Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 november 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1363 6602  Affisch 1960-tal, Frankrike, handboll, bladets mått: 39x59cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)

1363 6653  Affischer 2 st, offset, "Architettura nel paese dei Soviet", 70x50 & 50x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)

1363 6354  Äggkoppar 5 st, Norge. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)

1363 6247  Akryl Yngve Brothén (f. 1955), Sverige. Signerad a tergo. Akryl på duk, 24x24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:28)

1363 6583  Akvarell Arthur Boll, Kustparti. Signerad. Motivet: 36x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:33)

1363 6546  Akvarell Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Utsikt. Signerad. Akvarell, 10x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)

1363 6794  Akvarell Filip de Fossel, Landskap med figurer, oramat löst blad. Signerad, bladets mått: 39x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)

1363 6818  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 24x35cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)

1363 6837  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad HM. 15x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)

1363 6740  Akvarell Oidentifierad konstnär. Spanska trappan Rom, Sod 1956. Signerad. Motivet: 29x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)

1363 4281  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Man. Signerad, 28x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)

1363 6661  Akvarell Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Skiss, Marin, Signerad, bladets mått: 46x33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)

1363 6148  Akvareller 2 st, Japan, oramade lösa blad. Bladets mått: ca 30x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:32)

1363 4277  Akvareller 2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, 37x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 6112  Ampel alabaster. Diameter: ca 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)

1363 6845  Ampel Empirestil. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:25)

1363 6770  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)

1363 6529  Armbandsur Certina club 2000. Diameter: 33mm, quartz, datum, serienr: 437124041, läderband.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)

1363 3551  Årsur 1920-/30-tal, mässing, glaskupa. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:26)

1363 6225  Assietter 6 st, troligen Firma Svenskt Tenn, grönt glas. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:31)

1363 6146  Bägare 2 st, silver. Höjd: 5-8 cm, vikt: 170 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)

1363 6089  Bålskål slipad kristall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)

1363 6264  Barometer Fischer, diameter: 13-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6540  Barometer/termometer Jugend. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6637  Bergsljusstake Röd. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)

1363 6465  Bestick ca 45 delar, Nysilver, Chippendale, med schatull.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)

1363 6245  Bestick Nysilver, gaffel med kniv. Längd: 27-31cm, med etui

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)

1363 4266  Blandteknik Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Triptyk, barn. Signerad, daterad -26 cm. Motivet: ca 28x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:25)

1363 6287  Blandteknik Isse Hellsten. Signerad, "Bellmansgården". Motivet: 24x19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)

1363 6598  Blandteknik Ivo Katavio. Signerad, daterad 68. Motivet: 48x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:01)

1363 6822  Blandteknik Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, komposition, oramat löst blad. Motivet: 32x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)

1363 6728  Blandteknik Max Hänger, porträtt, Signerad, 37x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:25)

1363 6717  Blandteknik Monogramsignerad GJK, Ubåten USS Monitor, 14x19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)

1363 4614  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 26x21cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6791  Blandteknik Tyra Kleen (1874-1951), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1913, oramat löst blad, bladets mått: 62x44 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)

1363 6192  Blomkrukor 4 st, Tomtar. Höjd: 10-17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)

1363 6462  Blomsterbord rotting och glas. Bredd: 85, djup: 46 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)

1363 6772  Blyerts Jean-Louis Forain (1852-1931), Frankrike. Med text, Signerad med vattenstämpel i pappret, verso a verso. Motivet: 25x35 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)

1363 6419  Bokhylla Längd: 72 cm. Djup: 29 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)

1363 6374  Bokhylleskåp 1950-tal, Teak. Bredd: 120, djup: 10 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)

1363 6516  Bokhylleskåp 3 sek. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:24)

1363 6288  Bokskåp nyrenässans, ek. Bredd: 118 cm. Djup: 58 cm, höjd: 212 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:22)

1363 4436  Bokskåp Nyrokoko, mahogny. Bredd: 82, djup: 40 cm, höjd: 197 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)

1363 6067  Bokstöd ett par, Italien. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:25)

1363 6537  Bokverk 2 delar, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. 1913/1992

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)

1363 6535  Bokverk 4 st, 1700-tal, bland annat Marquis de Sevigne

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:03)

1363 6118  Bokverk 9 band, Svenska Slott och Herresäten, 1910, halvfranska band

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)

1363 6252  Bonad Frankrike, Tapisseries des louvieres, 176x260cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6530  Bord Biedermeier, björk. Bredd: 58, djup: 36 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:55)

1363 6122  Bord rokoko, med låda, kompletterad, senare bemålning. Bredd: 86 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 4233  Bordsduk Silke, Kävlinge, längd: 120 cm, bredd: 115 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)

1363 4506  Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur med ett par kandelabrar. Höjd: 35-50cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)

1363 6803  Bordskanon på lavett, Stafsjö. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:28)

1363 6812  Bordslampa 50/60-tal. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6543  Bordslampa Empirestil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)

1363 6775  Bordslampa Fagerhult. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:24)

1363 6299  Bordslampa Glas, Flygsfors, Tärning. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:28)

1363 6800  Bordslampa Luxus, teak / glaskupa. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:50)

1363 6448  Bordslampa NK, 1940-tal. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)

1363 6840  Bordslampa Orrefors, Lindau&Lindecrantz, Glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)

1363 6467  Bordslampa Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Carrera. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:41)

1363 6222  Bordslampfot Arthur Gerle, Herman Bergman Fud, brons. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)

1363 5003  Bordslampfot Bitossi, Italien, 1960-tal, lergods, guldglasyr. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)

1363 6656  Bordslampfot Kina. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)

1363 6658  Bordslampfot Kina. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)

1363 4400  Bordspendyl Mässing/Marmor. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)

1363 6327  Borstar 2 st, Nysilver. Längd: 17-24cm, med etui.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:01)

1363 6269  Brasställ höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)

1363 6072  Brevpressar 3 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:06)

1363 6633  Brickbord + 3 brickor, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 68, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)

1363 6486  Burk med lock Kina, 1800-tal. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)

1363 6276  Burkar 3 st, Boda, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "sill i kvadrat". Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)

1363 6474  Burkar med lock 2 st, M. Hjort, stengods, Diameter: 9cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)

1363 6123  Byrå 1800-tal, kompletterad, senare bemålning. Bredd: 101 cm. Djup: 56 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)

1363 6387  Byrå Bemålad, 1800-tal. Bredd: 100, djup: 52 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)

1363 4182  Byrå Gustaviansk stil, Alm, 1800-tal. Bredd: 110, djup: 45 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:00)

1363 3366  Byrå Gustaviansk stil. Med stenskiva. Bredd: 93 cm. Djup: 46 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:57)

1363 6394  Byrå Jugend, Ek. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:12)

1363 6515  Byrå mahogny. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:08)

1363 6268  Byrå med stenskiva. Bredd: 64, djup: 33 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:44)

1363 6833  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6424  Byrå Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)

1363 6031  Cello Med stråke. Höjd: 142cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)

1363 6825  Champagneglas 15st. Höjd: 16cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6645  Champagneglas 5 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)

1363 6389  Damarbetsbord med uppsats Sent 1800-tal, Valnöt. Längd: 97, djup: 53 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)

1363 6531  Damur Seiko, quartz. Diameter: 22mm, serienr: 283429, stål/doublé, månad/datum, viklås

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:36)

1363 6037  Dekorelement Kina, 91x34cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)

