396 7192 Akvarell "Kranier" 16x20
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7398 Akvarell +lito Carl Anton
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7213 Akvarell Krüger, vik, 25 x 36
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7352 Akvarell män vid slott, 20x30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7434 Akvarell Oscar Reuterswärd, Perpective japonaise, 45x33
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6242 Akvarell sign A Pimi, Vatikanen, 25 x 17
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7365 Akvarell signerad. "Kalmar slott" 1920, 46x56
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6108 Akvarell Triptyk, Gustaf Magnusson, skogsnymfen, 32x60
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7584 Akvareller 2 st, Ryno Frieberg, Stilleben + landskap
396 6285 Allmoge tråg + spade, trä
396 7173 Ampel med prismor, höjd: 40
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7581 Ampel tenn, Karl Johan-stil, dia 43
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6243 Armband+ ring, Jade
396 6578 Årsskedar 12 st. silver, 1970-81
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7042 Assietter 10 del, grönt glas
396 7254 Bägare silver, 1927, graverad, höjd: 23
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6558 Bägare Silver, höjd: 8
396 7093 Bägare + skål 4 del, silver, Bla Hellberg, 1813
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7076 Bägare + skål Ns, Bla K.Andersson
396 7222 Barometer tidigt 1900-tal, höjd: 43
396 6434 Bestick 1 par skinkbestick i schatull
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7020 Bestick Ns, Gorham
396 7021 Bestickuppsättning Ns GAB, Monogram O
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7387 Bildtallrikar 3st , dia:27
396 6456 Bläckteckning Monogramsign FS 1902, "Tänkaren i Eden", ca 18x25 innanför passpartout
396 7200 Blandteknik Einar Palme, Landskap, 23x63
396 7069 Blandteknik F.W.Odelmark, Interiör, 32 x 34
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7275 Blandteknik Robert Högfelt, "Ballerina" 34x26
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7430 Blandteknik Sign, Saba, 64x47
396 7191 Blyerts Osignerad, "Poserande dam" 10x7
396 6641 Bokhylleserie 50 tal
396 7337 Bokhylleskåp Jugend, mahogny, 80x51x166
396 7410 Bokhylleskåp Kina, längd: 92, djup: 35H. 193
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7529 Bokhyllor 3st, N.K, längd: 90, djup: 25, höjd: 70
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7576 Bokskåp 1890-tal, Bemålat, längd: 90, djup: 50, höjd: 208
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7217 Bonbonjär Jugend, WMF
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7009 Bönematta Kayseri , konstsilke, 210x85
396 7608 Bord mahogny, nyrokoko dia 110, höjd: 77 fanérskada
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7606 Bord senempire dia107, höjd: 77 fanérskador
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7131 Bordsfotogenlampa sekelskifte, koppar/porslin, höjd: 62
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7379 Bordslampa Gränna, malm
396 7227 Bordslampa Hackefors, 30-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7046 Bordslampa Handmålad
396 7422 Bordslampa Metall
396 7057 Bordslampa Porslin Buddha
396 7244 Bordslampfot 1940-tal, metall, höjd: 35
396 6330 Bordslampor 1 par, Jugend stil, (Nyprod)
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7533 Bordspendyl mässing, 1800-tal, höjd: 38
396 7171 Bordsspegel Pickfords
396 7245 Bordsur Junghans, längd: 36, höjd: 22
396 7024 Bordsurnor Ett par, Porslin, Italien, höjd: 26
396 7243 Bordur metall, höjd: 22
396 7579 Bricka pläter, längd: 67
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7296 Bricka Rörstrand, Dia50
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7181 Bricka Rörstrand, längd: 50
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7180 Bricka Rosenthal, tidigt 1900-tal, längd: 50
396 7112 Brosch 14k, 15, 4g, Ametist, längd: 6
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7412 Buffé Jugend, längd: 160, djup: 55, höjd: 182
396 7257 Burkar med lock 2 st. porslin
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7005 Butler 1930-tal, Bemålad trä, höjd: 85 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7614 Butlers tray mahogny
396 6565 Byrå längd: 80, djup: 46, höjd: 83
396 7389 Byrå 7-lådig, längd: 50, djup: 34, höjd: 124 (nyprod.)
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7417 Byrå Bemålad, längd: 94, djup: 49, höjd: 84
396 7238 Byrå Haupt-stil, stenskiva., längd: 100, djup: 45, höjd: 85
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7464 Byrå Mahogny, 4-lådig, längd: 62, djup: 37, höjd: 72
396 7615 Byrå mahogny, 70x41x90
396 7166 Byrå Mahogny, längd: 92, djup: 43, höjd: 75
396 7619 Byrå med stenskiva
396 7120 Byrå NK Björk, längd: 73, djup: 47, höjd: 76, etikett & brännmärkt
396 7394 Byrå Rokokostil (nyprod.)
