Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 februari 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

396 7192  Akvarell "Kranier" 16x20

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7398  Akvarell +lito Carl Anton

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7213  Akvarell Krüger, vik, 25 x 36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7352  Akvarell män vid slott, 20x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7434  Akvarell Oscar Reuterswärd, Perpective japonaise, 45x33

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6242  Akvarell sign A Pimi, Vatikanen, 25 x 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7365  Akvarell signerad. "Kalmar slott" 1920, 46x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6108  Akvarell Triptyk, Gustaf Magnusson, skogsnymfen, 32x60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7584  Akvareller 2 st, Ryno Frieberg, Stilleben + landskap

396 6285  Allmoge tråg + spade, trä

396 7173  Ampel med prismor, höjd: 40

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7581  Ampel tenn, Karl Johan-stil, dia 43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6243  Armband+ ring, Jade

396 6578  Årsskedar 12 st. silver, 1970-81

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7042  Assietter 10 del, grönt glas

396 7254  Bägare silver, 1927, graverad, höjd: 23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6558  Bägare Silver, höjd: 8

396 7093  Bägare + skål 4 del, silver, Bla Hellberg, 1813

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7076  Bägare + skål Ns, Bla K.Andersson

396 7222  Barometer tidigt 1900-tal, höjd: 43

396 6434  Bestick 1 par skinkbestick i schatull

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7020  Bestick Ns, Gorham

396 7021  Bestickuppsättning Ns GAB, Monogram O

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7387  Bildtallrikar 3st , dia:27

396 6456  Bläckteckning Monogramsign FS 1902, "Tänkaren i Eden", ca 18x25 innanför passpartout

396 7200  Blandteknik Einar Palme, Landskap, 23x63

396 7069  Blandteknik F.W.Odelmark, Interiör, 32 x 34

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7275  Blandteknik Robert Högfelt, "Ballerina" 34x26

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7430  Blandteknik Sign, Saba, 64x47

396 7191  Blyerts Osignerad, "Poserande dam" 10x7

396 6641  Bokhylleserie 50 tal

396 7337  Bokhylleskåp Jugend, mahogny, 80x51x166

396 7410  Bokhylleskåp Kina, längd: 92, djup: 35H. 193

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7529  Bokhyllor 3st, N.K, längd: 90, djup: 25, höjd: 70

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7576  Bokskåp 1890-tal, Bemålat, längd: 90, djup: 50, höjd: 208

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7217  Bonbonjär Jugend, WMF

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7009  Bönematta Kayseri , konstsilke, 210x85

396 7608  Bord mahogny, nyrokoko dia 110, höjd: 77 fanérskada

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7606  Bord senempire dia107, höjd: 77 fanérskador

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7131  Bordsfotogenlampa sekelskifte, koppar/porslin, höjd: 62

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7379  Bordslampa Gränna, malm

396 7227  Bordslampa Hackefors, 30-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7046  Bordslampa Handmålad

396 7422  Bordslampa Metall

396 7057  Bordslampa Porslin Buddha

396 7244  Bordslampfot 1940-tal, metall, höjd: 35

396 6330  Bordslampor 1 par, Jugend stil, (Nyprod)

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7533  Bordspendyl mässing, 1800-tal, höjd: 38

396 7171  Bordsspegel Pickfords

396 7245  Bordsur Junghans, längd: 36, höjd: 22

396 7024  Bordsurnor Ett par, Porslin, Italien, höjd: 26

396 7243  Bordur metall, höjd: 22

396 7579  Bricka pläter, längd: 67

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7296  Bricka Rörstrand, Dia50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7181  Bricka Rörstrand, längd: 50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7180  Bricka Rosenthal, tidigt 1900-tal, längd: 50

396 7112  Brosch 14k, 15, 4g, Ametist, längd: 6

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7412  Buffé Jugend, längd: 160, djup: 55, höjd: 182

396 7257  Burkar med lock 2 st. porslin

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7005  Butler 1930-tal, Bemålad trä, höjd: 85 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7614  Butlers tray mahogny

396 6565  Byrå  längd: 80, djup: 46, höjd: 83

396 7389  Byrå 7-lådig, längd: 50, djup: 34, höjd: 124 (nyprod.)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7417  Byrå Bemålad, längd: 94, djup: 49, höjd: 84

396 7238  Byrå Haupt-stil, stenskiva., längd: 100, djup: 45, höjd: 85

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7464  Byrå Mahogny, 4-lådig, längd: 62, djup: 37, höjd: 72

396 7615  Byrå mahogny, 70x41x90

396 7166  Byrå Mahogny, längd: 92, djup: 43, höjd: 75

396 7619  Byrå med stenskiva

396 7120  Byrå NK Björk, längd: 73, djup: 47, höjd: 76, etikett & brännmärkt

396 7394  Byrå Rokokostil (nyprod.)