1363 6563  Dockor 4 st. Höjd: 42-64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)

1363 6480  Dosa silver, 1800-tal, gravyr. Längd: 6cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:01)

1363 6240  Duk Längd: 300cm. Höjd: 260cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)

1363 6277  El-ljusstakar 3 st, olika. Höjd: 47-63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6413  Elgitarr Semiakustisk, Cobra Jab. Längd: 105cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)

1363 6138  Emmafåtölj Fast stoppad klädsel. Höjd: 85 cm, bredd: 56 cm:, djup: 50 cm, sitthöjd: ca 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)

1363 6520  Etagebord med låda, 1890-tal. Bredd: 47, djup: 35 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)

1363 6567  Etagehylla Längd: 50 cm. Djup: 35 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)

1363 6386  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Sittande kvinna, Signerad. Motivet: 17,5x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:46)

1363 6108  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Falk. Signerad, numrerad 15/310, ca 34x24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)

1363 6186  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Signerad, numrerad 255/310, "Åska". Motivet: 15x26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)

1363 4031  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 89/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:00)

1363 4030  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 90/150, Haskel 152, oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:53)

1363 6210  Färgetsningar 3 st, Disney, Mickey Mouse. Signerad, numrerad 500-upplaga. Motivet: 4x4cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)

1363 6508  Färglitografi Albert Engström (1869-1940), Sverige. Kräftor kräva dessa drycker. Ej signerad. 57x43 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)

1363 6643  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 273/290, bladets mått: 60x39 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:40)

1363 6173  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 242/360. Motivet: 51x73cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)

1363 6494  Färglitografi CO (Carl Otto) Hultén (1916-2015), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 41x58cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)

1363 6708  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 12/100, bladets mått: 78x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6707  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 47/125, bladets mått: 78x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)

1363 6167  Färglitografi Erik Olson, komposition med huvuden. Signerad, numrerad HC XXXVIII/XL, daterad 1967. Motivet: 48x63 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:06)

1363 6166  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 107/350. Motivet: 42,5x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)

1363 4271  Färglitografi Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 342/360. Motivet: 42x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)

1363 6300  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 38x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)

1363 6172  Färglitografi Jean-Luc Santeé. Signerad, numrerad 21/30. Motivet: 42x30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)

1363 6278  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 82/225, Stockholmsmotiv. Bladets mått: 46x60cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 4132  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 27/360. Motivet: 41x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6344  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 44/75,1970. Motivet: 24x18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)

1363 6346  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 58/75,1971. Motivet: 30x39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)

1363 6003  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 32/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)

1363 6233  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3/300. Motivet: 36x30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)

1363 6705  Färglitografi Marc Guyard. Signerad, numrerad 36/75, daterad 1987, "Alchiba". Motivet: 40x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:00)

1363 6284  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 77/1400. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)

1363 6829  Färglitografi Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 36/395. Motivet: 29x39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:20)

1363 6235  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Monogramsignerad PA, numrerad 96/300. Motivet: 35x29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6208  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 188/375. Motivet: 43x29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)

1363 6209  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 188/375. Motivet: 43x29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)

1363 6092  Färglitografi Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt från ett fönster. Signerad, numrerad 245/260, daterad -77. Motivet: 20x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)

1363 6088  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Handkolorerad. Signerad, numrerad 92/99, bladets mått: 35x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)

1363 6135  Färglitografi Wassily Kandinsky, efter. "Variegation in the triangle / Bauhaus". Monogramsignerad i trycket. Färglitografi efter komposition från 1927, Grohmann 273. Motivet: ca 49x36 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)

1363 6619  Färglitografier 1st mapp, 10 st litografier med båtmotiv. Oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)

1363 6283  Färglitografier 2 st, Mari Söderlund. Signerad, 325-upplaga. Motivet: 37x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)

1363 6174  Färglitografier 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 137/360, stilleben. Motivet: 50x35cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:34)

1363 6781  Fat + tekopp med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart. Längd: 39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)

1363 6859  Fat 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 18-28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)

1363 6324  Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15,5x15,5 cm. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:15)

1363 6316  Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 31,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:08)

1363 6425  Fat diameter: 45cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6487  Fat Kina, Kanton. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:38)

1363 6669  Fat Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)

1363 6596  Fat silver. Diameter: 12cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)

1363 6317  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, fajans, blommor. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:10)

1363 6358  Fat, karotter, mm 11 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:38)

1363 4513  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva Hög

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)

1363 6375  Fåtölj Skinn, 60/70-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)

1363 6198  Fåtölj Skinnkädd

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)

1363 6400  Fåtölj Swedese, Sadelgjord, Primo, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:02)

1363 6251  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 6397  Fåtöljer Ett par, Domus, Alf Svensson, Dux

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)

1363 6501  Fåtöljer ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige.

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)

1363 6133  Fåtöljer ett par, rotting, svart metallunderrede, 1950/60-tal

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 4007  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 6214  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fågel. Målat och glaserat stengods. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)

1363 6013  Figurin Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Ej märkt, troligen Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Säl. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:09)

1363 6104  Figurin sittande tomte, Höganäs, glaserat lergods. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)

1363 6473  Figuriner 2 st, Afrika. Trä. Höjd: 28-35cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:53)

1363 6012  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pudlar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar, stengods. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)

1363 6008  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 4013  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pudel och bulldogs, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar, stengods. Höjd: 7-11,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 6149  Figuriner 3 st, Sydamerika, lergods. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)

1363 6071  Figuriner 5 st, bland annat B&G. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)

1363 6864  Figuriner 5 st, Danmark. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)

1363 6014  Figuriner 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 7-10,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)

1363 6015  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)

1363 6551  Fiskbestick nysilver, 12+ 12 delar, Svensk modell. Längd: 19-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)

1363 6366  Fiskfat 2 st, Gustavsberg. Längd: 20-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)

1363 5001  Fladdermusfåtölj 1950-tal, galon, metallställning

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)

1363 6541  Flaskschatull med 4 flaskor + 1 glas, Pärlemo. Längd: 19. Djup: 19 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:01)

1363 6227  Fruktservis 11 + 1 delar, Ekeby, diameter: 18-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)

1363 6239  Gardiner Ett par, Svenska Slott. Längd: 210cm, höjd: 140cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:03)

1363 6823  Glas 12st, med grönt glas. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:31)

1363 6587  Glas 16st, + 1st karaff, Helga. Höjd: 14-29cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 6755  Glas 18 st. Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. 10 st likörglas + 8 st seltersglas. Höjd: 5-14cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)

1363 6250  Glas 3 st. Höjd: 15-34cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:04)

1363 6242  Glas 4 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Höjd: 8cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)

1363 6586  Glas 4 st, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Salut. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)

1363 4303  Glas på fot, 9 st, Orrefors. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:08)

1363 6679  Glasmålning Kina, 50x32cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:57)

1363 6806  Glasservis 40 delar, Orrefors. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:42)

1363 6795  Glasservis 90 del ca, Orrefors, Silvia. Höjd: 6-25 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:37)

1363 6855  Glasservis Orrefors, Karolina, 8+ 8+ 8. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:23)

1363 6557  Glasservisdelar 15+ 25 delar. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)

1363 6798  Glasservisdelar 17 delar, Bohemia. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)

1363 6519  Gnistskydd metall. Höjd: 62 cm, bredd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)

1363 5111  Golvhögtalare Ett par, Teak, Carlsson, Längd: 45 cm. Djup: 25 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)