396 7556 Byrå Rokokostil, stenskiva, 98x55x80
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7418 Byrå+ spegel, bemålat, längd: 95, djup: 51, höjd: 80 Spegelns, höjd: 122
396 7544 Cassone 1800-tal, längd: 195, djup: 53, höjd: 60
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7488 Champagneglas 12st
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 5265 Chiffonjé 1800-tal, Valnöt, längd: 104, djup: 53, höjd: 138
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6002 Cigarettetui Silver
396 7010 Cobratelefoner 2 st, Grön/blå
396 7123 Dalahäst höjd: 38
396 7393 Damskrivbord längd: 90, djup: 45, höjd: 98 (nyprod.)
396 6024 Dockor 3 st, (2 st m.ä), porslinshuvuden
396 7467 Droppur höjd: 67
396 7597 Emmafåtölj plysch
396 7203 Etsning Erik Olsson-Sanda, 4/100, 22x51
396 7445 Etsning G Isander, 1920, Gårdsinteriör, 20x15
396 6567 Etsning Louis Bastin, 118/150, 16x14
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7141 Etsning riksdagshuset, 32 x 40
396 7051 Etsning Sign, Konstnär i atelje, 24 x 31
396 7344 Etsning Trolleholm, 48x32
396 7350 Etsningar 2 st. 1978/79
396 7033 Etsningar 3 st, Stockholmsmotiv
396 7409 Etsningar 5 st A Soucasse
396 7360 Etsningar 8 st (i 2 ramar)
396 7532 Fällbord 1800-tal, dia 96, höjd: 74, (skada)
396 6178 Fällbord 1800-tal, höjd: 66 Dia. 100
396 7589 Färglitografi 1968, Torghandel, 48 x 57
396 7351 Färglitografi 3 st, R Ljunggren
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7278 Färglitografi A Soucasse, EA, 39x31
396 7054 Färglitografi Ann Blom, 1989, "Tethe", 58 x 35
396 7039 Färglitografi Bengt Lindström, Figur, E.A, Med dedikation, 75 x 52
396 7354 Färglitografi Calrence ?, 57/99, 60x62
396 7040 Färglitografi Erland Cullberg, 10/160, Asfaltläggare, 55 x 62
396 7038 Färglitografi Erland Cullberg, 140/160, 58 x64
396 7355 Färglitografi Höijer, 182/290, 40x50
396 7357 Färglitografi Johannes Olsson, EA, 85x60
396 7442 Färglitografi Karl Örbo, 245/310, 30x36
396 7353 Färglitografi lars Wellton, 104/350, 38x56
396 7440 Färglitografi Nils G Stenqvist, 52/320, 29x26
396 7586 Färglitografi Nisse Zetterberg, 183/225, 36 x 27, vårlökar, -82
396 7349 Färglitografi Oramad, Cassiguell,
396 7435 Färglitografi Oscar Reuterswärd, 30/125,
396 7041 Färglitografi Peter dahl, 67/210, 58 x 78
396 7575 Färglitografi R Ljunggren, 229/260, 32x48
396 7559 Färglitografi Salvador Dalí, 291/300, 63 x 43
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7059 Färglitografi Ulf Greder, Köksstilleben, 42 x 32
396 7449 Färglitografier 2st Ardy Struwer, 29x39, 149/300 + 169/300
396 7451 Färglitografier 2st, Ulf Wahlberg, 43x58 + 42x53, 26/375+ 249/375
396 7453 Färglitografier 2st, Eva Zettervall, 140/350 + 205/350, 52x39 + 52x40
396 7446 Färtglito 2 st, Tore Palm
396 7348 Fat 2 st. Gustavsberg + Rosenthal
396 7155 Fat Gustafsberg, Argenta, W Kåge, Dia. 15
396 7034 Fat jugend, WMF, längd: 28
396 7258 Fat + bonbonjär Tyskland + ljusstake, Dresden
396 7512 Fåtölj (Slitet tyg)
396 7461 Fåtölj Jetson original 1967, Bruno Mathsson
396 7513 Fåtölj Plysch
396 7104 Fåtölj Skinn
396 6639 Fåtöljer 1 par + 1 st fotpall, läder
396 7565 Fåtöljer Ett par, England, skinn
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7330 Fickur 14K, emalj siffror
396 6431 Fickur 2 st bla. 18 k
396 7148 Figurin Flicka med katter, höjd: H.17, GDB
396 7132 Figurin Iittala, fågel, höjd: 17
396 7129 Figurin Lisa Larson, katt, höjd: 11, längd: 32
396 7255 Figurin Rosenthal, höjd: 29, (skada)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7110 Figurin Wienerbrons, fågelhund, längd: 7