396 7556  Byrå Rokokostil, stenskiva, 98x55x80

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7418  Byrå+ spegel, bemålat, längd: 95, djup: 51, höjd: 80 Spegelns, höjd: 122

396 7544  Cassone 1800-tal, längd: 195, djup: 53, höjd: 60

S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7488  Champagneglas 12st

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 5265  Chiffonjé 1800-tal, Valnöt, längd: 104, djup: 53, höjd: 138

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6002  Cigarettetui Silver

396 7010  Cobratelefoner 2 st, Grön/blå

396 7123  Dalahäst  höjd: 38

396 7393  Damskrivbord  längd: 90, djup: 45, höjd: 98 (nyprod.)

396 6024  Dockor 3 st, (2 st m.ä), porslinshuvuden

396 7467  Droppur  höjd: 67

396 7597  Emmafåtölj plysch

396 7203  Etsning Erik Olsson-Sanda, 4/100, 22x51

396 7445  Etsning G Isander, 1920, Gårdsinteriör, 20x15

396 6567  Etsning Louis Bastin, 118/150, 16x14

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7141  Etsning riksdagshuset, 32 x 40

396 7051  Etsning Sign, Konstnär i atelje, 24 x 31

396 7344  Etsning Trolleholm, 48x32

396 7350  Etsningar 2 st. 1978/79

396 7033  Etsningar 3 st, Stockholmsmotiv

396 7409  Etsningar 5 st A Soucasse

396 7360  Etsningar 8 st (i 2 ramar)

396 7532  Fällbord 1800-tal, dia 96, höjd: 74, (skada)

396 6178  Fällbord 1800-tal, höjd: 66 Dia. 100

396 7589  Färglitografi 1968, Torghandel, 48 x 57

396 7351  Färglitografi 3 st, R Ljunggren

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7278  Färglitografi  A Soucasse, EA, 39x31

396 7054  Färglitografi  Ann Blom, 1989, "Tethe", 58 x 35

396 7039  Färglitografi  Bengt Lindström, Figur, E.A, Med dedikation, 75 x 52

396 7354  Färglitografi Calrence ?, 57/99, 60x62

396 7040  Färglitografi  Erland Cullberg, 10/160, Asfaltläggare, 55 x 62

396 7038  Färglitografi  Erland Cullberg, 140/160, 58 x64

396 7355  Färglitografi Höijer, 182/290, 40x50

396 7357  Färglitografi  Johannes Olsson, EA, 85x60

396 7442  Färglitografi Karl Örbo, 245/310, 30x36

396 7353  Färglitografi lars Wellton, 104/350, 38x56

396 7440  Färglitografi Nils G Stenqvist, 52/320, 29x26

396 7586  Färglitografi Nisse Zetterberg, 183/225, 36 x 27, vårlökar, -82

396 7349  Färglitografi  Oramad, Cassiguell,

396 7435  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 30/125,

396 7041  Färglitografi  Peter dahl, 67/210, 58 x 78

396 7575  Färglitografi  R Ljunggren, 229/260, 32x48

396 7559  Färglitografi Salvador Dalí, 291/300, 63 x 43

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7059  Färglitografi  Ulf Greder, Köksstilleben, 42 x 32

396 7449  Färglitografier  2st Ardy Struwer, 29x39, 149/300 + 169/300

396 7451  Färglitografier  2st, Ulf Wahlberg, 43x58 + 42x53, 26/375+ 249/375

396 7453  Färglitografier  2st, Eva Zettervall, 140/350 + 205/350, 52x39 + 52x40

396 7446  Färtglito 2 st, Tore Palm

396 7348  Fat 2 st. Gustavsberg + Rosenthal

396 7155  Fat Gustafsberg, Argenta, W Kåge, Dia. 15

396 7034  Fat jugend, WMF, längd: 28

396 7258  Fat + bonbonjär Tyskland + ljusstake, Dresden

396 7512  Fåtölj (Slitet tyg)

396 7461  Fåtölj Jetson original 1967, Bruno Mathsson

396 7513  Fåtölj Plysch

396 7104  Fåtölj Skinn

396 6639  Fåtöljer 1 par + 1 st fotpall, läder

396 7565  Fåtöljer Ett par, England, skinn

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7330  Fickur 14K, emalj siffror

396 6431  Fickur 2 st bla. 18 k

396 7148  Figurin Flicka med katter, höjd: H.17, GDB

396 7132  Figurin Iittala, fågel, höjd: 17

396 7129  Figurin Lisa Larson, katt, höjd: 11, längd: 32

396 7255  Figurin Rosenthal, höjd: 29, (skada)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7110  Figurin Wienerbrons, fågelhund, längd: 7

396 6571  Figuriner 1 par, Royal Dux, höjd: 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7310  Figuriner 2 st, Lisa Larson, Katter, höjd: 10

396 7594  Fiol med stråke

396 7184  Fiskbestick + uppläggningsbestick, N.S

396 6334  Fotoram Silver, höjd: 32

396 6332  Fotoramar Triptyk, silver

396 7095  Gafflar 6 + 6 st, silver, 1845 & 1919

396 7178  Garderobskåp Jugend, mahogny, längd: 101, djup: 47, höjd: 200

396 7043  Glas ca 10 del, etsad dekor

396 7308  Glasservis ca 20 del, etsad dekor

396 7504  Glasskulptur Oiva Toikka, Nuutajärvi, höjd: 16

396 7167  Golfklubbor div

396 7578  Golvlampa 2 armad

396 7620  Golvlampa 40-tal

396 7380  Golvlampa Luxus, trä

396 7457  Golvlampa mässing

396 7229  Golvlampa Mässing med pergamentskärm

396 7505  Golvur 17 - 1800-tal, höjd: 250

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7542  Golvur 1800-tal, Anders Andersson, höjd: 186