1363 6372  Golvlampa 1960-tal, teak. Höjd: 115

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)

1363 6196  Golvlampa höjd: 167cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)

1363 6270  Golvlampa teak och mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)

1363 6440  Golvlampfötter ett par, Luxus. Höjd: 138

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)

1363 6844  Golvlampor ett par. Höjd: ca 160

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)

1363 2339  Golvur 1700-tal, senare bemålat, London. Höjd: 200

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:53)

1363 6409  Golvur England, 1800-tal. Höjd: 215, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:22)

1363 6388  Golvur Urtavla märkt 1762. Höjd: 190 + 24, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)

1363 6113  Golvurna keramik. Höjd: ca 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:41)

1363 4129  Gouache Kristina Elander (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 1986. Motivet: 29x47cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)

1363 6073  Gräddkanna + Sockerskål. Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 7,5-10,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6509  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad, 64x47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:35)

1363 6526  Grafiskt blad Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad. Motivet: 18x19cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 6834  Hallbyrå mahogny, 3-lådig. Bredd: 50, djup: 35 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:42)

1363 6545  Handspegel 1950-tal. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:09)

1363 6090  Hängskåp furu, Bredd: 49 cm. Djup: 13 cm. Höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)

1363 6094  Hängskåp med vitrin. Bredd: 68 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)

1363 6524  Hängskåp omkring 1900. Bredd: 64, djup: 30 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)

1363 6171  Herrbetjänt Sverige. Höjd: 108cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)

1363 6285  Hörnétagère 1900-tal. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:33)

1363 6379  Hörnsoffa Furu. Längd: 130 + 50 + 130

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)

1363 6640  Ingefärskrus Kina, omkring 1800. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)

1363 6433  Ishink + 6 delar, nysilver fat. Höjd: 2-12cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:15)

1363 6552  Jardiniere nysilver, med glasinsats. Längd: 40, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)

1363 6807  Jordglob med belysning, Räth-Globus. Höjd: 42 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)

1363 6195  Juldekorationer 3 lådor. Höjd: ca 4-7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:31)

1363 6333  Julgransfot höjd: 34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)

1363 6347  Julgransfot höjd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)

1363 6456  Julpynt Glas + låda, ca 25 delar. Höjd: ca 5-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6189  Jultallrikar 22st, Rörstrand, från 1968-1987. Diameter: ca 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)

1363 6539  Kaffe-/ teservis Minton, ca 30 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:16)

1363 6796  Kaffegods 8 delar, Musselmalet, Hel & Halvblond

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)

1363 6851  Kaffegods Royal Copenhagen, Musselmalet, 18 del

S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:29)

1363 6610  Kaffekopp med fat + 4 extra fat, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Diameter: 8-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)

1363 6079  Kaffeservis Roayl Albert, 21 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)

1363 6485  Kaffeservis Royal Albert, 27 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)

1363 6220  Kaffeservisdelar 16 delar, Rörstrand, Ostindia & Floris

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)

1363 4294  Kaffeservisdelar 21 delar, med gulddekor, Gustafsberg.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)

1363 6638  Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 9+ 11 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:17)

1363 6191  Kanna + fat, Göteborg. Höjd: 13cm, längd: 33cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:59)

1363 6310  Kanna + koppar, 4 delar, Azur, Rörstrand. Diameter: 10-15,5 cm, längd: 22 cm, djup: 13 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6335  Kanna Etruskiska mönstret, Rörstrand. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)

1363 6204  Kanna orientalisk, + skål. Höjd: 17-38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)

1363 6860  Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:26)

1363 6553  Kannor + sockerskål, 3 delar. Höjd: 23-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)

1363 6363  Karaff Johansfors Glasbruk. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)

1363 6801  Karaff Munk, Goebel, porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)

1363 6862  Karaffer 3 st, glas. Höjd: 26-37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)

1363 6194  Karaffer 6 delar, med glögglas. Höjd: 6-25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)

1363 6057  Karaffer ett par, Kristall med silvermontering. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)

1363 6371  Karmstol Barockstil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 6393  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:12)

1363 6406  Klaffbord Längd: 100 cm. Djup: 36,61x2 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)

1363 6439  Kohud 192x233cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)

1363 6532  Kokböcker 3 st, 1879 & Cuisine Classique 1899

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 6093  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)

1363 6811  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)

1363 6766  Kolteckning Johan Krouthén (1858-1932), (tillskriven), Sjökapten Josef Torsten Wiksell, 59x48, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:04)

1363 6290  Konjakskupor 10 st, Orrefors. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:08)

1363 6074  Koppar med fat, 4 del + 6 fat, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Diameter: 9-15 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)

1363 6673  Koppar silver, 6 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958. Höjd: 4,5 cm, Vikt: ca 120g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:09)

1363 6752  Kopparstick Efter Claude Le Lorrain, Der Abend. Motivet: 47x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)

1363 6750  Kopparstick Efter Claude Le Lorrain, Der Morgen, 47x61cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 6753  Kopparstick Efter Paul Rubens, Ej signerad, Korsfästelsen, 60x42cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)

1363 4283  Korg diameter: 60 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6863  Kristall 4 delar. Höjd: ca 8-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)

1363 6035  Kudde Kina, porslin, glaserad. Längd: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)

1363 6614  Kuverttallrikar 8st, Diameter: 31cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 6578  Kuverttallrikar 8st, Koppar, 29x29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 5114  Lampbord 2 st, 1960-tal. Bredd: 55. Djup: 41 cm. Höjd: 42-54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)

1363 6267  Lampbord Ett par, Bemålade. Bredd: 58, djup: 38 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)

1363 4056  Lampetter ett par. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)

1363 6533  Landskapsböcker mm 10

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 6390  Lavoar 1800-tal, Stenskiva. Bredd: 63, djup: 47 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:14)

1363 4027  Leksaker plåt, 7 delar. Längd: ca 4,5-11 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:34)

1363 6408  Linneskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110, djup: 40 cm, höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6062  Litografi efter Pablo Picasso, numrerad 303/500. Ej signerad. Motivet: 37x27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)

1363 6295  Litografi Göran Nilsson. Signerad, numrerad 52/385. Motivet: 33x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 6606  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, bladets mått: 61x44cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:12)

1363 6620  Litografiska blad 18st, Fåglar, efter mon brick. Ej signerad. Ej signerad. Bladets mått: 39x28cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:52)

1363 6185  Ljushållare 4 st, Orrefors. Diameter: 10-11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)

1363 6681  Ljuskrona empirestil. Blå glaskupa. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)

1363 6839  Ljuskrona med blå ilägsskål. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6378  Ljuskrona rokokostil, Prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:55)

1363 6667  Ljusplåtar ett par, mässing, Thorsell. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)

1363 4510  Ljusstakar 2 par, mässing. Bland annat Grillby Mässing. Höjd: ca 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)

1363 6017  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lucia + tärna, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 17-21,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)

1363 6102  Ljusstakar 2+ 2 st + tändstickshållare, bland annat Skultuna, mässing. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6098  Ljusstakar 2+ 2 st, malm. Höjd: 20-23 cm

1363 6101  Ljusstakar 2+ 2+ 2, mässing. Höjd: 12-23,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)

1363 6100  Ljusstakar 2+ 2, malm. Höjd: 8,5-11,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:54)

1363 6077  Ljusstakar 3 par. "Nappula", Matti Klenell, Iittala, Finland. Mässing respektive vitlackat stål. Höjd: 11-18,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:38)