396 6571 Figuriner 1 par, Royal Dux, höjd: 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7310 Figuriner 2 st, Lisa Larson, Katter, höjd: 10
396 7594 Fiol med stråke
396 7184 Fiskbestick + uppläggningsbestick, N.S
396 6334 Fotoram Silver, höjd: 32
396 6332 Fotoramar Triptyk, silver
396 7095 Gafflar 6 + 6 st, silver, 1845 & 1919
396 7178 Garderobskåp Jugend, mahogny, längd: 101, djup: 47, höjd: 200
396 7043 Glas ca 10 del, etsad dekor
396 7308 Glasservis ca 20 del, etsad dekor
396 7504 Glasskulptur Oiva Toikka, Nuutajärvi, höjd: 16
396 7167 Golfklubbor div
396 7578 Golvlampa 2 armad
396 7620 Golvlampa 40-tal
396 7380 Golvlampa Luxus, trä
396 7457 Golvlampa mässing
396 7229 Golvlampa Mässing med pergamentskärm
396 7505 Golvur 17 - 1800-tal, höjd: 250
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7542 Golvur 1800-tal, Anders Andersson, höjd: 186
396 6561 Golvur Ambjörn Andersson, 1797, höjd: 210 (grönmålat)
396 7256 Golvur Tempus Fugit. Urverk Wetterstrand
396 7105 Gouache 1800-tal, Tibet/Indien , 77 x 55
396 6218 Gouache Yngve Henriksen, 1990, 22 x 24
396 7376 Grogglas 10st, 50-tal
396 7280 Hallampa höjd: 50 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7487 Halvhornkniv Nordsamisk, Johan Gaup
396 7618 Hörnstol
396 7514 Hylla längd: 165, djup: 38, höjd: 206 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 6622 Ikonmålning Ryssland, sekelskifte, 33x26
396 7014 Kaffegods 12 del, Staffordshire
396 7269 Kaffegods 8-del, Signe Persson-Melin
396 6492 Kaffegods 9-del, Old willow Gustavsberg
396 7495 Kaffekanna Kunglig Dansk
396 7061 Kaffekanna Kunglig dansk, Musselmaalet, (stora kannan, höjd: 29)
396 7309 Kaffekanna mässing, Västerås
396 7315 Kaffekoppar 11 + 1 del, Sekelskifte 1900, Rörstrand
396 7072 Kaffeservis 27 del, Arthur Percy, Karlskrona
396 8001 Kaffeservis 3 del, Ns
396 7490 Kaffeservis 3-del, N.S
396 7261 Kaffeservis 45 del. Forsgrund, Norge, (kaffekannan skadad)
396 7007 Kaffeservis ca 20 del, Rosenthal
396 7017 Kaffeservis ca 25 del, Karlskrona
396 7558 Kaffeservis ca 30 del, dansk dekor
396 7097 Kaffeskedar 12 sr, Silver, 1934
396 7096 Kaffeskedar 12 st, silver, 1914
396 7074 Kakfat Pressglas, 4 st, Tidigt 1900-tal
396 7516 Kälke
396 7541 Kamera Canon AT-1
396 7595 Kamera diverse 3 st + tillbehör
396 7553 Kamferkista höjd: 60
396 7124 Kandelabrar 1-par, Töreboda, höjd: 23
396 7140 Kandelabrar Ett par, 1800-tal, Mässing, höjd: 65
396 7294 Kandelabrar Ett par, Sekelskifte, Mässing/sten, höjd: 43
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7146 Kanna Gustafsberg, Alva, höjd: 12, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7125 Kanna Jugend 1910-tal , kristall (mynningsnagg)
396 7535 Karaff+glas 6 del
396 7026 Karaffer 2 st, kristall
396 7477 Karaffer 3st,
396 7170 Karmstol Gustaviansk stil [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7603 Karmstolar 1 par, 1890-tal
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7483 Keramik 3-del
396 7012 Keramik 5 del, Gefle/Ekeby
396 5442 Kniv samearbete, horn
396 6453 Kolteckning Acke Åslund, "Vinterfiske" 62x47
396 7494 Konstglas 4-del
396 7215 Koppar/mässing div
396 7149 Kopparkanna + hink
396 7557 Koppartavlor 2 st
396 7485 Kristall 5-del
396 7366 Kryddburkar 12st, rörstrand
396 7271 Kryddskåp 1800-tal, höjd: 30
396 7405 Lampbord 1 par, KIna, längd: 56, djup: 56, höjd: 56
396 7002 Lampbord Idegran, Beva Furenell, England, höjd: 45
396 7629 Lampbord med hylla , mahogny
396 7390 Lampbord Med låda och 2st hyllplan (nyprod.)