396 6561  Golvur Ambjörn Andersson, 1797, höjd: 210 (grönmålat)

396 7256  Golvur Tempus Fugit. Urverk Wetterstrand

396 7105  Gouache 1800-tal, Tibet/Indien , 77 x 55

396 6218  Gouache  Yngve Henriksen, 1990, 22 x 24

396 7376  Grogglas 10st, 50-tal

396 7280  Hallampa  höjd: 50 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7487  Halvhornkniv Nordsamisk, Johan Gaup

396 7618  Hörnstol

396 7514  Hylla  längd: 165, djup: 38, höjd: 206 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 6622  Ikonmålning Ryssland, sekelskifte, 33x26

396 7014  Kaffegods 12 del, Staffordshire

396 7269  Kaffegods 8-del, Signe Persson-Melin

396 6492  Kaffegods 9-del, Old willow Gustavsberg

396 7495  Kaffekanna Kunglig Dansk

396 7061  Kaffekanna Kunglig dansk, Musselmaalet, (stora kannan, höjd: 29)

396 7309  Kaffekanna mässing, Västerås

396 7315  Kaffekoppar 11 + 1 del, Sekelskifte 1900, Rörstrand

396 7072  Kaffeservis 27 del, Arthur Percy, Karlskrona

396 8001  Kaffeservis 3 del, Ns

396 7490  Kaffeservis 3-del, N.S

396 7261  Kaffeservis 45 del. Forsgrund, Norge, (kaffekannan skadad)

396 7007  Kaffeservis ca 20 del, Rosenthal

396 7017  Kaffeservis ca 25 del, Karlskrona

396 7558  Kaffeservis ca 30 del, dansk dekor

396 7097  Kaffeskedar 12 sr, Silver, 1934

396 7096  Kaffeskedar 12 st, silver, 1914

396 7074  Kakfat Pressglas, 4 st, Tidigt 1900-tal

396 7516  Kälke

396 7541  Kamera Canon AT-1

396 7595  Kamera diverse 3 st + tillbehör

396 7553  Kamferkista  höjd: 60

396 7124  Kandelabrar 1-par, Töreboda, höjd: 23

396 7140  Kandelabrar Ett par, 1800-tal, Mässing, höjd: 65

396 7294  Kandelabrar Ett par, Sekelskifte, Mässing/sten, höjd: 43

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7146  Kanna Gustafsberg, Alva, höjd: 12, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7125  Kanna Jugend 1910-tal , kristall (mynningsnagg)

396 7535  Karaff+glas 6 del

396 7026  Karaffer 2 st, kristall

396 7477  Karaffer 3st,

396 7170  Karmstol Gustaviansk stil [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7603  Karmstolar 1 par, 1890-tal

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7483  Keramik 3-del

396 7012  Keramik 5 del, Gefle/Ekeby

396 5442  Kniv samearbete, horn

396 6453  Kolteckning Acke Åslund, "Vinterfiske" 62x47

396 7494  Konstglas 4-del

396 7215  Koppar/mässing div

396 7149  Kopparkanna + hink

396 7557  Koppartavlor 2 st

396 7485  Kristall 5-del

396 7366  Kryddburkar 12st, rörstrand

396 7271  Kryddskåp 1800-tal, höjd: 30

396 7405  Lampbord 1 par, KIna, längd: 56, djup: 56, höjd: 56

396 7002  Lampbord Idegran, Beva Furenell, England, höjd: 45

396 7629  Lampbord med hylla , mahogny

396 7390  Lampbord Med låda och 2st hyllplan (nyprod.)

396 6609  Lampbord rosenträ intarsia, höjd: 38

396 6610  Lampbord rosenträ intarsia, höjd: 44

396 7548  Lampett  längd: 66

396 7325  Lampetter 1 par, höjd: 24

396 7368  Lampetter 1-par, Gust.stil, höjd: 45 (nyrenoverade)

396 7252  Lampetter Ett par, Sekelskifte 1900

396 6647  Lampetter prismor, 1 par

396 7335  Lappskedar 12 st. silver, i fodral

396 7463  Linne Diverse

396 7403  Litografi A Knöppel, 1/50, 22x32

396 7324  Litografi Åke Wickström, "Hästskjuts" 40/375, 50x55

396 7122  Litografi Astri Bergman-Taube, 19/210, 46x60

396 7204  Litografi Bruno Karlsson, 168/300, 50x62

396 7290  Litografi Esaias Thorén-51, 5/50, 37x47

396 7291  Litografi Karl Momen, 22/150, 43x42

396 7590  Litografier 2 st, landskap

396 7066  Litografier & träsnitt, 4 st, Signerade Bla, bredd: Börje & E.Wallin

396 6111  Ljuskrona Empirstil, höjd: 70

396 7374  Ljuskrona Mässing, 12-armad, höjd: 110

396 7617  Ljuskrona prismor, höjd: 65

396 7369  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7130  Ljuslyktor 1 par, Orrefors, 9590 -61, Lars Hellsten, höjd: 9