1363 6019  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)

1363 6021  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

1363 6020  Ljusstakar 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)

1363 6018  Ljusstakar 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:43)

1363 6103  Ljusstakar 4 st, koppar och mässing. Höjd: ca 3 - 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 6016  Ljusstakar 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte + 3 st änglar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 10-20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)

1363 6449  Ljusstakar 4 st. Höjd: 21-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6097  Ljusstakar 5 st, mässing. Höjd: 10,5-11,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)

1363 4474  Ljusstakar Ett par, Ceson, 1979, gravyr. Höjd: 8cm, bruttovikt: 264g.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:15)

1363 6849  Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 6275  Ljusstakar ett par, Gusum. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:07)

1363 6119  Ljusstakar ett par, jugend, mässing, för tre ljus. Höjd: ca 44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 6452  Ljusstakar ett par, konstmaterial. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:20)

1363 6297  Ljusstakar Ett par, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)

1363 6660  Ljusstakar ett par, Malm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)

1363 6116  Ljusstakar ett par, mässing, för tre ljus. Höjd: ca 47 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)

1363 6848  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)

1363 6099  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)

1363 6256  Ljusstakar Ett par, MGAB, silver, 1954. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 6177  Ljusstakar Ett par, tenn, år 1931. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:08)

1363 6431  Ljusstakar Ett par. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)

1363 6593  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)

1363 6594  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Längd: 60, höjd: 24cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)

1363 6010  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ängel, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6007  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Jultomte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)

1363 6009  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)

1363 6011  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)

1363 6075  Lockpokal Royal Copenhagen. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6323  Lockurna Rörstrand, Fågel. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)

1363 6429  Luciakrona mässing. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6454  Lyktor ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)

1363 6226  Månadsplaketter 12 st, Nymölle, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6426  Manschettknappar diverse

1363 4151  Manschettknappar Ett par, med blåa stenar, 1864. Längd: 2cm, vikt: 11g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)

1363 6428  Manschettknappar & slipsnål 3 delar, doublé, orientaliska

1363 6121  Matbord teak, Bredd: ca 135-179 cm. Djup: ca 85 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)

1363 6357  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 118cm. Höjd: 79 cm, med 2st, iläggsskivor. Längd: 46cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)

1363 6260  Matsalsgrupp 7 delar, bord + 6 stolar. Diameter: 110, höjd: 74 cm, iläggsskivor 2 st, bredd: 40

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 6392  Matsalsgrupp Bord + 4 stolar, Matbord Brännmärkt "Svensk Fur". Diameter: 110. Höjd: 75, ilägg 54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 6562  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, + ilägg

1363 2419  Matsalsskåp "Klinta", Carl Malmsten (1888-1972) Komponerad, Åfors Möbelfabrik, Sverige. Bredd: 95. Djup: 41 cm, höjd: 167 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)

1363 6407  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 113, djup: 40 cm, höjd: 147 cm, nyckel

1363 6261  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 125, djup: 43 cm, höjd: 168 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)

1363 6163  Matservis 38 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. 2 tallrikar (dia 26,5 cm), 9 tallrikar (24 cm), 9 förrättstallrikar, (21 cm), 7 assietter (19 cm), 6 djupa tallrika (21 cm) + 2 st skålar

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:57)

1363 6154  Matservis ca 40 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Viking, Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6293  Matservisdelar 23 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)

1363 6219  Matservisdelar 26 delar, Rörstrand, kurbits.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)

1363 6265  Matservisdelar 40 del ca, Rörstrand, Teneriffa

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:10)

1363 6819  Matservisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)

1363 6604  Matservisdelar ca 50 delar, Bavaria

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:03)

1363 6259  Matservisdelar ca 60 delar, Johnsson & Bros, Argile, flytande blått

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:35)

1363 6595  Matskedar 11st, silver, Chippendale. Längd: 8-20cm. Vikt: 515g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)

1363 6055  Matta 158x243 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)

1363 6699  Matta bönmatta, 90x140cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)

1363 6472  Matta Kelim, 154x200cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)

1363 6701  Matta Kina, 187x280cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:41)

1363 6469  Matta Nöthår, 169x237cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:53)

1363 6497  Matta Orientalisk, 112x170cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:02)

1363 6502  Matta Orientalisk, 112x210cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:58)

1363 6703  Matta Orientalisk, 121x182cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:13)

1363 6698  Matta orientalisk, 123x230cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:59)

1363 6385  Matta Orientalisk, 130x214 cm

1363 6500  Matta Orientalisk, 133x201cm

1363 6404  Matta Orientalisk, 134x205 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)

1363 4295  Matta orientalisk, 140x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:57)

1363 6496  Matta Orientalisk, 150x206cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:46)

1363 6682  Matta Orientalisk, 183x268 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:20)

1363 6052  Matta Orientalisk, 200x330 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:10)

1363 6499  Matta orientalisk, 65x85cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:39)

1363 6697  Matta Orientalisk, 93x150cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)

1363 6384  Matta orientalisk, Galleri, 80x288 cm

1363 6034  Matta orientalisk, Galleri, 90x484 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:50)

1363 6416  Matta Orientalisk, Signerad, 126x210 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)

1363 4590  Matta orientalisk, Turkmenistan, Antik, 112x161 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)

1363 6693  Matta Silke, 60x80cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:17)

1363 6139  Medaljonger Sveriges regenter, i schatull. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)

1363 4247  Minkpäls brun

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)

1363 6124  Minkpäls ca 38-40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6141  Mockakoppar 12 delar. Swedish Grace, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand. Porslin med axmönstrad reliefdekor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:33)

1363 6051  Mockaservisdelar 15 delar, Rosenthal Bavaria, Maria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:43)

1363 6831  Mockaskedar 11st. Längd: 11cm, 10cm, vikt: 91g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:51)

1363 6838  Nattygsbord längd: 45 cm, djup: 50 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:45)

1363 6461  Nattygsbord längd: 58 cm, djup: 38 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:42)

1363 5027  Ölglas 9 st + tillbringare+ 4 snapsglas, Boda Nova, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)

1363 6785  Oljemålning 1700-/1800-tal, motiv från antiken, ej signerad. Olja på duk, 37x46 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)

1363 6733  Oljemålning 1700-/1800-tal, Stall, Monogramsignerad. Olja på pannå, 28x40 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)

1363 6754  Oljemålning 1800-tal, Kapten, Olja på plåt, 34x30 cm. Ej signerad. Ej signerad

1363 6748  Oljemålning 1800-tal, Man till häst, ej signerad. Olja på pannå, 13x18 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)

1363 6763  Oljemålning 1800-tal, Mor & Barn. Ej signerad. Olja på pannå, 25x17 cm

1363 4457  Oljemålning 1800-tal, Stilleben, ej signerad. Olja på duk, 28x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:00)

1363 6187  Oljemålning A Lützen. Signerad, landskap. Olja på duk, 39x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)

1363 6625  Oljemålning Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. (tillskriven), Intyg a tergo. Olja på pannå, ej signerad, 36x44

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:39)

1363 6683  Oljemålning Algot Ringström (1876-1956), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, 62x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)

1363 6715  Oljemålning Alvin Stöhr (1874-1941), . Signerad, -33, Stockholms slott. Olja på duk, 27x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)

1363 6741  Oljemålning Alvin Stöhr (1874-1941), stilleben. Signerad, daterad -31. Olja på duk, 55x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:49)

1363 6856  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerad, Björkar. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:31)