396 6609 Lampbord rosenträ intarsia, höjd: 38
396 6610 Lampbord rosenträ intarsia, höjd: 44
396 7548 Lampett längd: 66
396 7325 Lampetter 1 par, höjd: 24
396 7368 Lampetter 1-par, Gust.stil, höjd: 45 (nyrenoverade)
396 7252 Lampetter Ett par, Sekelskifte 1900
396 6647 Lampetter prismor, 1 par
396 7335 Lappskedar 12 st. silver, i fodral
396 7463 Linne Diverse
396 7403 Litografi A Knöppel, 1/50, 22x32
396 7324 Litografi Åke Wickström, "Hästskjuts" 40/375, 50x55
396 7122 Litografi Astri Bergman-Taube, 19/210, 46x60
396 7204 Litografi Bruno Karlsson, 168/300, 50x62
396 7290 Litografi Esaias Thorén-51, 5/50, 37x47
396 7291 Litografi Karl Momen, 22/150, 43x42
396 7590 Litografier 2 st, landskap
396 7066 Litografier & träsnitt, 4 st, Signerade Bla, bredd: Börje & E.Wallin
396 6111 Ljuskrona Empirstil, höjd: 70
396 7374 Ljuskrona Mässing, 12-armad, höjd: 110
396 7617 Ljuskrona prismor, höjd: 65
396 7369 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7130 Ljuslyktor 1 par, Orrefors, 9590 -61, Lars Hellsten, höjd: 9
396 7585 Ljusstakar 1 par, silver, monogram OF, höjd: 8
396 7475 Ljusstakar 1-par, N.S, Ryssland, höjd: 23
396 7077 Ljusstakar 2 par, mässing
396 7237 Ljusstakar 4 st, Jens Qvistgaard, Danmark
396 7116 Ljusstakar 5 st, 60-tal, Nagel, Vättyskland, byggbara
396 7019 Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 18
396 7419 Lockurna Kina, höjd: 42
396 7062 Lockurna + bonbonjär, Tyskland
396 7147 Lockurnor 3 st, Bla Herend
396 7501 Lorginette Silver & stålgranater
396 7111 Luktdosa 1800-tal, Birmingham, Guld/turkos
396 7150 Lykta med färgat blyinfattat glas, höjd: 90
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7530 Malmkrona 6-armad, med pergamentskärmar, höjd: 53
396 7071 Månbord Ett par, Gustaviansk stil, 2 st ilägg, Dia101, höjd: 75, (obs ej stag till ilägg)
396 7316 Mat/kaffe/te servis ca 80 del, Hutchenreuter
396 7099 Mat/kaffeservis ca 65 del, Rosenthal, Pomona, (terrin med skada)
396 7439 Matbestick 46-del, Ingrid, N.S
396 7441 Matbestick 81-del, Franska Liljan, N.S
396 7484 Matbestick inkl.12-del fiskbestick, N.S
396 7218 Matbestick Ns, monogram H
396 7370 Matbord med låda, bemålat, längd: 130, djup: 83, höjd: 78
396 7431 Matbord sekelskifte, Ek, längd: 127, djup: 104, höjd: 76
396 7407 Matbord+ 7 stolar, Kina, Bordets Dia. 134, höjd: 77
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7156 Matsalsbord Björk, 2 ilägg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 6201 Matsalsgrupp 8 del, Bord+skåp+6 stolar, + 3 ilägg, NK, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7339 Matservis 37 del. Rörstrand, Skåne
396 7327 Matservisdelar 12 del. Rörstrand
396 7496 Matservisdelar 20-del, Rörstrand
396 7127 Matservisdelar 33-del, Rörstrand, Ostindia
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7539 Matservisdelar 48 del
396 7212 Matservisdelar ca 15 del, Blå fasan,
396 7322 Matta Afghan, 190 x 110
396 7321 Matta Hamadan, 196 x 130
396 7573 Matta Kina, 90-L, 183 x 274
396 7569 Matta Kina, blå botten, 244 x 335, C.B
396 7115 Matta Meymeh, 106 x 160
396 6568 Matta orientalisk, Abadeh, 108x190
396 6533 Matta orientalisk, Beluch, 196x100
396 6575 Matta orientalisk, Hamadan, 105x180
396 7282 Matta orientalisk, Hamadan, 130x208
396 7476 Matta orientalisk, Kina Close back, 183x274
396 7242 Matta orientalisk, Nain, 195x120
396 7447 Matta orientalisk, Old Kerman, 118x215 (slitage)
396 7507 Matta orientalisk, Old Kerman, 125x217
396 7164 Matta orientalisk, Pakistan, 120x180
396 7285 Matta orientalisk, Pakistan, 121x184
396 7283 Matta orientalisk, Pakistan, 158x245
396 7281 Matta orientalisk, Pakistan, 80x363
396 7411 Matta orientalisk, Semiantik Kolyai, 124x227 (skada)
396 7545 Matta orientalisk, Täbriz, 205x315
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7225 Matta Pakistan, 184 x 126
396 7195 Mattallrikar 16st, Royal Doulton
396 7286 Mattor 3st, Pakistan
396 7289 Mattor Indo-Hamadan + Afghan, båda 60x90
396 7288 Mattor semi-antik Beluch + Old Hamadan, 71x116 + 78x132(slitage)
396 7176 Miniatyrporträtt 5st, 1800-tal
396 7190 Miniatyrporträtt Inramat, orientaliskt, 8x7
396 7462 Minkpäls
396 7216 Minnesbägare + foto, konst och industriutställningen i Stockholm 1897+ tennbägare, Stockholm 1930, höjd: 10
396 7304 Möbelbeslag Sekelskifte
396 7560 Mockagods Lidköping, 12 + 7 del
396 7320 Mockaservis 15 del, Karlskrona
396 7388 Monterskåp höjd: 130 (nyprod.)