396 7585  Ljusstakar 1 par, silver, monogram OF, höjd: 8

396 7475  Ljusstakar 1-par, N.S, Ryssland, höjd: 23

396 7077  Ljusstakar 2 par, mässing

396 7237  Ljusstakar 4 st, Jens Qvistgaard, Danmark

396 7116  Ljusstakar 5 st, 60-tal, Nagel, Vättyskland, byggbara

396 7019  Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 18

396 7419  Lockurna Kina, höjd: 42

396 7062  Lockurna + bonbonjär, Tyskland

396 7147  Lockurnor 3 st, Bla Herend

396 7501  Lorginette Silver & stålgranater

396 7111  Luktdosa 1800-tal, Birmingham, Guld/turkos

396 7150  Lykta med färgat blyinfattat glas, höjd: 90

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7530  Malmkrona 6-armad, med pergamentskärmar, höjd: 53

396 7071  Månbord Ett par, Gustaviansk stil, 2 st ilägg, Dia101, höjd: 75, (obs ej stag till ilägg)

396 7316  Mat/kaffe/te servis ca 80 del, Hutchenreuter

396 7099  Mat/kaffeservis ca 65 del, Rosenthal, Pomona, (terrin med skada)

396 7439  Matbestick 46-del, Ingrid, N.S

396 7441  Matbestick 81-del, Franska Liljan, N.S

396 7484  Matbestick inkl.12-del fiskbestick, N.S

396 7218  Matbestick Ns, monogram H

396 7370  Matbord med låda, bemålat, längd: 130, djup: 83, höjd: 78

396 7431  Matbord sekelskifte, Ek, längd: 127, djup: 104, höjd: 76

396 7407  Matbord+ 7 stolar, Kina, Bordets Dia. 134, höjd: 77

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7156  Matsalsbord Björk, 2 ilägg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 6201  Matsalsgrupp 8 del, Bord+skåp+6 stolar, + 3 ilägg, NK, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7339  Matservis 37 del. Rörstrand, Skåne

396 7327  Matservisdelar 12 del. Rörstrand

396 7496  Matservisdelar 20-del, Rörstrand

396 7127  Matservisdelar 33-del, Rörstrand, Ostindia

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7539  Matservisdelar 48 del

396 7212  Matservisdelar ca 15 del, Blå fasan,

396 7322  Matta Afghan, 190 x 110

396 7321  Matta Hamadan, 196 x 130

396 7573  Matta Kina, 90-L, 183 x 274

396 7569  Matta Kina, blå botten, 244 x 335, C.B

396 7115  Matta Meymeh, 106 x 160

396 6568  Matta orientalisk, Abadeh, 108x190

396 6533  Matta orientalisk, Beluch, 196x100

396 6575  Matta orientalisk, Hamadan, 105x180

396 7282  Matta orientalisk, Hamadan, 130x208

396 7476  Matta orientalisk, Kina Close back, 183x274

396 7242  Matta orientalisk, Nain, 195x120

396 7447  Matta orientalisk, Old Kerman, 118x215 (slitage)

396 7507  Matta orientalisk, Old Kerman, 125x217

396 7164  Matta orientalisk, Pakistan, 120x180

396 7285  Matta orientalisk, Pakistan, 121x184

396 7283  Matta orientalisk, Pakistan, 158x245

396 7281  Matta orientalisk, Pakistan, 80x363

396 7411  Matta orientalisk, Semiantik Kolyai, 124x227 (skada)

396 7545  Matta orientalisk, Täbriz, 205x315

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7225  Matta Pakistan, 184 x 126

396 7195  Mattallrikar 16st, Royal Doulton

396 7286  Mattor 3st, Pakistan

396 7289  Mattor Indo-Hamadan + Afghan, båda 60x90

396 7288  Mattor semi-antik Beluch + Old Hamadan, 71x116 + 78x132(slitage)

396 7176  Miniatyrporträtt 5st, 1800-tal

396 7190  Miniatyrporträtt Inramat, orientaliskt, 8x7

396 7462  Minkpäls

396 7216  Minnesbägare + foto, konst och industriutställningen i Stockholm 1897+ tennbägare, Stockholm 1930, höjd: 10

396 7304  Möbelbeslag Sekelskifte

396 7560  Mockagods Lidköping, 12 + 7 del

396 7320  Mockaservis 15 del, Karlskrona

396 7388  Monterskåp  höjd: 130 (nyprod.)