1363 6758  Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. "Foresta" Lidingö, Monogramsignerad F-Z. Olja på pannå16x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)

1363 6568  Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Månsken, Signerad, oramad, uppfodrad duk, 23,5x39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:34)

1363 6087  Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Sverige. Signerad. Uppfodrad duk. Olja på pannå, ca 31x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:54)

1363 6305  Oljemålning Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. "Den italienska vasen". Sign BMD. Olja på pannå, 60x43 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)

1363 6331  Oljemålning Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. "Strand, Öland". Signerad, Olja på pannå, 18x52 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 6743  Oljemålning Berit Ring. Signerad a tergo, 1954. Olja på pannå, 82x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)

1363 6084  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 32x98 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:01)

1363 6455  Oljemålning Brita af Klercker (1906-2001), Sverige. Signerad, Paris, Olja på duk, 32x40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:27)

1363 6629  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Vinter Stockholm. Signerad. Olja på duk, 33x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:08)

1363 6780  Oljemålning Carl Hallström (1850-1929), Skymningslandskap. Signerad. Olja på duk, 51x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:23)

1363 6597  Oljemålning Carl Johan Sjöstrand (1789-1857), Sverige. Par, Signerad a tergo. Olja på duk, 87x74

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:34)

1363 6690  Oljemålning Carl Peter Hallberg (1809-1879), Sverige. (tillskriven), självporträtt, ej signerad. Olja på duk, ca 38x31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:18)

1363 6156  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stilleben med fiskar. Signerad, daterad 1934. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)

1363 4377  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. "Wallenbergs villa, Djurgården". Signerad. Motivet: 46x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:00)

1363 6744  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, 41x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)

1363 6745  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, 41x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)

1363 3484  Oljemålning Erik Jönsson (1893-1950), Sverige. Militärer, Signerad. Olja på pannå, 1934,24x32 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:32)

1363 6572  Oljemålning Erik Kinell (f. 1912), Sverige. Stilleben, Uppfodrad duk. Signerad, daterad -45,34x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)

1363 6565  Oljemålning Fritz Lindström, Visby, signerad a tergo. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 6063  Oljemålning Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Signerad, daterad 07,100x80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6064  Oljemålning Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. Signerad, daterad 07,100x80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)

1363 6615  Oljemålning Gunnar Allvar (1922-2003), Sverige. "Djurgården". Signerad. Olja på duk, 53x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6710  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. "Sittande figur". Signerad. Olja på duk, 33x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 4119  Oljemålning Gustaf Sjöberg. Signerad. Olja på pannå, "motiv från sandhamn 1936", 23x29cm

1363 6735  Oljemålning Gustav Bjurström. Signerad, daterad 1888, Insjölandskap med eka. Olja på duk, 38x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)

1363 6306  Oljemålning H Schultsberg, Vinterhav, Signerad. Olja på duk, 37x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)

1363 6746  Oljemålning Harry Harryan (1895-1948), Sverige. Kustlandskap. Signerad, duk på pannå, 21x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)

1363 6271  Oljemålning Hasse Froom (f. 1938), Sverige. "Lofoten", Signerad. Olja på duk, 49x66 cm

1363 6618  Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. "AnaCapri". Signerad, -23. Olja på duk, 47x56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:07)

1363 6626  Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. "Mallorca". Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:52)

1363 6600  Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Fiskförsäljerskor på Gammel Strand Köpenhamn. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 61x89 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)

1363 6725  Oljemålning Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Mallorca. Signerad. Olja på pannå, 34x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 6631  Oljemålning Hjalmar Linde (1864-1948), "Visby". Signerad. Olja på duk, 51x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)

1363 6041  Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. "Genesarets sjö". Signerad, daterad -56. Olja på duk, 64x80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)

1363 6040  Oljemålning Ingrid Jövinger (1894-1976), Sverige. Kustklippor. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)

1363 6453  Oljemålning Ingrid Nordström (1933-2004), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 46x38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)

1363 6588  Oljemålning Johan Nyberg, Kust. Signerad, 1933. Olja på duk, 33x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)

1363 6674  Oljemålning John Forslund, Arholma. Signerad, daterad 24/6 1903. Olja på duk, 53x75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:14)

1363 4279  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Strandväxt". Signerad, daterad -80. Olja på duk, 47x65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)

1363 6273  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Ridande ekipage. Signerad. Olja på pannå, 34x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:39)

1363 6130  Oljemålning Karl Abel, landskap. Signerad. Olja på pannå, 60x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:49)

1363 6085  Oljemålning Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Flicka, Signerad. Olja på duk, 46x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)

1363 4482  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6722  Oljemålning Lars Falk, Landskap. Signerad. Olja på pannå, 23x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:03)

1363 6714  Oljemålning M Soutine. Signerad, Paris. Olja på duk, 42x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:17)

1363 6039  Oljemålning Matt W Huggins, Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 60x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:16)

1363 6381  Oljemålning Nino, Pigalle, Paris. Olja på duk, signerad, 22x31 cm

1363 6662  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, uppfodrad duk. Olja på duk, ej signerad, 46x67 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:26)

1363 6790  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, figurer vid vattenkvarn. Ej signerad. Olja på duk, 18x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:25)

1363 6720  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Fredriksborg, ej signerad. Olja på duk, 14x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)

1363 6764  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Jaktstilleben, ej signerad. Olja på duk, 58x40 cm

1363 6687  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Man med slaglåsgevär, ej signerad. Olja på duk, 71x57 cm

S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)

1363 6788  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansporträtt. Ej signerad. Olja på duk, 43x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)

1363 6724  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, mansporträtt. Ej signerad. Olja på pannå, 28x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)

1363 6704  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Monogramsignerad Tp, fjällsjö. Olja på pannå, 21x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:59)

1363 6738  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Parkmotiv, ej signerad. Olja på duk, 23x34 cm

1363 6729  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Porträtt, ej signerad. Motivet: 32x23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)

1363 6737  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, skeppsbrott. Ej signerad. Olja på duk, 26x36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)

1363 6778  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-talets mitt, rokokoram. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, 21x28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)

1363 6272  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på pannå, 48x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)

1363 6709  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stuga. Olja på duk, 21x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2020 05:21)

1363 4490  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Engelskt bylandskap. Signerad. Olja på pannå, 28x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)

1363 6768  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskare. Signerad, daterad -1897. Olja på duk, 35x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:26)

1363 6723  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka, ej signerad. Olja på pannå, 30x18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:35)

1363 6734  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Ej signerad. Olja på pannå, 30x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:24)

1363 6624  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med eka & kvarn. Ej signerad. Ej signerad. Olja på pannå, 37x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6773  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man i skägg, ej signerad. Olja på duk, 41x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:51)

1363 6655  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modellstudie, ej signerad, uppfodrad duk på pannå, 68x44 cm

1363 6511  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, man i trädgård. Olja på pannå, 27x34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:33)

1363 6694  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad K-L, Landskap med höstträd. Olja på pannå, 14x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:57)

1363 6760  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PHH 1912, Hus på stranden. Olja på pannå, 32x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:44)

1363 6749  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Visby Norreport. Olja på pannå, 19x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)

1363 6751  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Visby. Olja på pannå, 23x29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:48)

1363 6611  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 27x55 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:58)

1363 6107  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt, 50x32 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:06)

1363 6577  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 38x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:28)

1363 4488  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1914, stilleben. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:06)

1363 6688  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Madsen, Fruktstilleben. Olja på duk, 54x80 cm