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7427 Munkstolar 1-par
396 7117 Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten, Bodafors
396 7478 Nipper diverse
396 7209 Nysilver 5 del. + ljusstakar, 1 par, Skultuna bruk, höjd: 16
396 6041 Nysilver 8 del. bl.a. dubbelkarott
396 7210 Oljemålning höjd: Tegnér, träd, 49 x 37
396 7472 Oljemålning "Blomstilleben" 42x34
396 7609 Oljemålning "Dragspelaren", Sven Lidberg, 24x19
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7284 Oljemålning "Fågelhund med byte" 27x22 (pannå)
396 7363 Oljemålning "Höken" Hökenström, 33x27, ej ram
396 7473 Oljemålning "Månskenslandskap" 41x61
396 7600 Oljemålning "vid frukostbordet", 26x34, sign W de Hald
396 7599 Oljemålning 'Musicerande sällskap' G Bedinsson -37, 26x35
396 7106 Oljemålning 17/1800-tal, Mansporträtt, Dublerad, Roslins art, 82 x 67
S�ldes f�r 13.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7522 Oljemålning 1800-tal, "Alplandskap" 22x33
396 7231 Oljemålning 1800-tal, "Herrporträtt" 61x51 (skador)
396 7338 Oljemålning 1800-tal, "Vy af Falköping" 55x75
396 7572 Oljemålning A Larson, 48x57
396 7470 Oljemålning A.ericson, 46x56
396 7468 Oljemålning A.Ericson, 56x46
396 7469 Oljemålning A.Ericson, 85x65
396 7048 Oljemålning Alfred Eikri, Fjällmotiv, 45 x 37
396 7137 Oljemålning Alma Öhrström, Gårdsinteriör skåne -83, 44 x 52
396 7136 Oljemålning Alma Öhrström, Interiör, 45 x 54, -83
396 7006 Oljemålning Anton Faistauer, Blomsterstilleben, Sign A Faistauer 1914, 91 x 64
S�ldes f�r 230.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7401 Oljemålning Arne Nelson, 1976, 40x32
396 6313 Oljemålning Asien, Flickor, 33 x 40
396 6047 Oljemålning B Wahlberg, barn, 31x97
396 6515 Oljemålning B Widbrant, 58x28
396 7193 Oljemålning Bertil Wahlberg, 'Metande barn', 65x80
396 6052 Oljemålning Bertil Wahlberg, sydlänsk by, 31x98
396 7299 Oljemålning C.O Lagerström, "Glommen" 39x47
396 7300 Oljemålning Carl Köhler, "Kropp XVII:b, 81x61
396 7571 Oljemålning E Pasini, 40x50
396 7364 Oljemålning Eddie Sandqvist, -76, "Djurgårdsfärjan" 50x60
396 7056 Oljemålning Edith Gert, Interiör med flicka, 60 x 70
396 7202 Oljemålning Ejnar Kohlmann, 1950, "Ålands skärgård", 50x60
396 6517 Oljemålning Ekorre Lauritzén, 60x40
396 6587 Oljemålning Eldin, " Medelhavsby med barn" 32x97
396 7397 Oljemålning Else Hermansson, Marin, 26x20
396 7277 Oljemålning Essa Arfwedson, Skärgårdsmotiv, 60x72
396 7198 Oljemålning G Mossberg, Landskap Väte Gotland, 38x45
396 7317 Oljemålning Gösta Henning, "Vidfjället" 56x81
396 7295 Oljemålning Gunnar Nilsson, 'Båtstävar' 33x41
396 7070 Oljemålning Gustaf Höglund, 80 x 70, "På berget"
396 7471 Oljemålning Gustaf Kalling 1887, "Landskap" 25x35
396 7142 Oljemålning Holmbäck, Landskap med hus & kvarn, 47 x 40
396 7267 Oljemålning J. Ossian, fiskebåtar, 61x96
396 7064 Oljemålning Jeanette Rubensson, Trädgård Dalarö, Sign A tergo, 70 x 50
396 7063 Oljemålning Jens Sinding, Segelskutor i hamn, 34 x 43
396 7055 Oljemålning Johansson, Älvlandskap, 39 x 38
396 6228 Oljemålning Kaj Mortén, strandcafé, 48 x 59
396 6223 Oljemålning Karl Lundin, Kopia efter Zorn, 56 x 43
396 7443 Oljemålning Klinkowström, Landskap från Ekerö, 23x32
396 7246 Oljemålning Knut Borgh, landskapsmotiv, 23x29
396 7528 Oljemålning Knut Norman, "Stadsportal" 42x34
396 7268 Oljemålning kopia av Louis Baradi, religiöst motiv, 49x49
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7052 Oljemålning Leifon, Domherrar, 45 x 36
396 7342 Oljemålning Militärporträtt, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 75x62