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7427  Munkstolar 1-par

396 7117  Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten, Bodafors

396 7478  Nipper diverse

396 7209  Nysilver 5 del. + ljusstakar, 1 par, Skultuna bruk, höjd: 16

396 6041  Nysilver 8 del. bl.a. dubbelkarott

396 7210  Oljemålning   höjd: Tegnér, träd, 49 x 37

396 7472  Oljemålning "Blomstilleben" 42x34

396 7609  Oljemålning  "Dragspelaren", Sven Lidberg, 24x19

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7284  Oljemålning "Fågelhund med byte" 27x22 (pannå)

396 7363  Oljemålning  "Höken" Hökenström, 33x27, ej ram

396 7473  Oljemålning "Månskenslandskap" 41x61

396 7600  Oljemålning "vid frukostbordet", 26x34, sign W de Hald

396 7599  Oljemålning  'Musicerande sällskap' G Bedinsson -37, 26x35

396 7106  Oljemålning 17/1800-tal, Mansporträtt, Dublerad, Roslins art, 82 x 67

S�ldes f�r 13.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7522  Oljemålning 1800-tal, "Alplandskap" 22x33

396 7231  Oljemålning 1800-tal, "Herrporträtt" 61x51 (skador)

396 7338  Oljemålning 1800-tal, "Vy af Falköping" 55x75

396 7572  Oljemålning A Larson, 48x57

396 7470  Oljemålning A.ericson, 46x56

396 7468  Oljemålning A.Ericson, 56x46

396 7469  Oljemålning A.Ericson, 85x65

396 7048  Oljemålning  Alfred Eikri, Fjällmotiv, 45 x 37

396 7137  Oljemålning  Alma Öhrström, Gårdsinteriör skåne -83, 44 x 52

396 7136  Oljemålning  Alma Öhrström, Interiör, 45 x 54, -83

396 7006  Oljemålning Anton Faistauer, Blomsterstilleben, Sign A Faistauer 1914, 91 x 64

S�ldes f�r 230.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7401  Oljemålning Arne Nelson, 1976, 40x32

396 6313  Oljemålning Asien, Flickor, 33 x 40

396 6047  Oljemålning  B Wahlberg, barn, 31x97

396 6515  Oljemålning B Widbrant, 58x28

396 7193  Oljemålning  Bertil Wahlberg, 'Metande barn', 65x80

396 6052  Oljemålning  Bertil Wahlberg, sydlänsk by, 31x98

396 7299  Oljemålning C.O Lagerström, "Glommen" 39x47

396 7300  Oljemålning  Carl Köhler, "Kropp XVII:b, 81x61

396 7571  Oljemålning E Pasini, 40x50

396 7364  Oljemålning Eddie Sandqvist, -76, "Djurgårdsfärjan" 50x60

396 7056  Oljemålning Edith Gert, Interiör med flicka, 60 x 70

396 7202  Oljemålning  Ejnar Kohlmann, 1950, "Ålands skärgård", 50x60

396 6517  Oljemålning Ekorre Lauritzén, 60x40

396 6587  Oljemålning Eldin, " Medelhavsby med barn" 32x97

396 7397  Oljemålning Else Hermansson, Marin, 26x20

396 7277  Oljemålning  Essa Arfwedson, Skärgårdsmotiv, 60x72

396 7198  Oljemålning  G Mossberg, Landskap Väte Gotland, 38x45

396 7317  Oljemålning Gösta Henning, "Vidfjället" 56x81

396 7295  Oljemålning  Gunnar Nilsson, 'Båtstävar' 33x41

396 7070  Oljemålning Gustaf Höglund, 80 x 70, "På berget"

396 7471  Oljemålning Gustaf Kalling 1887, "Landskap" 25x35

396 7142  Oljemålning Holmbäck, Landskap med hus & kvarn, 47 x 40

396 7267  Oljemålning  J. Ossian, fiskebåtar, 61x96

396 7064  Oljemålning  Jeanette Rubensson, Trädgård Dalarö, Sign A tergo, 70 x 50

396 7063  Oljemålning  Jens Sinding, Segelskutor i hamn, 34 x 43

396 7055  Oljemålning Johansson, Älvlandskap, 39 x 38

396 6228  Oljemålning  Kaj Mortén, strandcafé, 48 x 59

396 6223  Oljemålning  Karl Lundin, Kopia efter Zorn, 56 x 43

396 7443  Oljemålning Klinkowström, Landskap från Ekerö, 23x32

396 7246  Oljemålning Knut Borgh, landskapsmotiv, 23x29

396 7528  Oljemålning  Knut Norman, "Stadsportal" 42x34

396 7268  Oljemålning kopia av Louis Baradi, religiöst motiv, 49x49

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7052  Oljemålning Leifon, Domherrar, 45 x 36

396 7342  Oljemålning Militärporträtt, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 75x62

396 6518  Oljemålning Nätupptagning, 51x67

396 7264  Oljemålning osignerad, motiv från Guldsjön i skärgården, 13x17

396 7367  Oljemålning osignerad. "Stilleben" 31x21 (pannå)

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7524  Oljemålning osignerad. 'Kvinna med rött parasoll' 80x110

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7402  Oljemålning På Terrassen, 45x55

