Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 december 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

799 4734  Akvarell Agnes Cleve (1876-1951), Signerad A Cleve -30, 'Handarbetande kvinna', motivets mått: 38x30

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 4737  Akvarell Agnes Cleve (1876-1951), Stilleben, signerad, motivets mått: 41x25

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8046  Akvarell Jenny Nyström, Flicka med blomsterkorg, Sign Jenny Nyström. motivets mått: 27x17

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 6055  Akvarell Staffan Hallström (1914-1976), 'Vedkorg', Signerad, -55, motivets mått: 18x33

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 6184  Akvarell Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 'ÄLskande', signerad, motivets mått: 40x29

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8053  Armband 18 k. med rubiner, ca 20 g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8010  Blandteknik Bengt Lindström Komposition, motivets mått: 45x61

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8022  Bordslampa Svenkt tenn, Typ 2585, höjd: 55 inkl. skärm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8028  Bordsur Empire, förgylld brons, höjd: 42

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8030  Bricka "Aralia", Josef Frank, Svenskt Tenn, dia 65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8012  Burk med lock Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, glas med tennfattning. längd: 14, 5, bredd: 12, höjd: 12

799 6063  Byrå Sengustaviansk, omkr. 1800, längd: 87, djup: 54, höjd: 80

799 8048  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), Vindruvor i skål, 71/180, 1986, motivets mått: 53 x 38

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8076  Fickur Patek & Cie, boett med Oscar II, 18K, enligt uppgift gåva från kungen själv, brutto: 29, 1

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8026  Glasservis 12 + 12 st. Kosta, "Karlberg"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8029  Golvlampa Josef Frank, Svenskt Tenn, modell nr. G 1842

799 8057  Golvur Gustavianskt, Köhn, Stockholm, höjd: 227

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8025  Golvur S. k. Ångermanlandsbrud. Urtavlan sign. AAS, Mora, 1700-/1800-tal, höjd: 220

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8045  Gouache Yrjö Edelmann (f. 1941), Kvinnostudie. signerad. Edelmann. motivets mått: 48x35

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8055  Kaffeservis 31 del, Meissen I & II-sort

799 8075  Kandelabrar Ett par, WMF, nysilver, höjd: 39

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8063  Karmstol Brännmärkt NK-hantverk Ark. etikettmärkt RS4712-C2 6 47

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8008  Karmstol Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 891, omklädd

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8031  Karmstol Josef Frank, Svenskt Tenn, modell nr. 969, tyg, Primavera

799 8033  Karmstolar 1 par, "Skrattstolar", bemålade, rutigt tyg från Svenskt Tenn

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8018  Karmstolar 1 par, Rokoko, Norge,

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8062  Matta orientalisk, semiantik, persisk, 144x200

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8065  Matta orientalisk, Silkeghom, Semiantik, 138x207

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 4733  Oljemålning Agnes Cleve (1876-1951), tillskriven, Kvinnoporträtt, ramens innermått: 58x38, proviniens fam Jon-And

799 8061  Oljemålning Axel Fridell (1894-1935), Interiör med kakelugn, signerad. A. Fridell, pannå 41 x 32

S�ldes f�r 39.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8006  Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), 'Strand Öland', 1965, 44 x 54

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8074  Oljemålning Axel Lind (f. 1907), Bränningar. signerad. Axel Lind (f. 1907), duk 73x117

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 5399  Oljemålning Efter Jacob Philipp Hackert, Italienskt landskap, 27 x 31, 1700-/1800-tal

799 8014  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), 1946, Orrar, 65x81

799 8001  Oljemålning Rune Janson, 1949, Komposition, 33 x 40

799 5565  Oljemålning Sven Linderoth (1859-1934), 'Madame Lebrun, ' Sign. Paris 1894. Kopia efter Lebrun, duk 113 x 88

799 8032  Pall Josef Frank, Svenskt Tenn, modell nr. 747, tyg, Magnolia

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 8054  Pelarbord Supercirkeln, Arne Jacobsen (1902-1971), Dia75, höjd: 70, FH

799 8052  Ring 18 k. med briljanter 0, 4 ct enligt gravyr, 6 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)

799 5212  Soffa Erik Jörgensen, längd: 212 Modell EJ 220A

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 17:00)

799 8070  Spegel Sengustaviansk, höjd: 99

799 8067  Vitrinskåp Gesällprov utfört av Jacob Zeilon 1985, Carl Malmstensskolan, japansk ek, Brännmärkt CM, längd: 87, djup: 31, höjd: 170

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)