396 6518 Oljemålning Nätupptagning, 51x67
396 7264 Oljemålning osignerad, motiv från Guldsjön i skärgården, 13x17
396 7367 Oljemålning osignerad. "Stilleben" 31x21 (pannå)
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7524 Oljemålning osignerad. 'Kvinna med rött parasoll' 80x110
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7402 Oljemålning På Terrassen, 45x55
396 7211 Oljemålning Pehr Eklund, Landskap, 1922, 22 x 27
396 7065 Oljemålning Sign Henry Cooper, Höglandskap, 51 x 77
396 7362 Oljemålning Sign Högfeldt, 42x52
396 7306 Oljemålning Sign, Kustmotiv med röd stuga, 60 x 85
396 7266 Oljemålning sign. Insjölandskap, 28x27
396 7251 Oljemålning sign. Sallinen, 1907 förtöjd eka, 51x80
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7265 Oljemålning sign. Skånekust, 20x27
396 7311 Oljemålning signerad Tull, "Blomsterstilleben" 46x38
396 7139 Oljemålning signerad, Jaktmotiv, oval, höjd: 38
396 7527 Oljemålning Signerad. "Hus vid bergknallar" 28x37
396 7312 Oljemålning signerad. "Påsk" 46x41
396 7523 Oljemålning signerad.sekelskifte 1900 "Älg vid fors" 51x90
396 7562 Oljemålning Silvana, Vattendrag, 60 x 72
396 7027 Oljemålning Slädfärd, monogramsign, 62 x 92
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6219 Oljemålning Stig Rousk, Stockholmsmotiv, 63 x 49
396 7347 Oljemålning Stilleben, Sign, 1955, 40x54
396 7570 Oljemålning U E Stenström, 50x66
396 7199 Oljemålning Ugo Fioravanti, 'Italienskt bymotiv', 30x41
396 7194 Oljemålning V Aaltona, "komposition", 60x70
396 7551 Oljemålningar 2 st, Formgren, sommar & vinter
396 7400 Oljemålningar 2 st, Sign JS, Landskap, ca 50x90
396 6222 Oljemålningar 3 st, Karl Lundin
396 7378 Oljemålningar 3 st, Skånemotiv
396 7143 Oljetryck efter Roslin, Damen med slöjan, 62 x 53
396 7219 Öronlappsfåtölj Kretong
396 7232 Övervakningsspegel Konvex
396 7622 Päls Swakara, stl 38
396 7623 Pälsjacka Swakara, stl 38
396 7587 Paraplyställ plåt, 50-tal
396 6415 Pärlcollier 3 st odlade sötvatten Kina, längd: 46
396 6414 Pärlcollier 3 st odlade sötvatten Kina, längd: ca39
396 7223 Parti linne div
396 7340 Pastell "sångarprinsen", 1800-tal, 70x50
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7208 Pastell Mardian des Raux, 32 x 25, komposition med blommor
396 7428 Pelarbord 1800-tal, dia:83, höjd: 72
396 7458 Piano Petrof + pianopall
396 7577 Pianopall höj/sänkbar
396 7568 Piedestal höjd: 43
396 7567 Piedestal höjd: 68
396 7555 Piedestal + ytterfoder, majolika, Rörstrand, höjd: 131
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7233 Piedestal 1800-tal, höjd: 110
396 7406 Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 68, (skador)
396 7391 Piedestaler 1-par, sten, höjd: 101 (nyprod.)
396 7154 Pinnstolar 4 st, svarta
396 7276 Plafond prismor, dia 46
396 7162 Plafond Prismor, dia:50
396 7179 Plaketter 3st, Bing & Grøndahl, Biskviporslin, dia:29
396 7346 Pluntor i fodral + 2 st. cigarettetuier, ns
396 7090 Pokal silver, Barockstil, C.G.H, 1940
396 7373 Ram 1800-tal, 44x54 med tryck "Samson et Dalia"
396 7563 Ram innermått 49x39
396 7318 Remmare 10 st.
396 7489 Remmare 6st
396 7058 Remmare 9 st
396 7113 Reseikon 12 fält, Ryssland, brons, längd: 30
396 7298 Reseskrin 1800-tal
396 7537 Resväska läder
396 7612 Ruska Saltströare, silver, höjd: 13
396 7491 Ruskor 3st, N.S
396 7163 Ryamatta Finland, 90x150
396 7511 Salongsbord 1890-tal, höjd: 73
396 7425 Salongsbord Chippendalestil, N.K, höjd: 66 dia:100
396 6204 Salongsbord Gustaviansk stil, höjd: 64
396 6305 Salongsbord Mahogny, 1890-tal, höjd: 78
396 7101 Salongsbord Nyrokoko, Mahogny