396 7211  Oljemålning Pehr Eklund, Landskap, 1922, 22 x 27

396 7065  Oljemålning Sign Henry Cooper, Höglandskap, 51 x 77

396 7362  Oljemålning  Sign Högfeldt, 42x52

396 7306  Oljemålning Sign, Kustmotiv med röd stuga, 60 x 85

396 7266  Oljemålning sign. Insjölandskap, 28x27

396 7251  Oljemålning sign. Sallinen, 1907 förtöjd eka, 51x80

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7265  Oljemålning sign. Skånekust, 20x27

396 7311  Oljemålning signerad Tull, "Blomsterstilleben" 46x38

396 7139  Oljemålning signerad, Jaktmotiv, oval, höjd: 38

396 7527  Oljemålning Signerad. "Hus vid bergknallar" 28x37

396 7312  Oljemålning signerad. "Påsk" 46x41

396 7523  Oljemålning signerad.sekelskifte 1900 "Älg vid fors" 51x90

396 7562  Oljemålning Silvana, Vattendrag, 60 x 72

396 7027  Oljemålning Slädfärd, monogramsign, 62 x 92

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6219  Oljemålning Stig Rousk, Stockholmsmotiv, 63 x 49

396 7347  Oljemålning Stilleben, Sign, 1955, 40x54

396 7570  Oljemålning U E Stenström, 50x66

396 7199  Oljemålning  Ugo Fioravanti, 'Italienskt bymotiv', 30x41

396 7194  Oljemålning  V Aaltona, "komposition", 60x70

396 7551  Oljemålningar 2 st, Formgren, sommar & vinter

396 7400  Oljemålningar 2 st, Sign JS, Landskap, ca 50x90

396 6222  Oljemålningar  3 st, Karl Lundin

396 7378  Oljemålningar 3 st, Skånemotiv

396 7143  Oljetryck efter Roslin, Damen med slöjan, 62 x 53

396 7219  Öronlappsfåtölj Kretong

396 7232  Övervakningsspegel Konvex

396 7622  Päls Swakara, stl 38

396 7623  Pälsjacka Swakara, stl 38

396 7587  Paraplyställ plåt, 50-tal

396 6415  Pärlcollier 3 st odlade sötvatten Kina, längd: 46

396 6414  Pärlcollier 3 st odlade sötvatten Kina, längd: ca39

396 7223  Parti linne div

396 7340  Pastell "sångarprinsen", 1800-tal, 70x50

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7208  Pastell Mardian des Raux, 32 x 25, komposition med blommor

396 7428  Pelarbord 1800-tal, dia:83, höjd: 72

396 7458  Piano Petrof + pianopall

396 7577  Pianopall höj/sänkbar

396 7568  Piedestal  höjd: 43

396 7567  Piedestal  höjd: 68

396 7555  Piedestal + ytterfoder, majolika, Rörstrand, höjd: 131

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7233  Piedestal 1800-tal, höjd: 110

396 7406  Piedestal Gustaviansk stil, höjd: 68, (skador)

396 7391  Piedestaler 1-par, sten, höjd: 101 (nyprod.)

396 7154  Pinnstolar 4 st, svarta

396 7276  Plafond prismor, dia 46

396 7162  Plafond Prismor, dia:50

396 7179  Plaketter 3st, Bing & Grøndahl, Biskviporslin, dia:29

396 7346  Pluntor i fodral + 2 st. cigarettetuier, ns

396 7090  Pokal silver, Barockstil, C.G.H, 1940

396 7373  Ram 1800-tal, 44x54 med tryck "Samson et Dalia"

396 7563  Ram innermått 49x39

396 7318  Remmare 10 st.

396 7489  Remmare 6st

396 7058  Remmare 9 st

396 7113  Reseikon 12 fält, Ryssland, brons, längd: 30

396 7298  Reseskrin 1800-tal

396 7537  Resväska läder

396 7612  Ruska Saltströare, silver, höjd: 13

396 7491  Ruskor 3st, N.S

396 7163  Ryamatta Finland, 90x150

396 7511  Salongsbord 1890-tal, höjd: 73

396 7425  Salongsbord Chippendalestil, N.K, höjd: 66 dia:100

396 6204  Salongsbord Gustaviansk stil, höjd: 64

396 6305  Salongsbord Mahogny, 1890-tal, höjd: 78

396 7101  Salongsbord Nyrokoko, Mahogny

396 7506  Salongsbord Nyrokoko, Mahogny, Dia.116, höjd: 72 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7509  Salongsgrupp 4 del, 1900-talets början

396 7510  Sängramar 2 st, Gustaviansk stil, bäddmått 180x95

396 7168  Satsbord 2 del

396 7187  Scarf Hermes (fläckar)

396 7372  Sekretär 1930-tal, Bemålat, längd: 83, djup: 44, höjd: 102

396 6088  Sekretär på ben KJ. björk, bemålad ovansida, längd: 113, djup: 52, höjd: 100

