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)
1363 6711 Oljemålning Signerad F Berggren, marin. Signerad, daterad 1905. Olja på pannå, 20x30 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)
1363 6569 Oljemålning Signerad Malmqvist, -43, solnedgång. Olja på duk, 32x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)
1363 6340 Oljemålning Signerad, Skepp. Olja på duk, 68x108cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)
1363 4480 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Alböke, Öland. Signerad, daterad 1965. Olja på pannå, 9x32 cm
1363 4479 Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1969, Öland, Alböke. Olja på pannå, 10x40 cm
1363 6805 Oljemålning Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 6736 Oljemålning Valdemar Magaard, Monogramsignerad VRM 1897. Olja på pannå, gård, 27x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:41)
1363 6771 Oljemålning Vilhelm Holmgren (1863-1943), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 46x35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:32)
1363 6799 Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Flicka. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)
1363 6813 Oljemålningar 2 st, A Lindblom, Gamla Stan. Signerade, pannå, 15x10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:06)
1363 6846 Oljemålningar 2 st, Arvid Öströn, Signerad. Olja på pannå, 22x15 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)
1363 6312 Oljemålningar 3 st, Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. Signerade BMD. Olja på pannå, 16x23 - 19x32 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)
1363 6718 Oljemålningar 3 st, omkring 1900, ej signerade, 15x23 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)
1363 4417 Örhängen Ett par & två hängen. Längd: 2-2,5cm, vikt: 5g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)
1363 6627 Örhängen silver, 830, Ett par, pärlemo. Höjd: 4cm, med etui, 10 g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)
1363 4168 Örhängen & hänge 18k guld, med vita stenar & cetrin. Vikt: 5g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)
1363 6314 Öronlappsfåtölj
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 6114 Pall sits i flätad rotting. Längd: 43cm. Djup: 34 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:16)
1363 6153 Paraplyer 3 st + käpp, modell äldre. Längd: 64-96 cm
1363 6832 Paraplyställ Porslin. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6776 Parti koppar kastruller med mera, 5 st, koppar
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:03)
1363 6182 Parti nysilver 4 delar. Höjd: 8-15cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)
1363 6650 Parti silver 7 delar, Vikt: 410 g ca.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)
1363 6867 Parti silver diverse, 17 de, Vikt: 420 g ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)
1363 6671 Parti silver diverse, bestick, 9 delar. Längd: 14-21 cm, Vikt: 400 g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)
1363 6792 Parti teckningar & skisser diverse, oramade lösa blad
1363 6129 Parti tenn 4 st, samearbete. Längd: 10-16 cm
1363 6525 Pelarbord Nyrokoko. Diameter: 44, höjd: 74 cm
1363 6373 Pianopall med fack. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 4431 Pinnstolar 4 st, bemålade
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 6635 Plafond Råglas. Diameter: 55, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)
1363 4542 Plåtbricka Blomsterstilleben, Sign Eva Siwertz, 72x52cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)
1363 6641 Plunta 1839. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:06)
1363 6368 Pottskåp Louis XV-stil, stenskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 82 cm
1363 4192 Promenadkäpp Silvermontering. Längd: 93 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:22)
1363 6164 Punschkoppar 15 st, tenn, GEWE, Sverige. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6157 Ram falsmått: 66x56 cm, yttermått: ca 79x69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6181 Ram Nyrokoko. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)
1363 6180 Ramar 1900-tal. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)
1363 6184 Ramar 4 st, 66x46-75x54cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)
1363 4074 Ring 14K, med syntetisk gul sten, storlek: 17. Vikt: 4g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)
1363 3430 Ring 18k guld, med briljantslipad diamant, 1xca0,18ct, storlek: 19. Vikt: 3g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6263 Rödvinsglas 12 st, 6 + 6 st, Nude, "Mirage". & Riedel Höjd: 20 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:36)
1363 6797 Rödvinsglas 8 0 5 delar, bland annat Helga. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)
1363 4293 Röllakan ej signerad, 137x202 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:58)
1363 4290 Röllakan Signerad, 140x200 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:52)
1363 6427 Rullbord Bra Bohag, design: Engström/Myrstrand, Diplomat. Bredd: 55. Djup: 47 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:43)
1363 6401 Salongsbord Gustaviansk stil, Stenskiva, Dia 60, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)
1363 4320 Salongsgrupp 6 delar, Louis XV-stil, karmstolar + stolar, tidigt 1900
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:33)
1363 4469 Samekniv Klutsjön, Längd: 23cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)
1363 6670 Sameskedar 10st, silver. Längd: 11cm, vikt: 121g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)
1363 6527 Sänggavlar 2 par, Teak. Längd: 108, höjd: 64-76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6421 Satsbord 2 delar. Bredd: 60 cm. Djup: 42 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)
1363 6091 Satsbord 2 st, NK, 1940-tal. Björk, brickmärkt. Bredd: 52 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)
1363 6266 Satsbord 3 delar, England. Höjd: 56-60 cm
1363 6841 Satsbord 3 delar, Rokokostil. Bredd: 55, djup: 42 cm, höjd: 55 cm