396 7506 Salongsbord Nyrokoko, Mahogny, Dia.116, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7509 Salongsgrupp 4 del, 1900-talets början
396 7510 Sängramar 2 st, Gustaviansk stil, bäddmått 180x95
396 7168 Satsbord 2 del
396 7187 Scarf Hermes (fläckar)
396 7372 Sekretär 1930-tal, Bemålat, längd: 83, djup: 44, höjd: 102
396 6088 Sekretär på ben KJ. björk, bemålad ovansida, längd: 113, djup: 52, höjd: 100
396 7421 Serveringsvagn Funkis
396 7016 Servisdelar ca 10 del, Rosenthal, Sanssouci
396 7044 Servisdelar ca 40 del , Bengali
396 7414 Sideboard Jugend, längd: 100, djup: 58, höjd: 92
396 7075 Silver 3 del, England, saltkar + senapskanna + saltskål
396 7221 Silver 6 del
396 7248 Silverbestick 12 del, Rosenholm
396 7247 Silverbestick 49 del, GAB, 1927, Monogram W
396 7028 Silverföremål 11 del
396 7497 Skål Arabia, risporslin, dia:15
396 6232 Skål Kosta Lindstrand, längd: 15
396 6483 Skål Silver, dia:16
396 7341 Skål med hänklar Gustavsberg 1930, dia 24, (spricka)
396 7396 Skål+ fat, Porslin
396 7025 Skålar 2 st, Silver, Dia 12-15
396 6117 Skålar 3 st. Argenta/Stålhane/G. Nylund
396 7386 Skålfat 2st Kunglig Dansk + 1st Meissen med nagg
396 7385 Skålfat 3st, Kunglig dansk
396 7384 Skålfat Meissen, dia:28
396 7383 Skålfat Meissen, dia:30
396 6087 Skåp 1700-tal, längd: 103, djup: 42, höjd: 176
396 7413 Skåp Jugend, längd: 93, djup: 50, höjd: 189
396 7094 Skedar 12 + 10 del, silver, C.M , 1902
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7084 Skedar 12 st silver, C.G.H 1906
396 6557 Skedar 16st, silver
396 7085 Skedar 6 + 6 st silver, Bla Lindblom, 1810
396 7302 Skedar silver, 2 etuier
396 7598 Skeppsmodeller 2 st
396 7037 Skinkfat dekor av grishuvuden, Rörstrand, längd: 40
396 7628 Skrin 1700-tal, Jöns Björkman Karlskrona, på benställning
396 7583 Skrin koppar, 31x31, höjd: 18, 1800-tal
396 7183 Skrin Silver, längd: 22 (graverat)
396 7207 Skrin + 4 st. dosor, 1800-tal + Jugend
396 6338 Skrin + skulptur Asien, Skrin innehållande benarbeten
396 7371 Skrivbord Bemålat, längd: 106, djup: 68, höjd: 75
396 7328 Skrivbordsset 2 del. Gustavsberg, Kåge, 1930
396 6069 Skrivbordsset 2 del. mässing, Gusum
396 7459 Skrivbordsstol "Oxford-chair", läder stål, Arne Jacobsen, nött
396 7580 Skrivbyrå Ek, längd: 115, djup: 52, djup: 90 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7259 Skulptur Afrikana, höjd: 59
396 7080 Skulptur David Wretling, Terrakotta, Sjöman med kvinna, höjd: 26
396 7108 Skulptur Metall, 1800-tal, höjd: 54, Bentto Gellin
396 7564 Skulptur Parian, Gustafsberg, höjd: 37 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7531 Slagbord 1800-tal, Åland, längd: 155, djup: 90, höjd: 70
396 7466 Slagbord ek, höjd: 57
396 7303 Smyckeskrin med Nipper
396 7493 Snipor 2st + diverse , restaurangsilver/N.S
396 7091 Sockerruska Silver, 1927, höjd: 19
396 7426 Sockerruska Silver, England, höjd: 16
396 7605 Soffa 1890-tal, längd: 140
396 7158 Soffa Carl Malmsten, Visingsö, längd: 200, (halvomklädd, ej rygg)
396 7616 Soffa Inköpt på Home
396 6638 Soffa läder, 3 sits
396 6438 Soffa Louis XV-stil, längd: 160
396 7079 Soffa Nyrokoko
396 7334 Soffbord England, klaffar
396 7465 Soffbord Jason dansk design, höjd: 55
396 7456 Soffbord med klaffar, mahogny, längd: 98, djup: 52, höjd: 57
396 7547 Soffbord, höjd: 40 Dia98
396 7508 Soffgrupp 3 del
396 7408 Soffgrupp 3 del, Kina
396 7292 Soffgrupp 6 del Chippendalestil, soffa + fåtöljer + 3 bord
396 7332 Solfjäder 1800-tal
396 7083 Soppslev Silver, 1810
396 7185 Spatserkäppar 3st, Orientaliska, 1st med silverknopp
396 7392 Spegel höjd: 160 (nyprod.)