396 7421  Serveringsvagn Funkis

396 7016  Servisdelar ca 10 del, Rosenthal, Sanssouci

396 7044  Servisdelar ca 40 del , Bengali

396 7414  Sideboard Jugend, längd: 100, djup: 58, höjd: 92

396 7075  Silver 3 del, England, saltkar + senapskanna + saltskål

396 7221  Silver 6 del

396 7248  Silverbestick 12 del, Rosenholm

396 7247  Silverbestick 49 del, GAB, 1927, Monogram W

396 7028  Silverföremål 11 del

396 7497  Skål Arabia, risporslin, dia:15

396 6232  Skål Kosta Lindstrand, längd: 15

396 6483  Skål Silver, dia:16

396 7341  Skål med hänklar Gustavsberg 1930, dia 24, (spricka)

396 7396  Skål+ fat, Porslin

396 7025  Skålar 2 st, Silver, Dia 12-15

396 6117  Skålar 3 st. Argenta/Stålhane/G. Nylund

396 7386  Skålfat 2st Kunglig Dansk + 1st Meissen med nagg

396 7385  Skålfat 3st, Kunglig dansk

396 7384  Skålfat Meissen, dia:28

396 7383  Skålfat Meissen, dia:30

396 6087  Skåp 1700-tal, längd: 103, djup: 42, höjd: 176

396 7413  Skåp Jugend, längd: 93, djup: 50, höjd: 189

396 7094  Skedar 12 + 10 del, silver, C.M , 1902

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7084  Skedar 12 st silver, C.G.H 1906

396 6557  Skedar 16st, silver

396 7085  Skedar 6 + 6 st silver, Bla Lindblom, 1810

396 7302  Skedar silver, 2 etuier

396 7598  Skeppsmodeller 2 st

396 7037  Skinkfat dekor av grishuvuden, Rörstrand, längd: 40

396 7628  Skrin 1700-tal, Jöns Björkman Karlskrona, på benställning

396 7583  Skrin koppar, 31x31, höjd: 18, 1800-tal

396 7183  Skrin Silver, längd: 22 (graverat)

396 7207  Skrin + 4 st. dosor, 1800-tal + Jugend

396 6338  Skrin + skulptur Asien, Skrin innehållande benarbeten

396 7371  Skrivbord Bemålat, längd: 106, djup: 68, höjd: 75

396 7328  Skrivbordsset 2 del. Gustavsberg, Kåge, 1930

396 6069  Skrivbordsset 2 del. mässing, Gusum

396 7459  Skrivbordsstol "Oxford-chair", läder stål, Arne Jacobsen, nött

396 7580  Skrivbyrå Ek, längd: 115, djup: 52, djup: 90 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7259  Skulptur Afrikana, höjd: 59

396 7080  Skulptur David Wretling, Terrakotta, Sjöman med kvinna, höjd: 26

396 7108  Skulptur Metall, 1800-tal, höjd: 54, Bentto Gellin

396 7564  Skulptur Parian, Gustafsberg, höjd: 37 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7531  Slagbord 1800-tal, Åland, längd: 155, djup: 90, höjd: 70

396 7466  Slagbord ek, höjd: 57

396 7303  Smyckeskrin med Nipper

396 7493  Snipor 2st + diverse , restaurangsilver/N.S

396 7091  Sockerruska Silver, 1927, höjd: 19

396 7426  Sockerruska Silver, England, höjd: 16

396 7605  Soffa 1890-tal, längd: 140

396 7158  Soffa Carl Malmsten, Visingsö, längd: 200, (halvomklädd, ej rygg)

396 7616  Soffa Inköpt på Home

396 6638  Soffa läder, 3 sits

396 6438  Soffa Louis XV-stil, längd: 160

396 7079  Soffa Nyrokoko

396 7334  Soffbord England, klaffar

396 7465  Soffbord Jason dansk design, höjd: 55

396 7456  Soffbord med klaffar, mahogny, längd: 98, djup: 52, höjd: 57

396 7547  Soffbord,  höjd: 40 Dia98

396 7508  Soffgrupp 3 del

396 7408  Soffgrupp 3 del, Kina

396 7292  Soffgrupp 6 del Chippendalestil, soffa + fåtöljer + 3 bord

396 7332  Solfjäder 1800-tal

396 7083  Soppslev Silver, 1810

396 7185  Spatserkäppar 3st, Orientaliska, 1st med silverknopp

396 7392  Spegel  höjd: 160 (nyprod.)

396 7249  Spegel förgylld ram, 40x30

396 7089  Spegel Karl Johan, Betsad furu, höjd: 130

396 7135  Spegel oval med rosor, höjd: 80

396 7549  Spegel Skulpterad, höjd: 96

396 7134  Spegel Venetiansk stil, höjd: 65

396 7001  Spegellampetter 1 par, tenn, höjd: 32

396 7432  Spegelplatåer 3 del, glas/mässing

396 7151  Spelbord ek, sekelskifte, längd: 90, djup: 45, höjd: 77

396 7008  Spelbord mahogny, 1800-tal, längd: 90d. 44, höjd: 76, (repad skiva)

396 7159  Stereoanläggning Bang&Olufsen, Beosystem 2500, dörrar saknas, (fjärrkontrollerna finns i inlämningen)