1363 6784  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Horst, Hästporträtt. Olja på duk, 39x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)

1363 6719  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hallstedt, Skärgård, 1905. Olja på duk, 12x26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)

1363 6677  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad R Hall, fåglar. Olja på duk, 62x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)

1363 6607  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 67x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:54)

1363 6731  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, flicka. Olja på pannå, 33x25 cm

1363 6573  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, gård. Olja på pannå, 30x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 6405  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marintmotiv. Olja på duk, 62x48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)

1363 6382  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Örebro Slott. Olja på duk, 40x55 cm

1363 6821  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Gårdsmotiv. Olja på pannå, 28x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)

1363 6739  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Bonnet, daterad -54. Olja på pannå, 20x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 6142  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Kastellet, Kastellholmen. Otydlig signatur. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6445  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strand med båt. Ej signerad. Olja på duk, 36x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:51)

1363 6742  Oljemålning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Signerad. Olja på duk, 33x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)

1363 4268  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Kust, Signerad. Olja på pannå, 46x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)

1363 6230  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. "Gammal Bebyggelse". Signerad, daterad 1959. Olja på duk, 42x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 6231  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. "Hässelby Slott". Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 51x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:31)

1363 6229  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Kustlandskap. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 40x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:10)

1363 6228  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Landskap med hus. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)

1363 6711  Oljemålning Signerad F Berggren, marin. Signerad, daterad 1905. Olja på pannå, 20x30 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:33)

1363 6569  Oljemålning Signerad Malmqvist, -43, solnedgång. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)

1363 6340  Oljemålning Signerad, Skepp. Olja på duk, 68x108cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)

1363 4480  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Alböke, Öland. Signerad, daterad 1965. Olja på pannå, 9x32 cm

1363 4479  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1969, Öland, Alböke. Olja på pannå, 10x40 cm

1363 6805  Oljemålning Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 6736  Oljemålning Valdemar Magaard, Monogramsignerad VRM 1897. Olja på pannå, gård, 27x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:41)

1363 6771  Oljemålning Vilhelm Holmgren (1863-1943), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 46x35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:32)

1363 6799  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Flicka. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)

1363 6813  Oljemålningar 2 st, A Lindblom, Gamla Stan. Signerade, pannå, 15x10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:06)

1363 6846  Oljemålningar 2 st, Arvid Öströn, Signerad. Olja på pannå, 22x15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:36)

1363 6312  Oljemålningar 3 st, Barbro Danielson BMD (1923-2009), Sverige. Signerade BMD. Olja på pannå, 16x23 - 19x32 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)

1363 6718  Oljemålningar 3 st, omkring 1900, ej signerade, 15x23 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:09)

1363 4417  Örhängen Ett par & två hängen. Längd: 2-2,5cm, vikt: 5g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:47)

1363 6627  Örhängen silver, 830, Ett par, pärlemo. Höjd: 4cm, med etui, 10 g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)

1363 4168  Örhängen & hänge 18k guld, med vita stenar & cetrin. Vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)

1363 6314  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 6114  Pall sits i flätad rotting. Längd: 43cm. Djup: 34 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:16)

1363 6153  Paraplyer 3 st + käpp, modell äldre. Längd: 64-96 cm

1363 6832  Paraplyställ Porslin. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6776  Parti koppar kastruller med mera, 5 st, koppar

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:03)

1363 6182  Parti nysilver 4 delar. Höjd: 8-15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)

1363 6650  Parti silver 7 delar, Vikt: 410 g ca.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)

1363 6867  Parti silver diverse, 17 de, Vikt: 420 g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)

1363 6671  Parti silver diverse, bestick, 9 delar. Längd: 14-21 cm, Vikt: 400 g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:23)

1363 6792  Parti teckningar & skisser diverse, oramade lösa blad

1363 6129  Parti tenn 4 st, samearbete. Längd: 10-16 cm

1363 6525  Pelarbord Nyrokoko. Diameter: 44, höjd: 74 cm

1363 6373  Pianopall med fack. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 4431  Pinnstolar 4 st, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 6635  Plafond Råglas. Diameter: 55, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)

1363 4542  Plåtbricka Blomsterstilleben, Sign Eva Siwertz, 72x52cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:50)

1363 6641  Plunta 1839. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:06)

1363 6368  Pottskåp Louis XV-stil, stenskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 82 cm

1363 4192  Promenadkäpp Silvermontering. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:22)

1363 6164  Punschkoppar 15 st, tenn, GEWE, Sverige. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6157  Ram falsmått: 66x56 cm, yttermått: ca 79x69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6181  Ram Nyrokoko. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)

1363 6180  Ramar 1900-tal. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)

1363 6184  Ramar 4 st, 66x46-75x54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)

1363 4074  Ring 14K, med syntetisk gul sten, storlek: 17. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)

1363 3430  Ring 18k guld, med briljantslipad diamant, 1xca0,18ct, storlek: 19. Vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6263  Rödvinsglas 12 st, 6 + 6 st, Nude, "Mirage". & Riedel Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:36)

1363 6797  Rödvinsglas 8 0 5 delar, bland annat Helga. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)

1363 4293  Röllakan ej signerad, 137x202 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:58)

1363 4290  Röllakan Signerad, 140x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:52)

1363 6427  Rullbord Bra Bohag, design: Engström/Myrstrand, Diplomat. Bredd: 55. Djup: 47 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:43)

1363 6401  Salongsbord Gustaviansk stil, Stenskiva, Dia 60, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)

1363 4320  Salongsgrupp 6 delar, Louis XV-stil, karmstolar + stolar, tidigt 1900

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:33)

1363 4469  Samekniv Klutsjön, Längd: 23cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:04)

1363 6670  Sameskedar 10st, silver. Längd: 11cm, vikt: 121g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)

1363 6527  Sänggavlar 2 par, Teak. Längd: 108, höjd: 64-76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6421  Satsbord 2 delar. Bredd: 60 cm. Djup: 42 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)

1363 6091  Satsbord 2 st, NK, 1940-tal. Björk, brickmärkt. Bredd: 52 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)

1363 6266  Satsbord 3 delar, England. Höjd: 56-60 cm

1363 6841  Satsbord 3 delar, Rokokostil. Bredd: 55, djup: 42 cm, höjd: 55 cm

1363 6517  Satsbord 3 delar, Teak, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 42-56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:25)

1363 6632  Satsbord 4 delar, Orientaliskt, 51x35,5 cm. Höjd: 35,5-66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)

1363 6654  Scarf Hermès, 90x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:12)

1363 6410  Schatull på benställning England, 1800-tal. Längd: 36, djup: 23 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:28)

1363 4367  Sekretär Ådringsmålad, 1800-tal. Bredd: 100, djup: 44 cm, höjd: 101 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)

1363 6438  Sekretär Längd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)

1363 6826  Seltersglas 11+ 5 st. Höjd: 9cm

1363 6066  Seltersglas 8 st, "Kartio", Kaj Franck (1911-1989), Finland. Iittala. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:10)

1363 6136  Serigrafi Piet Mondrian (1872-1944), Holland, efter. Komposition. Tryckt signatur PM 32. Bladets mått: 59,5x59,5 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:03)

1363 6668  Servisdelar 24 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)

1363 6348  Servisdelar 5 delar, Gourmet, Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:39)

1363 6550  Servisdelar Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen, Musselmalet, ca 25 del

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6786  Servisdelar Gefle, Pigg, ca 10 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:52)

1363 6651  Servisdelar Gustavsberg, ca 55 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:48)