1363 6517 Satsbord 3 delar, Teak, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 42-56 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:25)
1363 6632 Satsbord 4 delar, Orientaliskt, 51x35,5 cm. Höjd: 35,5-66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)
1363 6654 Scarf Hermès, 90x90 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)
1363 6410 Schatull på benställning England, 1800-tal. Längd: 36, djup: 23 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:28)
1363 4367 Sekretär Ådringsmålad, 1800-tal. Bredd: 100, djup: 44 cm, höjd: 101 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)
1363 6438 Sekretär Längd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 97 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)
1363 6826 Seltersglas 11+ 5 st. Höjd: 9cm
1363 6066 Seltersglas 8 st, "Kartio", Kaj Franck (1911-1989), Finland. Iittala. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)
1363 6136 Serigrafi Piet Mondrian (1872-1944), Holland, efter. Komposition. Tryckt signatur PM 32. Bladets mått: 59,5x59,5 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:03)
1363 6668 Servisdelar 24 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)
1363 6348 Servisdelar 5 delar, Gourmet, Gustavsberg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)
1363 6550 Servisdelar Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen, Musselmalet, ca 25 del
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6786 Servisdelar Gefle, Pigg, ca 10 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:52)
1363 6651 Servisdelar Gustavsberg, ca 55 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)
1363 6853 Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 14 del
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)
1363 6078 Servisdelar Rosenthal, Classic Rose, ca 40 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)
1363 6858 Servisdelar Royal Copenhagen, 10 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)
1363 6639 Servisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, ca 40 del
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:44)
1363 6854 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 10 del
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)
1363 6810 Sideboard 1950-tal, teak, lådor. Längd: 71, djup: 28 cm, höjd: 60 cm
1363 6691 Sideboard Längd: 211 cm. Djup: 45 cm, höjd: 87 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:31)
1363 6370 Sideboard Teak, Skjutdörrar. Längd: 118, djup: 45 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)
1363 6732 Siluettavlor 5 st, bland annat Johan Leksell, 10x7 cm respektive 11x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)
1363 6491 Skål + ljusstake, stengods. Längd: 32, höjd: 33cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 6047 Skål Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 18,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6356 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)
1363 6298 Skålar 2 st, Festong, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Längd: 24. Höjd: 5-6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:59)
1363 4145 Skålar 2 st, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 10-11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:19)
1363 6558 Skålar 2 st, Kolmårdsmarmor. Diameter: 15-30 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)
1363 6490 Skålar 3 st. Diameter: 14-25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)
1363 6076 Skålar 4 st, Iittala. Diameter: 12-15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)
1363 6302 Skålar med lock 2 delar, Pickninck & Red Top, Rörstrand. Höjd: 11 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6559 Skalldjursgafflar 6 st, Ullriksdals värdshus. Längd: 21,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)
1363 5039 Skärbräda "Rando", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, längd: 36,5 cm, bredd: 11,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:23)
1363 6202 Skrin höjd: 12cm. Längd: 20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)
1363 6414 Skrivbord Jugend, mahogny. Bredd:, 143. Djup: 85 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)
1363 6689 Skrivbord Med klaffar, England. Bredd: 137,29x2 cm. Djup: 68 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)
1363 6391 Skrivbyrå 1800-tal, England. Bredd: 86, djup: 47 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)
1363 6203 Skulptur Ängel. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)
1363 6036 Skulptur brons, Orientalisk. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:02)
1363 6464 Skulptur Fisk, stengods. Signerad Enquist. Längd: 20cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)
1363 6470 Skulptur Gips, Kvinna. Signerad Dahlberg. Höjd: 35cm
1363 6544 Skulptur Glas, Svamp. Diameter: 14, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:31)
1363 6068 Skulptur Gustavsberg, Sven Wejsfelt Stim 7. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)
1363 6338 Skulptur Hund. Längd: 30cm, Italien
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)
1363 6255 Skulptur Isbjörn, Lillskansen, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Längd: 14, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:48)
1363 4596 Skulptur Kina. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)
1363 6205 Skulptur Kvinna. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:18)
1363 6050 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Flodhäst. Längd: 17, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:51)
1363 6865 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)
1363 6561 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)
1363 6547 Skulptur Man & cykel, Metall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)
1363 6555 Skulptur Metall, Häst. Längd: 15, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1363 6080 Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)
1363 4459 Skulptur Royal Copenhagen, Flicka & Getter. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)
1363 6489 Skulptur Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Längd: 10cm.