396 7249 Spegel förgylld ram, 40x30
396 7089 Spegel Karl Johan, Betsad furu, höjd: 130
396 7135 Spegel oval med rosor, höjd: 80
396 7549 Spegel Skulpterad, höjd: 96
396 7134 Spegel Venetiansk stil, höjd: 65
396 7001 Spegellampetter 1 par, tenn, höjd: 32
396 7432 Spegelplatåer 3 del, glas/mässing
396 7151 Spelbord ek, sekelskifte, längd: 90, djup: 45, höjd: 77
396 7008 Spelbord mahogny, 1800-tal, längd: 90d. 44, höjd: 76, (repad skiva)
396 7159 Stereoanläggning Bang&Olufsen, Beosystem 2500, dörrar saknas, (fjärrkontrollerna finns i inlämningen)
396 7235 Stol Grythyttan, 30-40-tal
396 7165 Stol Gustaviansk stil
396 7416 Stolar 1 par, 1890-tal
396 7262 Stolar 1 par, Nyrokoko
396 7582 Stolar 2 + 2 st, Windsor-stil
396 7234 Stolar 3st, AALTO DESIGN MADE IN FINLAND, 30-40-tal
396 7415 Stolar 4 st, Senempire
396 7236 Stolar 5st, Sjuan, 60-tal (fanérskador)
396 7361 Stolar 8 st, Barockstil
396 7172 Stolar Ett par, Jugend
396 7160 Stolar Ett par, senempire
396 7109 Sybaron 1800-tal, Ben/björk
396 7169 Sybord Björk
396 7500 Sybord Björk, höjd: 65
396 7078 Sybord Nyrokoko, höjd: 78
396 7239 Sybord med låda KJ, mahogny, intarsia, höjd: 74
396 7631 Syltkrukor 2 st. Höganäs, 12 L + 5 L
396 7175 Syltkrukor 4 st
396 7279 Takarmatur 6-armad, trä, (skada), höjd: 65
396 7307 Takarmatur Funkis, 3 armad
396 6566 Takarmatur Jugend, koppar/råglas, höjd: 50
396 7250 Takarmatur rokokostil, prismor, höjd: 82
396 7157 Takarmatur Svenskt Tenn
396 7161 Takarmatur tidigt 1900-tal, koppar/glas, höjd: 20
396 7375 Taklampa Jugend, koppar, höjd: 70
396 7536 Tårtfat +2 skålar, bla. Orrefors
396 7433 Tavelram Förgylld, med bakstycke, 1800-tal, 50x44
396 7498 Tavla England, jaktmotiv, 27x75
396 7588 Tavla Nürnberg, 35 x 45
396 7521 Tavla Sjöslag Sign 1906, 40x49
396 7358 Tavlor 3 st, Miro/Lautrec
396 7214 Tavlor 3 st, Stockholm, efter Martin
396 7444 Teckningar 2 st, E Forseth
396 6079 Tekanna pläter, Sheffield
396 7301 Telefonbord 50-tal
396 7359 Tempelritning Tryck, 68x96
396 7206 Tenn 6 del. bl.a. Ollers
396 7119 Toiletteväska Skinn, Palmgren (med inredning)
396 7174 Trädgårdsmöbel 3 delar, plast/metall
396 7345 Träsnitt 1 par, 33x42
396 7201 Tryck 2 st, Billmark, Stockholmsmotiv
396 7182 Tryck 4st, Billmark
396 7015 Tryck Anna Palm, Stockholmsutställningen 1897, 15x37
396 7230 Uppläggningsfat England, dia:34
396 7625 Upplägningsfat Stig Lindberg, 'Spisa Ribb' 41x24
396 7260 Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 27
396 7596 Väggpendyl höjd: 50
396 7241 Väggpendyl Empir-stil, höjd: 75
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7399 Väggur höjd: 64
396 7144 Väggur Tidigt 1900-tal, höjd: 85
396 7060 Väggvitrin Dansk design, trä, signerad, längd: 75, djup: 29, höjd: 90
396 7226 Vas Gunnar Nylund, höjd: 20
396 7114 Vas Rörstand, Daldansen, höjd: 16
396 7003 Vas Rörstrand Jugend, Iriserande, höjd: 28
396 7004 Vas Rörstrand, C H Stålhane, höjd: 27
396 7481 Vas Rörstrand, höjd: 30
396 7313 Vas Rörstrand, Nanking, höjd: 18
396 7224 Vas Tobo, signerad triller, höjd: 15
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 6336 Vas + ägg Nylund & Barsebäckshamn
396 7253 Vaser 1 par, Rosenthal, höjd: 17
396 7480 Vaser 2 st Rörstrand, höjd: 21-23
396 7395 Vaser 2 st, Hackefors
396 7128 Vaser 2 st. Gustavsberg, Lisa Larson, höjd: 23 +, höjd: 13
396 7326 Vaser 3 st, glas/kristall
396 6262 Vaser Ett par, Opalin
396 7035 Vaser & fat 4 del, Gunnar Nylund
396 7018 Vaser + fat 5 del, Palmqvist, Orrefors
396 7036 Vaser + kanna 3 del, Gunnar Nylund, höjd: 15-20
396 7138 Vinglas 6st, kristall
396 7377 Vinglas 9st, Orrefors, "Maja"
396 5288 Vinskänk Frankrike, längd: 137, djup: 45, höjd: 182
396 7293 Vitrinskåp Louis XVI-stil, längd: 100, djup: 40, höjd: 149
396 7107 Vykort Tidigt 1900-tal, ca 450 st
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)
396 7503 Vykortsalbum Tidigt 1900-tal
396 7329 Ymninghetshorn etsat glas/tenn, höjd: 27, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7073 Ytterfoder 2 st, Rörstrand & Gefle, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
396 7022 Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde, Modell 3
396 7023 Ytterfoder Ett par, Waldemarsudde, Modell 4
396 7270 Ytterfoder Jugend