799 4734 Akvarell Agnes Cleve (1876-1951), Signerad A Cleve -30, 'Handarbetande kvinna', motivets mått: 38x30
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 4737 Akvarell Agnes Cleve (1876-1951), Stilleben, signerad, motivets mått: 41x25
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8046 Akvarell Jenny Nyström, Flicka med blomsterkorg, Sign Jenny Nyström. motivets mått: 27x17
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 6055 Akvarell Staffan Hallström (1914-1976), 'Vedkorg', Signerad, -55, motivets mått: 18x33
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 6184 Akvarell Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 'ÄLskande', signerad, motivets mått: 40x29
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8053 Armband 18 k. med rubiner, ca 20 g
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8010 Blandteknik Bengt Lindström Komposition, motivets mått: 45x61
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8022 Bordslampa Svenkt tenn, Typ 2585, höjd: 55 inkl. skärm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8028 Bordsur Empire, förgylld brons, höjd: 42
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8030 Bricka "Aralia", Josef Frank, Svenskt Tenn, dia 65
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8012 Burk med lock Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, glas med tennfattning. längd: 14, 5, bredd: 12, höjd: 12
799 6063 Byrå Sengustaviansk, omkr. 1800, längd: 87, djup: 54, höjd: 80
799 8048 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Vindruvor i skål, 71/180, 1986, motivets mått: 53 x 38
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8076 Fickur Patek & Cie, boett med Oscar II, 18K, enligt uppgift gåva från kungen själv, brutto: 29, 1
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8026 Glasservis 12 + 12 st. Kosta, "Karlberg"
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8029 Golvlampa Josef Frank, Svenskt Tenn, modell nr. G 1842
799 8057 Golvur Gustavianskt, Köhn, Stockholm, höjd: 227
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8025 Golvur S. k. Ångermanlandsbrud. Urtavlan sign. AAS, Mora, 1700-/1800-tal, höjd: 220
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8045 Gouache Yrjö Edelmann (f. 1941), Kvinnostudie. signerad. Edelmann. motivets mått: 48x35
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8055 Kaffeservis 31 del, Meissen I & II-sort
799 8075 Kandelabrar Ett par, WMF, nysilver, höjd: 39
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8063 Karmstol Brännmärkt NK-hantverk Ark. etikettmärkt RS4712-C2 6 47
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8008 Karmstol Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 891, omklädd
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8031 Karmstol Josef Frank, Svenskt Tenn, modell nr. 969, tyg, Primavera
799 8033 Karmstolar 1 par, "Skrattstolar", bemålade, rutigt tyg från Svenskt Tenn
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8018 Karmstolar 1 par, Rokoko, Norge,
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8062 Matta orientalisk, semiantik, persisk, 144x200
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8065 Matta orientalisk, Silkeghom, Semiantik, 138x207
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 4733 Oljemålning Agnes Cleve (1876-1951), tillskriven, Kvinnoporträtt, ramens innermått: 58x38, proviniens fam Jon-And
799 8061 Oljemålning Axel Fridell (1894-1935), Interiör med kakelugn, signerad. A. Fridell, pannå 41 x 32
S�ldes f�r 39.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8006 Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), 'Strand Öland', 1965, 44 x 54
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8074 Oljemålning Axel Lind (f. 1907), Bränningar. signerad. Axel Lind (f. 1907), duk 73x117
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 5399 Oljemålning Efter Jacob Philipp Hackert, Italienskt landskap, 27 x 31, 1700-/1800-tal
799 8014 Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), 1946, Orrar, 65x81
799 8001 Oljemålning Rune Janson, 1949, Komposition, 33 x 40
799 5565 Oljemålning Sven Linderoth (1859-1934), 'Madame Lebrun, ' Sign. Paris 1894. Kopia efter Lebrun, duk 113 x 88
799 8032 Pall Josef Frank, Svenskt Tenn, modell nr. 747, tyg, Magnolia
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 8054 Pelarbord Supercirkeln, Arne Jacobsen (1902-1971), Dia75, höjd: 70, FH
799 8052 Ring 18 k. med briljanter 0, 4 ct enligt gravyr, 6 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)
799 5212 Soffa Erik Jörgensen, längd: 212 Modell EJ 220A
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 17:00)
799 8070 Spegel Sengustaviansk, höjd: 99
799 8067 Vitrinskåp Gesällprov utfört av Jacob Zeilon 1985, Carl Malmstensskolan, japansk ek, Brännmärkt CM, längd: 87, djup: 31, höjd: 170
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 december 2012 16:00)