1363 6484 Skulptur Yngve Blixt (1920-1981), Sverige. Signerad. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:18)
1363 6566 Skulptur i glas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 10cm
1363 4528 Skulpturer 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 23-30cm
1363 6664 Skulpturer 2 st, Glas, bland annat Lalique. Höjd: 9-10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)
1363 6215 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Fåglar. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)
1363 6349 Skulpturer 2 st, keramik, bland annat Lisa Larson, Björnar. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:19)
1363 6216 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt & räv, ur Lilla Zoo, Gustavsberg. Höjd: 6-7,5 cm
1363 6022 Skulpturer 2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjöfåglar. Längd: 21 cm. Höjd: ca 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)
1363 6029 Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 5-7 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)
1363 6802 Skulpturer 4 st, efter John Bauer, I trollens värld. Höjd: 10-32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)
1363 6211 Skulpturer 4 st, Lladro. Höjd: 25-36cm
1363 6279 Skulpturer 4 st, Tomtar. Höjd: 17-26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:13)
1363 4477 Skulpturer Svenskt Glas, 13 st, WWF. Höjd: 8-12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)
1363 6033 Slaglåsgevär mynningsladdare, 1700-/1800-tal. Längd: ca 118 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)
1363 4425 Smörgåsbestick 19 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, Olga, 6 gafflar+ 6 knivar + 6 kaffeskedar + 1 sockersked. Längd: 12,5-18, Bruttovikt; ca 500 g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)
1363 6179 Snapsglas 4 st, Skultuna. Höjd: 4cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)
1363 6652 Snapsglas 5 delar, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown". Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:14)
1363 6636 Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. OH Sjögren, Tranås, märkt med bricka. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 150 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)
1363 5080 Soffa läder, 1960-tal, fyrsits, stålben. Längd: 242 cm, djup: 77 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)
1363 6634 Soffa Teak/Galon. Längd: ca 185
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)
1363 4224 Soffbord Butlers tray. Bredd: 134, djup: 78 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:41)
1363 6399 Soffbord Ekselius, JOC, Teak. Bredd: 110, djup: 74 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:08)
1363 6522 Soffbord med klaffar, Valnöt, England. Bredd: 60+ 2x23, djup: 40 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)
1363 6436 Soffbord Med stenskiva. Bredd: 105 cm. Djup: 70 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)
1363 6514 Soffbord nyrokoko, valnöt. Bredd: 72. Djup: 49 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)
1363 6504 Soffbord Teak, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. Bredd: 125, djup: 81 cm, höjd: 54 cm
1363 6843 Soffgrupp Rotting, 4 delar. Längd: 117
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:46)
1363 6178 Sparbössor 2 st. Höjd: 10-16cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)
1363 6609 Spegel 132x72cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:43)
1363 6756 Spegel 81x73cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:23)
1363 6692 Spegel 83x182cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)
1363 6403 Spegel 89x43cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)
1363 6836 Spegel Bronserad. Diameter: 66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:08)
1363 6783 Spegel Empire, 142x90cm
1363 6444 Spegel Förgylld ram. 68x54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 4248 Spegel mässing, i form av ett fickur, 64x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)
1363 6281 Spegel mässing, med läderband. Diameter: 48, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)
1363 6197 Spegel Med konsolbord, Rokokostil, 110x47cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)
1363 6258 Spegel Oval. 78x59cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)
1363 6808 Spegel Rektangulär, 89x38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)
1363 6521 Spegelbyrå Valnöt. Bredd: 98, djup: 60 cm, höjd: 172 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)
1363 6106 Spetsglas 3 st, 1700-talsmodell. Höjd: ca 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)
1363 6262 Stegpall 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)
1363 6237 Stegpall höjd: 58cm
1363 6238 Stegpall höjd: 59cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)
1363 4498 Stol Christian Flindt. Fire stole, Paustian ripple, Danmark
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)
1363 6065 Stol Myran, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:07)
1363 6058 Stolar 2 st, Rokokostil, snarlika
1363 6599 Stolar 3 st