396 7235  Stol Grythyttan, 30-40-tal

396 7165  Stol Gustaviansk stil

396 7416  Stolar 1 par, 1890-tal

396 7262  Stolar 1 par, Nyrokoko

396 7582  Stolar 2 + 2 st, Windsor-stil

396 7234  Stolar 3st, AALTO DESIGN MADE IN FINLAND, 30-40-tal

396 7415  Stolar 4 st, Senempire

396 7236  Stolar 5st, Sjuan, 60-tal (fanérskador)

396 7361  Stolar 8 st, Barockstil

396 7172  Stolar Ett par, Jugend

396 7160  Stolar Ett par, senempire

396 7109  Sybaron 1800-tal, Ben/björk

396 7169  Sybord Björk

396 7500  Sybord Björk, höjd: 65

396 7078  Sybord Nyrokoko, höjd: 78

396 7239  Sybord med låda KJ, mahogny, intarsia, höjd: 74

396 7631  Syltkrukor 2 st. Höganäs, 12 L + 5 L

396 7175  Syltkrukor 4 st

396 7279  Takarmatur 6-armad, trä, (skada), höjd: 65

396 7307  Takarmatur Funkis, 3 armad

396 6566  Takarmatur Jugend, koppar/råglas, höjd: 50

396 7250  Takarmatur rokokostil, prismor, höjd: 82

396 7157  Takarmatur Svenskt Tenn

396 7161  Takarmatur tidigt 1900-tal, koppar/glas, höjd: 20

396 7375  Taklampa Jugend, koppar, höjd: 70

396 7536  Tårtfat +2 skålar, bla. Orrefors

396 7433  Tavelram Förgylld, med bakstycke, 1800-tal, 50x44

396 7498  Tavla England, jaktmotiv, 27x75

396 7588  Tavla Nürnberg, 35 x 45

396 7521  Tavla Sjöslag Sign 1906, 40x49

396 7358  Tavlor 3 st, Miro/Lautrec

396 7214  Tavlor 3 st, Stockholm, efter Martin

396 7444  Teckningar 2 st, E Forseth

396 6079  Tekanna pläter, Sheffield

396 7301  Telefonbord 50-tal

396 7359  Tempelritning Tryck, 68x96

396 7206  Tenn 6 del. bl.a. Ollers

396 7119  Toiletteväska Skinn, Palmgren (med inredning)

396 7174  Trädgårdsmöbel 3 delar, plast/metall

396 7345  Träsnitt 1 par, 33x42

396 7201  Tryck 2 st, Billmark, Stockholmsmotiv

396 7182  Tryck 4st, Billmark

396 7015  Tryck Anna Palm, Stockholmsutställningen 1897, 15x37

396 7230  Uppläggningsfat England, dia:34

396 7625  Upplägningsfat Stig Lindberg, 'Spisa Ribb' 41x24

396 7260  Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 27

396 7596  Väggpendyl  höjd: 50

396 7241  Väggpendyl Empir-stil, höjd: 75

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7399  Väggur  höjd: 64

396 7144  Väggur Tidigt 1900-tal, höjd: 85

396 7060  Väggvitrin Dansk design, trä, signerad, längd: 75, djup: 29, höjd: 90

396 7226  Vas Gunnar Nylund, höjd: 20

396 7114  Vas Rörstand, Daldansen, höjd: 16

396 7003  Vas Rörstrand Jugend, Iriserande, höjd: 28

396 7004  Vas Rörstrand, C H Stålhane, höjd: 27

396 7481  Vas Rörstrand, höjd: 30

396 7313  Vas Rörstrand, Nanking, höjd: 18

396 7224  Vas Tobo, signerad triller, höjd: 15

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 6336  Vas + ägg Nylund & Barsebäckshamn

396 7253  Vaser 1 par, Rosenthal, höjd: 17

396 7480  Vaser 2 st Rörstrand, höjd: 21-23

396 7395  Vaser 2 st, Hackefors

396 7128  Vaser 2 st. Gustavsberg, Lisa Larson, höjd: 23 +, höjd: 13

396 7326  Vaser 3 st, glas/kristall

396 6262  Vaser Ett par, Opalin

396 7035  Vaser & fat 4 del, Gunnar Nylund

396 7018  Vaser + fat 5 del, Palmqvist, Orrefors

396 7036  Vaser + kanna 3 del, Gunnar Nylund, höjd: 15-20

396 7138  Vinglas 6st, kristall

396 7377  Vinglas 9st, Orrefors, "Maja"

396 5288  Vinskänk Frankrike, längd: 137, djup: 45, höjd: 182

396 7293  Vitrinskåp Louis XVI-stil, längd: 100, djup: 40, höjd: 149

396 7107  Vykort Tidigt 1900-tal, ca 450 st

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 13 februari 2006 16:00)

396 7503  Vykortsalbum Tidigt 1900-tal

396 7329  Ymninghetshorn etsat glas/tenn, höjd: 27, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7073  Ytterfoder 2 st, Rörstrand & Gefle, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

396 7022  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde, Modell 3

396 7023  Ytterfoder Ett par, Waldemarsudde, Modell 4

396 7270  Ytterfoder Jugend