1363 6853  Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 14 del

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)

1363 6078  Servisdelar Rosenthal, Classic Rose, ca 40 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:59)

1363 6858  Servisdelar Royal Copenhagen, 10 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:11)

1363 6639  Servisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, ca 40 del

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:44)

1363 6854  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 10 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)

1363 6810  Sideboard 1950-tal, teak, lådor. Längd: 71, djup: 28 cm, höjd: 60 cm

1363 6691  Sideboard Längd: 211 cm. Djup: 45 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:31)

1363 6370  Sideboard Teak, Skjutdörrar. Längd: 118, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)

1363 6732  Siluettavlor 5 st, bland annat Johan Leksell, 10x7 cm respektive 11x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:38)

1363 6491  Skål + ljusstake, stengods. Längd: 32, höjd: 33cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 6047  Skål Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6356  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)

1363 6298  Skålar 2 st, Festong, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Längd: 24. Höjd: 5-6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:59)

1363 4145  Skålar 2 st, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:19)

1363 6558  Skålar 2 st, Kolmårdsmarmor. Diameter: 15-30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:21)

1363 6490  Skålar 3 st. Diameter: 14-25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:32)

1363 6076  Skålar 4 st, Iittala. Diameter: 12-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:51)

1363 6302  Skålar med lock 2 delar, Pickninck & Red Top, Rörstrand. Höjd: 11 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6559  Skalldjursgafflar 6 st, Ullriksdals värdshus. Längd: 21,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:41)

1363 5039  Skärbräda "Rando", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, längd: 36,5 cm, bredd: 11,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:23)

1363 6202  Skrin höjd: 12cm. Längd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)

1363 6414  Skrivbord Jugend, mahogny. Bredd:, 143. Djup: 85 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:54)

1363 6689  Skrivbord Med klaffar, England. Bredd: 137,29x2 cm. Djup: 68 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)

1363 6391  Skrivbyrå 1800-tal, England. Bredd: 86, djup: 47 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)

1363 6203  Skulptur Ängel. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:21)

1363 6036  Skulptur brons, Orientalisk. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 21:02)

1363 6464  Skulptur Fisk, stengods. Signerad Enquist. Längd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)

1363 6470  Skulptur Gips, Kvinna. Signerad Dahlberg. Höjd: 35cm

1363 6544  Skulptur Glas, Svamp. Diameter: 14, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:31)

1363 6068  Skulptur Gustavsberg, Sven Wejsfelt Stim 7. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)

1363 6338  Skulptur Hund. Längd: 30cm, Italien

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)

1363 6255  Skulptur Isbjörn, Lillskansen, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Längd: 14, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:48)

1363 4596  Skulptur Kina. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)

1363 6205  Skulptur Kvinna. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:18)

1363 6050  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Flodhäst. Längd: 17, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:51)

1363 6865  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 8 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:09)

1363 6561  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:37)

1363 6547  Skulptur Man & cykel, Metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:19)

1363 6555  Skulptur Metall, Häst. Längd: 15, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)

1363 6080  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:28)

1363 4459  Skulptur Royal Copenhagen, Flicka & Getter. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:55)

1363 6489  Skulptur Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Längd: 10cm.

1363 6484  Skulptur Yngve Blixt (1920-1981), Sverige. Signerad. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:18)

1363 6566  Skulptur i glas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 10cm

1363 4528  Skulpturer 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 23-30cm

1363 6664  Skulpturer 2 st, Glas, bland annat Lalique. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:12)

1363 6215  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Fåglar. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)

1363 6349  Skulpturer 2 st, keramik, bland annat Lisa Larson, Björnar. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:19)

1363 6216  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt & räv, ur Lilla Zoo, Gustavsberg. Höjd: 6-7,5 cm

1363 6022  Skulpturer 2 st, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Rörstrand. Sjöfåglar. Längd: 21 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)

1363 6029  Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)

1363 6802  Skulpturer 4 st, efter John Bauer, I trollens värld. Höjd: 10-32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)

1363 6211  Skulpturer 4 st, Lladro. Höjd: 25-36cm

1363 6279  Skulpturer 4 st, Tomtar. Höjd: 17-26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:13)

1363 4477  Skulpturer Svenskt Glas, 13 st, WWF. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:46)

1363 6033  Slaglåsgevär mynningsladdare, 1700-/1800-tal. Längd: ca 118 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:42)

1363 4425  Smörgåsbestick 19 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, Olga, 6 gafflar+ 6 knivar + 6 kaffeskedar + 1 sockersked. Längd: 12,5-18, Bruttovikt; ca 500 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)

1363 6179  Snapsglas 4 st, Skultuna. Höjd: 4cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:47)

1363 6652  Snapsglas 5 delar, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:14)

1363 6636  Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. OH Sjögren, Tranås, märkt med bricka. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:49)

1363 5080  Soffa läder, 1960-tal, fyrsits, stålben. Längd: 242 cm, djup: 77 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:37)

1363 6634  Soffa Teak/Galon. Längd: ca 185

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:14)

1363 4224  Soffbord Butlers tray. Bredd: 134, djup: 78 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:41)

1363 6399  Soffbord Ekselius, JOC, Teak. Bredd: 110, djup: 74 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:08)

1363 6522  Soffbord med klaffar, Valnöt, England. Bredd: 60+ 2x23, djup: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)

1363 6436  Soffbord Med stenskiva. Bredd: 105 cm. Djup: 70 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)

1363 6514  Soffbord nyrokoko, valnöt. Bredd: 72. Djup: 49 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)

1363 6504  Soffbord Teak, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. Bredd: 125, djup: 81 cm, höjd: 54 cm

1363 6843  Soffgrupp Rotting, 4 delar. Längd: 117

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:46)

1363 6178  Sparbössor 2 st. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)

1363 6609  Spegel 132x72cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:43)

1363 6756  Spegel 81x73cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:23)

1363 6692  Spegel 83x182cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:11)

1363 6403  Spegel 89x43cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)

1363 6836  Spegel Bronserad. Diameter: 66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:08)

1363 6783  Spegel Empire, 142x90cm

1363 6444  Spegel Förgylld ram. 68x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 4248  Spegel mässing, i form av ett fickur, 64x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:05)

1363 6281  Spegel mässing, med läderband. Diameter: 48, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)

1363 6197  Spegel Med konsolbord, Rokokostil, 110x47cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:47)

1363 6258  Spegel Oval. 78x59cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)

1363 6808  Spegel Rektangulär, 89x38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:19)

1363 6521  Spegelbyrå Valnöt. Bredd: 98, djup: 60 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:53)

1363 6106  Spetsglas 3 st, 1700-talsmodell. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:30)

1363 6262  Stegpall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:04)

1363 6237  Stegpall höjd: 58cm

1363 6238  Stegpall höjd: 59cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:36)

1363 4498  Stol Christian Flindt. Fire stole, Paustian ripple, Danmark

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:34)

1363 6065  Stol Myran, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:07)

1363 6058  Stolar 2 st, Rokokostil, snarlika

1363 6599  Stolar 3 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)

1363 4391  Stolar 4 st, 1880-tal

1363 6493  Stolar 4 st, 1950-tal

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 5072  Stolar 4 st, Rotting, 1960-tal, Sibast, Danmark

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)

1363 6161  Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 1983. Stålunderrede med kromade ben, klädda i rött tyg, sitthöjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)

1363 6376  Stolar 6 st, barockstil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)

1363 6402  Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)