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)
1363 4391 Stolar 4 st, 1880-tal
1363 6493 Stolar 4 st, 1950-tal
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 5072 Stolar 4 st, Rotting, 1960-tal, Sibast, Danmark
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)
1363 6161 Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 1983. Stålunderrede med kromade ben, klädda i rött tyg, sitthöjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)
1363 6376 Stolar 6 st, barockstil
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1363 6402 Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)
1363 6395 Stolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:33)
1363 6396 Stolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)
1363 6398 Stolar Ett par, pinn
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)
1363 6420 Sybord Längd: 50 cm. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)
1363 4437 Sybord lyrformad fot, Björk. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 68 cm
1363 6852 Syltkrukor 2 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 23 cm
1363 6814 Syltkrukor 2 st, Höganäs. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)
1363 6495 Syltkrukor 2 st, Höganäs/Raus. Höjd: 20-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)
1363 6127 Syltkrukor 3 st, Gustavsberg respektive Höganäs. Höjd: 13-22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)
1363 6224 Syltkrukor 4 st, blåvitt, bland annat Rörstrand & Gustavsberg. Höjd: 7-21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)
1363 6466 Tågset Märklin. Längd: ca 18-46 cm, höjd: 3,5-6,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1363 6151 Takarmatur Konsthantverk AB, Tyringe. 5 ljuspunkter, glaskupor, 40-talststil, nutida. Diameter: ca 60 cm. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6257 Takarmatur mässing. Höjd: 60cm
1363 6835 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)
1363 6207 Takarmatur Med prismor. Diameter: 41cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)
1363 6820 Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:46)
1363 4376 Takarmatur Prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)
1363 6061 Tallrikar 11 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Diameter: 17-26 cm
1363 6434 Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 23,5cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)
1363 6342 Tavla Broderad, hundar, 37x48cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2020 02:34)
1363 6542 Te/kaffegods 14 delar, Blå Blom. Diameter: ca 8-15,5 cm
1363 6672 Te/kaffeskedar 19 delar. Längd: 10-13 cm, 140 g ca
1363 6554 Tedosa Kina. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)
1363 6311 Tekoppar + kanna, 11 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Landskap", Gustavsberg
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)
1363 6056 Tekoppar med fat & assiett, 2 delar, Bing & Grøndahl, 1997/2002
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)
1363 6809 Telefonbänk med tidningsställ, 1950-tal. Längd: 70, djup: 55 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)
1363 6483 Terrin + kanna, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 18-20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)
1363 6548 Terriner 2 st, Vinranka/Sv Slott. Längd: 26-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)
1363 4577 Textil Olle Baertling (1911-1981), Sverige. "Denise", Ljungbergs i Floda, 100x130 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)
1363 4089 Tidskriftshylla Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Modell: Zink. Höjd: 154cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)
1363 4090 Tidskriftshylla Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Modell: Zink. Höjd: 154cm Jonas Bohlin (b. 1953)
1363 6054 Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Diameter: 50, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)
1363 6232 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 35/360,1979. Motivet: 40x54cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)
1363 6155 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skogslandskap. Signerad, numrerad 26/310, daterad 1971, motivet: 41x41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)
1363 6793 Tuschteckningar 10 st, Kaniner, Signerad Pekonen, oramade lösa blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)
1363 6584 Uppläggningsbestick 4 delar, silver, Mexico. Längd: 12-21,5cm, Vikt: 230 g ca.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)
1363 6355 Uppläggningsfat 15 delar, bland annat Gefyr & Duett, Gustavsberg. Längd: 17-29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:37)
1363 6678 Uppläggningsfat 3 delar, Porslin. Längd: 41-56 cm
1363 6359 Uppläggningsfat, karotter, mm 15 delar, bland annat Eldorado, Gustavsberg. Längd: 20-35,5 cm, djup: 13,5-24 cm, höjd: 3-18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)
1363 6435 Urnor med lock Ett par, + 4 delar, Kina. Höjd: 4-17cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:37)
1363 4082 Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)
1363 6241 Väggarmatur Luxus, Vittsjö. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:08)
1363 5088 Väggarmaturer Ett par, "Elidus Kuben", Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Längd: 16cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)
1363 6365 Väggarmaturer Ett par, Taiba Falkenberg belysning. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1363 6221 Vägghylla Jugend, senare bemålning. Bredd: 50 cm. Djup: 15 cm, Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)
1363 6082 Väggrelief Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Väggrelief, Gustavsberg. Stengods, fiskar i reliefdekor. Stämplad Gustavsberg i godset, höjd ca 28x28 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:45)
1363 6038 Värmelampa Glory, Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)
1363 6361 Vas + skål, 2 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5-23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)
1363 6492 Vas + SKÅLAR, 3 delar. Diameter: 9-18cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)
1363 6488 Vas Finn Lyngaard. Signerad. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)
1363 4423 Vas Glas, Relief. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:51)
1363 6479 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)
1363 6861 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)
1363 6308 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)
1363 6850 Vas Kina. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)
1363 6564 Vas Kina. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)
1363 6212 Vas Kosta Boda. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)
1363 6301 Vas Kosta, Kristall, 1956. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)
1363 6549 Vas metall, Norge, Olaf Jos. Höjd: 20,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:03)
1363 6702 Vas Orrefors, Kristall. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)
1363 6294 Vas Peking, Gefle. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:39)
1363 6478 Vas Persien, floral. Höjd: 19cm
1363 6475 Vas Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Höjd: 13cm
1363 4527 Vas Rosenthal, Versace, "Medusa Blue". Höjd: 26,5cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)
1363 6243 Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Papperspåse". Rosenthal. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)
1363 6353 Vaser 2 st, bland annat Åfors, glas. Höjd: 18-25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:26)
1363 6334 Vaser 2 st, Carl Haeey Stålhane, Rörstrand. Höjd: 17-28 cm
1363 6046 Vaser 2 st, Holmegaard. Höjd: 26-30 cm
1363 6364 Vaser 3 st, bland annat Hertha Bengtsson, Gustavsberg. Höjd: 15-24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:36)
1363 6329 Vaser 3 st, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10,5-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)
1363 6249 Vaser Ett par, Kina, cloissonné, Höjd: 27cm
1363 6721 Vaser ett par, Kina. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:13)
1363 6538 Vaser ett par, Satsuma. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:18)
1363 6213 Vaser Ett par. Höjd: 30cm
1363 6857 Vävnader 2 st, Blomdukar, AB MMF, 28x32 cm respektive 34x60 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)
1363 6824 Vinglas 14st. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)
1363 6292 Vinglas 6 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:04)
1363 6105 Vinglas 7 st, slipad fot, 2+ 2+ 3. Höjd: 11,5-14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)
1363 6060 Vinglas 8st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)
1363 3460 Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget". Åfors Möbelfabriks AB. Modellen formgiven 1953, Stämpelmärkt a tergo: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. ÅFORS MÖBELFABRIKS AB. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan i glas. Invändig belysning. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva. Bredd: 96 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 172 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)
1363 6842 Vitrinskåp längd: 85 cm, djup: 36 cm, höjd: 155 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:18)
1363 2345 Vitrinskåp mahogny, senare underrede. Bredd: 131, djup: 40 cm, höjd: 183 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)
1363 6188 Vykort ca 250st, Jul & nyårkort
1363 4058 Whiskykaraff silvermontering. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:55)
1363 6176 Ytterfoder 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 15,5-19cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)
1363 6081 Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-20 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)
1363 6201 Ytterfoder höjd: 17cm. Diameter: 16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:38)
1363 6621 Ytterfoder Rörstrand, sent 1800-tal. Diameter: 32, höjd: 28cm
1363 6665 Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 25, höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:26)
1363 6622 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)