1363 6395  Stolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:33)

1363 6396  Stolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:15)

1363 6398  Stolar Ett par, pinn

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:30)

1363 6420  Sybord Längd: 50 cm. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:42)

1363 4437  Sybord lyrformad fot, Björk. Bredd: 50, djup: 40 cm, höjd: 68 cm

1363 6852  Syltkrukor 2 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 23 cm

1363 6814  Syltkrukor 2 st, Höganäs. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:54)

1363 6495  Syltkrukor 2 st, Höganäs/Raus. Höjd: 20-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:27)

1363 6127  Syltkrukor 3 st, Gustavsberg respektive Höganäs. Höjd: 13-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:17)

1363 6224  Syltkrukor 4 st, blåvitt, bland annat Rörstrand & Gustavsberg. Höjd: 7-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:43)

1363 6466  Tågset Märklin. Längd: ca 18-46 cm, höjd: 3,5-6,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)

1363 6151  Takarmatur Konsthantverk AB, Tyringe. 5 ljuspunkter, glaskupor, 40-talststil, nutida. Diameter: ca 60 cm. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6257  Takarmatur mässing. Höjd: 60cm

1363 6835  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:01)

1363 6207  Takarmatur Med prismor. Diameter: 41cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)

1363 6820  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:46)

1363 4376  Takarmatur Prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:58)

1363 6061  Tallrikar 11 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Diameter: 17-26 cm

1363 6434  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 23,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:29)

1363 6342  Tavla Broderad, hundar, 37x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 december 2020 02:34)

1363 6542  Te/kaffegods 14 delar, Blå Blom. Diameter: ca 8-15,5 cm

1363 6672  Te/kaffeskedar 19 delar. Längd: 10-13 cm, 140 g ca

1363 6554  Tedosa Kina. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:17)

1363 6311  Tekoppar + kanna, 11 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Landskap", Gustavsberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:16)

1363 6056  Tekoppar med fat & assiett, 2 delar, Bing & Grøndahl, 1997/2002

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)

1363 6809  Telefonbänk med tidningsställ, 1950-tal. Längd: 70, djup: 55 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:22)

1363 6483  Terrin + kanna, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:13)

1363 6548  Terriner 2 st, Vinranka/Sv Slott. Längd: 26-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)

1363 4577  Textil Olle Baertling (1911-1981), Sverige. "Denise", Ljungbergs i Floda, 100x130 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:57)

1363 4089  Tidskriftshylla Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Modell: Zink. Höjd: 154cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:10)

1363 4090  Tidskriftshylla Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Modell: Zink. Höjd: 154cm Jonas Bohlin (b. 1953)

1363 6054  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Diameter: 50, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:56)

1363 6232  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 35/360,1979. Motivet: 40x54cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)

1363 6155  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skogslandskap. Signerad, numrerad 26/310, daterad 1971, motivet: 41x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:40)

1363 6793  Tuschteckningar 10 st, Kaniner, Signerad Pekonen, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:55)

1363 6584  Uppläggningsbestick 4 delar, silver, Mexico. Längd: 12-21,5cm, Vikt: 230 g ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:44)

1363 6355  Uppläggningsfat 15 delar, bland annat Gefyr & Duett, Gustavsberg. Längd: 17-29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:37)

1363 6678  Uppläggningsfat 3 delar, Porslin. Längd: 41-56 cm

1363 6359  Uppläggningsfat, karotter, mm 15 delar, bland annat Eldorado, Gustavsberg. Längd: 20-35,5 cm, djup: 13,5-24 cm, höjd: 3-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:27)

1363 6435  Urnor med lock Ett par, + 4 delar, Kina. Höjd: 4-17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:37)

1363 4082  Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:45)

1363 6241  Väggarmatur Luxus, Vittsjö. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:08)

1363 5088  Väggarmaturer Ett par, "Elidus Kuben", Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Längd: 16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:02)

1363 6365  Väggarmaturer Ett par, Taiba Falkenberg belysning. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)

1363 6221  Vägghylla Jugend, senare bemålning. Bredd: 50 cm. Djup: 15 cm, Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:18)

1363 6082  Väggrelief Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Väggrelief, Gustavsberg. Stengods, fiskar i reliefdekor. Stämplad Gustavsberg i godset, höjd ca 28x28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:45)

1363 6038  Värmelampa Glory, Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:50)

1363 6361  Vas + skål, 2 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5-23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:56)

1363 6492  Vas + SKÅLAR, 3 delar. Diameter: 9-18cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:07)

1363 6488  Vas Finn Lyngaard. Signerad. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:56)

1363 4423  Vas Glas, Relief. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:51)

1363 6479  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:21)

1363 6861  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)

1363 6308  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:58)

1363 6850  Vas Kina. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:03)

1363 6564  Vas Kina. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:48)

1363 6212  Vas Kosta Boda. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)

1363 6301  Vas Kosta, Kristall, 1956. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:24)

1363 6549  Vas metall, Norge, Olaf Jos. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:03)

1363 6702  Vas Orrefors, Kristall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:13)

1363 6294  Vas Peking, Gefle. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:39)

1363 6478  Vas Persien, floral. Höjd: 19cm

1363 6475  Vas Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Höjd: 13cm

1363 4527  Vas Rosenthal, Versace, "Medusa Blue". Höjd: 26,5cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:40)

1363 6243  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Papperspåse". Rosenthal. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:52)

1363 6353  Vaser 2 st, bland annat Åfors, glas. Höjd: 18-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:26)

1363 6334  Vaser 2 st, Carl Haeey Stålhane, Rörstrand. Höjd: 17-28 cm

1363 6046  Vaser 2 st, Holmegaard. Höjd: 26-30 cm

1363 6364  Vaser 3 st, bland annat Hertha Bengtsson, Gustavsberg. Höjd: 15-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:36)

1363 6329  Vaser 3 st, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10,5-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)

1363 6249  Vaser Ett par, Kina, cloissonné, Höjd: 27cm

1363 6721  Vaser ett par, Kina. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:13)

1363 6538  Vaser ett par, Satsuma. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:18)

1363 6213  Vaser Ett par. Höjd: 30cm

1363 6857  Vävnader 2 st, Blomdukar, AB MMF, 28x32 cm respektive 34x60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:05)

1363 6824  Vinglas 14st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:35)

1363 6292  Vinglas 6 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:04)

1363 6105  Vinglas 7 st, slipad fot, 2+ 2+ 3. Höjd: 11,5-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:05)

1363 6060  Vinglas 8st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:16)

1363 3460  Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget". Åfors Möbelfabriks AB. Modellen formgiven 1953, Stämpelmärkt a tergo: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. ÅFORS MÖBELFABRIKS AB. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan i glas. Invändig belysning. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva. Bredd: 96 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:29)

1363 6842  Vitrinskåp längd: 85 cm, djup: 36 cm, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:18)

1363 2345  Vitrinskåp mahogny, senare underrede. Bredd: 131, djup: 40 cm, höjd: 183 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:07)

1363 6188  Vykort ca 250st, Jul & nyårkort

1363 4058  Whiskykaraff silvermontering. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:55)

1363 6176  Ytterfoder 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 15,5-19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:22)

1363 6081  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 20:11)

1363 6201  Ytterfoder höjd: 17cm. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 19:38)

1363 6621  Ytterfoder Rörstrand, sent 1800-tal. Diameter: 32, höjd: 28cm

1363 6665  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 25, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:26)

1363 6622  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 november 2020 18:32)